Jedna anketa sprovedena u Velikoj Britaniji pokazuje da preko 60 odsto vlasnika pasa pokazuje sklonost da otkaže ili ne planira tradicionalni odmor ukoliko im kućni ljubimac ne može ići sa njima.
U drugoj studiji je utvrđeno da 46 odsto vlasnika pasa oseća anksioznost ako svog psa ostave kod kuće dok putuju.
Takođe, oko 38 odsto vlasnika izjavilo je da bi radije otišlo na putovanje sa svojim psom nego bez njega, stoji na sajtu NItravel.
Zašto se događa ta promena
Foto: Shutterstock
Psi se sve češće smatraju punopravnim članovima porodice - u jednoj velikoj anketi britanske organizacije "Dogs Trust" čak99 odsto ispitanika izjavilo je da vide svog psa kao deo porodice.
Turistička i ugostiteljska industrija sve više reaguje na ovaj trend: raste broj smeštaja, hotela i kampova koji su "dog-friendly", odnosno koji omogućavaju boravak sa psima, piše Travelmedia.
Za mnoge vlasnike odlazak na odmor bez psa ne donosi željeni osećaj odmora - postoji briga o psu, osećaj krivice ili jednostavno želja da pas bude prisutan.
Posledice za turizam i putovanja
Foto: Shutterstock
Ovaj trend ima nekoliko značajnih implikacija:
Industrija turizma mora da prilagodi ponudu - smeštaji koji ne dozvoljavaju pse ili imaju restrikcije mogli bi da izgube značajan deo tržišta.
Putničke agencije i hoteli sve češće uvode opcije kao što su sobe za ljude sa psima, posebni tretmani za ljubimce, i lokacije pogodnije za šetnje i igru pasa.
Vlasnici pasa planiraju odmore drugačije - više biraju domaće destinacije koje toleriraju ili ohrabruju dolazak sa psom, izbegavaju destinacije gde je transport ljubimca komplikovan ili skup.
Šta to znači za vas, kao putnika
Foto: Shutterstock
Ako posedujete psa i planirate odmor, dobro je imati u vidu sledeće savete:
🔷Proverite da li smeštaj dozvoljava boravak sa psom i da li postoje dodatne naknade ili pravila.
🔷Istražite da li je destinacija pogodna za šetnje i aktivnosti sa psom - vlasnici u anketama navode da biraju destinacije upravo po tom kriterijumu.
🔷Ako planirate putovanje, obavezno se informišite o pravilima za prevoz pasa, vakcinacijama i karantinu - iako ovo nije direktno cilj istraživanja, čini se relevantnim za opšte putničke navike.
Istraživanja jasno pokazuju da za mnog odmor bez psa više nije opcija, pas mora biti deo putovanja ili se putovanje ne planira.
Ovo pregazi "klasični" koncept odmora i stvara nove prilike, ali i izazove - za turističku industriju, kao i za pojedince koji traže odmor koji uključuje i njihovog četvoronožnog prijatelja.
Topli letnji dani donose više boravka na otvorenom i zajedničkih aktivnosti sa kućnim ljubimcima, ali visoke temperature mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za pse.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Topli letnji dani donose više boravka na otvorenom i zajedničkih aktivnosti sa kućnim ljubimcima, ali visoke temperature mogu predstavljati ozbiljnu opasnost za pse.
Nakon što je VJT u Beogradu saopštilo da su tokom istrage pronađeni zapisnici plenuma koji, prema njihovim navodima, ukazuju da je priča o navodnoj upotrebi zvučnog topa bila unapred planirana, o ovoj temi govorio je politički filozof Dragoljub Kojčić je ovaj slučaj povezao sa slučajem Račak.
Više javno tužilaštvo u Beogradu oštro je reagovalo na izjave i komentare bivšeg predsednika Srbije Borisa Tadića, ocenjujući da su njegove tvrdnje o radu i postupanju tužilaštva neosnovane i da imaju za cilj dovođenje javnosti u zabludu kada je reč o slučaju navodne upotrebe zvučnog topa, odnosno, kako je Tadić naveo, „nekog soničnog oružja“.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prisustvovao je danas u Beogradu svečanom otvaranju XXI Svetskog kongresa ekonomista Međunarodne ekonomske asocijacije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić stavio je tačku na dve lažne afere koje su direktno protiv njega lansirane sa tajkunskih trovačnica i od strane opozicije.
Identifikovano je više od 30 novih virusa koje prenose krpelji, komarci, mali sisari i slepi miševi u Rusiji, prema podacima koje je objavio ruski Federalni istraživački centar za virusologiju i biotehnologiju Vektor (Rospotrebnadzor).
U okviru akcije Armagedon uhapšeno je šest osoba zbog sumnje u krivično delo Prikazivanje, pribavljanje i posedovanje pornografskog materijala i iskorišćavanje maloletnog lica za pornografiju. Oni se sumnjiče da su se na društvenim mrežama i aplikacijama predstavljali kao devojčice i na taj način pribavljali fotografije dece koje su kasnije eksploatisali.
U beogradskom naselju Voždovac, u noći između petka i subote, došlo je do ozbiljnog incidenta kada je za sada nepoznata osoba bacila Molotovljev koktel privatnu porodičnu kuću.
Teška saobraćajna nezgoda dogodila se sinoć oko 21.20 časova na uglu Ulice Svetozara Markovića i Bulevara kralja Aleksandra u Beogradu, kada je dečaka na biciku udario automobil.
Ruski dron pogodio je rano jutros u Crnom moru civilni teretni brod VICTRESS, u turskom vlasništvu i pod panamskom zastavom, dok je plovio ka jednoj ukrajinskoj luci.
Zamenik ministra spoljnih poslova Rusije Aleksandar Gruško izjavio je da se zemlje NATO i Evropske unije, prema proceni Moskve, zaista pripremaju za vojni sukob sa Rusijom „negde na prelazu u 2030. godinu“, a kao glavni cilj Zapada označio je pokušaj da se Rusiji nanese strateški poraz.
Anđelina Džoli je prvi put javno progovorila o razvodu od Breda Pita nakon osmogodišnje sudske bitke i priznala da je morala da se vrati glumi zbog nove porodične realnosti.
Glumac Ivan Zablaćanski, sin proslavljenog i tragično stradalog glumca Milenka Zablaćanskog, uspešno gradi svoju karijeru i niže sve bolje uloge u pozorištu i na televiziji.
Pevačica Zorana Mićanović radi od malih nogu, a sada je otvorila dušu o tome koliko se razočarala estradom i otkrla zašto je iskeširala 100.000 evra za tatin auto.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.