Godinu dana nakon velike tragedije u Kočanima, premijer Severne Makedonije Hristijan Mickoski poručio je da je obaveza društva da iz tog događaja izvuče pouke i izgradi bezbedniji sistem kako se slična katastrofa nikada više ne bi ponovila.
Govoreći na Međunarodnoj konferenciji o institucionalnim i kliničkim aspektima i rešenjima nakon požara u Kočanima, koja se održava u Skoplju, premijer je naglasio da se pojedini događaji u istoriji ne mere vremenom, već bolom koji ostavljaju za sobom.
- Postoje događaji u istoriji jedne zemlje koji se ne mere vremenom, već bolom koji ostavljaju za sobom. Tragedija u Kočanima je jedan od tih događaja. Bila je to tragedija jednog grada, ali i tragedija koja je potresla celu našu zemlju i koja će zauvek ostati urezana u kolektivno pamćenje našeg društva - rekao je Mickoski.
On je istakao da su se učesnici konferencije okupili sa osećajem poštovanja prema stradalima, ali i sa odgovornošću da se iz tragedije izvuku lekcije.
- Danas smo se ovde okupili sa osećajem dubokog poštovanja i empatije. Poštovanja prema onima koji su izgubili živote i prema porodicama koje nose bol gubitka, ali i sa odgovornošću da učimo i izgradimo sisteme koji će biti jači od neuspeha koji dovode do tragedija - naglasio je premijer.
Prema njegovim rečima, katastrofa u Kočanima ostavila je dubok trag u društvu, jer su u jednoj noći prekinuti brojni životi, a sudbine mnogih porodica zauvek promenjene.
- U tim satima cela Makedonija je stala. Nije bilo ni politike ni podela, samo tišina i briga za ljude koji su se borili za život - rekao je Mickoski, dodajući da je to bio najteži dan u njegovom životu, ali i u njegovom mandatu.
Premijer je poručio da odgovor na pitanje ko je odgovoran za tragediju moraju dati tužilaštvo i sudovi, ali je ukazao i na sistemske propuste koji su se, kako kaže, godinama stvarali.
- Ko je kriv za sve ovo? To pitanje mora dobiti odgovor kroz institucije, ali moramo govoriti i o sistemu koji je godinama bio urušavan - rekao je on.
Istovremeno je naglasio da je tragedija pokazala i veliku solidarnost građana i požrtvovanost zdravstvenih radnika, volontera i humanitarnih organizacija.
- Herojstvo danas nije samo u snazi, već u humanosti i ispruženoj ruci. Lekari, medicinski radnici, tehničko osoblje i brojni građani pokazali su koliko društvo može biti snažno kada se ujedini - rekao je premijer.
Ubrzo je nastala panika među gostima, nakon čega je došlo do stampeda dok su ljudi pokušavali da pobegnu iz zapaljenog objekta. Diskoteka, u kojoj su prethodno nastupali brojni poznati estradni izvođači, pretvorila se u zgarište, dok je tragedija ostavila duboku ranu u društvu Severne Makedonije.
U požaru u gradu u Severnoj Makedoniji oko 100 kilometara istočno od Skoplja, poginulo je 63 osobe, a povređeno više od 200, uglavnom mladih ljudi.
Severna Makedonija danas konferencijama i liturgijom u crkvi u Kočanima obeležava godišnjicu od požara u noćnom klubu "Puls" u tom gradu, u kojem je poginulo 63 osoba, pretežno mladih i dece, a povređeno 193 osoba, prenosi Večer.
Dobili smo poziv da stižu deca povređena u požaru u Kočanima. Nismo znali šta nas čeka, ali nismo se ni nadali da će prizor biti tako strašan. Bol i strah su im se videli u očima. Ćutke, umotani u čaršave, sa stravičnim opekotinama, vapili su za pomoć. Za svojih 30 godina staža nisam videla tako teška stanja.
Osam meseci nakon tragedije u diskoteci "Puls" u Kočanima, počinje suđenje za požar u kojem su 16. marta stradale 63 uglavnom mlade osobe, dok ih je više od 200 bilo povređeno.
Četiri osobe koje su povređene u jezivom požaru u diskteci u Kočanima vraća se u svoju zemlju dok ih je 11 ostaje u inostranstvu. Među onima koji se vraćaju su dva pacijenta iz Beograda
Od preminulog S.S. (24), žrtve tragičnog požara u Kočanima koji je izgubio bitku sa životom na Vojnomedicinskoj akademiji, oprostila se čitava bolnica.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Severna Makedonija danas konferencijama i liturgijom u crkvi u Kočanima obeležava godišnjicu od požara u noćnom klubu "Puls" u tom gradu, u kojem je poginulo 63 osoba, pretežno mladih i dece, a povređeno 193 osoba, prenosi Večer.
Da takozvani "nezavisni" i "profesionalni" novinari u službi tajkunskih medija nemaju ni trunke stida, srama ni osnovnog kućnog vaspitanja, dokazao je novi skandalozan napad na našu proslavljenu šampionku i bivšu prvu teniserku sveta Jelenu Janković.
Predsednik SNS i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević oglasio se povodom nezapamćenih uvreda i besramnog medijskog linča koji tajkunski mediji sprovode nad nekadašnjom najboljom teniserkom sveta Jelenom Janković.
Opoziciona mašinerija raspada se u paramparčad pod naletom sopstvene nesposobnosti, jeftinih političkih spletki i potpunog odsustva bilo kakvog plana za Srbiju. O tome najbolje svedoče reakcije nekadašnjih podržavalaca i aktivista koji su masovno počeli javno da se odriču blokaderskog pokreta i pružaju podršku predsedniku Aleksandru Vučiću.
Za vreme vlasti najgoreg političara Borisa Tadića, bilo je gotovo sasvim normalno javno iznositi stavove da je Kosovo nezavisno, da je u Srebrenici počinjen genocid, kao i brojne druge tvrdnje koje su direktno išle protiv interesa Srbije.
Odbornik "Užičke akcije" Milovan Kuburović, inače desna ruka i potrčko Radovana Novakovića (kolovođe blokada koji je nedavno optužen za napad na policiju), uhvaćen je u teškim mutnim radnjama, a onda se juče za skupštinskom govornicom i sam izlanuo i priznao nedelo.
Reper Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, novi je učesnik druge sezone Exatlona, a iza sebe ima bogatu karijeru punu zabave i šokantnih dešavanja.
Skijanje na vodi bio je preveliki izazov za bivšu takmičarku "Exatlona" Sanju Kalinović, koja je odustala i pre nego što je pokušala da savlada ovu disciplinu, dok je šampion rijalitija Marko Nikolić uspeo da pokaže umeće!
Šampion Exatlona Marko Nikolić i voditeljka Jelena Dimitrijević odmerili su snage u akva kartingu i najavili drugu sezonu najvećeg sportskog rijalitija.
Kako bi razrešio sve nedoumice u vezi sa isplatom 6.000 dinara svim punoletnim građanima, čija isplata kreće u septembru, ministar finansija Siniša Mali pojasnio je proceduru i način kako će se građani prijavljivati.
Blokaderi na sva usta "laju" kako velelepni vidikovac na Kablaru niko neće da poseti, ali slike i snimci posetilaca i domaćih i stranih govore potpuno drugačije!
Nemačka policija pronašla je 30-godišnjeg vozača kako spava u žbunju nakon što je, kako se sumnja, pijan vozio automobil i pokušao da se sakrije od policije u mestu Goldšojer u saveznoj pokrajini Baden-Virtemberg, saopštile su danas vlasti.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam izjavio je danas u Nišu da je od Roberta de Nira naučio kako da gradi lik za filmske uloge, i da mu gluma omogućava da bude šta god poželi.
Nekadašnje omiljeno dečije lice sa malih ekrana, Mekoli Kalkin, koji danas proslavlja svoj 46. rođendan, uspeo je da u potpunosti preokrene sopstveni život nakon što je prošao kroz pakleni put zavisnosti, porodičnih tragedija i borbe sa teškim porocima.
Za vreme posta ne morate da se odreknete omiljene pite. Ova posna gibanica sa sirom je jednostavna za pripremu, a hrskave kore i kremasti nadev osvajaju već pri prvom zalogaju.
Na početnoj stranici popularne platforme Aliekspres otkrivene su skrivene skripte koje u pozadini obrađuju zvuk u internet pregledaču. Njihova svrha je kreiranje jedinstvenog digitalnog otiska uređaja, koji bi mogao da omogući identifikaciju korisnika čak i bez korišćenja kolačića.
Leto, sunce, more i stalno nošenje sandala mogu ostaviti trag na stopalima. Ako su vam pete postale suve i hrapave, jednostavan tretman sa ovsenim pahuljicama može pomoći da koža ponovo bude mekša i negovanija.
U novoj epizodi emisije "Demanti" koja će se emitovati sutra u 20h, poznati pevač otvoreno govori o gubitku rođenog brata i periodu kada je, kako priznaje, razmišljao o suicidu.
Bivša rijaliti učesnica Sanja Grujić ismejala je voditeljku Jovanu Jeremić na društvenoj mreži Instagram, čime je dodatno podgrejala priče o njihovom navodnom sukobu.
Voditeljka Ana Radulović svojevremeno je ostavila komentar koji je danas mnogima zapao za oko, i to na fotografiji na kojoj se nalazi Maja Basara - devojka koja je juče rodila dete njenom bivšem suprugu, pevaču Mirčetu Raduloviću.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.