Na kraju svakog dana sa našim srpskim kolegama pravimo planove i idemo tamo gde smo najpotrebniji. Obilazimo domove zdravlja, bolnice, razgovaramo s lekarima i dajemo svoje preporuke, otkriva ruski ekspert, koji od 3. aprila pomaže Srbiji u bori sa epidemijom
Drago mi je da smo došli da pomognemo našoj slovenskoj braći Srbima u borbi protiv koronavirusa! Ako svi budu poštovali mere Vlade i preporuke stručnjaka, zajedno ćemo pobediti ovaj virus!
Ovo u razgovoru za Informer poručuje major dr Valerij Hakimov, šef epidemiologa ruskog ekspertskog tima, koji već tri nedelje sa svojim kolegama boravi u Srbiji.
Slovenske duše
I kada smo ušli u prvu bolnicu, radili smo toliko prisno sa srpskim kolegama da nam ni prevodilac nije bio potreban. Razumeli smo se kao slovenske duše
Dr Valerij Hakimov
Oni su u našu zemlju došli 3. aprila po nalogu predsednika Ruske Federacije Vladimira Vladimiroviča Putina i ministra odbrane Sergeja Šojgua da pomognu Srbiji da se izbori sa epidemijom koronavirusa.
Poštovanje mera
Major Hakimov jedan je od vodećih ruskih epidemiologa pri ruskom Ministarstvu odbrane. Za sve građane u Srbiji ima jasnu poruku kako da se izborimo s virusom:
- Važno je da slušate savete i poštujete mere Vlade Srbije i preporuke stručnjaka i Ministarstva zdravlja, da svi striktno pratimo mere lične higijene i distanciranja, sve je to veoma bitno. I nadam se da, ako sve to budemo poštovali, možemo zajedno da pobedimo koronavirus - ističe dr Hakimov.
Na pitanje da li i u kom obimu možemo očekivati novi talas virusa na jesen kaže da je to teško prognozirati jer zavisi od mnogo faktora.
Major Hakimov ističe da je izuzetno srećan i ponosan što je došao da pomogne svojoj "slovenskoj braći Srbima".
- Drago mi je da sam došao u Srbiju. Voleo bih da smo došli u mirnodopsko vreme kada je sve u redu, ali mi je drago i da imamo priliku da pomognemo našoj slovenskoj braći u ovom teškom trenutku. Prvi put sam u Srbiji i ovo je divna zemlja, imate odlične ljude, vrsne lekare, a i vojska vam je odlična!
On ističe da su po dolasku u Srbiju imali mnogo posla, ali da je situacija sada mnogo bolja.
- Na početku smo zaista imali dosta posla. Međutim, naše srpske kolege veoma brzo su razumele i prihvatile međunarodno iskustvo u borbi s virusom i danas primećujemo da je u bolnicama proces organizovan prema preporukama koje smo dali i koje predlaže SZO - objašnjava ruski ekspert.
Mića iz Paraćina došao da nas pozdravi i da nam pomogne
Ruske eksperte posebno je dirnuo topao prijem na koji su naišli u Srbiji. Tako doktor Hakimov najviše pamti jednog Miću iz Paraćina...
- U koji god da smo grad došli, našli bismo čoveka koji odlično govori ruski, koji je posetio Rusiju ili radio u Rusiji. I tako se desilo da smo došli u bolnicu u Paraćin da radimo, kada se pojavio čovek koji je pet godina radio u Rusiji. Čuo je da dolazimo, pa je želeo da nas pozdravi i pomogne nam ako treba oko prevoda. Međutim, mi se s našim bratskim narodom razumemo i bez prevodioca. Veoma nas toplo dočekuju svuda, nailazimo na topli, bratski prijem i to nam pruža veliko zadovoljstvo.
Na pitanje kako ocenjuje mere koje je Srbija preduzela kaže:
- Mi nismo došli da ocenjujemo već da pomognemo. I kada smo bili u avionu pre sletanja, imali smo utisak da idemo da se nađemo u nevolji bratskom srpskom narodu. I kada smo ušli u prvu bolnicu, radili smo toliko prisno sa srpskim kolegama da nam ni prevodilac nije bio potreban. Razumeli smo se kao slovenske duše - kaže Hakimov. On ističe da Srbija ima vrsne medicinske i vojne stručnjake, sa kojima prethodne tri nedelje blisko sarađuju.
Zajedničke odluke
- Na kraju svakog dana mi zajedno s predstavnicima srpskog Ministarstva zdravlja i Ministarstva odbrane planiramo akcije i dejstva za naredni dan i idemo tamo gde smo najpotrebniji. Sa našim srpskim kolegama analiziramo podatke i posebnu pažnju obraćamo na mesta s najvećim brojem obolelih. Sledećeg dana se upućujemo u žarišta da pronađemo u čemu je uzrok ove situacije i kako možemo da pomognemo. Obilazimo domove zdravlja, bolnice, razgovaramo s lekarima, epidemiolozima i dajemo svoje preporuke, zajedno sa srpskim kolegama tražimo rešenje problema. Čak i ako nekada u samom procesu imamo različita viđenja, na kraju sve zajednički rešavamo - kaže Hakimov.
Njegova želja za kraj razgovora je jasna. Da se vrati u Srbiju neko lepše vreme i da i on i srpske kolege imaju što manje posla:
- Mi umemo između sebe da kažemo: Dok se svi u karantinu i izolaciji odmaraju, mi lekari radimo. Zato stalno kažemo ljudima 'Ostavite nas malo bez posla, molimo vas. Dosta je bilo... '
Direktor dečjeg naučno-kliničkog centra za infektivne bolesti Federalne medicinsko-biološke agencije (FBMA) Jurij Lobzin izjavio je da je bio zapanjen infomisanošću ruskog predsednika Vladimira Putina o koronavirusu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Direktor dečjeg naučno-kliničkog centra za infektivne bolesti Federalne medicinsko-biološke agencije (FBMA) Jurij Lobzin izjavio je da je bio zapanjen infomisanošću ruskog predsednika Vladimira Putina o koronavirusu
Slučaj navodnog pretučenog i preminulog maloletnika iz Valjeva ponovo je dospeo u fokus javnosti nakon novih polemika na društvenim mrežama i optužbi koje prate smrt jednog policijskog službenika.
Brutalna kampanja dehumanizacije predsednika Srbije Aleksandra Vučića i njegove porodice dostigla je zenit, pošto se u sve uključila i tužiteljka u penziji Jasmina Paunović.
Član Predsedništva Srpske liste Igor Simić izjavio je da jučerašnje nelegalno rušenje srpskih objekata na jezeru Gazivode pokazuje da Aljbin Kurti nastavlja proterivanje Srba sa Kosova i Metohije po oprobanom receptu.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srbiju je u samo nekoliko dana pogodio niz nezapamćenih tragedija u kojima su život izgubila deca. Od utapanja, preko nesreća na putu, do kobnih trenutaka koji su zauvek promenili živote čitavih porodica, svaki od ovih slučajeva potresao je javnost.
Policija u Sloveniji uhapsila je Amira Uzunovića (39) iz Kaknja, osumnjičenog da je u mestu Vuhred nožem usmrtio svoju suprugu Zijadu (36). Amir se nakon zločina skrivao na raznim lokacijama, da bi se u utorak uveče sam vratio pred zgradu u kojoj je počinio zločin, gde su ga policajci uočili i odmah mu stavili lisice na ruke.
Rešenjem sudije za prethodni postupak Višeg suda u Zrenjaninu, određen je pritvor do 30 dana R. P. (23) iz Čente, zbog sumnje da je ispalio više hitaca iz pištolja prolazeći ulicom, i time ugrozio bezbednost svojih sugrađana.
Hapšenje bosanskog begunca Mirnesa Ribića, za kojim je policija danima tragala zbog bekstva iz Kazneno-popravnog zavoda Kozlovac u Tuzli, gde je izvršavao zatvorsku kaznu, ponovo su u centar pažnje javnosti stavili slučajeve u kojima su begunci uspevali da danima i mesecima, pa i godinama uteknu policiji.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Tražite biljku koja će ulepšati balkon ili dvorište, a ne zahteva mnogo nege? Kadifica je poznata po tome što odlično podnosi sunce, sušu i visoke temperature.
Anemija se često razvija postepeno, a prve simptome moguće je primetiti upravo na licu. Obratite pažnju na ove promene koje mogu ukazivati na nedostatak gvožđa.
Pred polazak na odmor većina nas misli šta da spakuje u kofer, da li će to biti dovoljno i da li su putna dokumenta na mestu. U žurbi vrlo često zaboravljamo i šta ostavljamo za sobom u kući, a ovaj mali podsetnik poslužiće vam da ne napravite neku grešku koja može skupo da vas košta.
Žurka povodom završetka "Elite 9" bila je u znaku žestokog okršaja između rijaliti zvezda Maje Marinković i Asmina Durdžića koji je eskalirao tokom večeri zbog njegove izjave.
Pevačica Mina Kostić i verenik Mane Ćuruvija Kasper su pozirali zagrljeni i nasmejani, te su poslali poruku da uživaju u miru, daleko od očiju javnosti i to u manastiru.
Pevačica Ivona Negovanović Cuca (36) u narodu poznatija kao "Šabanova Cuca" pokazala je svog vremešnog muža, ali i kako provodi vreme sa njim u Turskoj.
Rijaliti učesnik Asmin Durdžić je na svom Instagram profilu objavio žestoku poruku bez zadrške, budući da je razočaran što se njegova porodica grlila i ljubila sa Stanijom na žurci povodom kraja Elite 9!
Momenat kad svekar Maje Marinković Mustafa Durdžić roni muške suze za bivšom snajkom Stanijom zapalio je mreže, a pritrčale su i Asminova majka i sestra da je zagrle!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.