Posle masakra u beogradskoj školi "Vladislav Ribnikar" deci potrebna psihološka pomoć, kažu stručnjaci.
U školama u Srbiji biće raspoređeno oko 400 psihologa i pedagoga koji će raditi i razgovarati sa decom, posebno sada, posle stravičnog masakra u školi, koji je potresao celu zemlju, najavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Prema podacima Ministarstva prosvete, u 1.766 škola u Srbiji radi 2.506 psihologa i pedagoga, a statistički gledano, to je jedan i po stručni saradnik po školi. Međutim, u praksi se dešava da neke škole nemaju nijednog od ovih stručnjaka. Zato je država odlučila da preduzme radikalne mere i ovu statistiku popravi.
Pomoć
Doneli smo odluku da odmah uključimo najstručnije ljude da pomognu deci
Radomir Čolaković
Suzbijanje nasilja
Predsednik Vučić napomenuo je i da neće biti škole bez pedagoga i psihologa i da će se vršnjačko nasilje smanjiti za 80 odsto.
- Odlučili smo da odmah uključimo najstručnije ljude da pomognu deci. Odmah će 156 stručnjaka biti raspoređeno po školama i oni će razgovarati sa decom posle tragedije u kojoj je maloletni dečak ubio osmoro učenika i čuvara škole, a ranio šestoro dece i nastavnicu istorije u školi "Vladislav Ribnikar". Pored toga, država će angažovati stručnjake iz Norveške i SAD, ali i one preko UNICEF-a da sa našim ekspertima rade na podršci deci i roditeljima. Sprečićemo 80 odsto vršnjačkog nasilja i 95 posto potencijalnog nasilja nad nastavnim osobljem - istakao je Vučić i dodao:
Foto: ATAIMAGES
Škola "Vladislav Ribnikar" piosle nemilih događaja
- Pored toga, 250 psihologa dobrovoljno se prijavilo sa željom da pomognu i deci i roditeljima i svima koji su direktno ugroženi. Verujem da ćemo imati mogućnosti da ih sve angažujemo. I to ne samo trenutno već i za narednih 10 ili 20 godina. Za nas to nisu beznačajna ulaganja, ali su mala u smislu dobiti koju očekujemo zbog mentalnog zdravlja i budućnosti naše dece i veće sigurnosti roditelja.
Domaći stručnjaci smatraju da je ovo bio poslednji trenutak za dovođenje većeg broja stručnjaka u škole, koji su deci prekopotrebni. Psiholog prof. dr Radomir Čolaković smatra da je ovo pravi potez države.
- Psiholog ili pedagog je treći čovek u školi po značaju. Ne znam kako se dogodilo to da ih neke škole nemaju uopšte. Zato je ovo trebalo uraditi još odavno. Zaposliti dodatne psihologe i pedagoge koji će raditi sa decom na profesionalni način, koji će umeti da prepoznaju problem kod đaka, da ga reše, da ne budu pristrasni, već profesionalni i objektivni - kaže Čolaković.
Bitna uloga u školi
Sa njim je saglasna i pedagog Martina Kvarantan Šmitran.
- Vrlo je važno da u školi bude i psihologa i pedagoga jer svako od njih ima različitu ulogu u školi. Pedagog se bavi ponašanjima dece - da li dete odskače po nečemu, da li je povučenije, da li je agresivnije, da li izražava neke neusklađene emocije. Psiholog je takođe fokusiran na mentalno zdravlje, ali i na unutrašnje procese - da li je dete unutar svoje psihe zdravo, da li je stabilno, da li reaguje zdravo ili je pod nekim nemirom - objašnjava Kvarantan Šmitran.
Grupa građana iz Šapca juče je ostala šokirana prizorom isped jednog lokalnog marketa, kada su ispratili svog sugrađanina koji je odatle izneo puna kolica pilića, a na društvenim mrežama su njegovo ponašanje ocenili kao bahato.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Grupa građana iz Šapca juče je ostala šokirana prizorom isped jednog lokalnog marketa, kada su ispratili svog sugrađanina koji je odatle izneo puna kolica pilića, a na društvenim mrežama su njegovo ponašanje ocenili kao bahato.
Gazimestan je i ovog Vidovdana okupio veliki broj Srba koji su došli da obeleže jedan od najvažnijih datuma u srpskoj istoriji, ali je čitav skup protekao uz pojačano prisustvo pripadnika takozvane kosovske policije i iživljavanje naoružane šiptarske bande nad srpskim stanovništvom.
Blokaderi predvođeni Petrom Đurićem, pijani i drogirani, zaustavljeni su od strane policije u Kraljevu posle blokaderskog skupa, a u nastavku teksta pogledajte kako je izgledalo privođenje opozicionog lidera.
Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija prilikom gostovanja u emisiji "Hit Tvit" na TV Pink govorio je važnim temama za građane Srbije.
Marinko Magda, poznat kao "Subotički Džek Trbosek", već više od tri decenije služi kaznu za zločine koji su šokirali Srbiju i region, a građani i danas sa jezom govore o krvavoj noći iz 1994. godine.
Smrtna kazna predstavlja najradikalniji i najkontroverzniji pravni mehanizam u istoriji čovečanstva, postavljen na tankoj granici između apsolutne pravde i ubistva. Dok je savremeni svet predvođen Evropom krenuo putem ukidanja ove sankcije u ime dostojanstva ljudskog života, globalna slika pravosuđa ostaje podeljena.
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
Takozvani "duh Enkoridža", koji se odnosi na nedavne razgovore između Rusije i Sjedinjenih Američkih Država, nije formalizovan u zvaničnim dokumentima niti je bio praćen potpisivanjem bilo kakvih sporazuma, izjavio je ruski predsednik Vladimir Putin.
Poljska je danas zabeležila najvišu temperaturu od početka merenja, pošto je tokom toplotnog talasa koji pogađa veći deo Evrope u mestu Slubice izmereno 40,5 stepeni Celzijusa, saopštio je danas poljski Institut za meteorologiju i upravljanje vodama.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko uputio je, uoči sastanka sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom u Valdaju, javni i neočekivano oštar apel ruskom ambasadoru u Minsku Borisu Grizlovu otvoreno zatraživši od Moskve da ne uvlači Belorusiju u direktan vojni sukob sa Ukrajinom.
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.