Reporter Informer TV Vladimir Savić u 46. godini je prvi put posetio Svetu Goru, a utiske, koji se teško rečima mogu opisati, podelio je tokom uključenja iz Soluna.
Vladimir Savić je put Svete Gore krenuo sa Vukom Mentovićem i Danilom Jovićevićem, koji su ovo sveto mesto takođe posetili prvi put.
Reporter Informer TV se nakon posete Svetoj Gori u program uživo uključio iz Soluna, sa Aristotelovog trga, oko 11 časova po lokalnom vremenu.
- Prethodna 72 sata proveo sam u putu. Posetio sam Svetu zemlju, Svetu Goru i naš manastir Hilandar. Koliko je veliki značaj da svaki Srbin, makar jednom tokom života poseti Svetu Goru, svedoči unačajna istorijska i kulturna baština koja se čuva na Hilandaru i više od 130 moštiju svetitelja. Kažu da se čovek nakon Hilandara promeni. Tamo ode u jednom obliku, a vrati se u potpuno drugom, naravno, pozitivniji - rekao je Savić, pa dodao:
Vuk Mentović za Informer TV tvrdi kako rečima ne može opisati iskustvo sa Svete Gore.
- Sveta Gora je neponovljivo iskustvo koje treba doživeti, a rečima se ne može opisati ta duhovnost i taj mir koji na Svetoj Gori osetite. Jednostavno nema cenu. San svakog Srbina, svakog pravoslavca jeste da makar jednom u životu nogom kroči na Svetu Goru, da se moli u manastiru Hilandar i oseti ono što smo osetili mi - rekao je Mentović, pa dodaje:
- Treba napomenuti da je Hilandar jedan od najvećih manastira tamo i obuhvata trećinu Svete Gore, oko 9 hiljada hektara. Tamo imate dobru i lepu proizvodnju domaćeg vina, rakije i generalno svih domaćih proizvoda kojima se monasi hrane, a sada smo se i mi tako hranili zajedno sa njima.
Mentović je, na kraju, preporučio svim Srbima da, ukoliko su u mogućnosti, posete Svetu Goru, jer će se odatle vratiti u potpuno drugačijem obliku.
Danilo Jovićević je tokom uključenja u emisiju "Info jutro" pokušao da prenese bar delić iskustva sa Svete Gore, koje je neponovljivo.
- Ovo je zaista neponovljivo iskustvo. Takoše sam prvi put bio na Svetoj Gori i taj mir ne može da se opiše rečina. Ono što smo tamo videli lepota je sve naše baštine. Vrednosti, način života, a i ono što smo čuli od monaha, a ne možemo da kažemo javno... Ostaje kao sveti zapis, a mi se vraćamo u Srbiju puni utisaka - rekao je Jovićević.
Naš reporter Vladimir Savić napomenuo je da na ulasku u Grčku, na graničnom prelazu Evzoni, tokom njihovog dolaska gužve nije bilo.
- Na ulazu graničnog prelaza Evzoni nije bilo gužve kada smo doputovali. Kako su nam na graničnom prelazu rekli, oko 16 časova bili smo treće vozilo koje je ušlo u zemlju. Takođe, saznali smo da će od 1. juna EES sistem biti ostavljen po strani, a prve gužve i turiste iz Srbije očekuju već od 15. maja - rekao je Savić.
Nakon skoro 650 godina, originalni Pojas Presvete Bogorodice, najdragocenija relikvija Svete Gore, stiže u Beograd za Spasovdan u portu Vaznesenjskog hrama.
Mara Branković, ćerka despota Đurđa Brankovića i Jerine Branković, rođena je u Vučitrnu oko 1416. godine. Čim je njen otac došao na presto, došlo je do pregovora o Marinoj udaji za turskog sultana Murata II, što se i dogodilo 1435, kada je despotova ćerka ušla u harem.
Na Svetoj Gori, monaškoj bašti Presvete Bogorodice, samo istorijski pravoslavni narodi imaju svoje “ispostave” ili “predstavništva” (manastire i skitove).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nakon skoro 650 godina, originalni Pojas Presvete Bogorodice, najdragocenija relikvija Svete Gore, stiže u Beograd za Spasovdan u portu Vaznesenjskog hrama.
Ruski bombarder Su-34M izveo je udar na mesto za skladištenje bespilotnih letelica Oružanih snaga Ukrajine (OSU) na severozapadu Harkova, prema navodima ruskih vojnih izvora.
Novi Sad danas je krcat automobilima s hrvatskim registarskim oznakama, u šta smo se uverili na osnovu fotografija do kojih su došli pripadnici Gledakačko-obaveštajne službe Informera (GOSI).
Savo Manojlović, lider pokreta Kreni-Promeni poznat pod nadimkom "Ptičar" reagovao je povodom istrage koju je pokrenulo Više javno tužilaštvo u vezi sa navodima da je upotreba takozvanog zvučnog topa na protestu 15. marta bila unapred planirana i simulirana.
Predsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac, koji preko svojih medija vodi kampanju protiv Srbije, javio se da odbrani blokaderskog novinara Verana Matića, koji se žalio kako je napadnut ispred Skupštine Srbije, a to su odmah preneli svi živi opozicioni mediji.
Predsednica Skupštine Srbije, Ana Brnabić, oglasila se na Instagramu nakon posete Zemunu gde se održava manifestacija "Zemun - nekad i sad", na kojoj se građanima predstavljaju planovi za unapređenje opštine Zemun, kao i projekti realizovani u ovoj beogradskoj opštini prethodnih godina.
Muškarac E.A, koji se sumnjiči za učešće u brutalnom napadu na I.D. u Ulici Ruđera Boškovića u Novom Pazaru, predao se nadležnim organima na graničnom prelazu Špiljani.
Kosta K., koji je 3. maja 2023. u OŠ "Vladislav Ribnikar" ubio devetoro đaka i čuvara škole, sate je provodio igrajući izuzetno nasilnu igricu "Kol of djuti" i tako se pripremao za jezivi maskr. Tu istu video-igru, prema sopstvenom priznanju, igrao je i Anders Brejvik, vežbajući za zločin u kome je 2011. godine ubio 77 i ranio više od 200 mladih u Oslu i na ostrvu Utoja.
Muškarac O.D. je 30. i 31. marta prošle godine, u stanu koji je iznajmio u Istočnom Sarajevu, zaključao maloletnicu i držao je zaključanu ,a onda joj je oduzeo mobilni telefon, koji je kasnije pronađen kod njega.
U jednom staračkom domu u beogradskoj opštini Rakovica u sredu se odigrala prava drama nakon koje je uhapšena žena koja je sa nožem upala u objekat i napala dve radnice.
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija oglasila se danas za Informer.rs povodom navoda da u pritvoru prete bivšem načelniku beogradske policije, ističući da brinu o bezbednosti svih lica lišenih slobode u Okružnom zatvoru u Beogradu.
Albanska vlada je u načelu odobrila sporazum o zajmu vredan 302 miliona dolara sa Sjedinjenim Državama, u okviru američkog programa za finansiranje strane vojske, što je potez čiji je cilj ubrzanje modernizacije Oružanih snaga Albanije, prenosi Albanijan post.
Italijanska turistkinja Frančeska Valentino poginula je u velikom požaru koji je zahvatio hotel Viva Vindam Dominikus Bič u Bajahibeu, poznatom letovalištu u Dominikanskoj Republici, dok je skoro 1.700 turista i zaposlenih hitno evakuisano iz kompleksa.
Francuska meteorološka služba Meteo-Frans u petak je objavila narandžasto upozorenje na ekstremne vrućine za 60 departmana, kojim je pogođeno skoro 36 miliona Francuza, dok intenzivni toplotni talas pogađa i velike delove Evrope, uključujući Španiju, Portugal i Veliku Britaniju, prenose danas mediji.
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Opljačkan je stan modela poznate svetske modne agencije "Elit" u 6. arondismanu Parizu i tom prilikom ukradeni su luksuzni satovi, nakit i drugi predmeti procenjeni na oko 10 miliona evra, saopštio je policijski zvaničnik za Figaro.
Glumac Stanojlo Milinković pojavio se u u sporednim ulogama u našim kultnim filmovima i postao prepoznatljiv po replici "Ne diraj me, zvaću decu! Decooooo!"
Neda Arnerić, jedna od najpoznatijih i najvoljenijih glumica bivše Jugoslavije, ostala je zapamćena ne samo po svom talentu, već i po ulogama koje su uključivale eksplicitne scene u filmovima.
Kada poželite lagan, osvežavajući desert koji se priprema bez uključivanja rerne, kremasta torta sa limunom i malinama biće pravi izbor za uživanje bez griže savesti.
Milioni korisnika u Indiji ostali su bez pristupa popularnoj aplikaciji Telegram za razmenu poruka nakon što su vlasti donele vanrednu odluku o njenom privremenom blokiranju.
Bivša rijaliti učesnica Miljana Kulić privukla je pažnju javnosti nesvakidašnjim potezom vezanim za pevača Mišela Gvozdenovića, za koje je godinama ludela i proganjala ga.
Jutjuber Baka Prase oglasio se nakon što su ga juče blokaderi napali i blokirali mu put, kada je mladu devojku iz Karlovačke gimnazije dovezao na maturu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.