Na desetine dece se teško povrede zbog nepravilnog korišćenja petardi, upozoravaju lekari * Najčešće stradaju šake, kao i ostali delovi ruku, ali često dolaze i sa povredama oka, uha, glave i grudi.
Svake godine oko novogodišnjih praznika na desetine dece se teško povrede, a neka ostanu invalidi zbog nepravilnog korišćenja petardi, upozoravaju lekari!
Najčešće stradaju šake, navode oni, kao i ostali delovi ruke, ali često dolaze i sa povredama oka, uha, glave ili grudi.
Dr Đorđe Kravljanac sa Instituta za zdravstvenu zaštitu majke i deteta "Dr Vukan Čupić" kaže da su pirotehnička sredstva opasna i nikako nisu za decu.
- Najčešće su povrede kada petarda eksplodira u ruci. Deca je zapale, bace, ali ona ne eksplodira odmah, pa je opet uzmu u šaku i tad im pukne. Tako nastanu ozbiljne rane i opekotine, a bilo je slučajeva kada smo morali da amputiramo deo ruke! U poslednjih 10 godina samo je na Institutu za majku i dete bilo više od stotinu dece, uglavnom školskog uzrasta, koja su imala povrede zbog upotrebe pirotehničkih sredstava. Njih devetoro je u tom periodu ostalo bez dela šake! Deca su nesmotrena i misle da je to igra. Dešavalo se da jedni drugima ubace petarde u kapuljaču ili se "takmiče" ko će da drži duže petardu u ustima... Oni nemaju saznanja koliko je to opasno i da na taj način ugrožavaju i sebe i druge - kaže Kravljanac.
Sekunda do tragedije
Kako ističe dr Kravljanac, dovoljna je sekunda nepažnje ili pogrešno korišćenje pirotehnike da se desi tragedija.
- Veliki broj dece se povredi u prisustvu roditelja, staratelja ili neke druge starije osobe. Apelujem na roditelje da deci ne dozvoljavaju da rukuju pirotehnikom, da ih upozore koliko može da bude pogubno za njih. Zato kažem da za decu nema bezbednog rukovanja petardama - navodi Kravljanac.
Pedijatar dr Saša Milićević za Informer navodi da su posebno opasne dečje igre petardama.
- Imali smo slučajeve da dolaze sa teškim povredama nakon igre u kojoj petarde drže u ustima i imitiraju da su cigarete! Takva "zabava" može da im raznese lice, ošteti vid i sluh! Treba znati da petarde, odnosno barut u njima, koji ima specifičan miris, i te kako mogu loše da deluju na one koji imaju alergiju ili alergijsku astmu. Upravo kontakt sa barutom može da dovede do pogoršanja stanja ovih pacijenata. Takođe, barut iz petarde može da izazove konjunktivitis, odnosno upalu oka. Česte su povrede ruku, deca ostaju bez prstiju ili delova kože usled jakih opekotina - kaže dr Milićević.
Dragan Šulejić iz prodavnice pirotehnike kaže da deci koja dođu da kupe petarde objašnjava na koji se način pravilno koriste pirotehnička sredstva.
- Kada dođu da kupe, pitamo ih kako koriste taj pirotehnički proizvod, jer je važno znati kako pravilno da koristite nešto. Pitam ih čak i kad su sa roditeljima, jer mi je bitno da znaju da se petarde ne drže u ruci, već se stave na zemlju i upali se fitilj. Deci uvek kažemo da se drže uputstva - kaže Šulejić.
Prema Zakonu o eksplozivnim materijama, zapaljivim tečnostima i gasovima, zabranjeno je pirotehnička sredstva prodavati maloletnicima i MUP kontroliše radnje koje ih prodaju. Objekat u kojima se prodaju mora da zadovolji određene uslove, firma mora da ima dozvolu, a osoblje da bude licencirano. Sve što se uveze mora da ima deklaraciju i uputstvo na kutiji. Međutim, svi smo svedoci da deca nabavljaju pirotehniku kod nelegalnih prodavaca.
Nelegalna prodaja
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, kaže pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević. On ističe da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike poslednjih godina smanjen.
- Kao i svake godine, mi početkom decembra, kada se očekuje intenzivna kupovina i upotreba pirotehničkih sredstava pred predstojeće praznike, kontrolišemo sva mesta gde smo u ranijem periodu ili na osnovu dojava građana dobili informacije da može doći do nelegalne trgovine pirotehničkih sredstava - rekao je on.
Desetak godina se leči od opekotina dobijenih od petardi
Doktor Đorđe Kravljanac kaže da dečak koji je došao na lečenje kod njih pre desetak godina, nakon što je ubacio petardu u rezervoar za gorivo, i dalje dolazi na lečenje.
- Dobio je opekotine po telu, koje su obuhvatile nekih 50 procenata. Bilo je zahvaćeno kompletno lice, glava, šake, tri puta smo ga operisali, spasli smo mu život... Ali on je i dalje naš pacijent, imao je još nekoliko operacija. On je najbolji primer šta sve može da se dogodi! Ostaće mu trajni invaliditet. Ljudi nisu svesni koliko to sve može biti opasno. Sada je novina da iseku petardu, pa izvade barut i to pokušavaju da zapale - kaže dr Kravljanac.
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, izjavio je danas pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević, i dodao da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike zadnjih godina smanjen.
Beograd je okićen i svi se već pomalo pripremamo za doček Nove godine. Za mnoge nema dobrog provoda bez vatrometa i petardi, ali treba na vreme podsetiti da pirotehnička sredstva mogu biti opasna i izazvati trajne povrede i invaliditet.
Otkad je u Srbiji obavezan skrining na spinalnu mišićnu atrofiju (SMA), od 14. septembra ove godine, testirano je više od 13.000 beba, a kod dve je otkriveno ovo oboljenje. Zahvaljujući zalaganju Udruženja SMA Srbija, sva deca kod kojih se ustanovi ova ozbiljna bolest dobijaju terapiju o trošku zdravstvenog osiguranja, jer je naša zemlja jedna od retkih koja ima dostupne sve tri terapije. Danas se u Srbiji leči ukupno 100 pacijenata sa ovim oboljenjem.
Uređaj koji se smatra "energetskim vampirom" je onaj koji kontinuirano koristi energiju, čak i kada je isključen. Ako ste pomislili na šporet, moraćemo da vas razočaramo - to nije tačan odgovor. Bojler je uređaj koji "jede" struju u vašem domu, ako ga ne upotrebljavate pravilno.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kazne za nelegalnu prodaju pirotehničkih sredstava kreću se od 50.000 do 100.000 dinara, izjavio je danas pomoćnik načelnika Uprave za preventivnu zaštitu Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije, Rade Milošević, i dodao da je broj ilegalnih prodajnih mesta pirotehnike zadnjih godina smanjen.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su u novom kombinovanom napadu na Kijev, Kijevsku i Odesku oblast pogođena preduzeća vojne industrije, logistički centri i skladišta goriva koja su, prema tvrdnjama Moskve, korišćena za proizvodnju raketa i dronova, kao i za snabdevanje Oružanih snaga Ukrajine (OSU).
Miša Bačulov, blokaderski huligan na steroidima, sreo se na Ubu sa osvedočenim narkomanom i glavnim blokaderom u tom gradu Milošem Petkovićem sa kojim je, kako otkriva Gledalačko-obaveštajna služba Informera (GOSI), skovaopakleni plan da osnuje takozvani "Nacionalni zbor".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić danas je boravio u mestu Lapovo, gde je Srpska napredna stranka (SNS) organizovala veliko narodno veselje, a trenutak kada je šef naše države razgovarao sa dvojicom dečaka obišao je čitavu zemlju.
Policija je kod uhapšenog G. D, koji je pretio smrću ministru pravde Nenadu Vujiću i tužiocu Nenadu Stefanovićuj, prilikom pretresa pronašla pištolj, saznaje Informer.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić raskrinkala je perjanicu tajkuna Dragana Đilasa, Mariniku Tepić, inače potpredsednicu Stranke slobode i pravde (SSP), razotkrivši opasne i skrivene namere takozvane "Platforme za evropsku Srbiju".
Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić je javno raskrinkala jezivu politiku opozicije i podelila objavu Gorana Ješića iz njihove "Platforme za evropsku Srbiju" u kojoj se otvoreno poziva na cepanje države i otcepljenje Vojvodine.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Devojka A. T. (23) koja je teško povređena u saobraćajnoj nesreći u Borči koja se dogodila juče u 1.26 časova, preminula je od zadobijenih povreda, saznaje Informer.
Nemački kancelar Fridrih Merc je otvoren za mogućnost rekonstrukcije vlade kako bi se pronašao naslednik Jensa Špana, koji je podneo ostavku na mesto šefa poslaničke grupe CDU/CSU, prenose danas nemački mediji.
Predsednik SAD Donald Tramp će podržati zakon o "oštrim" sankcijama protiv Rusije isključivo pod uslovom da taj dokument obuhvati i restrikcije protiv Irana.
Britansko tužilaštvo saopštilo je da traži izručenje braće Tejt zbog optužbi da su između 2010. i 2017. godine silovali žene i učestvovali u trgovini ljudima radi seksualne eksploatacije.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
Odluka jedne putnice da tokom avionskog leta pojede domaću pečenu piletinu izazvala je veliku raspravu na internetu o pravilima ponašanja u avionu i granici između lične slobode i obzira prema drugim putnicima.
Često možemo čuti savet da je potrebno popiti osam čaša vode dnevno ili da količinu vode treba računati prema telesnoj težini. Nutricionisti su sada otkrili koja je prava formula.
Pravilno pranje borovnica važno je za očuvanje zdravlja i bezbednosti pri konzumiranju. Saznajte najefikasnije načine da ih očistite i uklonite ostatke pesticida, nečistoće i potencijalno štetne bakterije.
Blage opekotine od sunca najčešće se prepoznaju po crvenilu, osećaju toplote i osetljivosti kože. Iako postoji mnogo preparata namenjenih njihovom ublažavanju, pažnju je privukao kućni trik – korišćenje pene za brijanje.
Prosidba o kojoj je Alisa Vanderkrajsen dugo maštala zamalo je krenula po zlu kada se okliznula na mokroj travi i pala pravo u blato. Ipak, umesto da taj peh pokvari važan trenutak, pretvorio se u uspomenu kojoj će se ona i njen suprug Brajan, kako kažu, smejati do kraja života.
Rijaliti učesnica Dragana Stojančević, čiji je boravak u Beloj kući obeležila turbulentna veza sa Jovanom Tomić Matorom, konačno je izgladila odnose sa svojom porodicom.
Folk zvezda Katarina Živković priredila je veče za pamćenje u najvećoj diskoteci u Inđiji, ali je jedan trenutak posebno privukao pažnju svih prisutnih.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.