Većina ispitanika širom sveta očekuje poboljšanje opšte situacije u 2026. godini, međutim, od 30 država obuhvaćenih ispitivanjem Ipsos, Francuska se izdvaja kao najpesimističnija, odnosno 71 odsto ispitanih u svetu smatra da će se opšta situacija naredne godine poboljšati, dok taj stav deli svega 41 odsto građana Francuske, što je za 30 procenata ispod proseka.
Istraživanje, prenosi Figaro, pokazuje da dve trećine ispitanika u svetu (66 odsto) ocenjuje da je 2025. bila loša godina za njihovu zemlju, dok taj procenat u Francuskoj dostiže 85 odsto, što Ipsos povezuje sa snažnim političkim turbulencijama. Ipak, ti rezultati su bolji nego 2020. godine, u prvoj godini pandemije kovida-19, kada je 90 odsto ispitanika globalno smatralo da je godina bila loša za njihovu zemlju.
Oko 59 odsto ispitanih u svetu očekuje proteste protiv načina upravljanja državom u 2026. godini, dok taj scenario verovatnim smatra gotovo sedam od deset Francuza. Zabrinutost za bezbednost je takođe izraženija u Francuskoj, gde 41 odsto ispitanih smatra da je moguć teroristički napad, u poređenju sa 29 odsto u ostalim zemljama.
Kada je reč o globalnoj ekonomiji, 49 odsto ispitanih očekuje njen jači rast u 2026. godini, dok je u Francuskoj taj procenat znatno niži i iznosi 17 odsto. Francuzi su, prema istraživanju agencije Ipsos, posebno zabrinuti zbog uticaja veštačke inteligencije, jer 73 odsto izražava strah da bi ona mogla da dovede do gubitka radnih mesta, dok svega 30 odsto veruje da će stvoriti nova zaposlenja.
Pesimizam je, ističe pariski list, izražen i u pogledu međunarodnih pitanja gde 65 odsto Francuza ne očekuje završetak rata u Ukrajini tokom 2026. godine, u poređenju sa 49 odsto ispitanih u drugim zemljama. Istraživanje pokazuje i da 72 odsto Francuza smatra malo verovatnim da bi američki predsednik Donald Tramp mogao da dobije Nobelovu nagradu za mir, što je iznad svetskog proseka od 64 odsto.
Oko 40 odsto ispitanih u Francuskoj navodi da želi da manje koristi društvene mreže, što Ipsos tumači kao rastuću svest o negativnim efektima prekomerne izloženosti društvenim mrežama na mentalno zdravlje.
Svetsko prvenstvo u fudbalu, koje će 2026. godine biti održano u Sjedinjenim Američkim Državama, Meksiku i Kanadi, planira da prati 49 odsto Francuza, dok je interesovanje znatno veće u Argentini, gde 73 odsto građana namerava da gleda utakmice, a 87 odsto veruje da njihova reprezentacija može ponovo osvojiti titulu. U anketi je učestvovalo 23.700 odraslih iz 30 zemalja, koji su ocenjivali godinu na izmaku i iznosili očekivanja za 2026. godinu.
Saobraćaj kroz železnički tunel ispod kanala Lamanš danas je obustavljen zbog problema sa napajanjem električnom energijom i kvara jednog voza, saopštila je železnička kompanija Eurostar.
Razlike između Pariza i Berlina dodatno su se produbile nakon što je francuski predsednik Emanuel Makron predložio obnovu dijaloga sa Moskvom, piše nemački list Špigl.
Rejting francuskog predsednika Emanuela Makrona pao je na 25 odsto u decembru, što je najniži nivo od njegovog stupanja na funkciju 2017. godine, pokazali su rezultati najnovijeg istraživanja javnog mnjenja koje je sprovela agencija Toluna/Haris Interaktive za francuski informativni tv kanal.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Saobraćaj kroz železnički tunel ispod kanala Lamanš danas je obustavljen zbog problema sa napajanjem električnom energijom i kvara jednog voza, saopštila je železnička kompanija Eurostar.
Posle najave Sjedinjenih Američkih Država da će smanjiti broj svojih vojnika u misiji Kfor na Kosovu i Metohiji, iz NATO-a stiže ista poruka uz cinično obrazloženje da se bezbednosna situacija na KiM poboljšala, to jest, stabilizovala.
Iran je uveo privremeni režim tranzita za trgovačke brodove koji prolaze kroz Ormuski moreuz, prema kojem brodarske kompanije moraju unapred da podnesu zahtev za prolaz nadležnom organu, Upravi Persijskog zaliva (PGSA), dok u prvih 60 dana neće biti naplaćivane takse, a troškove će snositi iranska vlada, saopštio je Sekretarijat Vrhovnog saveta za nacionalnu bezbednost te zemlje.
Posle afera „Bodrum“ i „Solun“, u Narodnoj skupštini otvorena je nova polemika koju je poslanik SNS Aleksandar Mirković nazvao „aferom Priboj“. Dodatnu pažnju izazvala su dva dokumenta Miloša Parandilovića, nastala u razmaku od svega dva dana, u kojima su iznete potpuno različite tvrdnje o njegovom prisustvu u parlamentu.
Predsednik Srpske napredne stranke i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević oglasio se sa novom porukom, nakon novih saznanja o zvučnom topu do kojih je, tokom istrage o smrti devojke na Filozofskom fakultetu, došlo Više javno tužilaštvo u Beogradu.
Saopštenje Višeg javnog tužilaštva u Beogradu ogolilo je blokaderski plan onih koji već mesecima, bez ikakve odgovornosti, vode rat protiv Srbije i predsednika Aleksandra Vučića. Tim povodom reagovala je Branka Đukić, savetnica predsednika Vučića.
Novi talas brutalnih napada na novinare Informera - Čačanski front objavio je video u kojem na ismeva našu koleginicu Draganu Čendić, koja se uživo uključila u program , a zatim preti zameniku glavnog urednika Informera Dejanu Vukeliću.
Srbija je uvrštena na listu trećih zemalja za koje prilikom nekomercijalnog kretanja pasa, mačaka i krznašica u države članice Evropske unije više nije potrebno serološko ispitivanje na besnilo (titar antitela).
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović razgovarala je danas s ambasadorom Ruske Federacije u Srbiji, Aleksandrom Bocan-Harčenkom, o saradnji dve države u oblasti energetike.
Viši sud u Beogradu juče je izrekao presude roditeljima dečaka ubice, a u emisiji "Info jutro" na Informer TV ponovo su analizirane sve činjenice u vezi sa najjezivijim zločinom na Balkanu, ali i kako su se ponašali Miljana i Vladimir Kecmanović u sudnici.
Anastasija Obradović (25) koja je teško povređena u saobraćajnoj nesreći 1. decembra 2025. godine, nakon čega je hitno primljena u Klinički centar Vojvodine u jedinicu intenzivne nege, preminula je posle višemesečne borbe za život, objavila je njena porodica na društvenim mrežama.
Policija u Beočinu, efikasnim operativnim radom, rasvetlila je krivično delo prevara i uhapsila D. N. (52) i M. K. (59) iz Bačke Palanke, zbog postojanja osnova sumnje da su učinili ovo krivično delo.
Više javno tužilaštvo u Nišu žalilo se na nepravnosnažnu presudu kojom je Doljevčanin Miodrag Perić (41) oslobođen optužbe da je pre šest godina pijan izazvao saobraćajnu nesreću u kojoj je stradao pešak Željko Ristić (19).
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Opljačkan je stan modela poznate svetske modne agencije "Elit" u 6. arondismanu Parizu i tom prilikom ukradeni su luksuzni satovi, nakit i drugi predmeti procenjeni na oko 10 miliona evra, saopštio je policijski zvaničnik za Figaro.
Glumac Stanojlo Milinković pojavio se u u sporednim ulogama u našim kultnim filmovima i postao prepoznatljiv po replici "Ne diraj me, zvaću decu! Decooooo!"
Neda Arnerić, jedna od najpoznatijih i najvoljenijih glumica bivše Jugoslavije, ostala je zapamćena ne samo po svom talentu, već i po ulogama koje su uključivale eksplicitne scene u filmovima.
Sa porastom temperatura menjaju se i parfemske navike, pa stručnjaci savetuju izbor laganijih i osvežavajućih mirisa koji najbolje dolaze do izražaja tokom leta.
Ako ste delimično ili u potpunosti izbacili hleb iz ishrane, to možda i nije najbolja ideja. Nove prehrambene smernice sugerišu da zdrava ishrana podrazumeva i konzumiranje celovitih žitarica.
Marama vezana oko glave, modni detalj koji je proslavila Odri Hepbern, ovog leta doživljava veliki povratak i ponovo osvaja ljubiteljke elegancije širom sveta.
Drama u rijalitiju "Elita" ne prestaje, a ovog puta u centru pažnje našla se Aneli Ahmić, koja je u naletu emocija doživela potpuni slom i pokušala da napusti imanje.
Starleta Stanija Dobrojević godinama intrigira javnost svojim ljubavnim životom, a sada su domaći mediji došli do dokumenta koji je ponovo pokrenuo brojna pitanja o njenoj prošlosti.
Pevač Srđan Marjanović otvoreno je govorio o stanju na muzičkoj sceni, a tom prilikom se osvrnuo i na uspeh mladog pevača Jakova Jozinovića i otkrio koliko je uloženo i zarađeno od njegovog marketinga.
Muzička zvezda Aleksandra Prijović ponovo je pomerila granice domaćeg šou-biznisa! Izdala je album i u njega uložila jako mnogo para, a do detalja je brinula i o stajlingu.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.