RUSIJA JE PONIŽENA! Evo šta su Hrvati uradili sportistima najveće zemlje sveta!!!
110. 08. 2026. u 16:30
210. 08. 2026. u 16:30
Vesti
Ministar kulture i informisanja Vladan Vukosavljević u svom obraćanju skrenuo je pažnju na renesansnu prirodu Kaporovog talenta, primetivši da je teško nabrojati čime se sve Kapor bavio.
- Bio je novinar, putopisac, eseijista, filmski scenarista, slikar, pisac, sve što se praktično moglo biti u jednom složenom prepletu kulturnih aktivnosti u vremenu i dobu u kome je žive. Momo Kapor je bio čovek mnoghih talenata, ali sve što je učinio, obojio je posebnim duhom i pozlatio je sve čega se dotakao - istakao je ministar.
On je kazao da je Kapor otvarao vrata, upoznavao nas sa Zapadom kada nam je to bilo potrebno, donosio u naš Beograd dah Njujorka, dah svetskih metropola.
- U gradovima poput Beograda teško je postati osoben znak jedne metropole, to je možda u Parizu postao Žak Prever, u Beogradu je to bez sumnje bio Momo Kapor - kazao je ministar.
Vukosvaljević je istakao da je Momo Kapor bio Patar Pan srpske kulture - "večiti dečak u najpozitivnijem smislu te reči, koji je imao mnoge kapetene Kuke koji su mu stajali na putu, ali je uspevao svojim čarobnim talentom, svojom vestinom, znanjem, dobrotom i plemenitošću da pobedi svakog kapetana Kuku koji mu je stajao na putu".
Ministar je primetio da iako osporavan i povremeno guran u stranu, prvo umetnički, a onda i politički, kada je došlo vreme da se zauzumu čvrsti stavovi, Kapor je zauzimao principijelne stavove, a kada je vreme bio ležernije, on je svojom ležernošću i šarmom prikupljao i zadobijao pažnju.
Izložbu je otvorio istoričar umetnosti i dugogodišnji prijatelj Mome Kapora Nikola Kusovac prisetivši se njihovog zajedničkog putovanja u Hilandar, nakon kojeg je Kapor napisao knjigu "Hronika izgubljenog grada".
- Kada su ga pitali koliko je vremena proveo u Hilandaru, rekao je: Jedan dan i jednu noć, ceo život. Moma je iz tih razgovora sa monasima izvukao ono najbitnije i napisao knjigu. Imao je izvanredno izgrađeno selektivno pamćenje, tačno je znao šta postaje građa za buduću sliku ili knjigu - istakao je Kusovac, objasnivši svojom pričom kako je slikarsko obrazovanje odredilo pisca Momu Kapora.
Na otvaranju je prikazan desetominutni dokumentarni film o Momi Kaporu, a goste su pozdraviti i direktor Medija centra "Odbrana" pukovnik Stevica Karapandžin i direktorka i osnivač Zadužbine "Momčilo Momo Kapor" Ljiljana Kapor.
Karapandžin je istakao da su retki oni koji za života uspeju da postanu legende, da svoje postojanje i svega čega se late utkaju u identitet sredine u kojoj žive, da su retki oni koji su hodali ovim gradom, a da su ih svi voleli.
- Tu privilegiju je imao Momo Kapor, najbolji slikar među piscima i najbolji pisac među slikarima - kazao je on, dodavši da legenda o Kaporu živi i dalje kao da je među nama.
- Deo naše svakodnevnice su njegove slike i knjige, a priče o njemu još uvek se mogu čuti na mestima koje je rado pohodio, baš kao da će svakog trenutka ući prizvan njima - rekao je Karapandžin.
Ljiljana Kapor je primetila da je "pišući o drugima i slikajući druge, Momo u nasleđe svakom pažljivom oku ostavio čitavu svoju biografiju, nikada objavljenu - svoj pogled na život, ljude, vreme".
- Fragmente tog niza koji ispisuje o sebi, pišući posvete u knjigama poznatih i nepoznatih čitalaca, čuvajući fotografije koje su za njega imale duboko skriveno značenje, predmete kojima je dodavao sentimentalnu vrednost, ova izložba donosi na uvid - rekla je Kapor.
Idejni okvir izložbe određen je, prema njenim rečima, i geografskim prostorom na kojem je ispisivana lična istorija slikara i pisca Mome Kapora.
110. 08. 2026. u 16:30
210. 08. 2026. u 16:30
110. 08. 2026. u 13:28
210. 08. 2026. u 13:28
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević pokazao je u Kolegijumu naše televizije fotografiju koju su napravili pripadnici GOSI službe, a na kojoj se se vidi šta je u centru Beograda danas radio tajkun Dragan Đilas, dok je predsednik Aleksandar Vučić obilazio Srbiju i razgovarao sa narodom.
10.08.2026
23:06
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov u nekoliko rečenica rasturio je nekadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića, koji se na društvenoj mreži Iks ostrvio na šefa naše države Aleksandra Vučića i politiku vladajuće partije.
10.08.2026
21:23
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je danas da je cilj da do kraja 2027. godine Srbija bude spremna za pristupanje šengenskom prostoru i naveo da je za otvaranje Klastera 3, najvažnije priznanje to što je Evropska komisija početkom jula dala šestu uzastopnu preporuku, naglasivši da ta institucija ima adekvatne mehanizme da na meritoran način proceni ispunjenost obaveza.
10.08.2026
23:00
Šiptarski ekstremisti okačili su zastave Albanije i zloglasne terorističke organizacije OVK na kapije srpskih crkava u Lipljanu, nakon čega je policija privela dvojicu provokatora!
10.08.2026
22:41
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić još jednom je pokazao šta znači stvarna briga o građanima i odgovornost prema svojoj zemlji! U kasnim večernjim satima, iz prelepog sela smeštenog između Zlatibora i Priboja, nadomak Kokinog Broda, predsednik se obratio naciji i poslao snažnu, emotivnu i direktnu poruku svima u Srbiji.
10.08.2026
22:06
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
10.08.2026
21:00
Danas oko 14 časova u kanalu Galovica pronađeno je telo starije žene.
10.08.2026
19:17
Na grčkom poluostrvu Halkidiki iz mora je izvučen 56-godišnji državljanin Srbije, koji je preminuo od davljenja u moru na području Sartija.
10.08.2026
18:52
Policija u Bečeјu, u saradnji sa Osnovnim јavnim tužilaštvom u Bečeјu, uhapsila je D. P. (30) iz okoline tog mesta, zbog sumnje da јe počinila tešku krađu.
10.08.2026
21:58
Nestanak Nikole Mitića 10. avgusta 2020. godine isprva je tretiran kao običan slučaj nestale osobe, kada je porodica objavila njegovu fotografiju u javnosti, verujući da je reč o misterioznom nestanku.
10.08.2026
18:04
Iran traži ukidanje sankcija i odštetu zbog blokade Ormuskog moreuza, ali Tramp žestoko odbio zahtev Teherana!
10.08.2026
23:00
U Vrhovnoj radi bivšem ministru odbrane Mihailu Fedorovu predlažu da se prijavi u vojsku, izjavio je poslanik Jurij Kameljčuk.
10.08.2026
22:00
Iranski vrhovni vođa Modžtaba Hamnei imenovao je šest novih visokih zvaničnika u vojsci i Revolucionarnoj gardi, uključujući nove komandante.
10.08.2026
21:30
Američki general Den Kejn upozorio je Trampa da SAD moraju da izađu iz rata sa Iranom jer bi dalja eskalacija mogla imati ozbiljne posledice.
10.08.2026
21:00
Emili Ratajkovski uživa u odmoru u Grčkoj, a jednu fotografiju posebno su primetili njeni pratioci.
10.08.2026
20:40
Svrab, peckanje i neprijatan vaginalni sekret mogu da se povuku nakon terapije, ali kod mnogih žena kandida se ubrzo ponovo javlja. Razlog pritom nije uvek samo sama gljivica - određene navike i okolnosti pogoduju njenom ponovnom razvoju
10.08.2026
20:05
OpenAI bi, ako se glasine pokažu tačnim, uskoro mogao da predstavi premijum pametni zvučnik sa ChatGPT-om po ceni od 300 do 400 dolara.
10.08.2026
18:30
Otkrijte recept za hladne punjene tikvice, savršene za vrele letnje dane. Ovo brzo i lagano jelo možete pripremiti unapred.
10.08.2026
18:00
Za glatku i negovanu kožu nije dovoljno samo obaviti brijanje - jednako su važni pravilna priprema kože, izbor kvalitetnog brijača i odgovarajuća nega nakon tretmana.
10.08.2026
17:25
Redakcija Informera došla do informacije da je Ava Karabatić danas viđena u Urgentnom centru u Beogradu, gde je, prema saznanjima do kojih smo došli, potražila lekarsku pomoć zbog vidljivih povreda na glavi i licu, a ona nam je sve to i potvrdila.
10.08.2026
19:24
Muzička zvezda Jelena Karleuša oglasila se za Informer povodom otkazanog koncerta u Hrvatskoj i tom prilikom poslala oštru poruku.
10.08.2026
15:50
Popularna voditeljka Jovana Jeremić oglasila se na svom Instagram profilu veoma emotivnom objavom posvećenom svom pokojnom ocu, koja je privukla veliku pažnju javnosti i mnoge ostavila bez teksta.
10.08.2026
22:50
Pevač Milan Dičić Dinča pokazao je na Instagramu šta poseduje od nekretnina, a ima čak i splav na Savi u kojem posebno uživa,
10.08.2026
22:25
Rijaliti učesnik Ivan Marinković dotakao se odnosa Maje Marinković i Asmina Durdžića, otkrivši da je u kontaktu sa njom, ali da krivi Asmina što uživa u čitavoj situaciji.
10.08.2026
22:16
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.