Koronavirus ostavlja zastrašujuće posledice po organizam pacijenata i bukvalno ubija i nakon ozdravljenja, šokantna su otkrića lekara!
Sve više pacijenata koji su preležali koronu suočava se sa opasnim postkovid sindromom koji izaziva šlogove, dijabetes, retka gljivična oboljenja pluća, srčanu koronu koja podseća na infarkt, čak i paralizu lica...
Doktori u KBC "Bežanijska kosa" primetili su da se pacijenti vraćaju sa ozbiljnim tegobama i kada su PCR negativni, zbog čega su napravili bazu podataka i postali Centar za praćenje postkovid komplikacija.
Razara organizam
Direktorka ove zdravstvene ustanove dr Marija Zdravković kaže da su do sada pregledali više od sto pacijenata koji su preležali koronu.
- Postkovid sindrom može da se pojavi i šest meseci posle preležane bolesti, ali obično se javlja već u prvih mesec dana od ozdravljenja. Zasad se ne može se predvideti kod kog pacijenta je moguće da se javi postkovid sindrom. Koronavirus prolazi kroz sve naše mišiće uključujući i srčani, ali i sve naše nerve i kičmene živce. On poremeti kardiovaskularni sistem i regulaciju pritiska, pulsa i disanja. Imali smo slučajeva kada se sumnjalo na akutni infarkt, a bila je reč o srčanoj koroni! Ovaj virus napravi otok dela srčanog mišića koji je tog trenutka toliko mali da ne može da se vidi na ultrazvuku, ali izazove poremećaj srčanog ritma - kaže dr Zdravković i dodaje:
- Kod izvesnog broja ljudi javile su se ozbiljne neurološke postvirusne komplikacije, od kojih su najčešće vrtoglavice, ali i paraliza dela lica! Najteža komplikacija su šlogovi i povećan je broj takvih pacijenata. Koronavirus kod ljudi koji imaju problema sa kičmom napada sitne zglobove, zbog čega oni imaju osećaj da su se ušinuli, ali je zapravo u pitanju zapaljenje malih zglobova oko kičmenih pršljenova što je veoma bolno.
Foto: Tanjug
Posledice korone su strašne: Marija Zdravković
Ona naglašava da je kod onih koji preleže kovid-19 veća opasnost da se zaraze drugim bolestima.
- Kroz analizu krvi izolovali smo i vrlo retko gljivično oboljenje pluća, takozvanu aspergilozu, oboljenje koje napada samo ljude kod kojih je ekstremno uništen imunitet. Sve bakterije koje inače ne napadaju imunootporne ljude, posle korone mogu da napadnu i zato bi bilo dobro tri meseca posle preležanog kovida-19 izbegavati bilo kakve zahvate na sebi - ističe naša sagovornica. Vakcina je spas
Zamenik direktora KC "Niš" prof dr Radmilo Janković takođe upozorava da pacijenti nakon preležane korone imaju znatno umanjeni kvalitet života praćen brojnim zdravstvenim komplikacijama.
- Mnoga istraživanja pokazuju da se ljudi koji su imali kovid-19 češće javljaju lekarima zbog postkovid tegoba, i to u periodu oko pet meseci nakon ozdravljenja. Kao čest postkovid sindrom javlja se problem fibroze pluća nakon kovid pneumonije i zahteva dugotrajno lečenje i rehabilitaciju. Neretko i kućnu primenu kiseonične terapije. Kardiovaskularna oboljenja poput koronarne bolesti, bolesti srčanog mišića i povišenog pritiska veoma su česti - napominje prof. dr Janković i ističe:
- Sigurno najopasnije dugoročne komplikacije posledica su poremećaja koagulacionog sistema i u cilju prevencije komplikacija zahtevaju dugotrajnu primenu lekova protiv zgrušavanja krvi. Ovi pacijenti često razvijaju i šećernu bolest i poremećaje rada bubrega iako su prethodno bili potpuno zdravi.
Zato on apeluje da je važno da se na vreme pacijenti jave lekaru, a pre svega da se poštuju mere i da se što više ljudi vakciniše kako ne bi dolazilo do zaražavanja i svih ovih komplikacija nakon bolesti!
Lekovi za koronu izazivaju hronične bolesti
Utvrđeno je da se kod nekih ljudi, posle preležane korone, javljaju hronične bolesti poput dijabetesa, hipertenzije i težih oboljenja. Doktorka Zdravković kaže da njihova pojava obično nije kratkotrajna.
- Kao terapija u koroni daju se kortikosteroidi. To su jako dobri lekovi, ali sami po sebi dižu pritisak i šećer. Većina ljudi ima i graničan pritisak i šećer, a kada se na to dodaju kortikosteroidi, normalno je da imaju kontraefekte. Da li će se to povući ukoliko se uključi terapija i ukoliko se skine telesna težina, ne jede previše slano i masno, videćemo - objašnjava ona.
Javlja se i "moždana magla"
Dr Marija Zdravković kaže da se kod mladih koji su preležali koronu može očekivati otežano učenje.
- Moć koncentracije posle korone umanjena je najmanje četiri nedelje jer se stvara takozvana moždana magla. To je stanje kada ne možete brzo da reagujete, sporije pamtite, donosite odluke, što treba imati na umu kod osoba koja rade ozbiljne poslove gde je važna koncentracija - kaže dr Zdravković.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić vakcinisao se danas u Rudnoj Glavi protiv korona virusa. On je u Zdravstenoj stanici Doma zdravlja „dr Veroljub Cakić“ Majdanpek primio prvu dozu vakcine kineskog Sinofarma
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić vakcinisao se danas u Rudnoj Glavi protiv korona virusa. On je u Zdravstenoj stanici Doma zdravlja „dr Veroljub Cakić“ Majdanpek primio prvu dozu vakcine kineskog Sinofarma
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević komentarisao je tokom emisije Kolegijum na Informer TV vest da je Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu naredilo policiji da pretrese stanove i kancelariju vojnog analitičara Aleksandra Radića, čoveka koji je među prvima učestvovao u kreiranju afere "zvučni top", i najavio kako se "niko neće izvući".
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić ponovo je šokirala javnost u Srbiji svojim najnovijim, skandaloznim istupom na društvenoj mreži Iks.
Miroslav Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije usred Skupštine Srbije branio je šiptarskog teroristu i samozvanog premijera lažne države Kosovo Aljbina Kurtija.
Mihailo Marković, javnosti poznat kao student u blokadi sa Pravnog fakulteta, postao je apsolutni hit na albanskim društvenim mrežama, gde njegovi snimci već broje preko 35.000 pregleda.
Tražim obaveštenje od Prvog osnovnog javnog tužilaštva u vezi predmeta "Zvučni top" kada je 18.03.2025. to tužilaštvo saopštilo da nije korišćen zvučni top - nakon analize izveštaja MUP, BIA, Ministarstva odbrane i Ministarstva zdravlja, koji su utvrdili da nije korišćen zvučni top.
Ubistvo Blaža Đurovića u martu 2018. godine pokrenulo je jedan od najkompleksnijih sudskih procesa u novijoj istoriji srpskog pravosuđa. Ovaj slučaj zvanično je ostao bez pravnog epiloga nakon što je glavni osumnjičeni, Darko Vesković zvani Prika, juče ubijen u Kumodražu.
Planovi Sjedinjenih Američkih Država za proizvodnju "patriota" i "tomahavka" u okviru pogona automobilske industrije objašnjavaju se iscrpljivanjem američkih zaliha, izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov.
Ministarstvo zdravlja Italije saopštilo je danas da će 17 od 27 najvećih italijanskih gradova za dva dana biti u crvenom stepenu uzbune zbog vrućine, a da će se toplotni talas koji zemlja trpi dodatno pojačati.
Visoke temperature paralisale su dobar deo zapadne Evrope, u Francuskoj je stradalo oko 20 osoba, a na udaru su i Velika Britanija, Španija, Nemačka, Italija...
Deveto izdanje Ravno Selo Film Festivala, međunarodnog festivala prvog ili drugog filma, biće svečano otvoreno 25. juna u Ravnom Selu, pod stalnim sloganom festivala "Selom kruže filmske priče".
Od suvomesnatih proizvoda do gaziranih pića, pojedine namirnice mogu predstavljati skriveno opterećenje za bubrege i narušiti njihovu funkciju tokom vremena.
Nesvakidašnja scena odigrala se usred gradske ulice kada je jedan mladić, na iznenađenje prolaznika, skinuo gotovo svu odeću i ostao samo u donjem vešu. Međutim, to je bio tek početak performansa.
Mina Kostić izašla je danas iz bolnice "Laza Lazarević" posle 23 dana provedenih na klinici, a po nju su došli verenik Kasper i Milan Ivanović, brat pevačice.
Izlazak Mine Kostić iz "Laze" očekivao se juče u toku dana, međutim pevačica je zadržana još jednu noć jer je došlo do pada sistema i upravo je sada izašla!
Pevačica Mina Kostić danas izlazi iz klinike "Dr Laza Lazarević", a budući da smo na terenu primetili smo da je po nju stigao Kasper u društvu njenog brata Milana.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.