Najnoviji korona presek! Raste broj zaraženih!
Оd pоslеdnjеg izvеštаја do 15 časova 2. januara 2022. gоdinе tеstirаni su uzоrci 10.888 osоba оd kојih je 1.907 pоzitivno
02.01.2022
15:23
Vesti
Od početka epidemije vojno zdravstvo se bori na dva fronta: kovid i nekovid.
Načelnik Vojnomedicinske akademije profesor Miroslav Vukosavljević rekao je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da je ta ustanova bila dežurna tokom novogodišnje noći koja je protekla relativno mirno.
Obavljena su 194 pregleda u centru hitne pomoći, četiri hitne operacije - reč je o ubodnim ranama hladnim oružjem, za razliku od prethodnih godina kada su dominirale povrede izazavane petardama i drugim pirotehničkim sredstvima.
Prema njegovim rečima, beleži se blagi skok u hitnoj pomoći osoba sa pozitivnim nalazom već sledećeg dana.
Pacijenti su došli sa blagim stomačnim tegobama, sa gušoboljom, ali je urađen pi-si-ar i otkriveno da su kovid pozitivni, objasnio je Vukosavljević.
Govoreći o kovid sistemu, Vukosavljević ukazuje da nisu mogli da se izvuku iz kovid režima zbog nepoštovanja epidemioloških mera, i zbog primene i neprimene vakcinacije u većem obimu i kovid bolnica na Karaburmi je radila bez prestanka. U njoj je smešteno 67 bolesnika, 8 je na intenzivnoj nezi, a jedan pacijent je intubiran.
- Imamo slobodnih mesta, nadam se da neće ttrebati, prateći šta se dešava u svetu, novi soj omikron ne bi trebalo da daje veći broj hospitalizacija - kaže profesor Vukosavljević.
Pada broj hospitalizovanih u odnsu na pre mesec dana, dodaje doktor.
Vukosavljević napominje da VMA nije prestajala da radi, svaki dan i sat.
- Bilo je blago zatišje, početkom 2020. godine oko 135.000 bolesnika je bilo hospitalizovano, 2021. vratismo se na broj, bez obzira na kovid, na preko 200.000 hospitalizovanih, u centru hitne pomoći zabeležn je ogroman skok broja pacijenata sa 2019. kada je bilo 50 pa na 70, pa na 80.000 prošle godine - podvukao je Vukosavljević.
Prema njegovim rečima, Klinika za urgentu medicinu imala je izuzetan skok broja pacijenata, preko 2.200 hospitalizovanih, više od 1.550 interventnih stent procedura svake godine.
- Imamo povećan broj pacijenata sa infarktima u svim delovima, vidljivim i nevidljivim. U oftalmohirurškoj prakasi dijagnostikovao sam pacijente mlađih i srednjih godina sa trombozama - kaže on.
- Ako se desi da se primeti gubitak vida makar bio kratkotrajan, delimičan - pravac kod oftalmologa jer jedino tada, u okviru zlatnog sata, možemo da pomognemo - upozorio je dr Vukosavljević.
- Najviše su tražili pomoć onkološki bolesnici, moramo zajednički da radimo na tome. Mnogo je bilo urgencija da se dođe na hitne hirirške intevencije, od karcinoma pankreasa, debelog creva, do karcionoma pluća, larinksa - ističe Vukosavljević.
Foto: TV Hram
Podseća da je Nemačka banka za razvoj potpisala sporazum za davanje bespovratnog kredita sa Vladom Srbije, odnosno sa Ministarstvom energetike koje je nosilac posla.
- Energetska kriza se i nama desila, kao i celom svetu. Štednja energije - zgrada koja troši tri do četiri puta više energije u bilo kom obliku nije mogla da egzistira. Uvideli smo to i 2017. smo krenuli sa razgovorima, sada je u toku izbor glavnog konsultanta, očekujmeo izradu projektne dokumentacije i izbor izvođača radova. Ako bude sve kako valja, u decembru bi mogla da počne rekonstrukcija zgrade VMA - kaže Vukosavljević.
- Bavili smo se najnovijim stvarima, kada je personalizovana terapija u pitanju. Imamo deo opereme, a deo nabaljamo i u narednim nedeljama i mesecima informisaćemo potencijalne pacijente o svemu, uzimanje krvnih ćelija, obrada na odgovarajući način i ponovno vraćanje i njihova borba protiv onkoloških bolesti - rekao je Vukosavljević.
Vukosavljević kaže da je na to posebno ponosan kao načelnik kuće.
- Zahvaljujući razumevanju ministra odbrane i resornog ministra i saradnika, u poslednjih par godina zaposleno je više od 1.000 medicinskih i nemedicinskih radnika na neodređeno vreme - rekao je načelnik VMA.
- U ovoj godini, 10. januara najavljujem prvih stotinak prijemova na VMA - zaključio je dr Vukosavljević.
Blokaderska voditeljka Olja Bećković, pokušala je od blokadera da sazna ko su ljudi na njihovoj listi i koji im je tačno program, ali konkretan odgovor nije dobila.
15.06.2026
10:54
Zvanična poseta predsednika Srbije Aleksandra Vučića Gruziji našla se u fokusu tamošnje javnosti i vodećih informativnih kanala.
15.06.2026
11:05
Dok političar u pokušaju Vladan Đokić u farmerkama i kratkim rukavima krši pravila Hilandara, a ne zna ni da se prekrsti, predsednik Srbije Aleksandar Vučić celom svetu pokazuje kako se dostojanstveno poštuje svetinja.
15.06.2026
09:39
Svako treće hrvatsko domaćinstvo živi sa dugom od oko 22.000 evra, javljaju tamošnji mediji, time prikazavši realnu sliku o standardu u državi koju blokaderi hvale na sva usta.
15.06.2026
11:34
Dok blokaderi navijaju za Bosnu i Hercegovinu na Svetskom prvenstvu i šalju poruke o "regionalnom zajedništvu", stvarnost sa kojom se suočavaju pojedini građani Srbije u Sarajevu izgleda potpuno drugačije.
15.06.2026
11:10
Policija u Vranju, u saradnji sa Regionalnim centrom granične policije prema Republici Severnoj Makedoniji, po nalogu Osnovnog javnog tužilaštva u Vranju, uhapsila je državljanina Severne Makedonije S. K. (56), zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio produženo krivično delo prevara.
15.06.2026
11:24
Na Novom Beogradu, u Bloku 45, jutros nešto posle 6 časova izbio je stravičan požar u Tržnom centru "Enjub", a dok vatrogasci pokušavaju da obuzdaju vatrenu stihiju i lokalizuju požar, zaposleni iz ovog tržnog centra zabrinuti su za svoju budućnost, s obzirom na to da je veći deo objekta izgoreo.
15.06.2026
11:03
Dramatične scene zatekle su ekipu Informera na mestu požara u Tržnom centru "Enjub" na Novom Beogradu.
15.06.2026
08:45
Na Novom Beogradu, u Bloku 45, jutros nešto posle 6 časova izbio je stravičan požar u Tržnom centru "Enjub".
15.06.2026
08:13
Jutros oko 6 časova izbio je požar u tržnom centru "Enjub" na Novom Beogradu.
15.06.2026
07:12
U Desnjanskom rejonu Kijeva izbio je masovni protest protiv zaposlenih u TCK, nakon što je, prema lokalnim navodima, na ulici pokušana prinudna mobilizacija jednog muškarca.
15.06.2026
11:40
Oružane snage Ukrajine izvele su masovni napad dronovima na mostove između Krima i Hersonske oblasti, a posle udara oštećen je most kod Čongara i potpuno je obustavljen saobraćaj preko auto-prelaznog punkta „Džankoj“, saopštio je gubernator Vladimir Saldo.
15.06.2026
11:10
Novi detalji nacrta memoranduma o razumevanju između Irana i Sjedinjenih Američkih Država otkrivaju razmere dogovora koji bi mogao da promeni čitav Bliski istok.
15.06.2026
10:40
Kijev je posle noćnih udara ostao pod dimom, požarima i nestankom struje u delu grada, dok vatrogasne ekipe pokušavaju da obuzdaju veliki požar uz pomoć tri helikoptera.
15.06.2026
10:10
Sandra Bulok, Madona i Kim Kardašijan samo su neke od holivudskih ličnosti koje su neke svoje ljubavne kombiancije krile od javnosti.
15.06.2026
11:02
Povodom deset godina od smrti glumca Milorada Mandića Mande oglasila se njegova supruga Anja Mandić.
15.06.2026
10:31
Glumac i režiser Radoš Bajić kaže da je u društvu pokojnog kolege Milorada Mandića Mande uvek bio nasmejan i da mu mnogo nedostaje.
15.06.2026
08:56
Javnost je danas zatekla vest da je glumac Piter Hepelvajt umro u 59. godini. Poznatog glumca gledali smo u čuvenoj seriji "Mućke".
14.06.2026
18:47
Od 25. do 27. juna Kragujevac će disati novim ritmom! Arsenal fest svake godine donosi sasvim drugačiju atmosferu.
14.06.2026
14:34
Prema astrološkim tumačenjima, za Bikove, Vage i Jarčeve od 25. juna počinje duži period stabilizacije i povoljnijih finansijskih okolnosti koji bi mogao trajati nekoliko godina.
14.06.2026
19:00
Melanija Tramp danas je poznata širom sveta kao supruga Donalda Trampa i prva dama Sjedinjenih Američkih Država. Ipak, pre nego što je dospela u centar političke pažnje, gradila je karijeru u svetu mode i manekenstva.
14.06.2026
12:55
Ključ savršene teksture ledenih kocki krije se u dva sastojka. Umesto klasičnog brašna za krem koristi se nišesta, koja filu daje glatkoću i svilenkastu strukturu, dok dodatak slatke pavlake obezbeđuje punoću ukusa i vazdušastu kremastost.
14.06.2026
18:15
Avio-kompanije su poslednjih godina uvele nova, stroža pravila o fotografisanju i snimanju tokom leta kako bi zaštitile privatnost putnika i posade i sprečile neprimereno deljenje sadržaja u avionu.
14.06.2026
17:30
Sa dolaskom toplijih dana i obuće koja otkriva stopala, mnogi počinju da obraćaju više pažnje na izgled peta. Suva, zadebljala i ispucala koža može biti neprijatna, ali uz nekoliko jednostavnih metoda nega stopala može postati mnogo lakša.
14.06.2026
16:00
Harmonikaš Aleksandar Sofronijević prisetio se perioda kada je imao 128 kilograma i otkrio kako je stigao do današnjih 78.
15.06.2026
11:44
Pevačica Svetlana Ceca Ražantović uporedila je jednu kandidatkinju u "Zvezdama Granda" sa Snežanom Đurišić što je pokrenulo raspravu sa koleginicom.
15.06.2026
11:06
Pevačica Tea Bilanović objavila je snimak na kom peva na jahti u minijaturnom bikiniju i usijala društvene mreže.
15.06.2026
10:33
Glumica Jelena Jovičić nakon dva razvoda ponovo je srećna u ljubavi planira da opet stane na ludi kamen.
15.06.2026
09:39
Starleta Ava Karabatić kaže da su za njenu vitku liniju zaslužni česti intimni odnosi, a svojim pratiocima koji kubure sa kilogramima dala je nekoliko saveta.
15.06.2026
09:18
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.