Nemački kancelar Fridrih Merc izjavio je danas da su šanse za "postizanje stvarnog mira u Ukrajini sada bliže nego ikada od početka ruske invazije 2022. godine".
On je na 8. nemačko-ukrajinskom poslovnom forumu održanom danas u Berlinu naveo da su Sjedinjene Američke Države Ukrajini ponudile "značajne" bezbednosne garancije. "Ono što su SAD stavile na sto u Berlinu u smislu pravnih i materijalnih garancija je zaista značajno", rekao je Merc na zajedničkoj konferenciji za novinare sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim, nakon višesatnih razgovora sa američkim pregovaračima.
Fridrih Merc je dodao da je ključno pitanje teritorijalnog rešavanja sukoba.
"Samo ukrajinski narod, američki predsednik i ukrajinski predsednik, koji ovde brani svoju teritoriju, mogu doneti odgovor... Samo Ukrajina može odlučiti o teritorijalnim ustupcima. Nema ‘ako’ ili ‘ali’", naglasio je predsednik nemačke vlade, prenosi Rojters.
Prema njegovim rečima, partneri rade na različitim formatima koji će učiniti ulaganje u Ukrajinu atraktivnim uprkos teškim uslovima. Kako je naveo, Nemačka 2026. godine, zajedno sa evropskim partnerima, želi da pokrene Evropski vodeći fond za obnovu Ukrajine kako bi se osigurale velike investicije uz učešće privatnih investitora.
Berlin je takođe podržao stvaranje nacionalne ukrajinske osnovne institucije po uzoru na odgovarajuće evropske strukture kao što je GAFW. Nemačka vlada podržava ukrajinske formate bilateralne saradnje, posebno njihovu adaptaciju, dodao je Merc.
"Apelujem na sve nemačke i evropske kompanije: investicije u Ukrajinu su investicije u budućnost. Proširite svoje poslovne veze", poručio je nemački kancelar.
On je pozitivno ocenio činjenicu da je nemačka ministarka ekonomije Katarina Rajhe na poslovnom forumu predstavila novi finansijski instrument pod nazivom "Ukraine Connect", koji je usmeren na obnovu Ukrajine.
Veliki potencijal za saradnju
Fridrih Merc je zahvalio nemačkim kompanijama koje ostaju aktivne, ne odustaju od ekonomske aktivnosti u Ukrajini i nastavljaju da je podržavaju uprkos teškim uslovima. Takođe im se zahvalio na naporima usmerenim na omogućavanje investicija u Ukrajini i saradnje sa ukrajinskim partnerima.
Predsednik nemačke vlade je napomenuo da će, uz javna sredstva, biti potreban značajan privatni kapital za održivo jačanje i obnovu Ukrajine.
"Uprkos teškim spoljnoekonomskim uslovima Ukrajine, postoje mnoge mogućnosti za saradnju i veliki potencijal, posebno u sektoru zaštite životne sredine, ostaje značajan potencijal rasta, posebno u oblastima tehnologije, poljoprivrede i odbrane, u oblasti sirovina, gde nemačke kompanije i institucije mogu da podrže Ukrajinu u njenom razvoju", naveo je Merc.
Prema njegovim rečima, savezna vlada želi da osigura da se ovaj veliki potencijal za privatno ekonomsko učešće iskoristi još efikasnije i da okvirni uslovi za saradnju između nemačkih i ukrajinskih kompanija postanu još bolji. Merc je ponovio da su investicije u Ukrajini investicije u budućnost Evrope.
Nemački kancelar Fridrih Merc nije dugo ostao na sastanku između američke delegacije i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog u Berlinu, javila je novinska agencija DPA pozivajući se na vladine izvore.
Nemački kancelar Fridrih Merc kritikovao je na stranačkom skupu bivšu kancelarku Angelu Merkel, upoređujući njenu politiku sa politikom britanskog premijera Nevila Čemberlena iz 1938. godine.
Izaslanik Sjedinjenih Američkih Država Stiv Vitkof otputovaće u Berlin tokom vikenda, gde će se sastati sa ukrajinskim predsednikom Volodimirom Zelenskim i evropskim liderima, rekao je američki zvaničnik upoznat sa tim pitanjem.
Francuski predsednik Emanuel Makron razgovarao je danas telefonom sa američkim predsednikom Donaldom Trampom i drugim evropskim liderima ''kako bi pokušali da postignu napredak'' u vezi sa Ukrajinom.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Nemački kancelar Fridrih Merc nije dugo ostao na sastanku između američke delegacije i ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog u Berlinu, javila je novinska agencija DPA pozivajući se na vladine izvore.
SAD su upozorile Evropsku uniju da bi američki tečni prirodni gas mogao da bude preusmeren na druga tržišta ako Brisel ne ublaži planirana pravila o emisiji metana. Poruka iz Vašingtona jasno pokazuje da Amerika sve otvorenije koristi svoju dominantnu poziciju na evropskom energetskom tržištu.
Premijer Jermenije Nikol Pašinjan ni dve nedelje posle parlamentarnih izbora nije dobio tradicionalne čestitke iz Moskve, Pekinga i Teherana, što je u Jerevanu odmah otvorilo pitanje da li se zemlja našla pred ozbiljnim spoljnopolitičkim zahlađenjem.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao sa u Inđiji sa građanima koji su u velikom broju pešice krenuli iz unutrašnjosti ka Beogradu kako bi prisustvovali velikom skupu u subotu, 27. juna.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić podelio je snimak na svom instagram profilu, na kojem se vidi neverovatna energija, naši građani koji složno koračaju napred, a ove subote, za manje od 48 sati biće u Beogradu!
Simpatizeri Srpske napredne stranke uputili su se iz Novog Sada, Aranđelovca, Sremske Mitrovice, Smederevske Palanke, Mladenovca i Kragujevca ka Beogradu kako bi prisustvovali skupu u subotu 27. juna.
Miša Ognjanović, advokat koji je ubijen 2018. godine, svojevremeno je pričao kako je, uz pomoć Boga, uvideo dokaz koji je ukazao na to da se u Račku odigrala nemilosrdna predstava, koja je za cilj imala da Srbe predstavi kao agresore i NATO-u omogući da bombarduje državu.
Radovi na gradilištu Ekspo odvijaju se planiranom dinamikom, a Nacionalni stadion će do marta 2027. godine biti u potpunosti završen, rekla je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandra Sofronijević.
Pušače u Nemačkoj očekuje novo poskupljenje cigareta. Prema planovima Ministarstva finansija, cena prosečne paklice mogla bi da poraste sa 8,80 na 11,40 evra do 2030. godine, što je povećanje od 2,6 evra po paklici (oko 300 dinara).
Kineski "džili ex2" može da postane jedan od najpovoljnijih električnih automobila u Evropi, ali i ozbiljna konkurencija popularnim modelima "Renoa" i "Folksvagena".
Zbog izvođenja radova u pojednim ulicama u opštini Zvezdara i Rakovica od sutra do 2. jula doći će do premena određenih linija javnog gradskog prevoza.
U Višem sudu u Nišu za danas, 26. jun, zakazano je saslušanje maloletnog M. M. (13), koji je 5. oktobra 2023. godine u Niškoj Banji usmrtio svog školskog druga Andreja Simića (13). Pošto je u trenutku izvršenja dela imao manje od 14 godina, on je prema zakonu krivično neodgovoran i od tada se nalazi na lečenju u psihijatrijskoj ustanovi u Beogradu.
Vuk Vulević, državljanin Crne Gore poreklom iz Berana, već dugo se nalazi u fokusu bezbednosnih službi regiona zbog povezanosti sa brojnim istragama koje se odnose na organizovani kriminal. Iako je njegovo ime dovođeno u vezu sa više teških krivičnih dela, za neka od njih nikada nije osuđen, dok je u pojedinim slučajevima oslobođen optužbi.
Više javno tužilaštvo u Beogradu pokrenulo je istragu protiv N.K. zbog postojanja osnova sumnje da je 22. juna 2026. godine u jednom ugostiteljskom objektu na teritoriji GO Voždovac na podmukao način lišio života oštećenog D.V. i doveo u opasnost život četiri oštećena - goste ugostiteljskog objekta, a protiv D.DŽ. zbog postojanja osnova sumnje da mu je u tome pomogao.
Mnogi poznati srpski glumci tumačili su uloge raznih istorijskih ličnosti: od političara, kraljeva, pa do naučnika i pisaca, a ko je od njih bio najautentičniji, procenite sami.
Glumica Dženifer Grej nedavno je govorila o filmu "Krvava zora" koji je snimala sa kolegom Patrikom Svejzijem gde je posebno opisivala snimanje "vrućih scena".
Slavna pevačica Ariana Grande slučajno je pokazala dojku kroz tanku kariranu haljinu, a sporna fotografija je brzinom svetlosti zapalila društvene mreže.
Pre nego što su postojali brojni preparati za varenje, naše bake su se oslanjale na jednostavan napitak od pirinča koji je važio za saveznika osetljivog stomaka.
Naučnica koja radi u laboratoriji za istraživanje raka podelila je na društvenim mrežama koje namirnice i pića lično izbegava zbog njihovog mogućeg uticaja na ćelije.
Povoljne promene očekuju pripadnike znakova Bika, Ovna, Škorpije i Jarca. Nakon dugog perioda čekanja i odricanja, svakome od njih dolazi nagrada na drugačiji način.
Nova pravila koja bi u Evropskoj uniji mogla da počnu da važe od 2027. godine mogla bi značajno da promene način na koji putnici planiraju i plaćaju avionska putovanja. Posle dugih pregovora postignut je okvirni dogovor koji se odnosi na ručni prtljag, ali i na veću transparentnost cena avionskih karata.
Pobednica muzičkog takmičenja "Nikad nije kasno" Ivana Šalipur Lola sabrala je utiske i za Informer otvoreno govorila o putu koji ju je doveo do trijumfa.
Voditeljka Ana Pendić svoj privatni život nikada nije eksponirala, ali je poznato da je godinama u skladnom braku sa 10 godina starijim suprugom Vojkanom Radošem, sa kojim je sada objavila fotografiju.
Bivši rijaliti učesnik Stefan Karić nakon izlaska iz prethodne sezone “Elite“ i incidenta nakon štoje pretukao starletu Natašu Šaviju odlučio je da se povuče iz javnosti, a sada je otkrio kako živi.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.