• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: J.M.

20.09.2024

15:06

Kolera hara oko Srbije! Poznati infektolog otkriva prve znake zaraze

Shutterstock

Vesti

Kolera hara oko Srbije! Poznati infektolog otkriva prve znake zaraze

Kolera se širi komšilukom zbog čega je potrebna dodatna kontrola epidemiološke sitaucije u Srbiji, upozoravaju domaći stručnjaci! Prirodne katastrofe, ratna stanja vratila su, kako kažu, gotovo zaboravljene bolesti, a među njima i koleru. Iako u prvi mah ne daje neubičajene simptome, ova virusna infekcija može da dovede do smrtnog ishoda za nekoliko sati.

Glavni simptom je dijareja i teška dehidratacija organizma, a može doći i do bolova u stomaku i temperature.

Infektolog prof. dr Žarko Ranković objašnjava da je kolera akutna zarazna bolest koju izaziva bakterija Vibrio cholerae.

- Ona luči toksin koji izaziva tešku formu dijareje. Čovek se najčešće zarazi preko vode ili hrane. Nakon inkubacije od 1 do 5 dana javlja se proliv koji se karakteriše velikim brojem tečnih stolica koje imaju izgled pirinčane vode. Može se javiti i povraćanje te dolazi do velikog gubitka tečnosti i dehidratacije. Usne i jezik su suvi kao i koža. Javlja se opšta slabost, poremećaj elektrolita, pad pritiska. U nelečenim slučajevima može doći i do smrtnog ishoda - ističe prof. dr Ranković za Informer.


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

Ima li razloga za strah? Da li postoji opasnost od širenja kolere u Srbiji? Oglasili se stručnjaci
Društvo

Ima li razloga za strah? Da li postoji opasnost od širenja kolere u Srbiji? Oglasili se stručnjaci

Epidemiolog i načelnik Jedinice za za kontrolu i prevenciju zaraznih bolesti Gradskog zavoda za javno zdravlje Slavica Maris izjavila je da naši građani nisu ugroženi jer postoji mali rizik od širenja kolere, čiji je jedan slučaj prijavljen u Bugarskoj, zato što je u zemljama u Evropi stanovništvu dostupna bezbedna voda za piće i obezbeđena je osnovna sanitacija.

20.09.2024

11:42

sledeća vest

Politika

TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h
Live TV

Naše kamere nikad ne spavaju! Gledajte "Na merama" u subotu od 20h

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...

17.07.2026

15:41

Na merama blokaderi Petričić, Korać, Jovo Bakić... Gledajte večeras u 20h!
Live TV

Na merama blokaderi Petričić, Korać, Jovo Bakić... Gledajte večeras u 20h!

U najnovijoj epizodi emisije "Na merama" videćete gde je ovog puta "uhvaćen" blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu to mudruje blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, kako izgleda "težak" život samozvanog revolucionara Predraga Voštinića.

11.07.2026

10:25

JOŠ TV VESTI

Hronika

Planeta

JOŠ Planeta VESTI

Zabava

Održana premijera filma "Odiseja" u Srbiji
Kultura

Održana premijera filma "Odiseja" u Srbiji

Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.

17.07.2026

14:27

Magazin

Džet set