MAJKO, MNOGO DECE UMIRE, OVDE JE PAKAO! Zastrašujuća ispovest Vojke iz Beograda čiji je sin Filip u Sudanu u kome BUKTI RAT: Samo se molim da je živ! (FOTO)
Filip Lujić (30), medicinski tehničar iz Beograda koji radi u dečjoj bolnici u mestu Njala u ratom zahvaćenoj afričkoj državi, rekao je svojoj majci u poslednjem pozivu da im je već sedmoro mališana umrlo od rana od gelera.
- Majko, nismo uspeli da spasemo sedmoro dece! Umiru na moje oči... Izdahnuli su od posledica ranjavanja. Geleri su ih izmasakrirali... Ovde u Sudanu je pakao, nemamo hrane ni lekova - bilo je poslednje što je Filip Lujić (30), medicinski tehničar iz Beograda, rekao svojoj majci iz ratom zahvaćenog Sudana. Bilo je to pre 72 sata. Od tada majka Vojka ne zna za sebe. Strepi jer ne zna šta joj je sa sinom. Telefonske i internet veze sa Sudanom i dalje su u prekidu.
Borba za život
Filipova majka Vojka ne prestaje da se moli i svakog minuta gleda u telefon nadajući se da će joj se sin javiti. Kaže da njen sin nije mogao ni da pretpostavi da će mu se posao u Africi pretvoriti u borbu za goli život.
- Moje dete ne spava noćima, bori se da izvuče živu glavu. Njegovi sestra i brat takođe strepe za njega. Svi smo kao na iglama. Samo da mi se Filip dočepa Srbije - kaže majka Vojka za Informer.
Sve činimo da spasemo nedužne civile. Mnogo dece umire, to mi najteže pada
Filip Lujić
Filip je pre samo mesec dana stigao u Sudan. Napustio je posao u Institutu za neonatologiju u Beogradu i zaposlio se u dečjoj bolnici u mestu Njala, udaljenom čak 1.230 kilometara od Kartuma, glavnog grada Sudana. Svaki dan se javljao majci i pričao da uživa dok pomaže najmlađim pacijentima u Africi.
- Sada se samo molim da je živ! Molim Boga da nije krenuo sa pripadnicima Ujedinjenih nacija u evakuaciju preko Južnog Sudana. Kazao mi je da ima tu opciju, ali kada smo se raspitali, mnogi su nas uveravali da to nije bezbedno... Tamo je jedini Srbin u bolnici, u kojoj pored njega rade Italijani i neka devojka iz Etiopije. Nema tamo nikog svog. Na vezi sam sa našim konzulom iz Sudana, uverava me da su bolnice najbezbednije mesto, ali džaba. Ubi me neizvesnost. Srce hoće da mi iskoči - priča majka.
Očajna majka
Kako kaže, njen sin je završio srednju medicinsku školu u Beogradu. Posle mnogo godina rada odlučio je da ode u misiju u Afriku kao što to čine i mnoge njegove kolege, koje mu sada daju podršku.
- Živa nisam... Ne javlja mi se. Ova misija je bila njegovo vatreno krštenje. Samo se molim Bogu da će doći. Kazao mi je: "Majko, u bolnici slabo čujemo detonacije, tu smo najbezbedniji. Ne idemo ni u smeštaj, koji je prekoputa bolnice. Činimo sve da spasemo nedužne civile koji stradaju. Mnogo dece umire, to mi najteže pada, toga ću se zauvek sećati." Posle ovakvih reči, nije vam svejedno. S druge strane, iako me je i naš konzul u Sudanu gospodin Ahmed Abdel Muti uverio da sigurno niko neće gađati bolnicu, nisam pametna. Najgore je što nemaju dovoljno hrane, ali i lekova ponestaje. Dostava ne funkcioniše - kaže očajna Vojka.
Foto: Informer DN/privatna arhiva
Filip Lujić
U toku je evakuacija 11 Srba iz Kartuma
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije potvrdilo je da je juče počela evakuacija prvih 11 srpskih državljana iz Sudana gde borbe vojske i paravojske ulaze u drugu nedelju. U saopštenju je potvrđeno ono što je prethodno kazao počasni konzul Srbije u Sudanu Ahmed Abdel Muti, da se srpski državljani u tri grupe evakuišu iz glavnog grada Kartuma.
- Šestoro srpskih državljana evakuiše se iz Kartuma zajedno sa državljanima Ujedinjenih Arapskih Emirata, druga grupa sa četvoro srpskih državljana krenula je sa službenicima Ujedinjenih nacija, a u trećoj grupi sa turskim državljanima nalazi se i jedan srpski - naveo je Muti.
Konzul je dodao da su preostali srpski državljani, kojih je u Sudanu oko stotinu, rešili da ostanu, ili se zbog toga što imaju malu decu premišljaju o načinu odlaska iz bezbednosnih razloga.
Ona dodaje da njen sin od kada su počeli sukobi ne napušta lokalnu bolnicu u Njali, a kako ističe, najteže mu pada to što je mnogo zavoleo narod koji se sada guši u krvavom ratu.
- Pričao mi je da su Sudanci toliko dobri i ljubazni da se to rečima ne može opisati. Kaže da, uprkos velikom siromaštvu, nisu izgubili dostojanstvo. Mnogo su ga zavoleli, naročito deca, a i on njih - ističe Vojka.
Foto: Informer DN/privatna arhiva
Filipova majka Vojka
Podrška kolega
Komunikaciju oko stotinu srpskih državljana koji se nalaze u Sudanu otežava to što su internet veze već tri dana u prekidu. Kako objašnjava Filipova majka, sa njom i svi njegovi poznanici pokušavaju da stupe u kontakt sa njim.
- Ima koleginicu iz Beograda koja je trenutno u Ugandi, a bila je i u Avganistanu kada je tamo izbio rat. Ona mu najviše šalje podršku jer je prošla kroz agoniju kroz koju sada prolazi moj sin. On se ne seća ratova iz devedesetih godina prošlog veka koji su bili kod nas. Bio je mali. Ovo je za njega haos iz kojeg će se, nadamo se, konačno izvući. Samo da mi dođe. Najmanje što mogu da mu učinim jeste da mu spremim ručak i da ga okrepim - kazala nam je majka ovog medicinara.
Sukobi u Sudanu izbili su 15. aprila između vojske generala Abdela Fataha el Burhana, de fakto vođe Sudana od puča 2021. godine, i njegovog pomoćnika, koji mu je postao suparnik, generala Muhameda Hamdana Dagala, komandanta paravojne grupe Snage za brzu podršku (RSF).
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Organizatori festivala Belgrade Music Week oglasili su se saopštenjem u kojem su demantovali da je sinoć tokom završne večeri festivala došlo do incidenta.
Reakcije nakon subotnjeg veličanstvenog skupa održanog u Beogradu, gde se, prema procanama MUP-a okupilo neverovatnih 207.000 građana Srbije, poštovalaca politike predsednika Aleksandra Vučića, ne prestaju da se nižu.
Poslanica Jelena Pavlović koja je juče govorila na blokaderskom skupu u Kraljevu, donedavno je vodila ljude da aplaudiraju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Miloš Bešić, profesor i blokader na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, gostovao je sinoć u "Utisku nedelju" i tom prilikom istakao da se opozicionari nikada neće odreći svojih ambicija u korist "studenata".
Analitičar Uroš Piper osvrnuo se na izjavu blokaderskog profesora Fakulteta političkih nauka Miloša Bešića o političkoj situaciji u Srbiji, ocenivši da su njegove poruke neprihvatljive i da dovode u pitanje značaj izbornog procesa.
Srpska lista (SL) danas je podnela žalbu izbornom panelu za žalbe i predstavke u Prištini na objavljene rezultate vanrednih parlamentarnih izbora zbog, kako je navedeno, ozbiljnih nepravilnosti koje su direktno uticale na raspodelu mandata namenjenih srpskom narodu
Apelacioni sud u Novom Sadu doneo je drugostepenu presudu u slučaju vaspitača I. O. (28) iz Bogojeva kod Odžaka, kojom je prvostepena presuda preinačena i izrečena maksimalna kazna od 20 godina zatvora.
Novosađaninu S. M. (28), koji se tereti za pokušaj ubistva B. G. (18) u stanu u centru Novog Sada, produžen je pritvor i po novom rešenju može da traje do 18. septembra.
Policija iz Istre saopštila je da je jutros oko šest časova primila dojavu od Hitne pomoći da je na području Buzeta detetu potrebna hitna medicinska pomoć. Dete je, uprkos naporima zdravstvenih radnika, preminulo.
Ruska Spoljnoobaveštajna služba objavila je da Kijev, prema njenim tvrdnjama, pojačava saradnju sa meksičkim narko-kartelima i da Ukrajina sve više postaje tranzitni koridor za prebacivanje droge iz Latinske Amerike ka evropskom tržištu.
Američki geološki zavod upozorio je da sever Venecuele, već razoren serijom snažnih zemljotresa, u narednih sedam dana ima 48 odsto šanse da ga pogodi još jedan naknadni potres jači od pet stepeni Rihterove skale.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko najpre se sastao sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom na Valdaju, a zatim je odmah otišao u Peking na razgovor sa predsednikom Kine Si Đinpingom, u trenutku kada Minsk sve ozbiljnije upozorava na pretnje iz Kijeva.
Tela brata od osam godina i sestre od deset godina pronađena su u automobilu u mestu Ksilofagu na Kipru, nakon što su deca, prema prvim informacijama, nekoliko sati provela u vozilu na velikoj vrućini.
Svečanom dodelom nagrada i projekcijom filma "Saučesnici" reditelja Marka Novakovića završen je 9. Ravno Selo Film Festival, međunarodni festival prvog ili drugog filma, koji je tokom četiri dana u Ravnom Selu okupio filmske autore, goste iz zemlje i inostranstva, mlade stvaraoce i publiku.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Vozači primećuju da im se baterija telefona prazni drastično brže dok su na putu. Stručnjaci otkrivaju da su za to kriva podešavanja koja se sama aktiviraju i troše resurse u trenucima kada se menja geografska lokacija.
Istraživači su proučavali uticaj takozvane "zapadnjačke ishrane" na sistem serotonina, neurotransmitera koji ima važnu ulogu u regulaciji emocija, ponašanja, sna i drugih funkcija organizma.
Lekari neprestano upozoravaju da ekstremne temperature nisu šala i da klima-uređaj uključen "na najjače" često nije ni najbolje ni najzdravije rešenje.
Muzička zvezda Zorica Brunclik danas proslavlja svoj 71. rođendan, a iako njen život pun je uspona i padova, pevačicu optimizam i smeh nikada nisu napuštali.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.