Član kriznog štaba za borbu protiv virusa korone, doktor Predrag Kon, rekao je za TV PINK da se nalazimo u nedelji u kojoj očekujemo efekat mera koje su u vedene, ali i onih od ranije
„U Beogradu se naslućuje da će tog efekta biti, jer u poređenju sa podacima od prošlog vikenda, dolazi do blagog opadanja broja zaraženih“, rekao je dr Kon.
On ističe da je pritisak na bolnice i prijem i dalje veoma veliki, skoro 1.000 hospitalizacija dnevno. Dodaje da je bolnica u Batajnici došla u bitnom trenutku.
„U ovom trenutku sistem je prenapregnut, ali još uvek ima mesta i ni jedan jedini pacijent se ne ostavlja bez nege“, rekao je dr Kon.
Doktor objašnjava da ne možemo imati odjednom tolike količine vakcina kako bi se svi vakcinisali, i dodaje da će se taj proces dešavati minimum godinu dana.
„Zbog toga su bitni planovi vakcinacije, prioriteti i uključivanje svim institucija koje potvrđuju bezbednost“, rekao je dr Kon.
Lažne vakcine
Doktor Kon je rekao da u svim situacijama kada neko proizvodi nešto što je korisno, uvek se nađe neko ko pravi lažne kopije i pokušavaju da dođu do „lakog“ novca.
„Bitno je da se o tome govori, kako vi ljudi bili obavešteni da ne nasedaju i da ne bi dolazilo do tih situacija“, rekao je dr Kon.
"Zatvaranje" pred praznike
Kako kaže, pred sobom imamo nove izazove, slave, Božić, Novu Godinu, i dodaje da imaju informaciju da se unapred već prodaju aranžmani za doček.
„Sve zavisi od rezultata, ali mi moramo na neki način odvratiti veliki upliv naših građana, kao što je bilo pred Uskrs“, rekao je dr Kon, dodajući da je svuda u Evropi korona prisutna.
Dr Kon kaže da virus nema sezonu, ali da će se vremenom verovatno uspostaviti sezonska određenost.
Foto: printscreen RTV Pink
Predrag Kon
Kako kaže, imamo činjenicu da prirodni imunitet pratimo i vidimo da se gube antitela, ali i kako kaže, nemaju podatak kako se gube antitela u vakcionom postupku.
„Efektivnost vakcine i koliko ona sprečava oboljenje će se tek pratiti“, rekao je dr Kon.
Mutacija virusa
Dr Kon ističe da je mutagena sposobnost ovog virusa manja nego kod gripa, tako daje, ističe sigurno da će vakcina biti sigurnija i da neće verovatno bitipotrebna svake sezone.
„Ako imate masu onih koji su inficirani, imate i masu onih koji su jasno bolesni, ameđu njima veliki broj teških slučajeva“, rekao je dr Kon.
Epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa obratio se kolegama iz udruženja građana "Ujedinjeni protiv kovida" i istakao da je vreme za preispitivanje odgovornosti je pred nama, ali i da oni snose ogromnu odgovornost u ovom trenutku i da se nada se da će je prihvatiti i nositi kada za to dođe vreme
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Epidemiolog i član Kriznog štaba za borbu protiv koronavirusa obratio se kolegama iz udruženja građana "Ujedinjeni protiv kovida" i istakao da je vreme za preispitivanje odgovornosti je pred nama, ali i da oni snose ogromnu odgovornost u ovom trenutku i da se nada se da će je prihvatiti i nositi kada za to dođe vreme
Nenad Rašković, kojeg je danas brutalno pretukla Kosovska policija, izjavio je za Kosovo onlajn da su ga trojica izvukla iz njegove porodične kuće nakon čega su ga vezali za drvo i tukli ga tražeći da im da pušku koju, kako je rekao, nema.
Premijer Crne Gore Milojko Spajić, koji je došao na to mesto glasovima Srba, a svakodnevno sprovodi antisrpsku politiku, po ko zna koji put u poslednje vreme napao je Srbiju.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poručila je da je jedini princip koji dosledno primenjuje crnogorski premijer Milojko Spajić - princip slepe poslušnosti.
Direktor kancelarije za Kosovo i Metohiju (KiM) Petar Petković hitno se oglasio povodom brutalnog prebijanja Srbina Nenada Raškovića iz sela Dren u Zubinom Potoku.
Likvidacije izvršene snajperskim naoružanjem u Srbiji i regionu predstavljaju potpis profesionalaca i najčešće su povezane sa obračunima visokopozicioniranih članova organizovanih kriminalnih klanova.
Uprava policije, u saradnji sa Državnim tužilaštvom, proverava više od 50 stranih državljana, među kojima su dominantno državljani Ukrajine, kao i Moldavije i Slovačke, a koji su juče zatečeni u jednoj većoj kući u podgoričkom naselju Mareza, gde je pronađena i veća količina sofisticirane digitalne opreme, uređaja i novca.
Policija u Herceg Novom uhapsila je A. V. (20), državljanina Srbije iz Novog Sada, zbog sumnje da je počinio krivično delo nasilničko ponašanje nad maloletnikom.
Perete kosu uveče i budite se sa spljoštenom, naelektrisanom frizurom koja se već do podneva masti? Možda problem nije u šamponu ni u tvrdoj vodi, već u tome kada perete kosu.
Atina Tošić, ćerka Jelene Karleuše i Duška Tošića, ponovo je privukla ogromnu pažnju na društvenim mrežama, a njena najnovija objava iz teretane izazvala je lavinu komentara.
Bivša rijaliti učesnica Ava Karabatić oglasila se na svom Instagram profilu, nakon što je juče, kako tvrdi, pretrpela nasilje od strane svog verenika i otkrila svoje dalje planove.
Tajna savršenog tena Jelena Karleuše tokom letnjih dana krije se u jednom triku - ona bira fluoroscentne kupaće kostime, a mi smo za vas izabrali njene najjače modele i top izdanja.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.