Ruske oružane snage su, prema najnovijim izveštajima, ostvarile značajan tehnološki proboj u primeni bespilotnih sistema. Niz preciznih udara na kritične ciljeve duboko u pozadini, poput aerodroma u Poltavskoj oblasti i luke u Odesi, jasno ukazuje na to da koncept „bezbedne zone“ više ne postoji.
Tehnologija koja menja pravila igre
Snimci koji su se pojavili krajem decembra pokazuju upotrebu naprednih FPV kamikaza-dronova, uključujući platforme tipa Molnija-2. Vojni analitičari ističu da su ovi dronovi opremljeni satelitskim terminalima ili LTE modemima, što im omogućava stabilnu kontrolu na izuzetno velikim udaljenostima. Na meti su se našli ne samo radarski sistemi, već i helikopteri i transportni avioni, čime su ovi dronovi postali oružje sa strateškim efektom.
Video prikazuje ruske FPV kamikaza-dronove kako pogađaju radarski sistemi P-19, 19Ž6, Pelikan, Zoopark-3 i P-18, avion An-26 u Nikolajevskoj oblasti, helikopter Mi-24, kao i dva broda za suvi teret u luci Odesa. pic.twitter.com/YLQAc2e2hx
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 29, 2025
Američki Starlink kao ruski adut?
Posebno zabrinjavajuća vest za Zapad dolazi iz američkog magazina The National Interest. Navodi se da je Rusija iskoristila „regulatornu prazninu“ i počela da integriše Starlink terminale na sopstvene dronove. Ironija je u tome što sistem, koji je bio ključna prednost Ukrajine, sada postaje ozbiljan problem za Kijev.
Kako satelitska mreža već pokriva to područje, ruski inženjeri su praktično neutralisali ukrajinske sisteme za elektronsko ometanje. Istovremeno, kompanija Starlink nema mogućnost da blokira ruske korisnike, a da pritom ne ugrozi komunikaciju ukrajinske vojske, što je Sjedinjene Države dovelo u svojevrsnu pat poziciju.
Kraj taktičkog ratovanja
Sve ukazuje na to da rat bespilotnih sistema ulazi u novu fazu gde granica između taktičkog i strateškog delovanja postaje sve tanja. Upotreba civilne tehnologije u vojne svrhe nameće nova pitanja o kontroli globalnih sistema i ulozi privatnih kompanija u modernim sukobima.
Snažna eksplozija i veliki požar izbili su tokom noći na magistralnom gasovodu „Družba“ u Zakarpatskoj oblasti, koja se graniči sa Mađarskom, izazvavši paniku među stanovništvom i vidljive plamene stubove na širem području zapadne Ukrajine.
Rusija će revidirati svoju pregovaračku poziciju nakon napada na državnu rezidenciju predsednika Vladimira Putina u Novgorodskoj oblasti, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova Ruske Federacije, navodeći da je kijevski režim definitivno prešao na politiku državnog terorizma.
Kijevski režim izveo je teroristički napad na državnu rezidenciju predsednika Ruske Federacije u Novgorodskoj oblasti, koristeći ukupno 91 bespilotnu letelicu, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov.
Iako nova runda mirovnih pregovora između ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i Donalda Trampa, održana na Floridi, nije donela konkretan proboj, za Kijev je i sam nastavak dijaloga značajan pomak.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Snažna eksplozija i veliki požar izbili su tokom noći na magistralnom gasovodu „Družba“ u Zakarpatskoj oblasti, koja se graniči sa Mađarskom, izazvavši paniku među stanovništvom i vidljive plamene stubove na širem području zapadne Ukrajine.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević danas je saopštio ekskluzivnu i pomalo šokantnu informaciju o sudbini tajkunske voditeljke Olje Bećković koja je na antisrspskoj televiziji Nova S vodila svoju autorsku emisiju "Utisak nedelje".
Masovni noćni udar na Kijev izveden je neposredno pred samit NATO-a u Turskoj, a ruski analitičari ga tumače kao jasnu poruku Moskve da neće odstupiti ni ako Alijansa donese nove odluke o eskalaciji sukoba u Ukrajini.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se danas sa predstavnicima zaposlenih u Gradskom saobraćajnom preduzeću "Beograd" (GSP) u zgradi Predsedništva Srbije.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić obratiće se učesnicima Konferencije predsednika parlamenata država kandidata za članstvo u Evropskoj uniji u utorak, 7. jula.
Predsednica Narodne Skupštine Republike Srbije Ana Brnabić dočekala je danas na aerodromu svog kolegu, prvog čoveka Vrhovne Rade Ukrajine Ruslana Stefančuka.
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" otkrili smo vam čime se sada bavi novinarka blokaderka Ana Mihajlovski, iza čega se skriva njen kolega blokader Slobodan Georgiev, kako se opušta “blokader junior” Aleksej Bjelogrlić, koji su izvori prihoda još jednog blokadera, glumca Nikole Đurička, gde se kreće i šta vozi najbolji prijatelj rektora politikanta Vladana Đokića, Nebojša Bojović.
Prvi deo školarine za školsku 2025/26. godinu, koji su samofinansirajući studenti upaltili do 28. februara, država će refundirati nakon 15. jula, a druga rata biće uplaćena početkom oktobra. Povraćaj školarine dobiće i samofinansirajući studenti upisani 2026/27. godine.
Kardiohirurg Bogdan Okiljević sa Instituta "Dedinje" danas je prvi put u Srbiji i regionu, kod istog pacijenta, uspešno izveo endoskopsku zamenu mitralne i aortne valvule u jednom operativnom zahvatu.
Kompanija Telekom Srbija u prethodnoj godini je, prema svim parametrima poslovanja, dodatno uvećala prednost u odnosu na konkurenciju i još jednom dokazala da je daleko ispred svih operatera i vlasničkih grupacija u regionu bivše Jugoslavije, uključujući one čije je sedište u zemljama članicama EU.
Telekom tržište regije nastavilo je rasti i tokom 2025. godine, ali prošlogodišnji poslovni rezultati pokazuju da se na samom vrhu lestvice razlika između vodeće kompanije i najbližih konkurenata dodatno povećala.
Crnogorac I.T. (28), za kojim je bila raspisana međunarodna poternica zbog sumnje da je počinio više teških krivičnih dela, izručen je danas iz Srbije crnogorskim pravosudnim organima na graničnom prelazu Dobrakovo.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas, da je Srbija ozbiljan i odgovoran partner Interpolu u borbi protiv organizovanog kriminala, terorizma i nasilja i da je cilj da se ta saradnja produbi navodeći da postoji podrška značajnog broja zemalja da se u Srbiji uspostavi reginalni biro Interpola.
Marko J. (18) i Bogdan M. (18) poginuli su u nedelju oko šest sati ujutru u jezivoj saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na samom ulazu u Banju Koviljaču. Stradali Marko će biti sahranjen 7. jula na Gradskom groblju u Loznici.
Članovi moto kluba “Balkanski Vukovi” okupili su se juče u Aleksincu na mestu stradanja svog prijatelja Alekse Rakića (28) koji je pre četiri godine podlegao smrtonosnim povredama zadobijenim u saobraćajnoj nesreći.
Veće Višeg suda u Beogradu ukinulo je pritvor bivšem šefu beogradske policije Veselinu Miliću, koji je osumnjičen da nije prijavio ubistvo Aleksandra Nešovića Baje u restoranu "27" na Senjaku.
U filmu "Bumerang" glumica Milena Dravić izgovorila je čuvenu repliku o tome kako je nobelovac Ivo Andrić vršio nuždu u wc-u u kojem je ona bila čistačica.
Kriminalistički triler "Nemesis" oborio je sve rekorde i za nešto više od mesec dana od premijere ostvario neverovatnih 1,31 milijardi pregleda na Netfliksu.
Lefkada je jedno od najlepših grčkih ostrva, poznato po nestvarno plavom moru, veličanstvenim liticama i plažama koje se ubrajaju među najlepše u Grčkoj, a evo na kojim plažama je more mirno i bez velikih talasa.
Opera je predstavila novu bezbednosnu funkciju koja štiti korisnike od napada na privremenu memoriju. Kompanija navodi da je cilj da se spreče sve češći sajber napadi ovog tipa.
Iako mnoge žene izbegavaju bele farmerke jer smatraju da ih je teško uklopiti ili da nisu praktične za nošenje, one već nekoliko sezona spadaju među najtraženije i najmodernije komade garderobe za toplije dane.
Zbog visokih temperatura koje ovog leta zahvataju celu Evropu, vlasnicima kućnih ljubimaca upućeno je upozorenje da obrate pažnju na četiri simptoma koji mogu ukazivati na opekotine od sunca kod pasa i mačaka.
Za razliku od industrijskih sokova, koji su puni aroma, konzervansa i raznih dodataka, domaći sok od kajsija se pravi jednostavno, od svega nekoliko sastojaka.
Grupa Twins se nedavno vratila na scenu, a Manuela se u razgovoru za Informer prisetila burnih 90-tih, ali i otkrila kako je izgledao njen život van estrade.
Voditeljka Suzana Mančić uživa u vili kod prijatelja u blizini Beograda i opušta se u prelepom ambijentu, a kako je otkrila uskoro pakuje kofere i odlazi na odmor.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.