U noći između 4. i 5. maja 2023. godine, u selima Malo Orašje i Dubona, dogodilo se masovno ubistvo u kojem je živote izgubilo devetoro mladih ljudi, dok je više njih teško ranjeno. Jedna od žrtava ovog tragičnog događaja bio je i Marko Mitrović koji je kobne noći proslavljao rođenje sestrića.
U nezapamćenom zločinu koji je počinio Uroš Blažić pucajući iz automatskog oružja bez ikakvog povoda i razloga na nedužne civile, prekinuta je mladost Malog Orašja i Dubone.
- Marko je išao u školu još uvek. Završavao je treću godinu, bio je pred maturom. Bližio se kraj godine, bio je jako srećan imao je dobre ocene. Želeo je da posle toga radi u Železari, da radi sa ocem - započinje svoju potresnu ispovest o sinu Marku, koji je ubijen tog 4.maja Olivera Mitrović.
Opisuje svog sina kao svoj ponos i "drugo ja". Njihov poseban ritual sastojao se od sedam zagrljaja i poljupca za sreću, koji su bili prepuni ljubavi, a najveća želja Olivere Mitrović sada je da oseti bar još jedan takav zagrljaj, piše Blic.
Kako navodi, u Markovoj sobi ništa nije menjano; njegov đački ranac i dalje stoji sa knjigama i sveskama koje je nosio poslednjeg dana škole. Iako je sve ostalo isto, njegovo odsustvo ispunjava sobu tišinom koja je preglasna i teška. Majka prepričava kako ga je celo to leto čekala sedeći u mraku na terasi, gledajući niz ulicu u nadi da će se odjednom pojaviti sa svojim nestašnim osmehom. To iščekivanje i nada ne prestaju ni danas.
Tri dana pred smrt postao ujak
Prema Oliverinim rečima, uprkos tome što porodica Mitrović od tog tragičnog maja oseća da više ne živi već samo postoji, majka ističe da ih Markovo duhovno prisustvo i dalje bodri i daje im snagu da izdrže kad posustanu. Ona duboko veruje da njen sin, koji je bio jedinstven i poseban, zna koliko im nedostaje i koliko su neizmerno ponosni na njega.
- Marko je rođen 22. marta, proslavili smo njegov 18. rođendan i posle mesec dana on je ubijen. On je postao ujak 3 dana pre nego što je nastradao. Njegova sestra se porodila 1. maja. Mnogo je bio srećan, mislim da od njega niko nije bio srećniji. Tog 1. i 2. maja smo bili u toj nekoj euforiji, bili smo svi u euforiji. 4. maja je prvi put je video bebu i tog 4. maja je i nastradao - priča sa teskobom u glasu majka stradalog Marka Mitrovića u Malom Orašju.
Foto: Foto: Privatna arhiva
Marko Mitrović ubijen u masakru
O društvu sa kojim je Marko Mitrović bio kobne noći kod fudbalskog terena na Ravnom gaju u Malom Orašju gde je ubica pucao i ubio devetoro mladih, a više njih ranio, Olivera Mitrović ima samo najlepše reči - svi su bili složni, planirali mnogo, a razlika u godinama između njih kao da nije postojala.
- Nikoga nisu dirali, nikome nisu smetali. Sve su se slagali, to je bilo nešto neverovatno. Omladina nije bila tako složna, kao jedno - priča Olivvera.
Koliko "vredi" život deteta?
Pravosudni proces za masovno ubistvo u Malom Orašju i Duboniokončan je nakon višemesečne istrage i suđenja koje je pratio čitav region. Za oduzimanje devet mladih života i ranjavanje više osoba, ubica Uroš Blažić osuđen je na 20 godina zatvora, što predstavlja maksimalnu zakonsku kaznu za lice njegove starosne dobi u trenutku izvršenja ovog teškog krivičnog dela.
- Svet je krenuo dalje ali mi smo i dalje u tom 4. maju. Ne znam da li ćemo ikada saznati zašto ih je ubica ubio. Mi na to pitanje još uvek nemamo odgovor. On njih nije poznavao. Ne verujem da li ćemo ikada saznati. Tih 20 godina na koje je osuđen je premalo, to je godinu i po dana po detetu. Zar život deteta vredi godinu i po dana? Samo smrtna kazna i to je to - kaže Olivera Mitrović sa tugom u glasu.
Marko Mitrović iz Malog Orašja, jedan je od devet žrtava masakra koji je 4.maja 2023. godine počinio Uroš Blažić, a njegova majka Olivera, oglasila se na društvenim mrežama povodom njegovog "trećeg nebeskog rođendana".
Taj monstrum mi je ubio dva unuka! Moja dva sina ostala su bez naslednika. Kako vreme prolazi, sve nam je teže i teže, kaže Ružica Mitrović iz Malog Orašja kod Smedereva, baka Marka (18) i Petra Mitrovića (25), braće od stričeva, koje je pomahnitali Uroš Blažić (21) iz Dubone kod Mladenovca ubio 4. maja prošle godine.
Mladi Marko Mitrović ubijen je noćas u terorističkom aktu koji je izvršio Uroš Blažić, dok je njegov brat od strica Petar Mitrović teško ranjen. Upravo sad u Malo Orašje stiglo je telo Marka Mitrovića u porodičnu kuću Mitrović.
Žrtve masakra na Cetinju - Nataša Pejović Martinović i njeni sinovi Mašan i Marko, Milan Mitrović, Goran Đurišić, kao i Dimitrije, Danica i Rajko Drecun biće sahranjeni danas
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Marko Mitrović iz Malog Orašja, jedan je od devet žrtava masakra koji je 4.maja 2023. godine počinio Uroš Blažić, a njegova majka Olivera, oglasila se na društvenim mrežama povodom njegovog "trećeg nebeskog rođendana".
Tri hrabre žene, supruge policajaca iz Valjeva - Ivana Jerinić, Dragana Dobrosavljević i Jagoda Milovanović, smogle su snage i izašle u javnost kako bi progovorile u ime svih koje dele istu sudbinu - njihove poridice, njihovi supružnici i deca, njihova imovina - našle su se na udaru gneva nakon što su blokaderi pokušali da izazovu krvavi građanski rat na protestu u Valjevu 14. avgusta prošle godine.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić, tokom današnje radne posete jugoistoku Srbije, obratio se javnosti povodom strahotnog i zverskog iživljavanja takozvane kosovske policije nad Srbinom Nenadom Raškovićem iz sela Dren u opštini Zubin Potok.
Upravni sud odbacio je tužbu Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu kojom je ova visokoškolska ustanova pokušala da ospori odluku Vlade Srbije o broju studenata koji će se u školskoj 2026/2027. godini upisati na studijske programe koji se finansiraju iz budžeta Republike Srbije.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je danas da blokaderi nikada nisu spomenuli patnju srpskog naroda na Kosovu i Metohiji tokom razgovora sa svojim partnerima iz Evropske unije, za razliku od predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji se, kako je istakla, lično borio da Nenad Rašković bude prebačen na lečenje u Beograd.
Meterorska kiša Perseidi razlog je što su se građani Niša tokom minule večeri i noći u velikom broju uputili ka izletištima, a mnogi su tamo proveli čitavu noć
Svašta je moglo da se pročita tog 13. avgusta 1954. godine na naslovnoj strani Večernjih Novosti, ali malo šta što je bilo geografski blisko našim građanima.
Kada ćerka Hulija Cesara Larga nije došla na proslavu rođendana svog sina, njegove najgore slutnje su se obistinile, a istog dana snažan zemljotres pogodio je veliki deo Kolumbije.
Ministar odbrane Sjedinjenih Američkih Država Pit Hegset pozvao je članice Koalicije Amerika protiv kartela (ACCC) u Latinskoj Americi da istupe iz Međunarodnog krivičnog suda (ICC), optuživši taj sud da podriva nacionalni suverenitet država.
Ruska Federalna služba bezbednosti (FSB) saopštila je danas da je na Krimu privela 55-godišnjeg muškarca koji je, prema tvrdnjama službe, Službi bezbednosti Ukrajine (SBU) dostavljao informacije o rasporedu ruskih vojnih jedinica i opreme i pripremao napade na železničku infrastrukturu.
Sjedinjene Američke Države planiraju da do 30. septembra povuku sve svoje vojnike iz Iraka, čime će biti okončano američko vojno prisustvo koje je počelo invazijom na tu zemlju 2003. godine i svrgavanjem režima Sadama Huseina, saopštili su danas američki i irački zvaničnici.
Muškatle su veoma lepe i jednostavne za uzgoj, ali ih često napadaju razne štetočine. Problem nastaje naročito krajem leta, kada se biljke unose u kuću, pa zajedno s njima mogu dospeti i neželjeni insekti.
Veterinar dr Aleks Krou je otkrio kojih pet rasa pasa nikada ne bi imao za ljubimce zbog načina na koji su ove rase selektivno uzgajane, što je doprinelo brojnim naslednim zdravstvenim problemima.
Novo vreme donosi promene u načinu na koji koristimo Gugl. Klasični taster "Search" za pretragu sa početne stranice uskoro bi mogao da bude uklonjen, a umesto njega pojavljuju se AI prečice. One će korisnicima omogućiti da jednostavnije generišu slike, rade sa fajlovima i dolaze do novih ideja.
Voda koja ostane nakon ispiranja sirovog pirinča nije samo mutna tečnost koju treba baciti. Može da ima značajnu ulogu u rastu i razvoju biljaka, zbog čega se ova jednostavna tečnost može koristiti kao blaga prirodna prihrana za cveće.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.