Kada planiramo putovanja, retko ko od nas pomisli na to kako lokacija koju biramo miriše. Ipak, ako želite to da uzmete u obzir, objavljena je lista deset najmirisnijih gradova Evrope.
Nedavna studija britanske kompanije HAYPP "osvetlila" je ovaj zanemareni aspekt urbanog života, analizirajući 30 velikih gradova u Evropi i šire kako bi se otkrilo koji od njih najbolje miriše.
Istraživači su analizirali različite faktore, uključujući čistoću i udeo cvećara, pekara i parfimerija, kako bi svakom gradu dali "ocenu mirisa".
Grad koji je na prvom mestu je Atina. Njenom jedinstvenom mirisu doprinose užurbane ulične pijace, aroma svežih proizvoda, začinskog bilja i grčkih delikatesa koja se širi u vazduhu. Atina je praznik za čula, sa 8,3 od 10 poena na "mirisometru". Od slanih pita do slatke baklave, gradske pekare poslužuju ozbiljno zadovoljstvo mirisa.
Atina je i cvetni raj, sa 31 cvećarom i 22 parfimerije na deset kvadratnih kilometara, što znači da se nežan miris zadržava u svakom kutku grada. Posvećenost grada čistoći ogleda se i u indeksu ekoloških performansi (EPI), koji je dobio ocenu 56,2.
Iako je Atina na prvom mestu, treba spomenuti i druge gradove koji su se našli na listi onih s najlepšim mirisom na svetu.
Bez obzira da li se odlučite za istraživanje istorijskih spomenika, degustaciju vina ili uživanje u prirodi, ova mesta će vas sigurno oduševiti svojom raznovrsnošću i lepotom.
Jedna od najneobičnijih pijaca na svetu nalazi se u La Pazu, glavnom gradu Bolivije. Zovu je veštičijom pijacom i uprkos tome ona nije skrivena u nekom zabačenom delu grada.
Praznici i letnja sezona vreme su za česta putovanja, a na najstresnijim aerodromima na svetu nezgodne situacije se dešavaju mnogo češće nego na drugim.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bez obzira da li se odlučite za istraživanje istorijskih spomenika, degustaciju vina ili uživanje u prirodi, ova mesta će vas sigurno oduševiti svojom raznovrsnošću i lepotom.
Neko na "holideju", a neko se bori za Srbiju! Dok se nosilac blokaderske liste Vladan Đokić treći put ove godine brčka na moru, predsednik Aleksandar Vučić neumorno obilazi Srbiju i Republiku Srpsku i razgovara sa narodom, sluša probleme običnog čoveka i nudi rešenja!
General Aleksus Grinkevič, komandant Evropske komande američke vojske (EUCOM), uputio je Pentagonu pisano upozorenje da će, ukoliko ne dobije još jedan mornarički razarač, morati da bira između odbrane Izraela i teritorije Sjedinjenih Američkih Država.
Lažni ekolog Aleksandar Jovanović Ćuta otvoreno je priznao da su ciljevi blokadera privilegije i novac, a da bi ostvarili te ciljeve blokaderima će biti neophodna pomoć stranaca.
Jezivi snimci i svedočanstva o stradanju srpskog naroda tokom pogroma "Oluja" još jednom podsećaju na nesreću i pakao kroz koji su prošle hiljade nevinih ljudi.
Ambasada Ruske Federacije povodom Dana sećanja na ubijene i prognane Srbe saopštila je da je „Oluja“ jedna od najtragičnijih stranica novije istorije Balkana.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić poslala je apel svim građanima Srbije da pažljivo poslušaju govor predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji će govoriti na skupu posvećenom sećanju na stradale i prognane u zločinačkoj akciji Oluja.
Kada su visoke temperature, zaštitu od sunca postavite sa spoljne strane vetrobranskog stakla, jer je dvostruko efikasniji od onog koji se stavlja iznutra. Najefikasniju zaštitu pruža cerada koja prekriva veći deo vozila, jer može smanjiti temperaturu u unutrašnjosti automobila za čak 10 stepeni.
Ruski naučni direktor Nacionalnog istraživačkog centra za epidemiologiju i mikrobiologiju "Gamaleja" Aleksandar Ginzburg izjavio je da će prvi pacijent u septembru završiti terapiju vakcinacije ruskim lekom za lečenje melanoma.
Iz užičkog JKP Vodovod apeluju na građane da vodu za piće koriste racionalno i odgovorno, zbog izuzetno visokih temperatura došlo je do rekordne potrošnje
U Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu juče su privedena trojica osumnjičenih: C. H. (39), X. Z. (36) i W. Z. (35), svi državljani Narodne Republike Kine.
Užička policija utvrdila je identitet dvojice muškaraca čija su tela jutros pronađena u reci Đetinji, na Gradskoj plaži u Užicu. Reč je o Imreu Fabianu zvanom Fudo (54) i Darku Muriću (31), obojici iz Užica.
M. Đ. (40), M. S. (32), M. K. (31) uhapšeni su u Subotici zbog sumnje da su počinili krivično delo teško ubistvo, tako što su na Karaburmi, kako se sumnja, usmrtili Radivoja G.
Opštinsko državno tužilaštvo u Rijeci podiglo je optužnicu pred Opštinskim sudom u Rijeci protiv državljanina Hrvatske (77) zbog 47 krivičnih dela ubijanja ili mučenja životinja.
Ruski vojnik je danas otvorio vatru na svoje kolege u Sevastopolju, gradu na Krimu koji je pod kontrolom Rusije, ubivši jednog vojnika i ranivši drugog.
Zemljotres jačine 4,3 stepena po Rihteru pogodio je jutros područje u blizini Pize u centralnoj Italiji, saopštio je Italijanski nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju.
Savetnik lidera Islamske revolucije i bivši komandant Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC), Mohsen Rezei, izjavio je danas da su Sjedinjene Američke Države poražene na polovini, kako je rekao, "Trampovog trećeg rata" protiv Irana.
Toplotni talas koji je zahvatio Egipat trajaće do srede ili četvrtka, a zbog visokog nivoa vlažnosti percipirana temperatura povećava se i do četiri stepena Celzijusa, podaci su Egipatskog meteorološkog zavoda (EMA).
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
Glumac Dragiša Milojković, koga će publika zauvek pamtiti kao Milutina iz serije "Seljaci", biće sahranjen u utorak, 4. avgusta, na Gradskom groblju u Jagodini.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.