Kristijan Šmit, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, zapretio je predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku da će biti uhapšen zbog proslave Dana Republike Srpske!
Šmit je uputio Dodiku pismo u kojem mu traži da odustane od obeležavanja 9. januara, jer je Ustavni sud BiH doneo odluku da je ta proslava neustavna. Visoki predstavnik navodi da su odluke Ustavnog suda 'konačne i obavezujuće i da se moraju poštovati', podsećajući da je zakonom propisano da je nepoštovanje Ustava BiH krivično delo za koje preti kazna zatvora do pet godina!
Javni ultimatum
Šmit je ovo pismo u obliku javnog ultimatuma, osim Dodiku, poslao i premijeru RS Radovanu Viškoviću, predsedniku Skupštine RS Nenadu Stevandiću i članovima Predsedništva BiH Željki Cvijanović, Željku Komšiću i Denisu Bećiroviću.
'Ustavni sud BiH se u nizu svojih odluka bavio proglašavanjem ovog datuma Danom Republike Srpske i neusklađenošću te odluke sa Ustavom BiH i jasno utvrdio da je 9. januar kao Dan RS neustavan. Odluke Ustavnog suda BiH su konačne i obavezujuće i moraju se poštovati na celoj teritoriji BiH. Dakle, obeležavanje 9. januara kao Dana RS pokazuje jasno neprihvatanje Ustava BiH, vladavine prava i otvoreno nepoštovanje odluka i autoriteta Ustavnog suda BiH', piše Šmit, dodajući da izbor 9. januara kao datuma za obeležavanje Dana Republike Srpske 'nema simboliku kolektivnog zajedničkog sećanja'.
Orkestrirana hajka na Srbe
Dan Republike Srpske biće obeležen u Istočnom Sarajevu na dostojanstven i primeren način. Osuđujem orkestriranu hajku na srpski narod, Republiku Srpsku i njene institucije uoči obeležavanja 9. januara, ističe Ssrđan Šekara član glavnog odbora SNSD!
'Prosperitet BiH treba graditi na saradnji, međusobnom razumevanju i pomirenju, što zauzvrat zahteva uvažavanje pravnih činjenica. Radovan Karadžić i Ratko Mladić su osuđeni ratni zločinci i kreatori genocida. Zato se nazivaju zločincima, a ne herojima. Tražim od svih javnih zvaničnika da to poštuju', navodi Šmit.
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik, na drugoj strani, kaže da će Republika Srpska obeležavati i slaviti Dan Republike bez obzira na to ko se buni.
- Centralna svečanost svake godine biće održavana u drugom gradu, čime želimo da pokažemo da je to integrativni praznik koji predstavlja čitavu Republiku Srpsku. Oni koji osporavaju praznik Republike Srpske mogu slobodno da rade šta hoće, a Srpska će svoj Dan Republike obeležavati i slaviti. Da li to ne podržavaju 'turisti' kakav je Kristijan Šmit, nas ne zanima. Mi smo naše odluke o tome doneli i 9. januar se ne može pomeriti - ističe Dodik, podsećajući da će ove godine svečani defile biti održan u Istočnom Sarajevu, dok će dan ranije u dvorani 'Borik' u Banjaluci biti organizovani akademija i svečani prijem.
Poruke mira i ljubavi
Radovan Višković, premijer Republike Srpske, ocenjuje da će sa proslave Dana Republike biti poslate poruke mira, ljubavi i tolerancije.
- Poslednjih nekoliko dana pojavljuju se protesti nekih nevladinih organizacija. Republika Srpska je bezbedna destinacija i sa ponosom ističemo da pripadnici drugih naroda koji ovde žive, bez obzira na veru i naciju, imaju sva prava zagarantovana Ustavom BiH. Nisam siguran da srpski narod u Federaciji BiH ima ista takva prava, za koja se takođe borimo - ističe Višković.
Delegacija Srba sa KiM na proslavi
Delegacija Srba sa Kosova i Metohije prisustvovaće 8. i 9. januara u Banjaluci i Istočnom Sarajevu na proslavi Dana Republike Srpske, najavljeno je iz Odbora za pomoć Srbima na Kosovu i Metohiji. U delegaciji, kako se navodi, biće funkcioneri u srpskim institucijama, lekari i privrednici sa Kosmeta. Predstavnici Srba na KiM zahvalili su se na pozivu predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku što će biti deo veličanstvene manifestacije i 31. rođendana Republike Srpske.
Činjenice
* Deveti januar se slavi kao Dan Republike Srpske jer je tog datuma 1992. godine nastala Srpska Republika BiH
* Ustavni sud BiH je 2016. godine, po apelaciji tadašnjeg člana Predsedništva BiH Bakira Izetbegovića, doneo odluku prema kojoj je obeležavanje 9. januara neustavno
* Vlasti RS su u oktobru 2016. usvojile Zakon o Danu RS, u kojem je potvrđen 9. januar kao Dan Republike Srpske
* Ko osnov za donošenje ovog zakona poslužio je referendum u septembru 2016, na kojem je više od 99 odsto izašlih građana Republike Srpske na pitanje 'Da li podržavate da se 9. januar obeležava i slavi kao Dan Republike Srpske' odgovorilo 'Da'
Svečani defile u Istočnom Sarajevu povodom 9. januara - Dana Republike Srpske biće obeležen masovno i dostojanstveno, bez obzira na najavljena okupljanja bošnjačkih ratnih udruženja, poručio je danas predsednik Opštinske boračke organizacije Istočno Novo Sarajevo Dragiša Tuševljak.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Svečani defile u Istočnom Sarajevu povodom 9. januara - Dana Republike Srpske biće obeležen masovno i dostojanstveno, bez obzira na najavljena okupljanja bošnjačkih ratnih udruženja, poručio je danas predsednik Opštinske boračke organizacije Istočno Novo Sarajevo Dragiša Tuševljak.
Stravičan zločin protiv istine i ljudskosti odigrao se na društvenoj mreži Iks, gde je zbog najprljavije kampanje laži i linča tragično okončan život mladog policijskog službenika Vasilija Lalovića (33).
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policajac Vasilije Lalović izvršio samoubistvo nakon brutalnih lažnih optužbi i napada blokadera i opozicionih partija na njega i njegovu porodicu.
Lider SNS-a Miloš Vučević reagovao je na nezapamćeni izliv mržnje i otvoreni poziv na linč predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra Darka Glišića.
Nakon što je blokaderska NVO CRTA izašla u javnost sa famoznim istraživanjem po kom blokaderi imaju 10 odsto prednosti u odnosu na Srpsku naprednu stranku i predsednika Aleksandra Vučića, srpsku političku scenu zapljusnuo je talas priznanja da je to istraživanje lažno.
Član Glavnog odbora SNS dr Uglješa Mrdić oštro je reagovao na umobolne objave blokadera povodom tragične smrti policajca Vasilija Lalovića ali i strahovitog poziva na linč predsednika Vučića i ministra Darka Glišića.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Grad Rijeka uveo je pojačan svakodnevni nadzor kvaliteta mora na plažama Kantrida, nakon što su najnovija merenja pokazala povećano mikrobiološko opterećenje.
Na popularnoj plaži u Stavrosu u razmaku od svega jednog dana dogodila su se dva incidenta - najpre je obijen automobil iz kojeg je ukradeno oko 2.000 evra, a potom je sa gradskog parkinga u luci ukraden "folksvagen pasat" bugarskih registarskih oznaka.
Na društvenoj mreži Redit pojavila se ispovest devojke koja radi u jednom kafiću, a njena objava izazvala je veliki broj reakcija nakon što je opisala kako se pojedine mušterije bahato i neprimereno ponašaju prema ugostiteljskim radnicima.
Zaplena više od 770 kilograma čistog kokaina u italijanskoj luci Vado Ligure, u regionu Ligurija, privukla je ogromnu pažnju tamošnjih medija. Pored činjenice da je reč o jednoj od najvećih zaplena u poslednje vreme, pažnju istražitelja privukao je nesvakidašnji detalj — na velikom broju paketa nalazile su se nalepnice sa zastavom Srbije.
Radnica V. R. (61) teško je povređena nakon što je pala kroz otvoreni prostor sa trećeg na drugi sprat magacinskog dela objekta preduzeća "Put Gross" u Bijelom Polju.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Službom za kriminalističko-obaveštajni rad i PU u Požarevcu, uhapsili dve osobe kod kojih je pronađena veća količina droge.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Mračno kupatilo i visoka vlaga nisu prepreka, već idealno okruženje za prave sobne biljke. Zaboravite na plastično cveće, uz samo pet pažljivo odabranih vrsta.
Pevačica i nekadašnja rijaliti učesnica, Milica Dugalić, pojavila se u Šimanovcima na žurki Elite, te je pokazala da se oseća i izgleda odlično uprkos bitki koju vodu sa opakom bolešću.
Bivša učesnica "Elite 7" Marijana Zonjić pojavila se na proslavi nakon superfinala "Elite 9" u društvu čoveka sa kojim ima dete, i ovo je prvi put da se pojavila sa njim u javnosti.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.