Ministarka zdravlja Danica Grujičić obišla je danas Opštu bolnicu Vranje i tom prilikom poručila da će digitalni mamograf koji je ova bolnica dobila i magnetna rezonanca koja se očekuje uskoro, doprineti tome da Zdravstveni centar Vranje bude potpuno opremljen što se tiče dijagnostike.
Novi mamograf je digitalni, emituje manje zračenje prilikom pregleda i može da otkrije oko 30 odsto više manjih promena nego analogni, rekla je ministarka.
- Što ne znači da žene ne treba da odu ni na analogni tamo gde on postoji, jer određene promene mogu i tamo da se vide - rekla je Grujičić navodeći da je Niš dobio pokretni mamograf i da će i žene u selima moći na taj način da se pregledaju.
Ona je poručila da sve žene starije od 50 godina, bez obzira da li su uočile određene promene na dojkama, treba da obave pregled, kako bi im radiolog napisao da li treba da se uradi ultrazvuk u narednih godinu dana ili ne.
- Što se tiče mlađih žena, strogo da vode računa - rekla je Grujičić navodeći da poslednja ispitivanja pokazuju da veliki broj žena mlađih od 50 godina dobija karcinom dojke.
Ona je zamolila sve mlade žene koje imaju osobe u krvnom srodstvu koje su imale karcinom da se obavezno jave na testiranje i preglede.
- Ultrazvučni pregled je bolji za mlade žene, apsolutno može da pokaže da li treba uraditi mamografiju ili ne - poručila je Grujičić.
Ministarka je najavila da u Zdravstveni centar Vranje uskoro stiže i mamograf, pa će sa dva skenera taj centar postati potpuno opremljen za dijagnostiku. Ona je rekla da je u ovom zdravstvenom centru zaposleno 276 radnika iz "kovida" i najboljih studenata.
- Veoma mi je drago da su mladi ljudi prepoznali da treba da rade jedan težak i vrlo odgovoran posao. I poručujem im da se ne ljute, ako ih njihovi šefovi ili načelnici rasporede u neko selo da rade povremeno, nekima će se čak i dopasti, vezaće se za te ljude tamo - rekla je Grujičić.
Ona je rekla da se u Zdravstvenom centru Vranje radi odeljenje ginekologije i da će biti završeno odmah posle Nove godine.
- Nešto smo već do sada opremili, a nešto ćemo posle Nove godine, sa novim budžetom, pošto smo za ovu godinu već opredelili i potrošili. Ostaje još pedijatrija, odnosno dečje odeljenje. Projekat je napravljen, ostaje da se ugovori, i mislim da tu neće biti velikih problema. Dogovorićemo se sa Ministarstvom za javna ulaganja i Ministarstvom finansija, da to može da bude u sledećoj godini - najavila je ministarka.
Ocenila je da je Zdravstveni centar Vranje zaista mnogo dobio na kvalitetu i naglasila da je nedopušteno da neko čeka na skener.
- To ne sme da se desi. Kada bude ovde magnetna rezonanca, možda će biti malo gužve u početku, ali posle toga pretpostavljam da će raditi. Mi u Ministarstvu zdravlja ćemo u svakom trenutku znati da li je aparat ispravan i koliko je pregleda u toku dana obavio - rekla je Grujičić.
Država je obnovila i izgradila ukupno 147 bolnica, domova zdravlja i zdravstvenih ustanova. Radi se na otvaranju čak 100 seoskih ambulanti a liste čekanja za preglede su prepolovljene.
Ministarka zdravlja Srbije prof. dr Danica Grujičić posetila je danas Majdanpek i najavila da će Opšta bolnica i Dom zdravlja do kraja godine postati jedan Zdravstveni centar.
Ministarka zdravlja Danica Grujičić posetila je danas Majdanpek, gde je najavila da će Dom zdravlja i Opšta bolnica ponovo postati Zdravstveni centar, ukazavši i na tamošnji nedostatak lekara i medicinskih sestara.
Lista čekanja za magnetnu rezonancu je prepolovljena, rečeno je danas na konferenciji za novinare u Palati Srbija na kojoj je predstavljena platforma za jedinstvenu listu.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Država je obnovila i izgradila ukupno 147 bolnica, domova zdravlja i zdravstvenih ustanova. Radi se na otvaranju čak 100 seoskih ambulanti a liste čekanja za preglede su prepolovljene.
Pojavio se još jedan šokantan snimak incidenta sa blokaderskog skupa u Valjevu, na kojem se jasno vidi kako blokaderka Dijana Hrka drži motku u ruci, preti, udara, a zatim juri aktivistkinju Srpske napredne stranke (SNS) Nedu Perić.
Vlada Srbije razrešila je profesore Nebojšu Bojovića sa mesta predsednika, a Vladana Đokića sa mesta člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
Pre nekoliko godina iz Hrvatske su stizale poruke podsmeha na račun Vojske Srbije, a danas se iz Zagreba mogu čuti sve zabrinutiji tonovi zbog ubrzanog jačanja srpskih odbrambenih kapaciteta.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Putnici iz autobusa srpske agencije koji je jutros oko 3 sata sleteo sa puta u Bugarskoj, krenuli su danas popodne put Srbije. Autobus niških registarskih oznaka stigao je na lice mesta oko 15 časova, preuzeo putnike i oni su nastavili putovanje ka Srbiji.
Sva ubistva i teška ubistva, uključujući pokušaje i pripremne radnje, koja su izvršena od početka 2026. godine do danas na teritoriji Beograda, uspešno su rasvetljena i rešena, potvrdio je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović.
Fudbaleri Partizana u prvom meču plej-ofa za Ligu Konferencija gostuju Hetafeu, ali je već sada jasno da će Špance u Humskoj sačekati paklena atmosfera.
Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je danas da su radovi na izgradnji privremene podvodne brane na Dunavu koja bi trebalo da obezbedi nesmetan rad nuklearne elektrane Pakš "trka sa vremenom".
Ukrajinski predsednik se muči da pronađe nekoga sa dovoljnim uticajem da predstavlja Kijev pred Trampovom administracijom, a potencijalni kandidati se pokazuju nevoljnim da preuzmu iscrpljujući zadatak u kritičnom trenutku rata, prema rečima dva bivša visoka ukrajinska zvaničnika i četiri poslanika, piše briselski Politiko.
Marokanske snage bezbednosti sprečile su danas pokušaj više stotina migranata, uglavnom podsaharskih Afrikanaca, da ilegalno pređu granicu i uđu u španski grad, eksklavu Seutu.
Viber je uveo novu AI funkciju zasnovanu na OpenAI tehnologiji, koja korisnicima omogućava da brzo dobiju rezime nepročitanih poruka u grupnim četovima.
Džini Lu, mops spašen iz trgovine psećim mesom u Južnoj Koreji, pobedio je na ovogodišnjem takmičenju za najružnijeg psa na svetu u petak u Santa Rosi u Kaliforniji.
Ljubomora može biti signal dubljih problema u vezi, a najopasnija postaje kada preraste u kontrolu i neosnovane optužbe. Psiholog objašnjava kada ona predstavlja problem, a kada nije loša.
Ako vam je potreban brz, jednostavan i ukusan posni obrok, ovi uštipci su odličan izbor. Priprema ne zahteva mnogo vremena ni komplikovane sastojke, pa su idealni kada želite nešto toplo i zasitno bez dugog stajanja u kuhinji.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.