Crna Gora je na mapi zemalja jugoistočne Evrope iz kojih se psi u zapadnoevropske zemlje odvode utabanim švercerskim kanalima, kaže Dragoje Vlahović, direktor NVO Prijatelji životinja Podgoric
Vlahović ističe da se o ovom krivičnom delu, koje je evidentno u ekspanziji, priča godinama, ali nadležne institucije do danas nisu otkrile nijedan slučaj šverca pasa, „što švercerima daje dodatni podsticaj. Možda je bolje reći da švercere nisu ni pokušali da otkriju, jer da jesu, ti pokušaji bi sigurno dali rezultate“.
- Poznato je da psi koji se švercerskim kanalima transportuju u zemlje zapadne Evrope, najčešće završe u hemijskoj ili oružarskoj industriji i uginu na najokrutniji mogući način. Organizatori šverca za to dobijaju velike sume novca, nekoliko hiljada evra po psu, od čega deo novca pripada onima koji skupljaju pse sa ulice i predaju ih ljudima koji organizuju transport i prodaju - navodi Vlahović.
Prijatelji životinja Podgorica često dobijaju informacije od građana o sve većem broju nestanaka vlasničkih pasa.
- Neki će se naći u nelegalnim skloništima, koje koriste članovi određenih organizacija, čije ime ovom prilikom neću pominjati, dok ne kompletiram dokumentaciju koju ću dostaviti nadležnim institucijama na dalju obradu. Ovo ukazuje da su ove osobe organizovale prodaju rasnih pasa. Ova vrsta „udomljavanja” pasa u inostranstvu je legalna, ali način na koji ih dobijaju potpuno je nelegalan. Zato apelujem na sve vlasnike da čipuju svoje pse, kako bi lakše dokazali vlasništvo u slučaju krađe. Takođe, pas koji je prethodno čipovan ne može da se proda u inostranstvo, jer čitač čipova na granici otkrije da pas ima dva čipa - objašnjava Vlahović.
On poziva nadležne institucije da što pre sprovedu akcije na sprečavanju šverca pasa iz naše zemlje, jer je reč o veoma unosnom krivičnom delu, koje je u ekspanziji.
- Sumnja se da u tome učestvuju čak i ljudi koji se kriju iza imena pojedinih nevladinih organizacija. Tvrdim da se to može zaustaviti sinhronizovanom akcijom Tužilaštva, Granične policije i Uprave carina. Pitanje je samo da li za to postoji volja. Nije prvi put da upozoravam nadležne na ovakvu vrstu kriminala, ali osim praznih obećanja ništa konkretno nije urađeno - zaključuje Vlahović.
Kada su carinici i policajci 23. novembra 2021. godine na prelazu Bački Breg skinuli ceradu sa jednog kamiona, pored prazne buradi, u tovaru su zatekli i 25 migranata.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Kada su carinici i policajci 23. novembra 2021. godine na prelazu Bački Breg skinuli ceradu sa jednog kamiona, pored prazne buradi, u tovaru su zatekli i 25 migranata.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Na društvenoj mreži Iks osvanuo je nov snimak siledžije i blokadera Nikole Đorđioskog (33) iz Užica, koji je u sramnom napadu ogromnom kamenicom pogodio i teško povredio snimatelja Radio-televizije Srbije!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Pavel Bušujev, rukovodilac Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta zemalja ZND, u svojoj kolumni poručuje da je Rpublika Srpska ruski Dombas, a Ratko Mladić ruski heroj!
Mlada Nina Trnavac iz Užica, čiji je jučerašnji govor iz srca ovog grada dirnuo čitavu Srbiju, govorila je ekskluzivno za Informer i otkrila nove detalje terora koji je preživljavala u poslednje dve godine zbog blokadera i to samo zato što otvoreno podržava SNS i politiku predsednika Aleksandra Vučića.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski obišla je danas radove na obnovi Čukur česme u Beogradu, jednog od najznačajnijih istorijskih mesta u prestonici, za čiju je obnovu Ministarstvo opredelilo 991.800,00 dinara.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić danas prisustvuje svečanom puštanju u saobraćaj novih 28 kilometara Dunavskog koridora, saobraćajnice koja će doprineti boljoj povezanosti istočne Srbije sa Beogradom.
Novica Elek, koji je sinoć likvidiran u Surčinu, kada je nepoznati napadač pucao u njega nasred ulice, ostao je upamćen u srpskoj javnosti po teškom zločinu koji je počinio pre 10 godina, kada je svojoj supruzi Tijani pucao u noge.
Dva policajca povređena su tokom nesvakidašnje potere za traktoristom u okolini Lebana, koji je, prema nezvaničnim saznanjima, prethodno zaustavljen dok je prevozio ogrevno drvo bez prateće dokumentacije.
Ubistvo vatrogasca S. Č. (48) kojeg je hicima iz pištolja usmrtio šurak B. K. (39), potresla je sve koji su ga poznavali. Za njega, kao i za čitavu njegovu porodicu svi imaju samo reči hvale.
Policija je uhapsila A. I. iz Berana zbog sumnje da je vozilom usmrtio svoje jednogodišnje dete, kao i da je policijskim službenicima dao netačne informacije o okolnostima i načinu na koji je dete stradalo, saopšteno je iz Uprave policije.
U Velikom Gradištu B. K. juče je usred bela dana sa namerom krenuo u porodičnu kuću svoje rođene sestre da poubija sve članove svoje porodice, zbog nerešenih imovinskih odnosa nakon očeve smrti. Komšije i prolaznici u tom trenutku zatečenim prizorom bili su šokirani i preplašeni.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Kada pas stavi šapu na svog vlasnika, to najčešće znači da želi da pokaže ljubav i privrženost. Ipak, ovaj gest nije samo znak nežnosti, već i važan način na koji pas komunicira sa čovekom.
Dr Duong Thi Phuong sa Odeljenja za ishranu Univerzitetske bolnice za medicinu i farmaciju u Vijetnamu je otkrila koje svakodnevne navike mogu da imaju veliki uticaj na zdravlje digestivnog sistema.
Bivša rijaliti zvezda Dalila Dragojević progovorila je o sukobu sa Vesnom Rivas i poručila da pevačica ne govori istinu kada kaže da je dobila na sudu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.