Profesor Saobraćajnog fakulteta Univerziteta u Beogradu Milan Vujanić za portal Informer.rs opominje da je važnost vezivanja pojasa veća i od same zaštite sopstvenog života. Tih 5 do 10 sekundi može biti presudno za vas i vaše najmilije.
Ova akcija ima za cilj unapređenje bezbednosti svih učesnika u saobraćaju i podizanje svesti o značaju korišćenja sigurnosnog pojasa, koji predstavlja jednu od najefikasnijih mera zaštite u slučaju saobraćajne nezgode, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP).
Profesor saobraćajnog fakulteta Milan Vujanić je još jednom pojasnio važnost vezivanja pojaseva i pozvao naodgovornost učesnika saobraćaja u vozilma kako bi se smanjio broj poginulih i teško povređenih u nesrećama.
- Pojas je patentiran 50-tih godina u Švedskoj jer je procenjeno da se na taj način može smanjiti stopa nastradalih, koja je u tom trenutku u toj zemlji bila jako visoka. U tenutku uvođenja pojaseva u vozilima koja su učesnici saobraćaja u Švedskoj je bio ogroman broj poginulih u čeonim udesima, a nakon uvođenja korišćenja pojaseva, taj broj se smanjio za 48 odsto. Ta brojka upravo govori o izumu koji spasava živote - napominje Milan Vujanić za naš portal.
Foto: ATAIMAGES
Milan Vujanić
Profesor naglašava da Švedska nije zaštitila patent i da je načinjen veoma human gest kada je dato da se on koristi u svim zemljama sveta.
- Brojka koju sam pomenuo, kao i postupak Švedske, govore da je ovaj patent najbolji način da se spase ljudski život u sudarima - ističe naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, ranije su se ljudi žalili na neudobnost u vožnji prilikom vezivanja pojaseva, pa nepominje da je i to promenjeno.
- U modernim automobilimapojasi su podesivi, stežu se samo na nagle pokrete, blokiraju se takođe na nagle pokrete. Nerazumljivo je postalo opravdanje o neudobnosti - jasan je profesor Saobraćajnog fakulteta.
5-10 sekundi "posla" spasava život
- Nema, zapravo, nikakvog opravdanja. 5-10 sekundi koliko vam treba da vežete pojas spasava život - napominje Milan Vujanić.
Foto: Shuterstock
Vezivanje pojasa
Kako govori, ukoliko ne vežete pojas, a dođe do sudara i poginete, odgovornost je mnogo veća od one koja podrazumeva brigu za sopstveni život.
- Pitam se, imajući u vidu one koji ne vežu pojaseve, ko vam je dao za pravo!? Ako ne vežete pojas i poginete u sudaru vi dovodite u pitanje i sudbinu drugih života. I onaj ko se sudario sa vama je ugrožen. Sve i da je kriv, ugrožen je - ako poginete on dobija veću kaznu zatvora, nego ako ste povređeni, ili još bolje u modricama. Dakle, kockate se vi i kockate se sa tuđom slobodom - ističe naš sagovornik.
Nije tehnička stvar, a i da je tehnička...
- Ako vozite do 60 kilometara na čas i vezani ste, a doživite sudar, istraživanja govore da je posledica masnica ukoso, jer vas je pojas zadržao - govori Vujavić.
Prema podacimima koje iznosi, ako vozite od 60-80 kilometara na čas i vezani ste, a doživite čeoni sudar, posledice su prelomi.
- Ukoliko vozite preko 80 kilometara na čas, naročito preko 120 kolimetara na čas pitanje je života i sa vezanim pojasom, a bez vezanog pojasa pitanje je života učesnika saobraćaja u vozilima koja su se kretala i 60 kilometara na čas - objašnjava profesor za naš portal.
- Ne možemo reći da roditelji ne vole decu zato što im nisu vezali pojaseve. Kada stavljate u opasnost dete onda ao roditelj živite u ubeđenju da to nije bitno. Neznanje pravi problem, jedino sam u to ubeđen - ističe Milan Vujanić i apeluje da se podiže svest o odgovornosti u saobraćaju, jer rad na prevenciji je ključan.
Podsetimo, iz MUP-su objavilibrojke da su tokom prošle godine pripadnici saobraćajne policije sankcionisali više od 150.000 vozača zbog nekorišćenja sigurnosnog pojasa, kao i više od 8.000 vozača i suvozača zbog nepropisnog prevoženja dece u vozilu.
Ministarstvo unutrašnjih poslova još jednom apeluje na sve vozače i putnike da dosledno koriste sigurnosni pojas na svim sedištima u vozilu, kao i da decu prevoze isključivo u skladu sa propisima, uz upotrebu odgovarajućih dečijih sedišta i sigurnosnog pojasa.
Kazne od 3.000 i 5.000 dinara zaboravite. Novi, i znatno strožiji Zakon o bezbednosti saobraćaja na srpskim putevima, prema najavama, stupiće na snagu u prvom kvartalu tekuće 2026. godine i donosi drastično strože sankcije. Glavni cilj - vih izmena je povećanje bezbednosti svih učesnika u saobraćaju – vozača, pešaka, biciklista, ali pre svega dece.
Deonica uz obalu Ade Huje već godinama važi za jedno od najopasnijih mesta uz Dunav, a profesor Milan Vujanić objašnjava problematiku ovog kobnog poteza.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kazne od 3.000 i 5.000 dinara zaboravite. Novi, i znatno strožiji Zakon o bezbednosti saobraćaja na srpskim putevima, prema najavama, stupiće na snagu u prvom kvartalu tekuće 2026. godine i donosi drastično strože sankcije. Glavni cilj - vih izmena je povećanje bezbednosti svih učesnika u saobraćaju – vozača, pešaka, biciklista, ali pre svega dece.
Uhapšene su tri osobe koje su osumnjičene da su ubile vlasnika piljare na Karaburmi, a pronađen je i deo novca koji je, kako se sumnja, odnet iz stana ubijenog.
Nevenka Dobrić izgubila je dnanaestogodišnjeg sina Sinišu u zločinačkoj hrvatskoj akciji "Oluja" 1995. godine, a zbog njene boli, koja ne prolazi ni posle 31 godine, večeras su svi plakali u Mrkonjić Gradu, ali i u čitavoj Republici Srpskoj, Srbiji i šire.
Predstavnik Srba iz Crne Gore i predsednik Demokatske narodne partije (DNP) obratio se večeras okupljenima u Mrkonjić Gradu gde se održava ceremonija povodom Dana sećanja na stradale u zločinačkoj akciji "Oluja".
U znak sećanja na hiljade ubijenih i prognanih Srba tokom zločinačke akcije "Oluja", u Mrkonjić Gradu danas se održava centralna državna manifestacija kojoj prisustvuje i predsednik Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik.
"Mazda 2" je jedan od najtraženijih malih polovnjaka na srpskom tržištu, a razlog je jednostavan, jer je pouzdana, jeftina za održavanje i dostupna već od 1.300 evra.
Potresna životna priča srpskog svetitelja Vukašina Mandrape, prikazana u filmu "Slučaj Vukašina Mandrape" u režiji Svetlane Petrov i produkciji Milana Zarića, sačuvala je uspomenu na nevine žrtve ubijene u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj i još jednom podsetila na značaj očuvanja sećanja na stradanja srpskog naroda, njihovu veru, hrabrost i dostojanstvo!
Dok se na jugu Francuske vatrena stihija prostire na hiljadama hektara, 34 vatrogasca-spasioca Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srbije, uz podršku tročlanog medicinskog tima, rade rame uz rame sa francuskim kolegama u okrugu Var.
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović obišla je danas sa pokrajinskim sekretarom Vladimirom Galićem pripremne radove na produbljivanju Baračkog kanala kod Bezdana.
Američka vojska potrošila je veliki deo zaliha preciznih raketa dugog dometa tokom rata sa Iranom, što je otvorilo pitanje spremnosti za buduće sukobe.
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Posle nekoliko pranja čak i najkvalitetniji peškiri mogu izgubiti mekoću, ali uz jednostavan trik sa belim alkoholnim sirćetom lako im možete vratiti prijatan osećaj, mekoću i bolju moć upijanja.
Nakon kupovine namirnice obično razvrstavamo tako što proizvode poput jaja, mleka i putera odmah stavljamo u frižider, dok ostale ostavljamo u ostavi. Međutim, sedam namirnica za koje mislimo da mogu da stoje na sobnoj temperaturi ipak treba čuvati u frižideru.
U raskošnom svetu osmanskog harema mirisi su imali mnogo veću ulogu od običnog ukrasa - predstavljali su znak elegancije, prestiža i ženstvene privlačnosti, a evo kako je mirisala moćna Hurem.
Privrednik Dragan Stanković pokazao nacionalni ponos na svom gala slavlju tako što je u dvorištu svoje vile okačio zastave sa porukom "Srbija pobeđuje"!
Atmosfera na velikom slavlju povodom 50. rođendana Dragana Stankovića u Vili AS dovedena je do usijanja kada je mikrofon uzela jedna od najvećih zvezda narodne muzike – Indira Radić.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.