Srpskim đacima - i osnovcima i srednjoškolcima vazduhoplovstvo je, čini se, jedna od omiljenih grana delatnosti, s obzirom da se godinama unazad vodi žestoka borba za upis u srednju stručnu školu i Visoku školu strukovnih studija u okviru beogradske Vazduhoplovne akademije.
To možda i ne treba da čudi pošto svršeni srednjoškolci (oni koji ne žele da studiraju) odmah dobijaju posao, a plata, u zavisnosti od smera koji završe, ide i do 3.000 evra. A oni koji odluče da nadograđuju znanje iz vazdušnog saobraćaja, nakon diplomiranja zarađuju mnogo više.
Vazduhoplovna akademija u Beogradu je definitivno jedna od najpopularnijih srednjih škola u Srbiji.
Pored srednje stručne škole, u okviru akademije postoji i Visoka škola strukovnih studija koja je, sudeći po listama prijavljenih kandidata iz godine u godinu, jedna od popularnijih visokoškolskih ustanova u Srbiji među srednjoškolcima.
Zbog čega? Pa zbog pilota – srednjoškolci hrle u ovu školu pre svega da bi se školovali za pilota. Piloti u Srbiji zarađuju i do 5.000 evra, a s obzirom da je diploma akademije priznata u celoj Evropskoj uniji, oni u inostranstvu imaju mnogo veću platu.
Akademija odnosno Visoka strukovna škola traje tri godine i ima tri smera. Najpopularniji je vazdušni saobraćaj.
Na ovom smeru obrazuju se strukovni inženjeri koji stiču potrebna znanja, sposobnosti i veštine za uspešno obavljanje inženjerskih poslova u oblasti vazdušnog saobraćaja (VS) i potrebna znanja, sposobnosti i veštine za sticanje dozvole Profesionalnog pilota sa ovlašćenjem za instrumentalno letenje ATPL – Airline Transport Pilot Licence u skladu sa EASA (European Union Aviation Safety Agency) Flight Crew Licencing (Part – FCL).
Foto: Ministarstvo odbrane
Akademija upisuje samo dva brucoša na smer vazdušnog saobraćaja odnosno za pilota helikoptera, a oba se finansiraju iz budžeta.
Drugi smer koji je takođe interesantan srednjoškolcima je kontrola letenja.
Osnovni cilj ovog studijskog programa je obrazovanje strukovnih inženjera, koji će imati potrebna znanja, sposobnosti i veštine za uspešno obavljanje inženjerskih poslova u oblasti Kontrole letenja (KL) i potrebna znanja, sposobnosti i veštine za sticanje dozvole studenta kontrolora letenja, Student ATCO Licence, i sertifikat početne obuke (objedinjene) Initial training (integrated), osnovne obuke Basic training i obuke za ovlašćenje Rating training u skladu sa EASA.
Na ovaj smer se upisuje samo devet studenata i svi se finansiraju iz budžeta.
Treći smer na akademiji je vazduhoplovno mašinstvo. Zadatak diplomiranih inženjera vazdušnog saobraćaja je da održavaju letelicu.
Na smer se prošle godine upisalo 16 studenata – šest na budžet, a 10 na samofinansiranju, dok za ovu godinu još uvek nije objavljen konkurs.
Prijemni ispit
Foto: Informer
Prijemni ispit čine test iz matematike, fizike i engleskog jezika.
Studenti koji se ne upišu na budžet, plaćaju školarinu u iznosu od 18.000 evra po godini i to je iznos za smer Vazdušni saobraćaj – pilot aviona.
Ko se odluči da se školuje za pilota helikoptera, plaća 36.000 evra po godini.
Smer Kontrola letenja za samofinansirajuće studente košta 14.000 evra, dok je Vazduhoplovno mašinstvo 2.500 evra.
Nakon završetka škole, više od trećine učenika nastavlja školovanje na fakultetima, a oni koji se opredele za rad vrlo brzo nalaze posao.
To je jednom prilikom istakao i direktor škole Goran Cvijović, pričajući o zaradama radnika sa diplomom akademije.
- Nekim našim učenicima još tokom realizacije praktične nastave u četvrtoj godini kompanije ponude posao. Plate u avio-industriji odnosno u sektoru vazdušnog saobraćaja su znatno više nego u drugim oblastima, tu pre svega mislim na pilote, kontrolore leta i avio-mehaničare. Plate pilota su najviše u avio-saobraćaju, zavise od staža, sati leta, statusa i tipa aviona na kojima lete, kreću se od 4.000 evra pa do 15.000 evra ili čak i više. Kontrolori letenja obično zarađuju od 4.000 do 7.000 evra zavisno od staža i pozicije. Plata avio-mehaničara je oko 3.000 evra, ali je kod nas ona niža - rekao je on.
Desetine propalestinskih demonstranata zauzele su zgradu Fakulteta umetnosti i društvenih nauka Univerziteta u Mastrihtu (UM) na jugu Holandije, javlja televizija L1 Niuvs.
Zlatko Knežević, bivši predsednik Ustavnog suda u BiH i sudija u penziji, danas je na Pravnom fakultetu u Beogradu održao predavanje o Ustavu Bosne i Hercegovine.
Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović organizovala je danas u Beogradu prijem za oko 50 studenata Harvard Univerziteta kojima su predstavljeni BIO4 Kampus, prilike u oblasti veštačke inteligencije u Srbiji, kao i rad dve startap kompanije, čija se delatnost zasniva na najnovijim dostignućima u oblasti veštačke inteligencije.
Više desetina studenata Univerziteta Virdžinija Komonvelt (VCU) napustilo je u subotu uveče svečanu dodelu diploma, delimično zbog govora guvernera savezne države Virdžinija o protestima na američkim univerzitetskim kampusima usled izraelskih vojnih akcija protiv civila u Pojasu Gaze.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Desetine propalestinskih demonstranata zauzele su zgradu Fakulteta umetnosti i društvenih nauka Univerziteta u Mastrihtu (UM) na jugu Holandije, javlja televizija L1 Niuvs.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustovao je svečanom otvaranju prve fabrike humanoidnih robota u Srbiji, svetskog tehnološkog giganta kompanije "Minth".
Beloruski predsednik Aleksandar Lukašenko doputovao je u Moskvu na razgovore sa Vladimirom Putinom u trenutku naglog rasta straha od širenja ukrajinskog sukoba, a bezbednost će zvanično biti jedna od glavnih tema dvojice lidera.
Glavni i odgovorni urednik Informera, Dragan J. Vučićević, razmontirao je sve izmišljotine opozicionih ekstremista i blokadera, pokazavši snimak napravljen direktno iz dron kamere pod uglom od 90 stepeni koji neoborivo dokazuje da šaka jada od jedva stotinak ljudi pokušavaju da vrše teror nad mirnim građanima u Užicu.
Šaka ekstremista i lažnih opozicionara više i ne krije svoje prave, povratničko-nasilničke namere prema većinskoj Srbiji. Nasilnici koji mesecima maltretiraju pošten narod na ulicama sada su potpuno otvoreno objavili rat svakom građaninu koji ne misli kao oni.
Ekstremistička grupa okupljena oko blokaderskog profila "NS Zborovi" na društvenoj mreži Iks izvela je novi, do sada najbrutalniji napad na sopstveni narod i državu, otvoreno vređajući sve građane koji daju podršku politici rada, napretka i stabilnosti.
Nakon novog niza nasilja i terorisanja koji su blokaderi priredili na uredno prijavljenom skupu u Užicu, oglasio se advokat i narodni poslanik SNS-a, Vladimir Đukanović, koji je bez dlake na jeziku sasekao besramno ponašanje nasilnika koji ne prezaju ni od čega kako bi izazvali haos.
Predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić brutalno je ogolila licemerje i opasne namere blokadera koji pokušavaju da ometaju i spreče uredno prijavljeni skup podrške predsedniku Aleksandru Vučiću u Užicu.
Lanu Stanišić, Nemanju Radovanovića i Jovana Ikića veoma je iznenadila informacija da će Exatlon 2 trajati tri meseca, a njihova reakcija će se prepričavati.
Bivši učesnik "Exatlona" Andrej Bedić otkrio je kako se nosio sa porazima u takmičenju, ali i detalje iz privatnog života koje javnost do sada nije znala.
Na društvenim mrežama pojavila se fotografija muzičara Pavla Boškovića, poznatijeg kao Gazda Paja, iz detinjstva, koja je izazvala brojne reakcije i simpatije fanova.
Bivša učesnica Exatlona Sanja Kalinović podelila je sa pratiocima svoje mišljenje o učešću Gazda Paje u novoj sezoni najvećeg sportskog rijalitija na svetu.
U iskrenom intervjuu za Informer, Dušica Topić govorila je o iskustvu u rijalitiju "Exatlon", sportu, životnim lekcijama, ali i novim planovima koji su pred njom.
Stravičan masakr u Velikom Gradištu poprimio je još jezivije razmere. Prema najnovijim informacijama, teško su ranjene i majka ubijenog zeta i sestra samoubice.
Na magistralnom putu od Požege ka Čačku u popodnevnim satima došlo je do teške saobraćajne nezgode u kojoj su se direktno sudarila dva putnička automobila.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Na jednoj od najlepših na Sardiniji, Kala Kotićio, broj posetilaca ograničen je na svega 60 dnevno, mesta se moraju unapred rezervisati, a za ulazak se plaća naknada od tri evra.
Domaći kolač od samo 5 sastojaka idealan je kada vam se jede nešto slatko, ukusno i jednostavno za pripremu. Savršen je za sve prilike, posebno kada želite pravi domaći kolač bez mnogo truda.
Vest da je srpski influenser marko Stojković uhapšen u Hrvatskoj zbog srpskih tetovaža kao bomba je odjeknula u medijima širom regiona, a sada je objavljen i policijski zapisnik.
Pevačicu Jelenu Tomašević prepala je bogomoljka koja je skočila na njena leđa tokom koncerta, a njen muž Ivan Bosiljčić skinuo je bubu i tako je spasio.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.