Period od 19. do 25. januara najverovatniji je termin za mogući vojni udar Sjedinjenih Američkih Država na Iran, ocenio je turski stručnjak za Bliski istok Mete Sohtaoglu.
- Period od 19. do 25. januara, zajedno sa raspoređivanjem nosača aviona, predstavlja tačan datum napada na Iran - prenosi provladina turska televizija A Haber reči Metea Sohtaoglua.
Tramp, po mišljenju analitičara, koristi taktiku obmane
Objašnjavajući svoju procenu, Sohtaoglu je naveo da američki predsednik Donald Tramp, po njegovom mišljenju, koristi taktiku obmane – istovremeno govori o smanjenju napetosti, dok u pozadini priprema siloviti scenario.
Prema rečima turskog analitičara, potezi Teherana koji idu ka deeskalaciji, uključujući unutrašnje bezbednosne mere, mogu stvoriti utisak da se situacija smiruje, dok se paralelno i tajno odvijaju pripreme za udar.
Sohtaoglu povezuje moguće vreme napada sa premeštanjem američkih nosačkih grupa u region i navodi da bi glavni ciljevi mogli da budu:
štab Korpusa čuvara islamske revolucije (KSIR)
strukture dobrovoljačke milicije Basidž
On je naglasio da se radi isključivo o njegovoj ličnoj stručnoj proceni i da ona nije zasnovana na zvaničnim izjavama američkih vlasti.
Protesti u Iranu i prekid interneta
Protesti u Iranu počeli su krajem decembra 2025. godine zbog naglog pada vrednosti nacionalne valute – iranskog riala. Od 8. januara, nakon poziva Reze Pahlavija, sina iranskog šaha svrgnutog 1979. godine, protestne šetnje su se pojačale širom zemlje.
Istog dana u Iranu je prestao da radi internet. U više gradova protesti su prerasli u sukobe sa policijom, a prijavljene su žrtve i među pripadnicima snaga bezbednosti i među demonstrantima.
Iranske vlasti su 12. januara saopštile da je situacija stavljena pod kontrolu, optuživši Sjedinjene Američke Države i Izrael da stoje iza organizacije nemira.
Tramp podržao demonstrante, Teheran reagovao
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je u utorak da je prekinuo sve kontakte sa iranskim zvaničnicima i javno podržao učesnike protesta. On je takođe obećao „pomoć“ demonstrantima, nagoveštavajući da je ona „na putu“.
Stalni predstavnik Irana pri Ujedinjenim nacijama Amir Said Iravani u pismu generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu i predsedavajućem Saveta bezbednosti upozorio je da pozivi američkog predsednika demonstrantima da zauzimaju državne institucije podstiču destabilizaciju i ugrožavaju suverenitet Irana.
Iran tvrdi: Tramp nema plan za napad
Iranski ambasador u Pakistanu Reza Amiri Mogadam izjavio je u četvrtak da je Donald Tramp poručio iranskoj strani da nema planove za napad na Iran, ali je istovremeno zatražio od Teherana da pokaže uzdržanost, prenosi pakistanski list Don.
Dok jedni govore o mogućem ratu već u drugoj polovini januara, a drugi poručuju da napada neće biti, Bliski istok ostaje u stanju visoke napetosti, sa rizikom da i najmanji incident može da pokrene mnogo širi sukob.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da će Francuska, zajedno sa evropskim partnerima, ubrzati razvoj novih dalekometnih sistema naoružanja, upozoravajući da ruski hipersonični sistem „Oresnik“ već sada može kratkoročno da promeni ravnotežu vojne moći.
Evropska komisija saopštila je da pokreće primenu novog mehanizma za korekciju cene ruske nafte, kojim se prvi put uvodi automatski i dinamički sistem za određivanje gornje granice cene.
Rusija nema nikakve teritorijalne pretenzije prema Grenlandu i ne planira agresivne poteze u Arktiku, izjavio je ambasador Rusije u Danskoj Vladimir Barbin.
Američki Stejt department izdao je globalno bezbednosno upozorenje i pozvao državljane Sjedinjenih Američkih Država da budu posebno oprezni zbog opasnosti da se obnovljeni rat sa Iranom iznenada proširi daleko izvan Bliskog istoka.
Američke snage uništile su nadzorni toranj u iranskoj luci Šahid Kalantari u Čabaharu, za koji Vašington tvrdi da ga je Korpus čuvara Islamske revolucije (IRGC) koristio za praćenje i gađanje trgovačkih brodova koji prolaze kroz Ormuski moreuz.
Korpus čuvara Islamske revolucije (IRGC) saopštio je da je izveo iznenadni napad na američki centar za specijalne operacije u oblasti Al Tanf u Siriji, uništio radar i nekoliko vojnih helikoptera i ubio „veliki broj“ američkih vojnika.
Iran je pokrenuo novi veliki talas odmazde na američke vojne objekte širom Bliskog istoka, gađajući bazu Princ Hasan u Jordanu, sedište Pete flote i vazduhoplovnu bazu Šeik Isa u Bahreinu, kao i baze Ali el Salem i Ahmed el Džaber u Kuvajtu.
Vrhovni vođa Islamske Republike Iran, ajatolah Sejed Možtaba Hamnei, uputio je snažnu poruku u kojoj je obećao osvetu za poginulog lidera Alija Hamneija i sve stradale u američkoj agresiji.
Iranska vojska saopštila je u sredu da je osmoro pripadnika vazduhoplovstva i mornarice poginulo tokom odbrane zemlje nakon, kako navode, "kriminalne agresije američke vojske" na područja u južnim gradovima Bandar Abas i Bušer.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da će Francuska, zajedno sa evropskim partnerima, ubrzati razvoj novih dalekometnih sistema naoružanja, upozoravajući da ruski hipersonični sistem „Oresnik“ već sada može kratkoročno da promeni ravnotežu vojne moći.
Stravičan zločin protiv istine i ljudskosti odigrao se na društvenoj mreži Iks, gde je zbog najprljavije kampanje laži i linča tragično okončan život mladog policijskog službenika Vasilija Lalovića (33).
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je policajac Vasilije Lalović izvršio samoubistvo nakon brutalnih lažnih optužbi i napada blokadera i opozicionih partija na njega i njegovu porodicu.
Lider SNS-a Miloš Vučević reagovao je na nezapamćeni izliv mržnje i otvoreni poziv na linč predsednika Srbije Aleksandra Vučića i ministra Darka Glišića.
Nakon što je blokaderska NVO CRTA izašla u javnost sa famoznim istraživanjem po kom blokaderi imaju 10 odsto prednosti u odnosu na Srpsku naprednu stranku i predsednika Aleksandra Vučića, srpsku političku scenu zapljusnuo je talas priznanja da je to istraživanje lažno.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić brutalno je i bez milosti odgovorila na najnovije gluposti i nebuloze predstavnika lažne opozicione elite, poručivši im da je njihovo neznanje i pomračenje uma prešlo sve granice zdravog razuma.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Grad Rijeka uveo je pojačan svakodnevni nadzor kvaliteta mora na plažama Kantrida, nakon što su najnovija merenja pokazala povećano mikrobiološko opterećenje.
Na popularnoj plaži u Stavrosu u razmaku od svega jednog dana dogodila su se dva incidenta - najpre je obijen automobil iz kojeg je ukradeno oko 2.000 evra, a potom je sa gradskog parkinga u luci ukraden "folksvagen pasat" bugarskih registarskih oznaka.
Na društvenoj mreži Redit pojavila se ispovest devojke koja radi u jednom kafiću, a njena objava izazvala je veliki broj reakcija nakon što je opisala kako se pojedine mušterije bahato i neprimereno ponašaju prema ugostiteljskim radnicima.
Zaplena više od 770 kilograma čistog kokaina u italijanskoj luci Vado Ligure, u regionu Ligurija, privukla je ogromnu pažnju tamošnjih medija. Pored činjenice da je reč o jednoj od najvećih zaplena u poslednje vreme, pažnju istražitelja privukao je nesvakidašnji detalj — na velikom broju paketa nalazile su se nalepnice sa zastavom Srbije.
Zdravstveni centar Vranje oglasio se povodom saobraćajne nezgode koja se dogodila tokom transporta pacijenta, a u kojoj je vozač saniteta zadobio teške telesne povrede.
Potpredsednik Vlade Republike Srbije i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, UKP, Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, u saradnji sa Službom za kriminalističko-obaveštajni rad i PU u Požarevcu, uhapsili dve osobe kod kojih je pronađena veća količina droge.
Vilem Defo otkrio je da mu je uloga Isusa Hrista u filmu "Poslednje Hristovo iskušenje" bila fizički najzahtevnija u karijeri, a da je zbog nje privremeno i oslepeo.
Mračno kupatilo i visoka vlaga nisu prepreka, već idealno okruženje za prave sobne biljke. Zaboravite na plastično cveće, uz samo pet pažljivo odabranih vrsta.
Neprijatan miris mačjeg urina može da se zadrži danima, ali jednostavna mešavina sode bikarbone i vodonik-peroksida često uspešno neutrališe miris i uklanja ga sa različitih površina.
Bivša učesnica "Elite 7" Marijana Zonjić pojavila se na proslavi nakon superfinala "Elite 9" u društvu čoveka sa kojim ima dete, i ovo je prvi put da se pojavila sa njim u javnosti.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.