Od 10. aprila, EES sistem počinje da radi u punom kapacitetu, od 00 do 24 časa.
Građani Srbije koji za Vaskršnje praznike putuju u zemlje Evropske unije, susrešće se sa radom novog sistema u punom kapacitetu, zbog čeka se očekuju gužve na graničnim prelazima.
EES sistem do sada je radio povremeno, a od 10. aprila, svaki državljanin zemlje koja nije članica Evropske unije, moraće pri ulasku u EU morati da prođe kroz biometrijsku kontrolu, koja podrazumeva uzimanje otisaka prstiju i fotografisanje lica.
Foto: Shutterstock
Kolona na graničnom prelazu
ETIAS do kraja godine
Potpuno uvođenje EES sistema, predstavlja samo prvi korak u velikoj promeni, a već do kraja 2026. godine, očekuje se i uvođenje ETIAS sistema, koji donosi nešto o čemu se do sada malo govorilo: obavezne automatske zdravstvene provere svih putnika, prenosi Telegraf.
ETIAS sistem od putnika će na granici tražiti automatsku zdravstvenu proveru, a moraćete i da pribavite onlajn odobrenje za ulazak u EU, koji će koštati 20 evra.
Prilikom popunjavanja onlajn prijave, sistem će automatski analizirati vaše podatke u svrhu ranog otkrivanja epidemijskih rizika. Nećete biti u obavezi da iznosite istoriju bolesti, već se proveravaju indikatori rizika povezani sa međunarodnim zdravstvenim alarmima.
Putnici će morati da istaknu detalje o prethodnim boravcima u područjima zahvaćenim epidemijama ili nestabilnošću, a algoritam upoređuje vaše podatke sa bazama podataka Evropske komisije i svetskim zdravstvenim upozorenjima.
Foto: profimedia/Shutterstock
Srpski pasoš
Možete biti odbijeni
Većina putika će ETIAS odobrenje dobiti u roku od nekoliko minuta, ali, može se desiti da sistem vašu prijavu obeleži kao rizičnu. Nakon toga, nacionalne vlasti izvršiće ručni pregled.
Ukoliko unesete netačne podatke ili pokušate da prikrijete boravka u rizičnim zonama, doći ćete u situaciju trenutnog odbijanja prijave.
Čak i sa ETIAS odobrenjem, konačnu reč na granici i dalje ima granična policija.
Stroža pravila
Pravila na graničnim prelazima sa Evropskom unijom biće stroža, pa stručnjaci savetuju da pre kupovine karte popunite ETIAS prijavu.
Osim toga, detaljno proverite, jer se svako slovo mora poklapati sa onim u pasošu.
Kako bi bili sigurni, pratite zdravstvene biltene. Ukoliko se u određenom regionu proglasi epidemija, pravila ulaska se mogu promeniti preko noći.
Bez EES-a od 10. aprila, a kasnije i bez ETIAS papira koji uključuje zdravstvenu proveru, ulazak u 30 zemalja Evrope biće praktično nemoguć.
Od 10. aprila EES sistem stupa na snagu u punom kapacitetu, a pojavile su se spekulacije da bi zemlje poput Grčke mogle suspendovati stroga pravila na dva ili tri meseca kako bi izbegli kolaps na granicama tokom sezone. Nasuprot tome, pauziranje digitalnih pečata biće mereno satima, a ne danima.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije "JUTA" Aleksandar Seničić, rekao je kako će danas još dva leta iz Dubaija dovesti naše turiste u Beograd, a jedan od njih je čarter privatni let.
Građani Srbije koji su u prethodnim mesicima uplatili aranžmane za letovanja u zemljama Bliskog istoka, zabrinuti su razvojem ratnog sukoba na ovoj teritoriji.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Od 10. aprila EES sistem stupa na snagu u punom kapacitetu, a pojavile su se spekulacije da bi zemlje poput Grčke mogle suspendovati stroga pravila na dva ili tri meseca kako bi izbegli kolaps na granicama tokom sezone. Nasuprot tome, pauziranje digitalnih pečata biće mereno satima, a ne danima.
U Kolegijumu Informer televizije odigrala se nesvakidašnja scena koja je nasmejala gledaoce, ali i poslala brutalnu poruku svim dežurnim dušebrižnicima i političkim protivnicima!
Skandalozna scena zabeležena je u Kragujevcu, gde je jedan blokader svojim ponašanjem samo potvrdio njihovu iskrivljenu ideologiju i ponašanje koje je zrelo za lečenje.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković poručio je da ministar unutrašnjih poslova KiM u tehničkom mandatu Dželjalj Svečlja, nameštenim konferencijama za medije pokušava da sakrije činjenicu da njegovi odredi pucaju na srpsku decu i prebijaju nedužne Srbe.
Učesnik prve sezone "Exatlona", Jovan Ikić, sa voditeljkom Informer televizije Jelenom Dimitrijević, potpuno otvoreno je govorio o svom privatnom životu, takmičenju i planovima za budućnost.
Voditeljka Jelena Dimitrijević uključila se u "Kolegijum" i sa pobednicom Exatlona Nevenom Petrović najavila početak druge sezone sportskog rijalitija.
Nakon što je u javnosti i bezbednosnim krugovima odjeknula vest da su osumnjičeni za brutalnu otmicu i prebijanje O. F. pušteni u kućni pritvor sa nanogicom, oglasilo se Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Smrt radnika na površinskom kopu "Polje E" u Rudarskom basenu "Kolubara" ponovo je podsetila na to koliko je rudarski posao opasan i koliko brzo radni dan može da se pretvori u tragediju. Dok se još utvrđuju okolnosti tragedije, juče je iz Kostolca stigla nova vest o teškoj nesreći na radu. Dok nadležni utvrđuju šta se dogodilo, istorija srpskog rudarstva pamti brojne teške nesreće.
Odluka tužiteljke Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Milane Boričić da za osumnjičene za brutalnu otmicu i mučenje predloži samo kućni pritvor uz elektronski nadzor, izazvala je opšte zaprepašćenje i revolt među svim operativcima koji su učestvovali u rasvetljavanju ovog jezivog slučaja.
Sjedinjene Države planiraju da pošalju kući nosač aviona "Abraham Linkoln“ , koji se nalazi u regionu od početka operacije protiv Irana, u okviru rotacije.
Sjedinjene Američke Države uvele su nove sankcije protiv libanske militantne grupe Hezbolah, uključujući ponovno označavanje Hezbolaha kao organizacije koja deluje u korist iranske vlade, saopštilo je danas američko Ministarstvo finansija.
Državni dug Sjedinjenih Američkih Država prvi put u istoriji premašio je 40 biliona dolara (40.000 milijardi dolara, prim. prev.), a nova granica probijena je manje od deset godina nakon što je ukupan američki dug bio ispod 20 biliona, pokazuju najnoviji podaci Ministarstva finansija SAD.
Kraj avgusta je odličan trenutak da pripremite jastuke, jorgane i ćebad za sezonu koja dolazi. Komadi koji su tokom leta stajali u ormarima mogu da poprime ustajao miris, a na njima se mogu zadržati prašina i grinje.
Sidni Svini ponovo je uspela da izazove lavinu komentara na društvenim mrežama, a ovog puta pažnju je privukao snimak nastao tokom predstavljanja nove kolekcije njenog brenda.
Glumica Iva Štrljić otkrila je kako se nosi sa zlonamernim komentarima i uvredama na društvenim mrežama, a tom prilikom zahvalila je glavnom uredniku Informera Draganu J. Vučićeviću na podršci koju joj je pružio u teškim trenucima.
Bivši rijaliti učesik Filip Đukić otkrio je kako ulazi u Elitu 10, pa otkrio da je njegov motiv novac i da ne bi imao ništa protiv da u rijaliti uđe i Kija Kockar.
Glumica Iva Štrljić osvrnula se na medijske naslove prema kojima njen otac, čuveni jugoslovenski glumac Milan Štrljić, navodno ne želi da stane pred kamere sa svojom ćerkom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.