Mali psi često važe za najglasnije i najtemperamentnije ljubimce, ali stručnjaci tvrde da uzrok njihovog ponašanja nije veličina, već način na koji ih vlasnici odgajaju i tretiraju.
Stručnjaci tvrde da razlog nije u njima, već u vlasnicima.
Preterana zaštita
Jedna od najvećih grešaka jeste preterana zaštita. Vlasnici sitnih rasa često ih uzimaju u naručje čim primete drugog psa ili bilo kakvu situaciju koja im deluje rizično.
Na taj način pas stiče utisak da je okružen stalnim pretnjama, što može povećati strah i nesigurnost.
Foto: Shuterstock
Pas kao igračka
Problem nastaje i kada se mali psi doživljavaju kao igračke. Neprestano nošenje, grljenje ili držanje u krilu bez njihove želje može izazvati nelagodnost i dovesti do toga da pas reaguje režanjem ili čak ujedom.
Kao i svaka druga rasa, i oni imaju potrebu za ličnim prostorom i poštovanjem svojih granica.
Nedovoljna socijalizacija
Nedovoljna socijalizacija takođe igra veliku ulogu. Psi koji retko izlaze u šetnje, nemaju kontakt sa drugim životinjama i provode većinu vremena u zatvorenom prostoru mogu postati napeti i frustrirani.
Takvo stanje se često ispoljava kroz uporno lajanje, nervozu ili agresivnije reakcije.
Foto: Shutterstock
Brojna istraživanja pokazala su da se kod malih pasa češće primećuje burnije ponašanje, ali stručnjaci naglašavaju da ono nije urođena osobina. Razlog je što vlasnici ovih rasa neretko zanemaruju obuku i postavljanje pravila, dok se češće oslanjaju na kažnjavanje umesto na pozitivno podsticanje.
Rešenje
Rešenje je u pravilnom pristupu. Redovna dresura, svakodnevne šetnje, druženje sa drugim psima i nagrađivanje poželjnog ponašanja mogu značajno doprineti tome da mali pas bude mirniji i sigurniji u sebe.
Uz dosledno vaspitanje i dovoljno pažnje, i najmanje rase mogu biti izuzetno poslušni, druželjubivi i privrženi ljubimci.
Mnoge namirnice koje su potpuno bezbedne za ljude mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod pasa - od stomačnih tegoba do trovanja opasnog po život.
Visoke letnje temperature mogu predstavljati ozbiljan izazov za pse, ne samo zbog opasnosti od pregrevanja organizma, već i zbog hrane koja se na vrućini mnogo brže kvari.
Određene rase pasa vekovima su uzgajane da čuvaju ljude, imovinu i stoku, zbog čega su razvile izuzetnu hrabrost, prisebnost i snažan zaštitnički instinkt.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mnoge namirnice koje su potpuno bezbedne za ljude mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme kod pasa - od stomačnih tegoba do trovanja opasnog po život.
Lider "Srpskih suverenista" Vukša Dragović objavio je podatke za koje navodi da ih je dobio od Narodne banke Srbije (NBS), prema kojima su nevladine organizacije u prethodnih pet godina iz inostranstva primile 1,3 milijarde evra. Na ove navode reagovala je predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić.
Lider "Srpskih suverenista" Vukša Dragović obelodanio je šokantne podatke koje je dobio iz Narodne banke Srbije. Međutim, nakon toga, usledile su zastrašujuće pretnje na njegovoj adresi.
Lider SNS i savetnik predsednika za regionalna pitanja Miloš Vučević gostovao je na Informer TV, gde je govorio o aktuelnim političkim i društvenim temama.
Ozbiljan sukob potresa redove pokreta Mladi Kula nakon što su pojedini članovi javno optužili rukovodstvo za netransparentno upravljanje novcem i odbijanje da omogući uvid u finansijsko poslovanje.
Svake godine na Ognjenu Mariju mnogi se pitaju da li je greh kupati se tog dana. Odgovor je jednostavan – nije greh, jer Pravoslavna crkva ne zabranjuje kupanje na ovaj praznik.
Stakleni vidikovac "Kablar" kod Čačka zvanično je danas otvoren. Prema dostupnim informacijama, od 1. avgusta moći će da ga obiđe 100 posetilaca na sat. Karta će koštati 500 dinara.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Avduša B. (44) zbog sumnje da je 30. marta ove godine u večernjim časovima na podmukao način pokušao da liši života K. T. u Humskoj ulici.
Crnogorska policija saopštila je da je sprovela opsežnu policijsku akciju, uhapsila nekoliko osoba i zaplenila arsenal oružja i eksploziv, koji je prema oprativnim informacijama bio namenjen za izvršenje novih likvidacija u obračunu kriminalnih klanova.
Jedna osoba poginula je u teškoj saobraćajnoj nesreći koja se danas oko 12 sati dogodila na magistralnom putu M-18 Živinice – Kladanj, u mestu Stupari.
Pripadnici policije u Nišu, po nalogu Višeg javnog tužilaštva, uhapsili su F. A. (24) nakon što su kod njega pronašli oružje, municiju i opojnu drogu marihuanu.
Republikanski senator iz Misurija Džoš Hauli objavio je snimak gotovo nestvarne rasprave sa bivšim vodećim američkim zdravstvenim zvaničnikom Entonijem Faučijem, koji je pred Senatom odbio da odgovori čak i na pitanje koji je dan u nedelji.
Privatni lanci benzinskih pumpi u Rusiji namerno su produbili nestašicu goriva i izazvali kilometarske redove odmah nakon ukrajinskih napada na rafinerije, tvrdi penzionisani ruski pukovnik i vojni stručnjak Konstantin Sivkov.
Petnaest slonova pronađeno je mrtvo u južnoj Keniji blizu Nacionalnog parka Amboseli i verovatno su otrovani pesticidima kojima je prskano povrće na obližnjim farmama.
Gradska opština Savski venac i ovog leta organizuje tradicionalnu manifestaciju "Dečije letnje igre", koja će biti svečano otvorena u subotu, 1. avgusta, u 17 časova, na platou ispred Konaka kneza Miloša u Topčiderskom parku.
Studio Disney je u ranim fazama razvoja novog filma iz kultne franšize "Sam u kući" (Home Alone) i to sa legendarnim Makolijem Kalkinom ponovo u glavnoj ulozi.
Pevačica Tanja Savić sinoć je zapevala na rođendanu voditeljke Bojane Lazić, a svojim izgledom očarala je goste budući da je haljina bila providna, a noge zategnute!
Evo ko su bivši i sadašnji partneri poznatih ličnosti koji su iskoristili tuđu slavu da se domognu naslovnih strana i sopstvenog parčeta medijske pažnje!
Rijaliti učesnica Sofija Janićijević je jednom objavom nametnula pratiocima brojna pitanja, budući da je otkrila da vreme provodi sa bivšim cimerom Saletom Luksom.
Folk zvezda Dragan Kojić Keba uveliko se priprema za veliki solistički koncert pod nazivom „Sad i ko zna kad“, koji će biti održan 12. septembra na stadionu "Tašmajdan" u Beogradu
Starleta Stanija Dobrojević sinoć je dala sebi oduška i provodila u Skadarliji posle naporne sezone koju je provela u rijalitiju "Elita 9" u kom je i pobedila.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.