Prvi potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je obezbeđeno dodatnih 12,01 milijarda dinara za visoko obrazovanje i istakao da će zbog tih sredstava studentske školarine biti smanjene za 50 odsto.
- Želim da objavim da je i poslednji, četvrti zahtev studenta ispunjen. Da podsetim građane Srbije, taj zahtev je bio da se poveća budžet za visoko školstvo za 20 odsto, to je 12 milijardi dinara. Želim da obavestim građane Srbije da smo mi taj novac i obezbedili kao što je predsednik Aleksandar Vučić i rekao - izjavio je Mali za Tanjug.
On je dodao da vladi za to nije bio potreban rebalans budžeta i da je novac obezbeđen kroz preraspodelu bilansnog prostora.
- Dakle ispunili smo taj poslednji zahtev i obezbedili 12,01 milijardu dinara. Taj novac će se iskoristiti za smanjenje školarine za studente u iznosu od 50 odsto, za pokrivanje materijalnih troškova, za eventualno povećavanje plata za zaposlenima u visokom školstvu. To naravno zavisi upravo od profesora, dekana i rektora i studenata i ono što očekujem jeste da ćemo sesti u nekom trenutku i razgovarati o tačnoj preraspodeli tih sredstava koje smo obezbedili. Ali ono što je važno, to je da je taj četvrti zahtev ispunjen i da je 12,01 milijarda na raspolaganju u visokom školstvu, za preraspodelu ili za korišćenje, kao što je predsednik Vučić i obećao - naglasio je Siniša Mali.
Foto: Informer
Podsetio je da je prvi zahtev studenata bio objava dokumenta u vezi sa padom nadstrešnice u Novom Sadu i naglasio da je i to ispunjeno.
- Mi smo samo za ova dva dana objavili dodatnih 263 dokumenta na sajtu Vlade Srbije i ukupno sada na sajtu vlade imate čak 16.307 dokumenata. Imate na sajtu Infrastrukture železnice Srbije još dodatnih 377 dokumenta i javno tužilaštvo u Novom Sadu je objavilo sva dokumenta koja su u rukama tužilaštva. Tako da je sa te strane prvi zahtev ispunjen pošto su i sva dokumenta vezana za taj dogadjaj i objavljena - rekao je Mali Tanjugu.
Kada je reč o drugom i trećem zahtevu, naveo je da je pokrenut krivični postupak protiv 37 lica koje su studenti identifikovali.
- I sa druge strane, videli ste i juče, predsednik Republike Aleksandar Vučić potpisao je ukaz o pomilovanju 13 osoba, tako da sa te strane prvi, drugi, treći i četvrti zahev studenata je ispunjen. Sva četiri zahteva studenata i studentskih parlamenata su ispunjena i ja se nadam da je rešenje ove situacije u dijalogu. I mislim i nadam se da će do tog dijaloga u što kraćem vremenskom periodu doći - istakao je Mali.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević tokom večerašnjeg obraćanja izjavio je da će razgovori sa ministrom finansija Sinišom Malim početi od sutra, kako bi skupa sagledali budžetske pozicije u cilju pomoći lokalnim samoupravama da bi u svim gradovima deci bili obezbeđeni besplatni udžbenici, ali i gradski prevoz.
Srbija je krajem prošle godine po prvi put u istoriji dobila investicioni rejting, a ministar finansija Siniša Mali danas je najavio da se očekuje i naše napredovanje u ligi zemala sa ovakvim rejtingom. Stručnjaci za Informer ističu da bi takvo napredovanje dovelo do mnogih pogodnosti za građane Srbije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević tokom večerašnjeg obraćanja izjavio je da će razgovori sa ministrom finansija Sinišom Malim početi od sutra, kako bi skupa sagledali budžetske pozicije u cilju pomoći lokalnim samoupravama da bi u svim gradovima deci bili obezbeđeni besplatni udžbenici, ali i gradski prevoz.
Rusija bi zahvaljujući naglom rastu proizvodnje i stotinama novih nalazišta mogla da dodatno učvrsti položaj među najvećim svetskim proizvođačima zlata, a prema zvaničnim procenama Moskve ove godine bi mogla da dostigne čak 500 tona.
Blokaderi su međusobno zaratili na svim frontovima i potpuno izgubili kompas, što se danas najbolje može videti na primeru poznate glumice Bojane Maljević, koja je po napuštanju blokaderske liste postala meta najstrašnijeg linča u režiji onih u čijim je redovima do juče stajala.
Dok se meštani sela Neštin i Vizić bore protiv ludačkih regulativa koje im nameće hrvatska policija i kojima im se bukvalno ukida život, šačica sramnih opozicionih lešinara pokušava da od muke ovih ljudi napravi jeftinu politiku i optuži sopstvenu državu!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić odmah po povratku sa napornog puta, je posetio vredne radnice u kuhinji Predsedništva kako bi im lično zahvalio za sav trud i višegodišnju posvećenost!
Nišlija Martin Ivić (36) optužen za ubistvo Darka Vacića (27) danas je pred Višim sudom priznao zločin ali je odbio da rasvetli misteriju zbog čega je sa više hitaca iz pištolja lišio života čoveka sa kojim se družio.
Pred Posebnim odeljenjem za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu danas je doneta i javno objavljena presuda u velikom predmetu protiv pripadnika ozloglašenog Balkanskog kartela. Optuženi Slobodan Kostovski, Nikola Stojadinović, Nebojša Subin i Bojan Kopitović oglašeni su krivim za ilegalnu trgovinu više od dve tone kokaina koji je zaplenjen 24. avgusta 2024. godine na Atlantskom okeanu.
Zamenik komandanta Vazduhoplovnih snaga Ukrajine Pavlo Jelizarov najavio je ostavku 16. jula, dan nakon što je predsednik Volodimir Zelenski smenio Mihaila Fedorova sa mesta ministra odbrane u okviru najnovije rekonstrukcije svoje administracije.
Odlazeći britanski premijer Kir Starmer obećao je danas 300 miliona evra pomoći za opremanje Ukrajine eskadrilom od 16 borbenih aviona Gripen švedske proizvodnje.
Iran je saopštio da je Ormuski moreuz nepovrediva "crvena linija", upozoravajući da bi, ukoliko američki predsednik Donald Tramp sprovede pretnju i napadne iransku infrastrukturu, Iran uzvratio napadima na svu infrastrukturu širom regiona Persijskog zaliva.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan izjavio je danas da Turska poziva sve strane da ne dozvole širenje rata u Ukrajini na Crno more, jer bi to predstavljalo ozbiljnu pretnju regionalnoj bezbednosti.
Saznajte dva jednostavna načina da osušite kajsije bez korišćenja sušare i napravite ukusno domaće suvo voće koje možete čuvati i uživati u njemu tokom cele godine.
Pevačica Stanojka Mitrović Ćana doterala je liniju, a na snimcima koji kruže internetom uverili smo se da pevačica nikada bolje nije izgledala - Ali nije jedina!
Pevačica Anastasije Ražnatović i fudbaler Nemanje Gudelja juče su dobili sina Ilijana, koji je uneo radost u njihov dom u Sevilji, koji je lukuzan i izgleda poput domova iz časopisa.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.