Srpska asocijacija uvoznika vozila i delova saopštila je danas da je srpsko tržište motocikala u 2023. godini zabeležilo snažan rast od 26,8 odsto - prodato je 2.171 motocikala, što je za 459 više u odnosu na 2022. godinu.
S druge strane, zabeležen je pad prodaje skutera od 25,9 odsto, odnosno u 2023. godini iznosi 2.356, što je za 825 manje u odnosu na 2022. godinu, navodi se u saopštenju.
U prva četiri meseca ove godine prodato je 1.714 motocikala, dok je samo u aprilu prodato 930 dvotočkaša, što je skoro duplo više u odnosu na april 2023. godine, kada je isporučeno 475 motocikala.
Porast prodaje novih motocikala i skutera bio je rekordan i na tržištu Evrope, koje je "pokriveno" mnogobrojnim izvorima za 38 zemalja, kako u EU, tako i van nje, te je u 2023. godini zabeležena cifra od 2,5 miliona novoregistrovanih motocikala i skutera.
"Rast u odnosu na 2022. značajnih 24,2 odsto! Japanski gigant Honda je povećao prodaju u 2023. za 40,9 odsto, Jamaha za 12, 8 odsto, BMW za 4,5 odsto, Pjađo za 1,2 brend Kuba za neverovatnih 154,1 odsto, ističe se u saopštenju.
Najveći skok prodaje u 2023. godini zabeležen je u Turskoj, gde je broj novoregistrovanih motocikala porastao za čak 119,3 odsto, gde je prodato 698.857 motocikala.
"Iako još nema zbirnog podatka za sve države Evrope u prva četiri meseca ove godine, iz analize velikih tržišta jasno proizilazi da se prodajni uzlet nastavlja", dodaje se u saopštenju.
U Nemačkoj je u prvom kvartalu ove godine prodato 57.158 motocikala što je pad od 1,9 odsto u odnosu na isti period prošle godine, ali je u aprilu došlo do porasta, u odnosu na isti mesec lane, od 15,6 odsto i prodaje 29.015 motocikala.
"Lider po prodaji u Nemačkoj je Honda, slede BMW i Pjađo", ističe se u saopštenju.
U Španiji je u 2023. godine zabeležena rekordna prodaja i najveći rast tržišta motocikala i skutera u poslednjih 15 godina. Prodato je ukupno 217.456 motocikala, a rast u odnosu na godinu dana ranije iznosio je 12,4 odsto. U prvom kvartalu 2024. godine prodaja ove vrste vozila je dostigla brojku od 48.080 što je predstavljalo rast od 4,2 odsto u odnosu na period od januara do marta 2023. godine, dodaje se u saopštenju.
April je, kao i u Nemačkoj "pogurao" prodaju za 20,6 odsto u poređenju sa aprilom 2023. godine. Ukupno, za prva četiri meseca u Španiji je prodato 68.435 motocikala i skutera. Godišnji rast za period od januara do aprila ove godine veći je za 8,4 odsto nego u istom periodu prošle godine.
"Najviše su se u ovom periodu u Španiji kupovale Honde, Jamahe, Kymco skuteri i BMW na četvrtom mesto. Španci su objavili i podatak da je najveći rast kod motocikala od 751-1100 čm čak 16 odsto a da je porasla i prodaja skutera po stopi od 3,0 odsto", ističe se u saopštenju.
U Italiji, najvećem tržištu EU za motocikle i skutere, je u 2023. godini zabeležen rast prodaje ovih dvotočkaša od 15 odsto i dostigao je rekordnih 340.742 dvotočkaša. I u Italiji je to, kao i u Španiji bila najuspešnija godina za prodavce motocikala i skutera u poslednjih 15 godina.Taj trend je nastavljen i u prvom kvartalu ove godine sa rastom od 2,9 odsto. Ukupna cifra u prva četiri meseca je 125.839 novih motocikala i skutera sa godišnjim rastom, naravno u ovom periodu od 8,1 odsto.
"Jasno je da Evropljani sve više koriste ovu vrstu vozila ne samo kao ranijih godina za izlete, krstarenja na godišnjim odmorima, već su dvotočkaši sve više nezamenjivi u svakodnevnici stanovnika velikih gradova kao jedno od rešenja za sve veće saobraćajne gužve", zaključuje se u saopštenju.
U Grčku je zabranjen unos mesa, mleka i mlečnih proizvoda. To znači da na more u Grčku ne možete nositi viršle, šnicle, šunku, sir, mleko, jogurt, pavlaku...
Mladić iz Čačka J.Đ. (22) kažnjen je u Budvi novčanom kaznom od 1.500 evra zbog omalovažavanja policajaca dok su obavljali svoju dužnost, a kako nije imao da plati novčanu kaznu ona mu je odmah zamenejna zatvorskom od 60 dana.
Upravni odbor ECB danas je doneo odluku da snizi tri ključne referentne kamatne stope za 25 procentnih poena tj. za 0,25 odsto. Ova odluka stupa na snagu za manje od nedelju dana, tačnije 12. juna.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
U Grčku je zabranjen unos mesa, mleka i mlečnih proizvoda. To znači da na more u Grčku ne možete nositi viršle, šnicle, šunku, sir, mleko, jogurt, pavlaku...
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je u prvom Kolegijumu da blokaderi nastavljaju sa vetiranjem - izbacujući sa blokaderske liste kandidate koje su sami predložili.
Hrvatski teror ne prestaje, pa su tako Srpkinju Nikolinu Bačkonju osudili na kaznu zatvora samo zato što je objavila fotografiju na društvenim mrežama svog sedmogodišnjeg deteta sa Badnjakom i podignuta tri prsta!
Eparhija raško-prizrenska navela je da je sa dubokom zabrinutošću, bolom i ogorčenjem primila potresno svedočenje Nenada Raškovića i zatražila hitnu, nezavisnu i delotvornu istragu nadležnog tužilaštva i policijskog inspektorata, uz neposredno praćenje Institucije ombudsmana i EULEKS-a.
Nenad Rašković iz sela Dren u opštini Zubin Potok, kojeg su brutalno pretukli pripadnici takozvane kosovske policije, transportovan je danas iz Kliničko-bolničkog centra u Kosovskoj Mitrovici u UKC u Beograd, gde će nastaviti lečenje.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Živorada Č. (35) zbog sumnje da je sa Vorihom I. (31) vrbovao maloletnicu i primoravao je na prostituciju.
U čačanskom naselju Ljubić danas je uhapšen vozač automobila marke "bmw x5", nakon što je, prema prvim informacijama sa terena, pokušao da pobegne policiji.
Policija u Kruševcu, brzom i efikasnom akcijom, rasvetlila je razbojništvo i uhapsila M. M. (23), M. O. (18) i A. K. (24) iz Crne Gore, zbog sumnje da su izvršili ovo krivično delo u saizvršilaštvu.
U velikoj i koordinisanoj akciji traganja i spasavanja u Velebitskom kanalu kod Senja došlo je do velikog obrta - jedna od četvoro nestalih mladih osoba, državljanka Portugalije, pronađena je živa i u dobrom stanju.
Iran i Sjedinjene Američke Države nisu razgovarali o produženju privremenog prekida vatre, jer Teheran smatra da sporazum nije ni stupio na snagu i da samim tim ne postoji period koji bi mogao da bude produžen, izjavio je danas visoki iranski zvaničnik za Rojters.
Administracija američkog predsednika Donalda Trampa spremna je da potroši najmanje 900 miliona dolara (780 miliona evra) za građevinske projekte na imanju Bele kuće, pokazuje dokumentacija projekta.
Planovi Ursule fon der Lajen, predsednika Evropske komisije, za brzi prijem Ukrajine i drugih zemalja kandidata u Evropsku uniju mogli bi da budu ugroženi ukoliko ne uspe da ubedi sve zemlje EU da odobre nova pravila proširenja, prenose mediji, pozivajući se na visoke evropske zvaničnike.
Vlasnici nekada najpopularnije društvene mreže na svetu Majspejs najavili su da bi ova platforma mogla da se vrati u život, na talasu nostalgije i zamora od algoritama, ali analitičari upozoravaju da šanse za uspeh na tržištu nisu velike.
Ajmokac je jedno od onih starinskih jela koje mnoge vraća u vreme kada se kuvalo jednostavno, ukusno i bez mnogo trošenja. Pravio se širom domaćinstava, a zbog pristupačnih sastojaka i brze pripreme bio je čest izbor za porodični ručak.
Izbor između drvene i plastične daske za sečenje česta je dilema u gotovo svakoj kuhinji. Iako se plastične daske često koriste u profesionalnim kuhinjama, kuvar poznat kao šef Džoši smatra da je za svakodnevnu upotrebu kod kuće ipak bolja drvena daska.
Pevač Mile Kitić nedavno je otvoreno progovorio o navodnoj aferi sa majkom Mace Diskrecije, kao i o višegodišnjim spekulacijama da je upravo on biološki otac starlete. S druge strane, starleta zahteva DNK test.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.