Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podiglo je danas optužnicu protiv Aleksandra J. (49) zbog sumnje da je zloupotrebom ovlašćenja, koja je imao kao carinski agent za kompaniju "C&A MODA RS" doo Beograd, oštetio bužet Srbije i sebi pribavio protivpravnu imovinsku korist od preko 750 miliona dinara
Tako navedeni novac, za koji je znao da potiče iz kriminalne delatnosti, dalje je ulagao u kupovinu nekretnina, čije je privremeno oduzimanje tužilaštvo takodje zatražilo, kao i kupovinu vrednijih pokretnih stvari.
Aleksandar J. se sumnjiči da je u svojstvu carinskog agenta sa kvalifikovanim elektronskim sertifikatom, zaposlen u privrednom društvu “Quehenberger Logisticc SRB” doo Šimanovci izvršio krivično delo Zloupotreba položaja odgovornog lica u produženom trajanju u periodu od januara 2019. do septembra 2021. godine i krivično delo Pranje novca tokom 2019. i 2020. godine.
Optužnica je predata Višem sudu u Beogradu na odluku o potvrđivanju.
Tužilaštvo je takodje predložilo sudu da Aleksandru J. produži pritvor zbog opasnosti od bekstva, kao i da ne bi uticao na svedoke iz Hrvatske koji treba da se ispitaju u daljem toku postupka.
Takodje, Višem sudu u Beogradu, tužilaštvo je podnelo zahtev da se od okrivljenog privremeno oduzme stan u izgradnji u kuli B na 22. spratu u Beogradu na vodi sa garažnim mestom, zatim dva stana na Novom Beogradu i jedna garaža.
Podsećamo da je ovaj postupak pokrenut po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu nakon što je od Uprave za sprečavanje pranja novca dobilo podatke o nesrazmeri u prijavljenim prihodima i imovini koju poseduje okrivljeni.
Foto: facebook.com
Usledila je proaktivna istraga u saradnji sa Jedinicom za finansijske istrage Ministarstva unutrašnjih poslova, koja je identifikovala imovinu okrivljenog i njemu bliskih lica, te su rezultati ovakve saradnje doveli i do prikupljanja dokaza za krivična dela za koja se tereti.
U ovom trenutku finasijska istraga je i dalje u toku radi identifikacije i oduzimanja celokupne imovine za koju se utvrdi da nema dokaza o zakonitom poreklu.
Kinesku robu iz riječke luke transportovao u Srbiju
Aleksandar J. se tereti da je iskorišćavanjem svojih ovlašćenja carinskog agenta za kompaniju “C&A MODA RS” doo Beograd sačinjavanjem I overavanjem carinsko-finansijske dokumentacije sa neistinitom sadržinom (carinske deklaracije i ino-fakture) za robu koja je iz Kine dopremana brodom, konternejski u Luku Rijeka u Hrvatskoj, posredstvom hrvatskih autoprevoznika transportovao u Srbiju.
Najpre je na graničnim prelazima Batrovci i Šid angažovao špeditere iz Sremske Mitrovice i Subotice, koji su po njegovom nalogu sačinjavali tranzitne deklaracije u kojima je navedeno da je roba vlasništvo privrednog društva “C&A MODA RS” doo Beograd, iako to nije bilo tačno, a koje privredno društvo ima odobrenje za pojednostavljeni postupak carinjenja - tzv. kućno carinjenje, čiji je ovlašćeni primalac robe u zajedničkom tranzitnom postupku PD “Quehenberger Logisticc SRB” doo Šimanovci.
Potom je korišćenjem kućnog carinjenja, roba dalje transportovana u Srbiju bez kontrole, i isporučena nepoznatim kupcima.
Foto: facebook.com
U pojednostavljenom postupku deklarisanja robe, iskoristivši logo “C&A MODA RS” doo Beograd, okrivljeni je, kako se sumnja, sastavljao lažne carinske deklaracije na svom privatnom laptopu, u programu za kućno carinjenje.
Korišćenjem kvalifikovanog elektronskog sertifikata sa svog privatnog računara, u programu za kućno carinjenje, je pristupao informacionom sistemu Uprave carina i neistinito prikazivao vrednost robe i u sporne carinske isprave unosio vrednost robe po višestruko nižim iznosima od stvarnih vrednosti.
Isprave potom, kako se sumnja, nije unosio u bazu kompjuterskog sistema PD “Quehenberger Logisticc SRB” doo Šimanovci.
Prisvojio više od 750 miliona
Na ovaj način je, kako se sumnja, na osnovu 65 spornih carinskih deklaracija pribavio protivpravnu imovinsku korist od 750.562.946,52 dinara, za koji iznos je oštetio budžet Republike Srbije.
Foto: facebook.com
Tako stečeni novac je ulagao u kupovinu nekretnina, čije se privremeno oduzimanje traži, iako je znao da novac potiče iz krivičnog dela.
Tokom dosadašnje finansijske istrage, uočena su elektronska plaćanja putovanja na egzotične destinacije, luksuzan život u inostranstvu, kupovina u različitim modnim radnjama renomiranih proizvodjača i drugo, što sve ukazuje na rashode daleko veće od legalnih prihoda.
Osumnjičenom je pritvor produžen zbog opasnosti od bekstva i da ne bi uticao na svedoke, potvrdila je za Tanjug portparol Višeg suda u Beogradu Tatjana Matić
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Osumnjičenom je pritvor produžen zbog opasnosti od bekstva i da ne bi uticao na svedoke, potvrdila je za Tanjug portparol Višeg suda u Beogradu Tatjana Matić
Više od 400 ukrajinskih bespilotnih letelica krenulo je tokom noći ka Moskvi i Moskovskoj oblasti, a u seriji udara pogođeni su objekti, ranjeni civili i pokrenute masovne evakuacije zaposlenih iz logističkih centara.
Braneći svoju decu od perverznjaka, jedan od zabrinutih roditelja podneo je krivičnu prijavu Višem javnom tužilaštvu (VJZ) u Nišu, protiv Dušana Blagojevića, profesora srpskog jezika i književnosti Gimnazije "Stojan Ljubić" u Lebanu.
Blokaderski advokat Veljko Milić koji se našao na 70. mestu tzv. liste koju smo objavili (a blokaderi potvrdili njenu autentičnost), blizak je saradnik ozloglašenog srbomrzca i ideologa blokadera iz Novog Sada - Dinka Gruhonjića.
Zamenik predsednika Srpske radikalne stranke (SRS) Aleksandar Šešelj razotkrio je opasne namere takozvanog blokaderskog pokreta, upozorivši javnost da ove političke aktere uopšte ne zanimaju izbori niti glasovi građana, već isključivo izazivanje haosa na ulicama i nasilno otimanje vlasti.
Nakon megaekskluzivne informacije, do koje je došla naša Gledalačko obaveštajna služba (GOSI), na blokaderskoj listi za predstojeće izbore našao se i blokaderski profesor Milo Lompar.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas radove na mostu preko Velike Morave, a potom i Centar za dualno obrazovanje u Svilajncu, a tom prilikom naišao je na jednu Emiliju koja je privukla veliku pažnju.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Tražite beg od tropskih vrućina? Predstavljamo 10 prelepih kupališta blizu Beograda sa besplatnim ulazom, uz detaljan cenovnik osveženja i obroka na plažama.
Sezona na crnogorskom primorju u punom je jeku, a turisti se svakodnevno šokiraju paprenim cenama. Od ležaljki do parkinga i restorana, kako kažu, ne zna se šta je skuplje.
Za nekoliko minuta okolinu Prijepolja zasuo je silovit pljusak i grad! Stradala su područja Kolovrata, Ravana, Seljašnice, Ratajske, Suvodola i Babina.
Glavni iranski pregovarač i predsednik iranskog parlamenta Mohamad Bager Kalibaf tvrdi da vojni potezi Sjedinjenih Američkih Država dokazuju da Vašington nije zainteresovan za okončanje sukoba sa Teheranom.
RTS je objavio spisak filmov akoje će emitovati u narednom periodu a među njima s enalazi i poslednji film Žarka Lauševića Heroji Halijarda" i drama "Lepota poroka" o kojoj je brujala cela tadašnja Jugoslavija.
Francuska mini-serija "Summer '36" (L'Été 36) trenutno je među najgledanijim naslovima na Netfliksu u Srbiji i nalazi se na trećem mestu liste najgledanijih serija.
Na Android 16 uređajima otkriven je ozbiljan bezbednosni propust koji može ugroziti privatnost korisnika. Zbog načina na koji funkcioniše Gugl Gemini, napadač ili neovlašćena osoba može poslati SMS i WhatsApp poruke čak i kada je telefon zaključan, bez potrebe za unosom PIN koda.
Ako želite parfem koji će vas svakim prskanjem vratiti u bezbrižne dane odmora, ovih pet mirisa pravi su izbor. Njihove prepoznatljive kokosove note prizivaju atmosferu sunčanih plaža, toplog peska i letnje opuštenosti.
Veterinarka dr Stivi Ejtken objasnila je da pse ka suncu vodi instinkt. Njihova telesna temperatura prirodno je viša od ljudske, pa im toplota prija jer opušta mišiće i donosi fizičko olakšanje, naročito starijim psima.
Redovno sređivanje nesesera nije važno samo zbog urednosti. Uklanjanje starih kozmetičkih proizvoda može pomoći da izbegnete iritacije, infekcije i druge probleme koje izaziva šminka kojoj je istekao rok upotrebe.
Salata od paradajza jedan je od omiljenih letnjih priloga, a evo kako da izbegnete da nakon samo nekoliko minuta u posudi ostane više soka nego samih komada povrća.
Pevačica Svetlana Ceca Ražnatović pre nekoliko godina bila je u vezi sa ugostiteljem Bogdanom Srejovićem, koji danas slavi godišjicu braka sa rijaliti učesnicom Jovanom Ljubisavljević.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.