Spasilački timovi iz Srbije krenuli su s radom na novoj lokaciji u turskom gradu Odabasi, u stambenom objektu gde se pretpostavlja da ima više od 100 zatrpanih ljudi, rečeno je danas iz Sektora MUP-a Srbije za vanredne situacije.
Srpski spasilački tim Sektora za vanredne situacije MUP koji je u Turskoj, locirao je živu žensku osobu u ruševinama, i to pomoću posebne opreme koju poseduju a koja ih izdvaja od ostalih.
Oni su na dubini od oko 15 metara elektronskom opremom locirali žensku osobu, nakon čega su brigu o njoj preuzeli lokalni timovi.
- Kada zgrada od 7 ili 8 spratova, bude svedena da posle zemljotresa ima samo 3, onda možete da zamislite kakav je to nivo razaranja ovde. I takvih je mnogo. Ima i velikih stambeno-poslovnih objekata, trenutno krećemo na jedan takav, a pretpostavka je da je minimum sto osoba bilo u takvom objektu i samo minimalan broj izvađen. Upravo konvoj kreće tamo...
Foto: informer.rs
Samo ova prva rečenica Davor Vidovića, govori kakva je situacija u Turskoj, koju je u ponedeljak pogodio razoran zemljotres, a u koju je odmah otišao i naš spasilački tim Sektora za vanredne situacija, čiji je Vidović vođa.
Naši spasioci nalaze se u mesti Hatej, u oblasti Odabasi, blizu Sirije.
Legli su jutros oko 1 sat iza ponoći, možda i kasnije, a već oko 8 kada smo razgovarali sa njim, oni su bili u konvoju i krenuli da tragaju i spasavaju iz ruševina zbog čega su i došli. Spavaju u šatorima, greju na grejalice ali već ponestaje gorivo koje pokreće agregate.
- Borimo se svim snagama. Momci su zdravi, bitno je da se do sada niko nije povredio - kaže Vidović na naše pitanje kako su:
- Umorni smo, u malo većoj gužvi, kao što i sami znate. Ovde je dosta hladno. Noću se snalazimo, koristimo grejalice, problem nam je gorivo, koje pokreće agregare za grejalice i ostali. Smešteni smo u šatorima koji se nalaze pored nekog gradskog stadiona. Što se hrane tiče, Sektor za vanredne situacije nam je obezbedio celu logistiku, tako da imamo i hranu i vodu. Međutim terenski su uslovi potpuno, ne postoje tuševi, voda koja se koristi samo je tehnička voda, koju uspevamo nekako da nabavljamo. Struje nema praktično nigde, a prekinuto je i snabdevanje vodom.
Foto: informer.rs
Osetili jutrošnji zemljotres
Tursku je jutros pogodio novi jak zemljotres, od 5 stepeni po Rihteru. Vidović kaže da se par momaka probudilo od njega, ali da svakodnevno tragaju za ljudima i preživljavaju potrese.
- Sinoć smo se vratili sa terena i uspeli da legnemo oko 1 sat. Par momaka se probudilo od svega toga. Mi ostali smo od umora prespavali. Ovde je, ne košmar, nego malo nestvarna situacija. Puno umora, puno stresa, ali borimo se, momci su jaki, otporni smo na sve to. Radimo i dok potresa, a dešava se često. Borimo se svim snagama - priča Vidović.
Kaže da im je jedinici cilj da pronađu što više živih ljudi, a opet svestan da su male šanse da pronađu veći broj preživelih. Objašnjava da je i mnogo pritisaka građanstva, žele bar da se nađu tela njihovih najmilijih, da ih sahrane.
- Većinom se radi na lokacijama gde su preminuli a onda, nažalost, izvlačimo tela. Nama je cilj da pronađemo živu osobu, ali kada naiđete na telo mrtve osobe ne možete da se oglušite o to. Mnogo je pritisaka građanstva, sami prilaze, svi traže bar tela svojih da bi mogli pokopati. I kad im se kaže da je možda preminuo, to im je očekivano, kao da im je postalo normalno. Tako da se borimo i sa tim ali uvek idemo sa nadom da bismo mogli da nađemo živu osobu. Za sada nismo izvukli nijednu živu osobu zato što, verujte, kada zgrada koja ima 7 ili 8 spratova bude svedena da ima samo 3 posle zemljotresa, onda možete da zamislite koliki je nivo razaranja ovde - opisuje Vidović.
Foto: MUP Srbije
Pas Zigi zvezda
Naši heroji koji su u Tursku otišli istog dana kada ju je zemljotres i pogodio, imaju elektronsku opremu koja ima pomaže u pretrazi a koju drugi nemaju, zbog čega pomažu i drugim timovima.
- Zigi nam je zvezda kao što znate i sami. On je već dugo u treningu. Ovde non-stop sviraju sierene, prvi je put leteo avionom ali uz sve to on odrađuje svoj posao kako treba. Osim Zigija, nudimo pomoć i stranim, tuđim timovima, zato što imamo određenu elektronsku opremu koja pomaže da osluškujemo i pretražujemo a koju ovde većina timova nema.
U koordinaciji smo i sa Kinezima i Italijama, ali se najčešće srećemo sa domaćim timovima koji nsiu dovoljno opremljeni ili su raspodelili opremu - kaže Vidović, koji za kraj poručuje da tim u Turskoj Srbiju neće nikako obrukati.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije koji su upućeni u Republiku Tursku, sa kolegama iz Italije ulažu maksimalne napore kako bi pomogli u traganju i spasavanju preživelih u razornom zemljotresu koji je pogodio ovu zemlju
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Sektora za vanredne situacije koji su upućeni u Republiku Tursku, sa kolegama iz Italije ulažu maksimalne napore kako bi pomogli u traganju i spasavanju preživelih u razornom zemljotresu koji je pogodio ovu zemlju
Slobodan Stupar, ideolog blokadera, demonstrirao je neviđenu količinu mržnje prema Srbiji i Srbima i još jednom pokazao i dokazao da je autošovinizam srž blokaderske politike.
Kina nije odustala od gasovoda „Snaga Sibira 2“, ali je Moskvi postavila uslov koji bi projekat mogao da učini potpuno neisplativim: ruski gas želi po subvencionisanoj ceni koju plaćaju potrošači unutar same Rusije.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta najoštrije je osudio sramotni i divljački napad trojice Bošnjaka na srpske povratnike Miku Davidović i njenog supruga Željka Matića u mestu Lušci Palanci kod Sanskog Mosta.
Zavladalo je potpuno rasulo među blokaderima nakon što je Informer ekskluzivno objavio svih 250 imena onih koji se nalaze na takozvanoj studentskoj listi za predstojeće izbore, pa su na društvenim mrežama masovno počele da "pljušte" razočarane poruke.
Nikola Džufka nije, niti je ikada bio, klirik Srpske pravoslavne crkve (SPC), Pravoslavne autokefalne crkve Albanije, niti bilo koje kanonske Pravoslavne crkve bilo gde u svetu, saopštila je Eparhija raško-prizrenska.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević otkrio je tokom Kolegijuma šta radi propali košarkaš i blokader sa dna kace Vladimir Štimac, poručivši zgubidanima da uzalud tabanaju po Srbiji po ovoj vrelini za one koji troše novac za preskupim holidejima.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. Danas se izbegava kopanje, čak i sahranjivanje, jer se smatra da se tako čini veliki greh.
U Srbiji u utorak nestabilno. Pre podne suvo, posle podne pljuskovi i grmljavina na zapadu i jugu, uveče i u centralnim krajevima. Temperatura do 33 stepena.
Danas slavimo Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. U narodnom kalendaru ovaj svetac se ubraja u red ognjevitih praznika, zajedno sa Svetim Ilijom i Ognjenom Marijom, a za njegov dan vezuju se brojni strogi običaji i verovanja.
Srbiju je danas pogodilo snažno nevreme praćeno obilnim pljuskovima, grmljavinom i krupnim gradom koji je na pojedinim mestima dostizao više od 5 centimetara u prečniku, a prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda, trajaće sve do sutra, 21. jula.
Kina nije odustala od gasovoda „Snaga Sibira 2“, ali je Moskvi postavila uslov koji bi projekat mogao da učini potpuno neisplativim: ruski gas želi po subvencionisanoj ceni koju plaćaju potrošači unutar same Rusije.
Načelnik Generalštaba Oružanih snaga Ruske Federacije Valerij Gerasimov izvršio je inspekciju trupa operativne grupe "Zapad", gde je primio detaljne izveštaje o situaciji na prvoj liniji fronta.
Aktuelna kriza na tržištu goriva pokazala je da svet, uprkos sankcijama i višegodišnjim pokušajima da potisne Moskvu iz globalne trgovine energentima, i dalje snažno zavisi od Rusije, ocenjuje američki Si-En-En.
Slike iz detinjstva ostaju u najlepšem sećanju i svako od nas ih se rado seća, a svremena na vreme bacimo pogled na njih da nas podsete na bezbrižan period života.
U današnjem tempu života često nam nedostaje vremena za bliskost i povezivanje s partnerom, ali dve poze omogućavaju da uživate u ljubavnom zanosu, bez obzira na vreme i okolnosti
Britanski stručnjak za putovanja Dankan Grinfild-Turk je obišao veliki broj destinacija, ali ostrvo Tinos ostalo mu je posebno upečatljivo zbog svoje lepote i autentičnosti.
Većina odraslih osoba ne bi trebala da unosi više od 2300 miligrama natrijuma dnevno, što odgovara jednoj maloj kašičici soli. Mnogi, međutim, znatno premašuju tu granicu i time povećavaju rizik od razvoja bolesti srca.
Sinoć je završeno Svetsko prvenstvo u fudbalu, a najveću pažnju privukao je nastup Šakire, koja je oduševila publiku svojim izvođenjem tokom poluvremena.
Janjuš je privukao Vanju Živić, nakon čega su počeli strasno da se ljube nasred studija, ne obazirući se na fotoaparate novinara i poglede vivših cimera!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.