• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

Izvor: Informer.rs/Tanjug

17.12.2021

19:23

NAPETO U BIH! Desetine hiljada radnika obustavilo rad na pola sata! Upozorili vladu da...

Balkan

NAPETO U BIH! Desetine hiljada radnika obustavilo rad na pola sata! Upozorili vladu da...

Desetine hiljada radnika u više stotina privrednih društava širom Federacije Bosne i Hercegovine obustavili su danas rad na pola sata, u okviru štrajka upozorenja koji je organizovalo Udrženje poslodavaca FBIH

Štrajk je organizovan povodom ugovora o snabdevanju električnom energijom koje su preduzeća dobila od elektroprivreda u FBiH, a prema kojima se cena struje za privredu povećava za 150 posto, a za neke kompanije i do 350 odsto, prenosi portal Biznisinfo.

''Štrajk upozorenja koji smo danas organizovali je opomena i apel Vladi FBIH da hitno preduzme mere i donese odluku kojom se povećanje cena električne energije za privredu ograničava na maksimalno 20 posto'', izjavio je Adnan Smailbegović, predsednik Udruženja poslodavaca FBiH.

Takvu odluku, dodao je, može da donese samo Vlada FBiH.

''Mi smo već pozvali naše članice da ne potpisuju ugovore o nabavci električne energije koje su dobili od elektroprivreda, tako da se lako može desiti da elektroprivrede dočekaju novu godinu bez potpisanih ugovora'', rekao je on.

Kompanija Arselor Mital Zenica je dobila ponudu od Elektroprivrede BiH za cenu struje u 2022. godini koja je za 125 posto viša u odnosu na trenutnu.

Nikhil Mehta, direktor Arselor Mitala, navodi da je ta kompanija najveći potrošač električne energije u BiH, sa potrošnjom od 520.000 MW na godišnjem nivou, te da bi ovo povećanje proizvelo dodatni trošak u poslovanju od 70 miliona KM (35,8 miliona evra), zbog čega poslovanje jednostavno ne bi bilo održivo.

''To bi dovelo do zaustavljanja rada fabrike na duži vremenski period, što bi imalo dugoročne posledice za 2.300 radnih mesta u Arselor Mitalu Zenica, kao i za najmanje 10.000 radnih mesta u drugim firmama koje svoje poslovanje u velikoj meri zasnivaju na saradnji sa Arselorom'', upozorio je on.

Direktori drugih velikih preduzeća u BiH koja su učestvovale u štrajku upozorenja, popit Željezare Ilijaš, Pobjede iz Tešnja, fabrike 5G TMT iz Travnika, takođe su oštro kritikovali vlasti i vladajuće strukture i poručili da su protesti poslednji signal odgovornim licima da shvate trenutnu situaciju u kojoj se nalaze kompanije koje državi donose dobit.
 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

TV

Niko nije pošteđen! Gledajte "Na merama" sutra od 20h!
Live TV

Niko nije pošteđen! Gledajte "Na merama" sutra od 20h!

U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam kakav je to javni blam doživeo revolucionar u pokušaju Savo Manojlović, gde voli da sedi advokat blokader Božo Prelević, čime se u slobodno vreme bavi glumac blokader Tika Stanić, na koji način se opušta penzionisani policijski general-pukovnik Goran Radosavljević Guri…

12.06.2026

10:39

Izvinjenje Andree Veskov
Live TV

Izvinjenje Andree Veskov

Voditeljka Informer TV Andrea Veskov uputila je javno izvinjenje Privrednoj pravnoj akademiji iz Novog Sada i njenom rektoru prof dr Milanu Počuči zbog pogrešno interpretiranog stava u vezi sa tom institucijom u poslednjem izdanju emisije Paralela.

07.06.2026

11:11

JOŠ TV VESTI

Društvo

Hronika

Horor u Beogradu: Muškarac teško povredio mladića
Hronika

Horor u Beogradu: Muškarac teško povredio mladića

Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu odredio je zadržavanje do 48 sati osumnjičenom A.J. (41) zbog sumnje da je izvršio krivična dela teška telesna povreda i neovlašćeno držanje opojnih droga.

12.06.2026

18:58

Zabava

Umro Dejvid Hokni
Showbiz

Umro Dejvid Hokni

Čuveni britanski slikar Dejvid Hokni, jedan od najuticajnijih i najvažnijih umetnika 20. i 21. veka, preminuo je u 88. godini, zvanično je saopštila njegova predstavnica za javnost.

12.06.2026

12:14

Magazin

Džet set

Južni vetar piše istoriju! Prvi koncert rasprodat, otvoren drugi: Suzana Jovanović se vraća na scenu
Estrada

Južni vetar piše istoriju! Prvi koncert rasprodat, otvoren drugi: Suzana Jovanović se vraća na scenu

Ono što se mesecima najavljivalo kao jedan od najvećih muzičkih događaja godine, danas je i zvanično preraslo u istorijski fenomen. Koncert „Festival južnog vetra“, zakazan za 27. jun na Tašmajdanu, koji je rasprodat je za manje od mesec dana, potvrdio je ono što su generacije fanova odavno znale – muzika južnog vetra ne poznaje vreme, granice niti zaborav.

12.06.2026

18:02