Naučnici su identifikovali pet rasa pasa koji su pokazali najveći stepen agresivnog ponašanja, a pas koji zauzima prvo mesto je iznenađenje za sve.
Pseća agresivnost se definiše kao ponašanje koje predstavlja opasnost za druge - bilo ljude ili druge pse. Takva ponašanja mogu uključivati lajanje, ugrize, nasrtanje, režanje i slične reakcije. Razlozi za agresivnost mogu biti različiti: preterana zaštita teritorije ili vlasnika, ali i strah ili anksioznost kod psa.
Iako temperament rase može ukazivati na predispoziciju ka agresivnosti, pravilna briga i vaspitanje često od agresivnog psa prave umiljatog i poslušnog ljubimca. Dakle, činjenica da pas spada u "najagresivnije rase", ne znači automatski da nije dobar porodični ljubimac.
Čivava
Čivave spadaju među najmanje rase pasa na svetu, sa težinom od oko dva do tri kilograma. Veoma su odane jednoj ili dve osobe, ali istovremeno mogu biti ljubomorne i često reaguju ugrizom prema ljudima ili životinjama koje prilaze njihovom vlasniku.
Foto: Shutterstock
čivava
Ovi psi su izrazito temperamentni, zbog čega se ne preporučuju za porodice s malom decom. Budući vlasnici čivava trebali bi obratiti posebnu pažnju na ranu socijalizaciju kako bi njihov ljubimac odrastao stabilan i uravnotežen.
Jazavičar
Jazavičari su mala rasa pasa, s težinom od 5 do 8 kilograma, u zavisnosti od vrste. Poznati su po izuzetnom njuhu i nekada su korišćeni za lov na male životinje. Ovi psi su odani malom broju osoba i mogu biti ljubomorni, dok ih odlikuje tvrdoglavost i nezavisnost.
Foto: Shutterstock
jazavičar
Uz ranu socijalizaciju, jazavičari mogu postati vrlo privrženi i prijateljski nastrojeni ljubimci, idealni za život u stanu ili kući bez dvorišta.
Čau Čau
Čau Čau je srednje velika rasa, s težinom između 20 i 30 kilograma, poznata po dugom, gustom krznu koje može biti crveno, crno, plavo, krem ili boje cimeta. Tačno poreklo nije poznato, ali veruje se da su nastali pre više hiljada godina u Kini ili Mongoliji, gde su korišćeni kao lovački i pastirski psi. U SAD-u su postali popularni u 20. veku, a među ljubiteljima pasa bio je i predsednik Kalvin Kulidž.
Foto: Shutterstock
Čau Čau
Ova rasa ima snažnu i dominantnu ličnost. Čau Čau može biti tvrdoglav i ponekad nasrtljiv, zbog čega se ne preporučuje neiskusnim vlasnicima. Potreban im je dosledan trening i jasne smernice. Takođe, imaju ograničen periferni vid, pa ih je lako uplašiti, što zahteva pažljiv pristup.
Doberman
Doberman je srednje velika rasa, s težinom od 30 do 40 kilograma, poznat po gustoj, sjajnoj i kratkoj dlaci koja može biti crna, žuta ili smeđa. Ovu nemačku rasu razvio je Karl Luis Doberman.
Foto: Shuterstock
doberman
Dobermani su izuzetno inteligentni i često se koriste kao psi čuvari ili u policijskim zadacima. Imaju snažan zaštitnički instinkt prema svojim vlasnicima, ali uz dosledan trening i jak, odgovoran autoritet, mogu se lepo slagati s decom i drugim psima.
Dalmatinac
Dalmatinci su srednje velika rasa, s težinom od 20 do 30 kilograma, poznati po kratkoj, gustoj dlaci bele boje s crnim ili smeđim mrljama.
Tačno poreklo rase nije potvrđeno, ali slični psi prikazani su na slikama iz egipatskih grobnica, često prikazani kako trče iza bojnih kola.
Foto: Shutterstock
dalmatinac
Dalmatinci zahtevaju ranu socijalizaciju i mnogo pažnje vlasnika. Dobri su s decom, ali bez adekvatne nege i vežbe mogu razviti probleme u ponašanju. Vrlo su energični, pa im je potrebna redovna fizička aktivnost i igra kako bi pravilno kanalisali svoju energiju.
Usvajanje psa nije samo emotivna odluka, već i velika odgovornost koja traje godinama. Stručnjaci su otkrili koje tri rase se smatraju najproblematičnijim za čuvanje.
Mnogi ih zovu najopasnijim psima na svetu, ali njihova vernost ne može se meriti ničim. Otkrijte pet rasa koje će vam stajati na straži i saznajte koja od njih posebno dominira.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Usvajanje psa nije samo emotivna odluka, već i velika odgovornost koja traje godinama. Stručnjaci su otkrili koje tri rase se smatraju najproblematičnijim za čuvanje.
Pojavio se još jedan šokantan snimak incidenta sa blokaderskog skupa u Valjevu, na kojem se jasno vidi kako blokaderka Dijana Hrka drži motku u ruci, preti, udara, a zatim juri aktivistkinju Srpske napredne stranke (SNS) Nedu Perić.
Vlada Srbije razrešila je profesore Nebojšu Bojovića sa mesta predsednika, a Vladana Đokića sa mesta člana Upravnog odbora Instituta za arhitekturu i urbanizam Srbije.
Pre nekoliko godina iz Hrvatske su stizale poruke podsmeha na račun Vojske Srbije, a danas se iz Zagreba mogu čuti sve zabrinutiji tonovi zbog ubrzanog jačanja srpskih odbrambenih kapaciteta.
Predsednica Skupštine Ana Brnabić poručila je jasno daje Univerzitet u Beogradu prebrodio svašta, ali političara na poziciji rektora Vladana Đokića, ne uspeva da prebrodi!
Aktivisti Srpske napredne stranke (SNS) širom Beograda pokrenuli su niz akcija usmerenih na uređenje javnih prostora, ali i razgovore sa građanima, slušajući njihove probleme i zajedno sa njima radeći na pronalaženju rešenja.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" pokazali smo vam kakvu to kampanju vodi političar u pokušaju Miki Aleksić, šta ovih dana radi profesor blokader Milo Lompar, koje propise krši samozvani ekolog Aleksandar Jovanović Čuta, čime se bavi potrčko Dragana Đilasa, Borko Stefanović…
Ministarstvo unutrašnjih poslova upozorava građane na internet prevare, a žrtva može biti svako ko koristi telefon, računar, društvene mreže ili elektronsko bankarstvo.
U saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u Bugarskoj, na auto-putu u smeru ka Sofiji kod isključenja za Panagjurište, učestvovao je dvospratni autobus koji je prevozio čak 84 putnika, državljana Srbije. Iz Ambasade Republike Srbije u Sofiji zvanično je saopšteno da u ovoj dramatičnoj nesreći nema povređenih.
Sva ubistva i teška ubistva, uključujući pokušaje i pripremne radnje, koja su izvršena od početka 2026. godine do danas na teritoriji Beograda, uspešno su rasvetljena i rešena, potvrdio je glavni javni tužilac Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Nenad Stefanović.
Fudbaleri Partizana u prvom meču plej-ofa za Ligu Konferencija gostuju Hetafeu, ali je već sada jasno da će Špance u Humskoj sačekati paklena atmosfera.
Marokanske snage bezbednosti sprečile su danas pokušaj više stotina migranata, uglavnom podsaharskih Afrikanaca, da ilegalno pređu granicu i uđu u španski grad, eksklavu Seutu.
Ukrajinske rakete FP-5 "Flamingo" pogodile su industrijska preduzeća vazduhoplovno-kosmičkog sektora u Samari, u Rusiji, u subotu, 15. avgusta, tokom istovremenih napada dronom na Krimu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.