Novi aneks ugovor za snabdevanje ruskim gasom, verovatno će biti postignut 26. ili 27. marta i potpisan na šest meseci, rekao je generalni direktor Srbijagasa Dušan Bajatović.
Ugovor o novom gasnom aranžmanu ističe 31. marta, a Dušan Bajatović kaže da će novi važiti od 1. aprila do 1. oktobra.
- Ugovor će verovatno biti poznat po detaljima 26. ili 27. marta. Dogovor poslednji koji smo imali je da bude potpisan na šest meseci, što znači do 1. oktobra ove godine - rekao je on za RTS.
Kako dodaje, postoji više razloga zašto ne može biti potpisan na duže.
- Evropa to ne dozvoljava, kao što znate. Mi aneksiramo stari ugovor. On je na dve i po milijarde, to je šest miliona metara kubnih gasa dnevno - rekao je Bajatović za RTS.
Foto: Nora Šabanović
Dušan Bajatović
Srbija ima zalihe gasa
Rekao je da Srbija trenutno ima oko 650 miliona kubnih metara gasa, dovoljno za šest meseci potrošnje u letnjem periodu, dok u zimskom može da pokrije tri meseca.
- Prema tome, pitanje gasa će biti rešeno u onoj meri u kojoj to zadovoljava ono što imamo u Srbiji. Vode se razgovori sa Azerbejdžanom, ne znam da li ću ići 2. ili 7. u Azerbejdžan, da vidimo da možemo da dobijemo neke veće količine, plus treba da se priča o novoj elektrani, i to je suština - rekao je Bajatović.
Istakao je da je u ovom momentu najveće pitanje u našoj državi, koje je otvoreno, pitanje snabdevanja energentima u smislu benzina, dizela, zaliha sirove nafte, kerozina.
- Kao što je rekao predsednik, za 90 dana imamo dizela, imamo za 60 dana benzina, kerozina je malo, da kažem, kraći negde na mesec dana, ali tu nisu obuhvaćene vojne zalihe - rekao je on.
- To je da ne sme da bude nestašice, nema nikakvog ograničenja, sipajte koliko hoćete i ne sme da bude cenovnog udara. Dakle, neće biti ograničenja, neće biti nikakvih kantica. U stanju smo da uvezemo. Stigla je licenca od OFAC-a za narednih mesec dana za NIS. Već su spremna dva tankera. Da li će moći da prođe i treći? Ne znam. Pitanje je koliko mi možemo da skladištimo. Namera države je da se izbegne inflatorni udar - dodao je Bajatović.
Govoreći o tome da li će MOL dobiti dozvolu do 24. marta da kupi ruski udeo u NIS-u, Bajatović kaže da su poslati svi elementi ugovora, ali dan nije siguran da će do toga doći do 24. marta.
Licenca za NIS produžena je do 17. aprila, a prema rečima ekonomiste, odluka OFAC-a i aktuelna gasna strategija pokazuju da Srbija uspešno balansira između globalnih energetskih izazova i potreba svojih građana i privrede.
Ministarstvo finansija SAD izdalo je Naftnoj industriji Srbije novu posebnu licencu, kojom se omogućava nastavak operativnih aktivnosti do 17. aprila 2026. godine, rekli su danas iz NIS-a.
OFAC produžio je licencu Naftnoj industriji Srbije do 17. aprila 2026. godine, a ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović ističe da je predsednik Aleksandar Vučić dobre vesti nagovestio sinoć.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Licenca za NIS produžena je do 17. aprila, a prema rečima ekonomiste, odluka OFAC-a i aktuelna gasna strategija pokazuju da Srbija uspešno balansira između globalnih energetskih izazova i potreba svojih građana i privrede.
Godinama su ruske trupe istraživale ukrajinski garnizon u Nikolajevki u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, šaljući male timove infiltratora da pronađu liniju proboja. Međutim, 29. jula su prestali sa istragom.
Blokaderska voditeljka Jelena Obućina ponovo je probila sve granice bezobrazluka i licemerja. Iako je pre samo izvesnog vremena javno priznala kako su njene kolege plasirale izmišljotine o navodnom prebijanju dečaka u Valjevu, Obućina sada bez trunke srama nastavlja da pumpa lažnu priču o "nasilju policije".
Dva albanska mladića postavila su u ponedeljak veče nekoliko zastava Albanije i bivše tzv. OVK na ogradu porte pravoslavnih crkava Vavedenja presvete Bogorodice i svetih Flora i Lavra u Lipljanu.
Više javno tužilaštvo u Valjevu podseća građane da se organizovana okupljanja na javnom prostoru mogu održavati samo i isključivo ukoliko su prijavljena u skladu sa zakonom.
Spoljnopolitički urednik blokaderske televizije N1, Dušan Mlađenović je u istoj emisiji sa neskrivenom gorčinom napao predsednika Aleksandra Vučića jer sprovodi čvrstu, nezavisnu i slobodarsku politiku i ne uvodi sankcije Rusiji.
Službenici policije u Budvi su uhapsili E.H. iz Bosne i Hercegovine, jer je vozio sa 1,49 promila alkohola pa izazvao saobraćajnu nezgodu, objavila je Uprava policije na mreži X.
Dugogodišnji šef Odeljenja za urologiju u Opštoj bolnici Zadar, 56-godišnji dr Tomislav Sorić, preminuo je u ponedeljak oko 16:10 časova u moru kod ostrva Iž, potvrdila je Policijska uprava Zadar.
Tri člana posade teretnog broda poginula su danas u napadu jemenskih pobunjenika Huta, pokreta bliskog Iranu, u moreuzu Bab el-Mandeb, saopštili su izvori jemenske obalske straže i vojni zvaničnici tamošnje vlade za Rojters.
Administracija predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa obustavila je saveznu podršku godišnjem Izveštaju o Arktiku, vodećem pregledu stanja životne sredine u regionu i posledica klimatskih promena, saopštila je danas Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA).
Tamni podočnjaci mogu biti povezani sa hiperpigmentacijom, a izlaganje UV zracima može dodatno podstaći i pojačati stvaranje pigmenta, a evo koji SPF treba koristiti za ovaj deo lica.
Jedan britanski veterinar podelio je jednostavan trik koji vlasnicima kućnih ljubimaca može pomoći da brzo provere da li njihov pas ili mačka ima buve. Za ovaj test potrebni su samo papir i malo vode.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.