Pariz je poklekao pred smrtonosnim toplotnim talasom koji je izazvao nezamislivo stanje u mrtvačnicama. Sva mesta su popunjena, a tela se prevoze čak 80 kilometara od grada da bi tamo bila pokopana.
Zuher Erteli, vlasnik mrtvačnice kraj aerodroma Orli, na svakih nekoliko minuta dobija telefonski poziv. Uvek je isto pitanje: "Ima li još mesta?". Odgovor je uvek isti — nema! Svih 32 mesta u njegovoj rashladnoj komori je popunjeno.
- Stvarno se suočavamo s katastrofalnom situacijom. Dobijam stotine poziva dnevno - kaže Erteli.
On objašnjava da pogrebnici tela moraju da transportuju na udaljene lokacije, čak do Šartra, mesta udaljenog oko 80 kilometara od Pariza, ali i u druge regione oko prestonice. Da bi stvorio makar malo dodatnog prostora, Erteli je zatražio dozvolu za postavljanje rashladnih kontejnera ispred mrtvačnice, ali i dalje čeka odobrenje vlasti.
- Porodice pate. Nemamo im što ponuditi jer su pogrebna preduzeća puna. Saosećamo, ali nemamo rešenje - dodaje Erteli.
Više od 1.400 mrtvih u jednom danu
Francuska procenjuje da je smrtnost tokom razornog toplotnog talasa porasla za najmanje 500 osoba i to je konzervativna, preliminarna procena. Na dan kada je zabeležena najviša temperatura u istoriji Francuske, 23. juna, umrlo je više od 1.200 ljudi, čime je srušen rekord postavljen samo dan ranije. Sledećeg dana broj je narastao na više od 1.400, a zatim je opet 25. i 26. juna zabeleženo oko 1.400 smrtnih slučajeva. Pre toplotnog talasa dnevni prosek iznosio je između 900 i 1.000 smrtnih slučajeva.
Oko 85 posto preminulih bilo je starije od 65 godina. Broj smrti kod kuće u pariskom regionu porastao je za oko 40 posto. Pariska hitna služba u samo jednom danu primila je oko 3.400 poziva, četiri puta više nego inače, a zabeleženo je 30 slučajeva srčanog zastoja.
Umrli sami, izolovani, bez pomoći
Pariska pogrebnica Veronika Bertan opisuje šta je zajedničko za preminule koji prolaze kroz njene ruke.
- Većina preminulih s kojima se trenutno bavimo bili su ljudi koji su živeli sami, izolovani. S obzirom na okolnosti u kojima su pronađeni, ne može biti drugog zaključka nego da su to bile smrti uzrokovane vrućinom - kaže Veronika.
Tragedija nije zaobišla ni najmlađe. U departmanu Ivelin zapadno od Pariza od toplotnog udara preminula je 12-godišnja devojčica, dok su lekari uspeli da spasu njenog 15-godišnjeg brata. Širom Francuske, 74 osobe utopile su se tražeći osveženje od ekstremnih temperatura - jedna od žrtava je muškarac koji je ušao u pariski kanal Sen-Marten izvan označene zone za kupanje.
Senka 2003. i opomena za budućnost
Upozorenja su postojala. Toplotni talas iz 2003. godine, koji je bio blaži od ovog, u Francuskoj je odneo oko 15.000 života i pokrenuo nacionalnu reformu brige o starijim osobama. Bertan apeluje da se ta lekcija ne sme ponovo zaboraviti.
- S godinama smo možda zaboravili da se to može ponoviti i da bi stvari mogle da budu još gore - upozorila je Bertan.
Francuska tradicionalno ima rezervisan odnos prema klimatizaciji, pa tako klima-uređaj poseduje tek oko četvrtine domaćinstava. Taj udeo u Španiji i Italiji iznosi oko 50 posto, a u SAD i Japanu oko 90 posto.
Pariz se suočava sa najtežim posledicama ekstremnog toplotnog talasa: bolnice su preopterećene, pogrebne službe pune ili na ivici kapaciteta, a prema izveštaju Fransinfoa, u petak je zabeleženo najmanje 109 smrti povezanih sa vrućinom.
Francuska se suočava sa ekstremnim toplotnim talasom koji je doneo tropske temperature i paralisao zemlju, a vrućine su tolike da i ptice padaju u nesvest, o čemu svedoče dramatični snimci na mrežama.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Pariz se suočava sa najtežim posledicama ekstremnog toplotnog talasa: bolnice su preopterećene, pogrebne službe pune ili na ivici kapaciteta, a prema izveštaju Fransinfoa, u petak je zabeleženo najmanje 109 smrti povezanih sa vrućinom.
Evropski lideri sve otvorenije govore o mogućem sukobu sa Rusijom, povećavaju vojne budžete i pripremaju stanovništvo za godine nestabilnosti, ali veliki deo građana nije spreman da zbog takve politike uzme oružje i ode u rat.
Dok porodica, prijatelji i pošteni građani Srbije tuguju za tragično nastradalim policajcem Vasilijem Lalovićem (33) – nevinim čovekom i ocem troje male dece – na društvenim mrežama odvija se monstruozno lešinarenje.
Dok u javnosti pokušavaju da prodaju jeftine priče o institucijama, moralu i promenama, blokaderske uličarske grupacije pod svoje okrilje primaju isključivo likove sa mračnim kriminalnim dosijeima, dokazujući da je za njih brutalno gaženje zakona - sasvim normalna pojava.
Vladimir Pavićević, profesor na Fakultetu političkih nauka i jedan od najvećih kritičara predsednika Aleksandra Vučića, ismejao je ustaškog evroposlanika Tonina Piculu, koga blokaderi kuju u zvezde.
Poznati korisnik društvene mreže Iks, koji se predstavlja kao Narodni neprijatelj, uporedio je blokaderskog glumca Nikolu Đurička sa čuvenim umetnikom i glumačkom legendom Predragom Mikijem Manojlovićem, kog su mnogi blokaderi u prethodnom periodu na sraman način optuživali da je "ćaci".
Slobodan Stupar, ideolog blokadera, demonstrirao je neviđenu količinu mržnje prema Srbiji i Srbima i još jednom pokazao i dokazao da je autošovinizam srž blokaderske politike.
U najnovijoj epizodi emisije „Na merama“ videćete šta je to rastužilo perjanicu Đilasove stranke Borka Stefanovića, gde voli da boravi propali političar Srđan Milivojević, kuda se to zaputio samozvani revolucionar Aleksandar Jovanović Ćuta, kako vreme provodi bivša ministarka zdravlja Danica Grujičić...
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
Zbog višesatnih gužvi na Gradini, vozači koji danas putuju ka Grčkoj mogu uštedeti vreme prelaskom na manje opterećene alternativne granice sa Bugarskom.
U kovčegu ispred oltara Saborne crkve u Beogradu počivaju mošti Svetog Stefana Štiljanovića, velikog dobrotvora i zaštitnika srpskog naroda. Njegove mošti donete su u Beograd kako bi bile zaštičene od ustaša.
Danas slavimo Svetog Prokopija, jednog od ognjevitih svetaca. U narodnom kalendaru ovaj svetac se ubraja u red ognjevitih praznika, zajedno sa Svetim Ilijom i Ognjenom Marijom, a za njegov dan vezuju se brojni strogi običaji i verovanja.
Policija u Skoplju podnela je krivične prijave protiv dvojice muškaraca iz tog makedonskog grada koji se sumnjiče da su silovali ženu iz Srbije (32) koja živi u Skoplju, saopštilo je Ministarstvo unutrašnjih poslova Severne Makedonije.
U reci Savi, kod Okunščaka u opštini Rugvica, u toku je potraga za trojicom stranih državljana koji su, kako se pretpostavlja, u reku ušli da bi se okupali.
Netfliks je objavio najnoviji izveštaj koji detaljno otkriva koje su to naslove pretplatnici širom sveta masovno gledali tokom prvih šest meseci 2026. godine.
Bila je kraljica pozorišta, ali i žrtva brutalne sudbine. Život Žanke Stokić obeležile su batine, siromaštvo i smrt u samoći, dok joj je spomenik podigla služavka, jer niko drugi nije želeo.
Novi film britansko-američkog reditelja Kristofera Nolana "Odiseja", zasnovan na istoimenom antičkom epu starogrčkog pesnika Homera, ostvario je zaradu od 264,1 milion dolara na svetskim bioskopskim blagajnama tokom prvog vikenda prikazivanja, saopštio je studio "Universal Pictures".
Starleta Stanija Dobrojević odnela je pobedu u rijalitiju Elita 9 i osvojila glavnu nagradu od 100.000 evra, a njen rijaliti put traje više od 15 godina.
Učesnica rijalitija Elita 9 Aneli Ahmić osvojila je 2. mesto u superfinalu "Elite 9", međutim ona je zaplakala kada je videla da je nije sačekao niko od njenih bliskih ljudi.
Pobednica "Elite 9" Stanija Dobrojević uvek je isticala koliko ceni svoju porodicu, a njen brat Sani nije deo javnog sveta već vodi miran život baveći se veterinom i putujući svetom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.