• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

31.12.2025

14:05

Megapotres na svetskoj mapi: Ova zemlja je upravo postala 4. najmoćnija ekonomska sila na svetu

profimedia

Vesti

Megapotres na svetskoj mapi: Ova zemlja je upravo postala 4. najmoćnija ekonomska sila na svetu

Indija je zvanično pretekla Japan i postala četvrta najveća ekonomija sveta sa bruto domaćim proizvodom od 4,18 biliona dolara, a očekuje se da će do 2030. preteći Nemačku i zauzeti treće mesto.

Vlada u Nju Delhiju u godišnjem saopštenju prognozira da će u 2030. godini bruto domaći proizvod Indije iznositi 7,3 biliona dolara, prenosi Tajms of Indija.
U drugom fiskalnom kvartalu, od jula do septembra, privreda Indije je porasla čak za 8,2 odsto međugodišnje, što predstavlja najveći rast među velikim privredama
Snažna domaća potrošnja i rast privatnih investicija ključni su pokretači rasta, a analitičari ističu da su stabilna fiskalna politika i rast kreditnih tokova omogućili firmama da prošire proizvodnju i podstaknu zapošljavanje, što dodatno jača ekonomski zamah.
Indijska vlada je u proteklih godinu dana sprovela niz reformi koje olakšavaju poslovanje, uključujući poboljšanja u poreskom sistemu i olakšice za strane investitore.
Ove mere su stvorile okruženje pogodno za dugoročne investicije i tehnološki razvoj, što je posebno važno za industrije sa visokom dodatom vrednošću.
Međunarodne finansijske institucije potvrđuju optimizam, pošto Svetska banka očekuje privredni rast Indije od 6,5 odsto u 2026, agencija Mudis predviđa rast od 6,4 do 6,5 odsto, dok MMF i OECD prognoziraju stabilan rast u narednim godinama.

Prve tri najveće svetske ekonomije su SAD, Kina i Nemačka.

BONUS VIDEO


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Društvo

Vatrogascima oči pune suza! Rame uz rame sa narodom bore se protiv vatre u Deliblatskoj peščari - Ovo ih je posebno dirnulo (FOTO)
Srbija

Vatrogascima oči pune suza! Rame uz rame sa narodom bore se protiv vatre u Deliblatskoj peščari - Ovo ih je posebno dirnulo (FOTO)

Situacija sa požarom u Deliblatskoj peščari znatno je stabilnija i pod kontrolom, a broj aktivnih žarišta je drastično smanjen u odnosu na prethodne kritične dane, kažu pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, kao i meštani koji zajedno sa njima od početka avgusta danonoćno gase vatrenu stihiju koja guta okolna sela i šume.

12.08.2026

17:28

Hronika

Maloletnik pucao u punom restoranu, pa pobegao:  Podignuta optužnica za pokušaj ubistva Alibegovog druga
Hronika

Maloletnik pucao u punom restoranu, pa pobegao: Podignuta optužnica za pokušaj ubistva Alibegovog druga

Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Vanje P. (30) i Ilije L.(40) zbog postojanja opravdane sumnje da su 6. decembra 2025. godine maloletnom licu (protiv kojeg se vodi postupak pred većem za moletnike Višeg suda u Beogradu) pomogli u izvršenju krivičnog dela Teško ubistvo u pokušaju u restoranu "Durmitor", stvarajući mu uslove za izvršenje krivičnog dela. Tada je pucano na Nenad Alajbegovića Alibega, a umesto njega, izrešetan je njegov drugar Nemanja K.

12.08.2026

17:48

Magazin

Koje sedište u avionu najviše pomaže da zaspite? Stjuardesa otkrila tajnu
Putovanja

Koje sedište u avionu najviše pomaže da zaspite? Stjuardesa otkrila tajnu

Stjuardesa Šeri Piters, koja iza sebe ima čak 27 godina iskustva u avio-industriji, otkrila je nekoliko korisnih trikova koji putnicima mogu pomoći da se lakše naspavaju tokom dugih letova i izbegnu iscrpljenost nakon sletanja. Kako objašnjava, izbor sedišta može imati veliku ulogu, a uz nekoliko jednostavnih saveta putovanje može biti znatno prijatnije.

12.08.2026

21:05

Džet set