PAPRENO! NOVI TROŠKOVI ZA NAŠE TURISTE KOJI BI DA LETUJU U GRČKOJ!
Za ulazak u Grčku i deca starija od pet godina moraju da imaju negativan PCR test
23.04.2021
22:58
Zaštitnik potrošača
Ove godine treba očekivati povećan broj žalbi turista, pogotovo onih koji letuju u Grčkoj, saznaje Zaštitnik potrošača.
Razlozi su logični - radi se o smeštaju koji je godinu dana pod ključem. Pošto su to objekti pored mora, izloženi vetru i soli, te zbog toga često moraju da se sređuju i kreče. Međutim, zbog katastrofalne ekonomske situacije izazvane koronavirusom, putnici ove godine mogu da zateknu neuređene apartmane ili čak potpuno zatvorene, pa bi mogao da se ponovi scenario od pre nekoliko godina da naši turisti ostanu bez smeštaja i da to saznaju na samom pragu vile.
- Gazde apartmana kojima smo još avgusta 2019. godine dali avans za naredno leto u poslednjih mesec dana redovno zovu. Prvo da potvrde da je sve u redu, a onda i da mole da im pošaljemo avansno novac, bar 200 evra. Kada ih pitam o čemu se radi jer je od mene već dobio 10.000 evra pre dve godine i niko od mojih gostiju tu nije boravio, on kaže "neophodno mi je da bar okrečim i popravim to što je pojeo zub vremena". Kada sam jednom gazdi poslao, to se pročulo, pa su i drugi počeli da traže. I tako se priča završila. Oni su dobijali neku pomoć od države, ali su očigledno sve potrošili za život - kaže vlasnik jedne poznate turističke agencije.
On dodaje da se mnoge gazde nisu ni javile, samo odgovore da prodaju objekte! Kažu i da mnogi restorani stoje zaključani već godinu dana.
Za jednokratnu turističku vizu za Egipat možete aplicirati na graničnom prelazu ukoliko je vaš boravak turistički. Viza važi 30 dana, a od dokumenata vam je potreban pasoš koji važi najmanje još šest meseci od datuma planiranog povratka u Srbiju. Taksa za vizu na graničnom prelazu iznosi 25 dolara, ali ukoliko imate evre, u Egiptu vam neće vratiti kusur na osnovu kursne razlike, već će vam izjednačiti američku i evropsku valutu.
Predsednik Udruženja potrošača "Efektiva" Dejan Gavrilović kaže da su potrošači uvek najviše žalbi imali za letovališta na Egeju, a pogotovo na izgled i funkciju apartmana. Prema njegovim rečima, najveći krivci za to su upravo naše turističke agencije, jer većina njih ne predstavlja objektivnu sliku svojim klijentima, već ih svesno pljačkaju i cilj im je samo da uzmu novac.
- Nekim turističkim agencijama je prevara sinonim za poslovanje. Ove godine zbog epidemije očekuje se da turisti prođu kao bosi po trnju na moru. Najgore je svakako onima kojima su obećani vaučeri, jer potrošači imaju pravo na povraćaj novca i to je jedino logično i normalno rešenje, jer kao što vidimo, situacija na letovalištima je još pod znakom pitanja. Jasno je da agencije posluju u "sivoj" zoni i pitanje je šta će od onoga što su obećale moći da ispoštuju - kaže Gavrilović.
Foto: Shutterstock
On dodaje da ukoliko su vlasnici agencija već obavešteni o situaciji sa apartmanima, vilama i hotelima u Grčkoj, zbog čega to ne predstave svojim klijentima, već ih očigledno svesno varaju i prodaju im "mačku u džaku". On savetuje da se potrošači dobro raspitaju pre nego što uplate avans agencijama i zakažu putovanje, ali da bi najpametnije bilo da letovanje rezervišu u privatnoj režiji, jer im bar za Grčku ne trebaju posrednici koji će sebe da "ugrade" u cenu, a da ništa konkretno ne garantuju.
- Ukoliko turisti koji su uplatili svoje aranžmane ne budu mogli da letuju zbog bilo kakve komplikacije koje se već naziru, agencije će se zatvarati i imaćemo najgori mogući scenario, jer će novac putnika opet biti "zaglavljen" u agencijama. Takođe, moguće je da će im opet biti obećani vaučeri, ali svakako je ogroman rizik da se veruje našim agencijama zbog svih dosadašnjih iskustava. Zbog toga savetujem sve koji žele da putuju da se dobro raspitaju o situaciji u Grčkoj, pa da čak i sami pozovu vlasnike vila i saznaju realno stanje o smeštaju koji žele da rezervišu - kaže on.
Velimir Velja Ilić, nekadašnji ministar, a sada i "student" pojavio se na propalom blokaderskom skupu koji se danas održava u Kraljevu.
28.06.2026
19:01
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks povodom Vidovdana, brutalno raskrinkavši laži opozicije i njihov propali protest u Kraljevu!
28.06.2026
18:16
Nakon obilaska porodice i razgovora sa meštanima u Senjskom rudniku, predsednik Srbije Aleksandar Vučić je obišao manastir Ravanica na Vidovdan.
28.06.2026
17:25
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je danas da će obavestiti sve međunarodne predstavnike o privođenju više Srba nakon obeležavanja Vidovdana i parastosa na Gazimestanu, koje je ocenila kao sraman i besprizorni čin represije režima Aljbina Kurtija.
28.06.2026
16:45
Srpska lista reagovala je na Kurtijev teror nad Srbima na Gazimestanu.
28.06.2026
16:14 >> 16:33
Apelacioni sud u Beogradu ukinuo je presudu kojom je Damjan Gvozdenović bio osuđen na 10 godina zatvora za ubistvo Aleksandra Tatalovića u Rakovici 2022. godine i naložio ponovno suđenje uz produženje pritvora.
28.06.2026
18:26
Viši sud u Beogradu izrekao je u četvrtak presudu Vladimiru i Miljani Kecmanović, roditeljima dečaka-ubice iz OŠ "Vladislav Ribnikar", na ponovljenom suđenju.
28.06.2026
17:46
Danas u toku popodnevnih časova, došlo je do udesa na auto-putu kod Plavog mosta u smeru ka Novom Beogradu.
28.06.2026
16:39
Danas u toku dana, došlo je do tragedije na bazenu "Košutnjak", kada je iznenada preminuo muškarac star između 50 i 60 godina.
28.06.2026
15:02
U teškoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila rano jutros u Galovcu Začretskom, teško je povređen 23-godišnji vozač, nakon što je automobilom sleteo sa puta, a vozilo se potom zapalilo.
28.06.2026
15:58
28.06.2026
17:11 >> 17:17
Aktuelni šef vlade u Velikoj Britaniji Kir Starmer ozbiljno razmatra mogućnost da u budućnosti preuzme funkciju generalnog sekretara NATO pakta.
28.06.2026
17:50
Prema rečima predsednice Moldavije Maje Sandu, njen ključni cilj je da se pitanje demilitarizacije Pridnestrovlja postavi kao nezaobilazan deo budućeg sporazuma između Rusije i Ukrajine.
28.06.2026
17:25
Predsednik partije "Jedinstvena Rusija", Dmitrij Medvedev, zvanično je predstavio vodeću petorku kandidata koji će predvoditi stranačku listu na predstojećim parlamentarnim izborima zakazanim za septembar 2026. godine.
28.06.2026
16:50
Nivo poverenja građana u poljskog predsednika Karola Navrockog skočio je na istorijski maksimum neposredno nakon njegove odluke da ukrajinskom predsedniku Vladimiru Zelenskom oduzme Orden belog orla.
28.06.2026
16:20
Snimanje treće sezone popularne serije "Sreda" privremeno je prekinuto nakon što je francuska glumica Eva Grin doživela povredu na setu.
28.06.2026
11:24
Glumac Tihomir Arsić preminuo je 7. decembra 2020. godine. Tokom svoje dugogodišnje karijere bio je jedan od miljenika "sedme sile" jer je medijima rado izlazio u susret i davao intervjue.
28.06.2026
10:07
Miss Srbije otvorila 9. Filmski festival u Ravnom Selu, evo kako su meštani dočekali svoju princezu!
27.06.2026
14:39
Njegova ekselencija Jan Bondi, ambasador Češke Republike u Srbiji, prisustvovao projekciji i razgovoru sa autorima u okviru nove festivalske selekcije
27.06.2026
13:48
Fitnes influenserka Eda Elisa izbačena je iz aviona jer je na gejt došla u prekratkom šortsu, pa je na aerodromu nastao neviđeni skandal.
26.06.2026
14:06
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
28.06.2026
15:45
Jutjub nastavlja širenje svoje funkcije za razmenu privatnih poruka i deljenje video sadržaja unutar aplikacije.
28.06.2026
15:00
Jedna propuštena šetnja neće naškoditi psu, ali po ekstremnoj vrućini može imati kobne posledice. Potrebno je prilagoditi rutinu vremenskim uslovima i pokazati brigu za zdravlje ljubimca.
28.06.2026
14:15
Pirinčana voda na prvi pogled deluje kao jednostavan kućni tretman, ali stručnjaci su objasnili da je prava nutritivna bomba koja čini čuda za rast kose.
28.06.2026
13:30
Muškatle su simbol leta, ali neophodna im je pravilna nega kako bi tokom cele sezone bile u cvetu.
28.06.2026
12:45
Komšinica Selin iz Pariza otkrila je da Goran Bregović i njegova supruga Dženana žive u braku na daljinu, što nije iznenađujuće s obzirom na to da je muzičar stalno na putu.
28.06.2026
14:02
Pevačica Edita Aradinović broji sitno do porođaja, a sada je pratiocima pokazala kako izgledaju njeni dani dok s nestrpljenjem čeka dolazak naslednice na svet.
28.06.2026
17:54
Pobednica šeste sezone rijalitija "Zadruga" Aleksandra Nikolić već neko vreme potpuno je nestala sa društvenih mreža na kojima je ranije bila i te kako aktivna.
28.06.2026
17:34
Pevač Dragan Kojić Keba napravio je pravi mali spektakl kada je spontano zapevao u duetu sa Darom Nikolajevom, pobednicom Evrovizije 2026.
28.06.2026
17:04
Pevač Darko Lazić drastično je promenio svoj izgled nakon smrti brata Dragana, a sada je otkrio da je kosu krenuo da pušta upravo kao znak žaljenja.
28.06.2026
16:41
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.