Nakon četrdeset godina, naučnici su u Argentini videli džinovsku vidru koja se smatrala izumrlom vrstom u ovoj državi zbog nestanka staništa i izlovljavanja
Džinovska vidra (Pteronura brasiliensis) je primećena u reci Bermeho, u nacionalnom parku El Impenetrable u argentinskoj provinciji Čako. Ova vrsta je u Argentini poslednji put viđena 1980. godine u divljini, a u reci Bermeho nije uočena više od jednog veka.
Sebastijan Di Martino, direktor zaštite Fondacije „Rivajlding Argentina“, primetio je džinovsku vidru i snimio je svojim telefonom dok je vozio kajak.
- Postoje dva moguća objašnjenja za ponovno pojavljivanje ove globalno ugrožene vrste. Najbliža poznata populacija džinovske vidre je u regiji Pantanal u Paragvaju. Iako je regija udaljena oko 1.000 kilometara, postoji mreža vodenih tokova kojim je ova jedinka mogla da stigne do Argentine. Ovo bi bilo jednostavno objašnjenje - ističe Di Martino.
- Druga mogućnost je da u Argentini postoji nedetektovana populacija džinovske vidre. Ove životinje žive u porodičnim grupama, a mi smo videli usamljenu jedinku za koju pretpostavljamo da je došla iz grupe - dodaje Di Martino.
Džinovska vidra je najduži pripadnik porodice kuna i dostiže 1,8 metara, a odrasle jedinke mogu težiti i do 35 kilograma. Njihovo gusto, vodootporno krzno je čokoladno-braon boje, a na vratu imaju karakterističnu belu ili krem šaru.
Ova spektakularna vrsta naseljava rečne sisteme Južne Amerike i ima ključnu ulogu u održavanju ravnoteže u prirodi. Džinovska vidra je vrhunski predator koji se hrani pretežno ribama, ali i rakovima, zmijama i drugim vodenim životinjama. Kroz regulaciju populacije riba, džinovska vidra doprinosi zdravlju vodenih ekosistema.
Od 2018. godine postoje napori Fondacije „Rivajlding Argentina“ da se ova vrsta vrati u argentinsku divljinu kroz projekat obnove ekosistema i vraćanje brojnih predatora, poput jaguara, u njihova rodna staništa.
Nacionalni park El Impenetrable prostire se na 128 hiljada hektara autohtonih šuma i vodenih tokova, koji štite izuzetan biodiverzitet u netaknutom delu šume Gran Čako, jednom od najugroženijih ekosistema na svetu, prenosi Nacionalna geografija.
Oči su odraz našeg bića, emocija, tajni, kroz njih se ogleda naša duša. Kada nekoga pogledate u oči, već ostavrujete određeni kontakt koji je dublji od izgovorenih reči
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Oči su odraz našeg bića, emocija, tajni, kroz njih se ogleda naša duša. Kada nekoga pogledate u oči, već ostavrujete određeni kontakt koji je dublji od izgovorenih reči
Građani Čačka danas su na simboličan način odali priznanje predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću za ključnu ulogu u realizaciji jednog od najvažnijih infrastrukturnih projekata u modernoj istoriji Srbije.
OSU tvrde da su ruske snage, posle intenzivnih ukrajinskih udara, počele povlačenje sa Kinburnske prevlake koja pripada Nikolajevskoj oblasti, jednog od najosetljivijih položaja na severozapadu Crnog mora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić podelio je snimak na svom instagram profilu, na kojem se vidi neverovatna energija, naši građani koji složno koračaju napred, a ove subote, za manje od 48 sati biće u Beogradu!
Simpatizeri Srpske napredne stranke uputili su se iz Novog Sada, Aranđelovca, Sremske Mitrovice, Smederevske Palanke, Mladenovca i Kragujevca ka Beogradu kako bi prisustvovali skupu u subotu 27. juna.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je pozvao sve građane da 27. juna dođu na skup na platou ispred Narodne skupštine i najavio da će skup početi u 18.00 časova, a istovremeno je predstavio humanoidne robote koji će biti prikazani na skupu "Srbija jedna porodica".
Sramne objave i uvrede na račun građana Srbije i simpatizera SNS-a, ne prestaju da se nižu na društvenim mrežama, a blokaderi još jednom su pokazali svoje pravo lice.
Radovi na gradilištu Ekspo odvijaju se planiranom dinamikom, a Nacionalni stadion će do marta 2027. godine biti u potpunosti završen, rekla je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević.
Kineski "džili ex2" može da postane jedan od najpovoljnijih električnih automobila u Evropi, ali i ozbiljna konkurencija popularnim modelima "Renoa" i "Folksvagena".
Potpredsednik Vlade Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić danas je uputio saučešće državnom rukovodstvu i građanima Venecuele povodom razornog zemljotresa i poručio da je MUP na raspolaganje stavio timove za pomoć u otklanjanju posledica.
Visoke temperature u Srbiji će se zadržati do 1. jula, kada nas čeka osveženje, ali temperature neće biti mnogo niže u odnosu na trenutne, rekao je meteorolog Nedeljko Todorović.
U jednom restoranu u Gracu cena vode sa česme izazvala je veliku pažnju i brojne reakcije gostiju, nakon što je otkriveno da se pola litre naplaćuje čak 1,70 evra - što su mnogi nazvali "novim rekordom".
Vuk Vulević, državljanin Crne Gore poreklom iz Berana, već dugo se nalazi u fokusu bezbednosnih službi regiona zbog povezanosti sa brojnim istragama koje se odnose na organizovani kriminal. Iako je njegovo ime dovođeno u vezu sa više teških krivičnih dela, za neka od njih nikada nije osuđen, dok je u pojedinim slučajevima oslobođen optužbi.
Novi talas hapšenja Specijalnog policijskog odjeljenja (SPO) - po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva (SDT) lišeno je slobode više osoba u Podgorici, Cetinju i Tivtu.
Velika Britanija mora biti spremna da odgovori na potencijalnu rusku agresiju u roku od pola sata, upozorio je načelnik britanske vojske, general Roland Voker.
Ruska Spoljna obaveštajna služba tvrdi da zapadne zemlje i njihovi saveznici sve otvorenije zaključuju da sankcije protiv Rusije nisu dale rezultat koji su očekivali. Tu ocenu izneo je Aleksandar Pastuhov, stručnjak SVR, na Međunarodnom pravnom forumu u Sankt Peterburgu.
Bivša ministarka odbrane Holandije Kajsa Olongren imenovana je za generalnog sekretara Evropske službe za spoljne poslove (EEAS), diplomatskog tela Evropske unije, čime je okončan višenedeljni proces popunjavanja jedne od najvažnijih funkcija u evropskoj diplomatiji.
Italijanska premijerka Đorđa Meloni optužila je u četvrtak generalnog sekretara NATO Marka Rutea da je previše pojednostavio ulogu Italije u podržavanju američkih vojnih operacija protiv Irana, insistirajući da je Rim odobrio samo tehničku i logističku pomoć.
Mnogi poznati srpski glumci tumačili su uloge raznih istorijskih ličnosti: od političara, kraljeva, pa do naučnika i pisaca, a ko je od njih bio najautentičniji, procenite sami.
Glumica Dženifer Grej nedavno je govorila o filmu "Krvava zora" koji je snimala sa kolegom Patrikom Svejzijem gde je posebno opisivala snimanje "vrućih scena".
Slavna pevačica Ariana Grande slučajno je pokazala dojku kroz tanku kariranu haljinu, a sporna fotografija je brzinom svetlosti zapalila društvene mreže.
Voditeljka Ana Pendić svoj privatni život nikada nije eksponirala, ali je poznato da je godinama u skladnom braku sa 10 godina starijim suprugom Vojkanom Radošem, sa kojim je sada objavila fotografiju.
Bivši rijaliti učesnik Stefan Karić nakon izlaska iz prethodne sezone “Elite“ i incidenta nakon štoje pretukao starletu Natašu Šaviju odlučio je da se povuče iz javnosti, a sada je otkrio kako živi.
Večeras je u prepunom Domu kulture „Vuk Karadžić“ u Loznici počela proslava velikog jubileja, 30 godina uspešne estradne karijere Dragana Kovačevića Struje.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.