Mesec putuje oko Zemlje po eliptičnoj putanji, a tokom tog puta on se udaljava i približava od nje.
Kako kažu astronomi, najudaljenija tačka ove elipse naziva se apogej i u proseku je udaljena oko 405.500 kilometara od Zemlje. Najbliža tačka je perigej, i u proseku se nalazi na oko 363.300 kilometara od Zemlje.
Svakog meseca, Mesec dostiže svoj apogej i perigej. Pun Mesecmože da se pojavi u bilo kojoj tački duž te eliptične putanje, ali kada se pun Mesec dogodi na ili blizu perigeja, izgleda nešto veći i svetliji od tipičnog punog meseca.
Tada se on naziva u žargonu naziva "Supermesec" i za nekoliko procenta je prividno veći kada ga posmatramo sa Zemlje. Astronomi generalno ne vole ovaj temrin.
Prema astrologiji, kako bismo odredili povoljne i nepovoljne dane u nekom vremenskom periodu, najbolje je pratiti lunarni kalendar u kojem se otkrivaju faze Meseca, kao i uticaj lunarne energije na naš život. Da li će određeni dan biti pozitivna ili negativan, zavisi sve od položaja Meseca, njegove faze, kao i od horoskopskog znaka u kojem se u tom periodu nalazi, piše Lovesensa
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Prema astrologiji, kako bismo odredili povoljne i nepovoljne dane u nekom vremenskom periodu, najbolje je pratiti lunarni kalendar u kojem se otkrivaju faze Meseca, kao i uticaj lunarne energije na naš život. Da li će određeni dan biti pozitivna ili negativan, zavisi sve od položaja Meseca, njegove faze, kao i od horoskopskog znaka u kojem se u tom periodu nalazi, piše Lovesensa
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević komentarisao je tokom emisije Kolegijum na Informer TV vest da je Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu naredilo policiji da pretrese stanove i kancelariju vojnog analitičara Aleksandra Radića, čoveka koji je među prvima učestvovao u kreiranju afere "zvučni top", i najavio kako se "niko neće izvući".
Mihailo Marković, javnosti poznat kao student u blokadi sa Pravnog fakulteta, postao je apsolutni hit na albanskim društvenim mrežama, gde njegovi snimci već broje preko 35.000 pregleda.
Miroslav Aleksić, lider Narodnog pokreta Srbije usred Skupštine Srbije branio je šiptarskog teroristu i samozvanog premijera lažne države Kosovo Aljbina Kurtija.
Tražim obaveštenje od Prvog osnovnog javnog tužilaštva u vezi predmeta "Zvučni top" kada je 18.03.2025. to tužilaštvo saopštilo da nije korišćen zvučni top - nakon analize izveštaja MUP, BIA, Ministarstva odbrane i Ministarstva zdravlja, koji su utvrdili da nije korišćen zvučni top.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izrekla je meru udaljenja sa sednice u trajanju od narednih 20 dana zasedanja poslanicima Novog lica Srbije Milošu Parandiloviću i Draganu Ninkoviću.
Ubistvo Blaža Đurovića u martu 2018. godine pokrenulo je jedan od najkompleksnijih sudskih procesa u novijoj istoriji srpskog pravosuđa. Ovaj slučaj zvanično je ostao bez pravnog epiloga nakon što je glavni osumnjičeni, Darko Vesković zvani Prika, juče ubijen u Kumodražu.
Ministarstvo zdravlja Italije saopštilo je danas da će 17 od 27 najvećih italijanskih gradova za dva dana biti u crvenom stepenu uzbune zbog vrućine, a da će se toplotni talas koji zemlja trpi dodatno pojačati.
Visoke temperature paralisale su dobar deo zapadne Evrope, u Francuskoj je stradalo oko 20 osoba, a na udaru su i Velika Britanija, Španija, Nemačka, Italija...
Ako se NATO ranije ograničavao na podršku Kijevu, sada na Zapadu otvoreno govore o pripremama za rat, saopštio je ruski lider Vladimir Putin obraćajući se diplomcima univerziteta Ministarstva odbrane Rusije.
Deveto izdanje Ravno Selo Film Festivala, međunarodnog festivala prvog ili drugog filma, biće svečano otvoreno 25. juna u Ravnom Selu, pod stalnim sloganom festivala "Selom kruže filmske priče".
Nesvakidašnja scena odigrala se usred gradske ulice kada je jedan mladić, na iznenađenje prolaznika, skinuo gotovo svu odeću i ostao samo u donjem vešu. Međutim, to je bio tek početak performansa.
Mina Kostić izašla je danas iz bolnice "Laza Lazarević" posle 23 dana provedenih na klinici, a po nju su došli verenik Kasper i Milan Ivanović, brat pevačice.
Izlazak Mine Kostić iz "Laze" očekivao se juče u toku dana, međutim pevačica je zadržana još jednu noć jer je došlo do pada sistema i upravo je sada izašla!
Pevačica Mina Kostić danas izlazi iz klinike "Dr Laza Lazarević", a budući da smo na terenu primetili smo da je po nju stigao Kasper u društvu njenog brata Milana.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.