Trudničko bolovanje je pravo i mogućnost odsustva sa rada zbog opravdanih, zdravstvenih razloga, a ovo je detaljno objašnjenje kolika primanja jedna trudnica može da očekuje u toku odsustva.
Trudničko bolovanje je pravo i mogućnost odsustva sa rada zbog opravdanih, zdravstvenih razloga. Porodiljsko odsustvo je obaveza zaposlenih trudnica da odsustvuju s posla u skladu sa zakonski određenim rokom.
Koliko traje?
Ukupno trajanje porodiljskog odsustva je 12 meseci, od čega se prva tri meseca od porođaja vode kao porodiljsko odsustvo, dok se preostalih devet meseci tretiraju kao pravo na negu deteta. Žena koja je zaposlena, ima po zakonu pravo da porodiljsko odsustvo započne najranije 45 dana, a obavezno 28 dana pre porođaja. Dakle, od datuma otvaranja porodiljskog odsustvo do vraćanja na posao, ne sme da prođe više od 12 meseci. Za treće i svako naredno dete porodiljsko odsustvo traje 24 meseca.
Odsustvo radi nege deteta može da iskoristi i otac, onda kada je majka iz opravdanih razloga sprečena da iskoristi svoje pravo. Zakon dozvoljava ocu deteta pravo na naknadu zarade, kao i to da iskoristi pravo odsustva radi nege deteta čak i ako majka nije u radnom odnosu. Roditelji odsustvo mogu da koriste i naizmenično.
Zaposlena žena, po isteku porodiljskog odsustva, ima pravo na odsustvo sa rada radi nege deteta do isteka 365 dana od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva. Dakle, drugi deo odsustva vezan je za negu deteta, te može da ga koristi i otac deteta umesto majke.
Ko plaća trudničko, a ko porodiljsko?
Naknada za trudničko bolovanje iznosi 100% od osnova za naknadu zarade. Osnovicu predstavlja prosečna zarada ostvarena u prethodnih 12 meseci, pre meseca u kome je otvoreno trudničko bolovanje. U slučaju da trudnica nije ostvarila zaradu za svih prethodnih 12 meseci, osnov za naknadu zarade za one mesece u kojima nije ostvarila zaradu, je minimalna zarada za te mesece. Dobijeni zbir zarada deli se sa dvanaest. Troškovi naknade trudničkog bolovanja do 30 dana padaju na teret poslodavca, a sve preko toga ide na teret RFZO.
Foto: Shutterstock
Isplatu obavlja poslodavac, a ukoliko je trudničko bolovanje duže od 30 dana, poslodavac vrši obračun naknade zarade ali tada ima mogućnost da iznos refundira od RFZO. RFZO utvrđuje pravo na naknadu i iznos koji isplaćuje najkasnije u roku od 30 dana na poseban račun poslodavca sa kog se dalje isplaćuje zaposlenoj.
Kada ste zaposleni na određeno
Zaposlenoj koja ima Ugovor o radu na određeno vreme, rok na koji je zasnovan radni odnos produžava se do isteka korišćenja prava na odsustvo.
Zakon o radu propisuje da poslodavac ne može zaposlenoj da otkaže ugovor o radu za vreme trajanja bolovanja zbog održavanja trudnoće, porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta.
Visina naknade za porodiljsko odsustvo se obračunava na osnovu mesečne osnovice koja se dobija tako što se zbir svih zarada za poslednjih 18 meseci pre prestanka rada zbog trudnoće) podeli brojem 18 bez obzira da li postoje evidentirane osnovice za svih 18 meseci.
Važno je istaći da zbir naknade zarade, odnosno naknade plate za vreme porodiljskog odsustva ne može biti veći od tri prosečne mesečne zarade u Srbiji, a za prava ostvarena od 1. januara 2022. godine ne može biti veći od pet prosečnih mesečnih zarada u Republici Srbiji. U slučaju da zaposlena ostvaruje naknadu plate čiji ukupni iznos prelazi tri prosečne zarade u Srbiji, a za prava ostvarena od 1. januara 2022. godine pet prosečnih zarada u Republici Srbiji, tada se prvo isplaćuje naknada plate.
Podrazumeva se da za navedenih 18 meseci rada treba da budu plaćeni doprinosi. Isplatu naknade u vreme porodiljskog odsustva vrši država na tekući račun zaposlene, oko 21. u mesecu.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić istakla je da će se pod veću kontrolu staviti otvaranje bolovanja onog momenta kada se u naše zdravstvo uvede elektronska kontrola.
Ako ste nervozni, preosetljivi, osećate prazninu i patite od nesanice zbog problema na poslu to znači da ste sagoreli i od januara ćete moći na bolovanje
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić istakla je da će se pod veću kontrolu staviti otvaranje bolovanja onog momenta kada se u naše zdravstvo uvede elektronska kontrola.
Dok celokupna srpska javnost sa tugom reaguje na vest o smrti generala Ratka Mladića u Haškom tribunalu, pripadnici ekstremističkih blokaderskih krugova ponovo su pokazali svoje pravo, srbomrzorsko lice.
Prošlo je više od tri sata otkako je odjeknula vest da je u Haškom kazamatu preminuo general Ratko Mladić, a na zvaničnim profilima "studenata u blokadi" vlada jeziva tišina!
Nekadašnji komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske general Ratko Mladić preminuo je u pritvorskoj bolnici u Hagu u 83. godini, a društvene mreže preplavili su isečci njegovih intervjua u kojem je govorio o stradanju našeg naroda i svom besmislu koji rat nosi.
Voditeljka Tijana Jović pokazala je zanosnu liniju i otkrila koje vežbe radi kako bi održala formu pred početak druge sezone "Exatlona", u kojoj će se pojaviti u ulozi voditeljke sportskog rijalitija.
Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, od septembra ulazi u "Exatlon Srbija", gde će morati da pokaže koliko su mu fizička spremnost, disciplina i izdržljivost na zavidnom nivou., a ovo je njegov profil
Nemanja Radovanović, nekadašnji takmičar "Exatlona", otvoreno je govorio o iskustvu u sportskom rijalitiju, teškim poligonima, povredama, ali i odnosu sa Sanjom, za koju kaže da je postala njegov veliki prijatelj.
Mensur Ajdarpašić, jedan od najprepoznatljivijih bivših učesnika "Zadruge", od septembra će se oprobati u potpuno drugačijoj ulozi – kao takmičar najpoznatijeg sportskog rijalitija "Exatlona".
Voditeljka emisije "Druga strana Exatlona" Tijana Jović pozirala je na Cirkus poligonu u nesvakidašnjem izdanju, privukavši pažnju upečatljivom šminkom i atraktivnim stajlingom.
Ratko Mladić, koji je danas preminuo u Hagu, bivši je general i komandant Glavnog štaba Vojske Republike Srpske tokom rata u Bosni i Hercegovini, kojeg je Haški tribunal osudio na doživotnu kaznu zatvora.
Novinarka Olivera Miletović gostovala je u Info jutru i tom prilikom govorila o napadima na predsednika Srbije Aleksandra Vučića, ali i otkrila detalj iz prošlosti dok su se ona i lider države privatno družili.
Televizijska produkcija dobija novu adresu za velike priče, aktuelne teme i atraktivan program od 1. septembra. U Novom Sadu je otvoren novi studio za emisije, osmišljen tako da spoji savremeni dizajn, najnoviju tehnologiju i uslove koji odgovaraju najvišim produkcijskim standardima.
Zajedničkom i precizno koordinisanom akcijom Službe za borbu protiv visokotehnološkog kriminala (VTK), Bezbednosno-informativne agencije (BIA) i više specijalizovanih jedinica MUP-a, razbijena je "INF Grupa" najaktivnija i najopasnija hakerska organizacija koja je do sada delovala na prostoru Balkana.
Radnici putarskog preduzeća iz Subotice M.K. (36) i B.A. (62) poginuli su jutros oko 7 sati na magistralnom putu između Kljajićeva i Sivca, gde su obavljali putarske radove, kada je na njih naleteo vozač kamiona (30).
Osnovno javno tužilaštvo u Somboru saopštilo je da je određeno zadržavanje do 48 sati S. Đ. (30) osumnjičenom da je jutros na putu Kljajićevo - Sivac, teretnim vozilom udario dvojicu radnika puta, koji su preminuli na licu mesta.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Nišu, po nalogu Višeg јavnog tužilaštva u Nišu, uhapsili su N. S. (58) iz ovog grada, zbog postoјanja osnova sumnje da јe izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opoјnih droga.
Predsednik SAD Donald Tramp smanjio je vojne vežbe sa Južnom Korejom, ponovo istakao „veoma dobre odnose“ sa Kim Džong Unom i objavio njihove stare zajedničke fotografije
Više stotina stanovnika španske Seute krenulo je ka plaži El Trampolin u pokušaju da sa nje ukloni migrante koji su se tamo ponovo okupili, uz povike „Ovo je naša plaža“, a policija je morala da se postavi između dve grupe kako bi sprečila direktan sukob.
Francuska mora da se pripremi za mogućnost direktnih i nasilnih neprijateljskih napada na svojoj teritoriji, upozorila je šefica unutrašnje obaveštajne službe DGSI Selin Berton.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam, gost Međunarodnog filmskog festivala u Nišu, sastao se juče sa gradonačelnikom Niša Dragoslavom Pavlovićem, a u Gradskoj kući susreo se i sa mladim karatistima Karate kluba "Niš".
Nacionalni festival filma i televizije - NAFFIT 2026 biće održan od 3. do 6. septembra na Zlatiboru, uz četiri dana projekcija, razgovora, susreta i festivalskih programa posvećenih domaćoj kinematografiji, televiziji i stvaraocima koji su obeležili srpsku audiovizuelnu scenu.
Srpska književnost ima dugu tradiciju humora, satire i komedije, a pojedina dela uspela su da nadžive vreme i ostanu jednako zanimljiva i današnjim čitaocima.
Danas, 27. avgusta 2026. godine, Lavovima, Devicama i Ribama stiže vest koja bi mogla da im promeni finansijsku situaciju i to vest povezana sa konkretnim novčanim dobitkom.
Ako mislite da znate koje je najekskluzivnije mesto u Italiji, možda ćete se iznenaditi. Nije reč o luksuznom restoranu, baru ili klubu, već o čitavom ostrvu Monte Kristu. Ovo izolovano mesto toliko je zaštićeno da je pristup posetiocima strogo ograničen.
Zapušen odvod i neprijatan miris mogu biti posledica nagomilane masnoće. Pre nego što pozovete vodoinstalatera, isprobajte jednostavan kućni trik sa sastojcima koje gotovo sigurno već imate.
Na Jutjub kanalu "Informer portal" večeras od 20 časova očekuje vas nova, dugo iščekivana epizoda emisije "Demanti", a ovoga puta gost je denser Dr Iggy!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.