Cvet po imenu Poinsettia, poznatiji kao Božićna zvezda, iza sebe krije staru legendu.
U Meksiku postoji verovanje kako je siromašna devojka Pepita bila veoma tužna jer nije imala novca da kupi poklon za tek rođenog Isusa.
Nju je bilo sramota da se praznih ruku pojavi to Badnje veče, pa ju je rođak utešio govoreći da nije važno šta donese ukoliko je poklon od srca.
Foto: Shutterstock
Sirota devojka je ubrala korov koji je našla usput i od njega napravila buket. Dok ga je bojažljivo spuštala pored Isusa, cvet se magično pretvorio u biljku sa raskošnim, crvenim lišćem. Svi su se našli u čudu.
Pored ove legende, cvet je svoje više poznato ime dobio 1825, po ambasadoru iz SAD-a koji je radio u južnom Meksiku. Kako je voleo da gaji cveće i posedovao nekoliko staklenika, svojim prijateljima je često ovu biljku slao za poklon.
Ovako se cvet rasprostranio i postao poznat širom američkog kontinenta.
Foto: Shutterstock
Ovo cveće simbolizuje uspeh, dobro raspoloženje i najčešće se poklanja za vreme praznika kao simbol uspeha i sreće, a veruje se da ih treba poklanjati i osobama koje slave rođendan u decembru i januaru.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Više puta ponovljeno pitanje predsednika Srbije Aleksandra Vučića upućeno blokaderima, njihovim liderima i opoziciji - da li će priznati rezultate izbora ukoliko pobedi lista Ujedinjena Srbija - konačno je dobilo odgovor.
Profesor Čedomir Antić, bez dlake na jeziku, govorio je prilikom jednog gostovanja o akutelnim temama. Antić je tom prilikom potkačio i opoziciju i blokaderi, koji se iz dana u dan raspadaju, a i sukobi među njima su sve veći.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetiće danas zajedno sa predsednikom Saveza nezavisnih socijaldemokarata (SNSD) Miloradom Dodikom manastir Rmanj, gde će ih dočekati episkop bihaćko-petrovački i rmanjski Sergije.
Druga na blokaderskoj listi, tužiteljka u penziji Jasmina Paunović nastavlja sa besramnim pokušajima da se opere od gostovanja kod teoretičara zavere Dejana Lučića.
Srpska pravoslavna crkva i njeni vernici danas proslavljaju Svetog proroka Iliju, sveca za koga se vezuju brojni običaji i verovanja. Jedno od omiljenih jeste i poseta seoskih vašara, koji su nezaobilazni deo ovog praznika.
U Srbiji će danas biti pretežno sunčano i veoma toplo, s najnižom temperaturom od 12 stepeni na jugozapadu i jugoistoku Srbije do 28 na jugu Banata, a najvišom dnevnom od 35 do 38, lokalno i do 40 stepeni.
Cene u Italiji ponovo su izazvale burne reakcije nakon što je turista objavio fotografiju natpisa na plaži u Noliju gde punjenje flaše vodom košta jedan evro.
Vremenska prognoza Srbija ukazuje na tropsku noć, a podaci RHMZ-a u 20.30 pokazuju da je Kikinda najtopliji grad u zemlji dok ekstremne vrućine ne popuštaju.
Užičanka Vera Pitulić (41), koju je u noći između 18. i 19. jula brutalno ubio njen partner, bodibilder Doni Benedikt (38), već je bila mrtva kada je njeno telo stavljeno u automobil i ostavljeno pored auto-puta u Teksasu, saopštila je američka policija.
Ubijeni Jovan Mrvaljević je važio za visokopozicioniranog pripadnika "škaljaraskog klana", a početkom 2021. godine sumnjičen je da je bio deo grupe koja je navodno pokušala ubistvo beogradskih kriminalaca Veljka Belivuka i Marka Miljkovića u Tivtu.
Administracija predsednika SAD Donalda Trampa razmatra više vojnih opcija prema Iranu, uključujući vazdušnu kampanju koja bi mogla da traje do dve sedmice.
Ukrajina je, nakon što je Bugarska izrazila želju da od Poljske kupi lovce MiG-29 ponovo pokazala interesovanje da sa Varšavom do kraja realizuje "dil" - migovi u zamenu za tehnologiju dronova koju poseduje Kijev.
Netfliks se suočava sa tužbom od 105 miliona dolara nakon što je iz njihovih kancelarija u Los Anđelesu ukraden eksterni hard-disk sa još neobjavljenim ratnim trilerom "Fortitude", u kom glavnu ulogu tumači Nikolas Kejdž.
Holivudski veteran Robert Redford (88) ispričao je jednom prilikom kontroverzne detalje iz snimanja legendarnog filma "The Way We Were" (1973) u kojem je glumio zajedno sa Barbrom Strejsend (82).
Glumac Zoran Rankić koji je u seriji "Srećni ljudi" glumio Žarka Poparu, pred smrt je otkrio da je on smislio replike "Gospođice, gospođo" i "Mmmm...bebo".
Jedna korisnica društvene mreže Fejsbuk oglasila se vidno razočarana nastupom pevača Dina Merlina na stadionu Koševo, tvrdeći da je veče koje je trebalo da bude muzički spektakl pretvoreno u veliku sramotu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.