Fond za inovacionu delatnost sa 53 miliona dinara finansira 12 inovativnih projekata za suzbijanje efekata pandemije korona virusa, među kojima su maske, viziri, ali i prvi srpski respirator, koji bi trebalo da bude proizveden za oko mesec dana.
Ministar bez portfelja zadužen za inovacije i tehnološki razvoj Nenad Popović rekao je da cela IT industrija pomaže državi i iskazuje solidarnost u vanrednom stanju i istakao da je na konkursu Fonda za inovacionu delatnost Vlade Srbije za sedam dana prijavljeno više od 300 kvalitetnih rešenja.
Među izabranih i 12 najboljih su, kaže, višenamenska maska, koja neće biti za jednokratnu upotrebu, viziri i prvi srpski respirator koji će biti proizveden za mesec dana od srpskih IT stručnjaka.
"To su rešenja koja pomažu da se uštede resursi i vreme i da se pomogne građanima. Cela IT zajednica pruza pomoć i pokazuje solidarnost. Nude znanje besplatno i trudićemo se da ih što više spojimo sa lekarima i medicinskim radnicima. Spoj medicine i IT stručnjaka i inženjera je ono najvažnije za budućnost i naše zdravlje", istakao je Popović za RTS.
Takođe, kabine za dezinfekciju na javnim prostorima i mobilni put za beskontaktno merenje temperature, neke su od inovativnih ideja koje je pomenuo ministar, a koje su pristigle konkursom.
"Pitanje je dana kada će maske da se proizvode. One neće biti za jednokratnu upotrebu, imaće mogućnost da se promeni hepo-filter i koštaće 300 dinara", najavio je Popović.
On je rekao da je izvoz digitalnih usluga prošle godine bio milijardu i 500 miliona evra, te da se radi o najbrže rastućoj grani industrije u Srbiji, sa rastom od 25-30 procenata godišnje.
"Naše male kompanije budućnost su našeg razvoja. Potrebno je da stručnjake zadržimo ovde i mere Vlade za pomoć privredi sasvim su dobre, najvažnije su održavanje likvidnosti i očuvanje radnih mesta", naveo je Popović.
Akcija - Budi I Ti heroj - otvara nova polja u mogućnosti da se iskažu mladi stručnjaci i talenti, kao i kompanije u sferi IT sektora, kaže on te dodaje da svi zainteresovani mogu da prezentuju svoje ideje na sajtu ministarstva - inovacije.gov.rs.
Ministar zdravlja Nemačke Jens Špan izrazio je nadu da će u lečenju Covid-19 uskoro moći da se koriste lekovi sa ciljanim dejstvom, jer će se, kako je uveren, u svakom slučaju na tržištu pre vakcine pojaviti lek.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministar zdravlja Nemačke Jens Špan izrazio je nadu da će u lečenju Covid-19 uskoro moći da se koriste lekovi sa ciljanim dejstvom, jer će se, kako je uveren, u svakom slučaju na tržištu pre vakcine pojaviti lek.
Drago Parandilović, deda opozicionara Miloša Parandilovića, predsednika Novog lica Srbije, oglasio se povodom najave Miloša Parandilovića da će da ga tuži.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević ekskluzivno u Kolegijumu na Informer televiziji otkrio je šta je opozicionar Zdravko Ponoš rekao u policiji tokom informativnog razgovora na koji je pozvan po nalogu tužilaštva zbog tvrdnji o zvučnom topu.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević ekskluzivno u Kolegijumu na Informer televiziji otkrio je šta je opozicionar Zdravko Ponoš rekao u policiji tokom informativnog razgovora na koji je pozvan po nalogu tužilaštva zbog tvrdnji o zvučnom topu.
Informer televizija danas je apsolutni izbor gledalaca u Srbiji! Dok se građani iz svih krajeva zemlje slivaju u Beograd na veliki skup "Srbija, jedna porodica", oči javnosti uprte su u Informer TV, koja tokom dana beleži ubedljivo najbolju gledanost.
Danas tačno u 17 časova, u programu Dnevnika Zapadne Srbije, gledaoci će imati priliku da prate specijalno, dvosatno izdanje posvećeno otvaranju Moravskog koridora - saobraćajnice koja menja lice ovog dela Srbije i otvara novo poglavlje razvoja, povezivanja i investicija.
Policija u Smederevu, u saradnji sa Višim javnim tužilaštvom, uhapsila je R. Đ. (50) iz Smedereva, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i neovlašćeno držanje opojnih droga.
Devojka S. K. (19) brzom akcijom policije uhapšena je zbog sumnje da je noćas oko 2 sata u Bulevaru kralja Aleksandra nožem nanela povrede Lj. G. (47).
U mestu Grabovac kod Obrenovca, danas oko podneva, dogodila se teška saobraćajna nezgoda kada je teretni voz, koji je prevozio ugalj, naleteo na automobil "pežo.
Nekoliko ljudi je poginulo, a više njih je povređeno u požaru koji je u sredu izbio u stambenoj zgradi u Antverpenu, saopštila je belgijska policija. Vatra je zahvatila zgradu u četvrti Linkeroever, a dim se video sa osmog sprata.
U Rusiji se ponovo šire tvrdnje o mogućoj velikoj mobilizaciji, koja bi, prema navodima pojedinih ratnih „Z“ kanala, mogla da obuhvati do 1,2 miliona ljudi. Zvanične potvrde za sada nema, a ruske vlasti se nisu oglasile najavom takve mere.
Evropska radiodifuzna unija saopštila je da je CBS/Radio Kanada nacionalni javni emiter Kanade njen novi član i da će ta zemlja učestvovati na Evroviziji 2027. u Bugarskoj.
Pevačica Tejlor Svift i njen verenik Trevis Kelsi grade ogroman dvorac unutar arene "Medison Skver Garden" u Njujorku za svoje venčanje koje je zakazano za 3. jul.
Glumica Vesna Stanković već pune dve godine prolazi kroz izuzetno zahtevan životni period, suočavajući se sa ozbiljnim zdravstvenim problemom, karcinomom dojke.
Gingam sitne kockice ponovo su u centru pažnje modne scene, jer u isto vreme bude nostalgiju, osvežavaju izgled i daju svakoj kombinaciji dozu jednostavne elegancije.
Amanda Nikol je osvojila društvene mreže, a zahvaljujući bujnim oblinama, smelim modnim izdanjima i maštovitim transformacijama danas je prati više od osam miliona ljudi.
Bivši rijaliti učesnik David Dragojević trenutno sa suprugom Tamarom i sinom Rajanom uživa na odmoru, a njegova lepša polovina nikad bolje nije izgledala iako se skoro porodila!
Dušica Jakovljević važi za jednu od najbolje obučenih žena na domaćoj javnoj sceni, a upravo zbog svog prepoznatljivog stila često dobija poruke mladih devojaka koje od nje traže savet ili inspiraciju.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.