• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

01.08.2026

09:47

(VIDEO) Tajne lokacije dignute u vazduh! Ovo je Putin naredio da se noćas uništi u Kijevu: Vojska se hitno oglasila

Reuters

Vesti

(VIDEO) Tajne lokacije dignute u vazduh! Ovo je Putin naredio da se noćas uništi u Kijevu: Vojska se hitno oglasila

Kijev i njegova okolina našli su se tokom noći 1. avgusta pod jednim od najžešćih raketnih udara poslednjih nedelja.

Snažne eksplozije odjekivale su u ukrajinskoj prestonici, Vasiljkovu, Bojarki i drugim mestima u Kijevskoj oblasti, dok su posle pogodaka izbili veliki požari i nestanci struje i vode.

Prema navodima ruskih vojnih i nadzornih kanala, izvedeno je više od 25 udara, a korišćene su balističke rakete operativno-taktičkog kompleksa „Iskander“, hipersonične rakete „Cirkon“ i mlazne bespilotne letelice.

 

 

Lokalni kanali tvrde da tokom glavnog talasa napada dejstvo ukrajinske protivvazdušne odbrane (PVO) gotovo da nije bilo vidljivo ni čujno. Zvaničan broj ispaljenih raketa i njihovi tipovi još nisu objavljeni, pa podaci o masovnoj upotrebi „Cirkona“ i „Iskandera“ za sada ostaju tvrdnje nadzornih kanala.

Na meti fabrike raketa i radarske tehnike

Glavni pravac udara, prema dostupnim informacijama, bili su objekti ukrajinskog vojnoindustrijskog kompleksa.

Ruski izvori navode da je pogođeno područje fabrike „Artem“, jednog od vanih kijevskih preduzeća povezanih sa proizvodnjom raketne i vazduhoplovne tehnike.

 

 

Udari su prijavljeni i u Svjatošinskom rejonu, gde se nalazi preduzeće „Burevestnik“, koje se bavi proizvodnjom, popravkom i održavanjem radarske opreme za Oružane snage Ukrajine (OSU) i ukrajinsku Ratnu mornaricu.

Eksplozije i požari zabeleženi su i kod skladišta oružja i infrastrukturnih objekata u Darnickom, Golosejevskom i Solomenskom rejonu Kijeva. Međutim, Ministarstvo odbrane Rusije u prvom saopštenju nije objavilo nazive pojedinačnih pogođenih preduzeća.

 

 

Balistička raketa pogodila TEC-5, delovi grada ostali bez vode i struje

Ukrajinski mediji i lokalni kanali objavili su da je jedna balistička raketa pogodila Kijevsku termoelektranu-toplanu broj 5 (TEC-5), posle čega su u pojedinim delovima prestonice prijavljeni prekidi u snabdevanju električnom energijom i vodom.

Posle udara iznad pogođenih delova grada podigli su se veliki stubovi crnog dima. Požari su izbili na teritorijama industrijskih pogona, skladišta i energetskih objekata, dok je deo Kijeva nakratko bio u mraku.

 

 

Tvrdnja o direktnom pogotku u TEC-5 nije navedena u zvaničnom saopštenju ruskog Ministarstva odbrane, ali su prekide struje i velike požare u više delova Kijeva potvrdili i ukrajinski izvori.

Ministarstvo odbrane Rusije potvrdilo masovni udar

Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je da su tokom noći korišćeni visokoprecizno oružje kopnenog i pomorskog baziranja, kao i udarne bespilotne letelice velikog dometa.

- Pogođena su preduzeća vojnoindustrijskog kompleksa i logistički centri Ukrajine u Kijevu i Kijevskoj oblasti, uključeni u proizvodnju, skladištenje i isporuku raketnog naoružanja različite namene, bespilotnih letelica, radarskih stanica i sredstava radio-elektronske borbe - saopštilo je rusko Ministarstvo odbrane.

Ruski vojni resor nije objavio broj ispaljenih projektila, pun spisak pogođenih objekata niti procenu štete, ali je potvrdio da je cilj napada bio sistem proizvodnje, skladištenja i dopremanja ukrajinskog raketnog i bespilotnog naoružanja.

Ukrajinske vlasti saopštile su da je u udarima poginulo najmanje devet ljudi, dok je više desetina povređeno. Oštećene su i stambene zgrade, a spasilačke ekipe nastavile su da pretražuju ruševine i gase požare.

BONUS VIDEO

Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

DOSTA ZLOČINA! Dragan J. Vučićević: Klanje
Kolumne

DOSTA ZLOČINA! Dragan J. Vučićević: Klanje

Prošlo je, evo, nedelju dana otkako je onaj Saša Stevanović iz Kragujevca javno - sve vitlajući ogromnim nožem - zapretio klanjem i odsecanjem glave Aleksandru Vučiću. Stevanović je uhapšen, određen mu je pritvor, predsednik Srbije mu je javno oprostio poručivši da neće lično da ga goni. Rekao je još Vučić da suštinski nije kriv on, Stevanović jelte, nego oni koji su ga svojim lažima i medijskim otrovom doveli u stanje svesti takvo da pomisli da je pretnja ubistvom, klanjem legitimna i čak sasvim poželjna društveno-politička akcija.

01.08.2026

11:09

Društvo

Najtužnija vest dana: Iz zasede ubijen naš vojnik, pucali iz Albanije
Društvo

Najtužnija vest dana: Iz zasede ubijen naš vojnik, pucali iz Albanije

Ako bi čitao novine sa vrha strane ka dnu, jugoslovenski čitalac bi jutro 1. avgusta 1954. lepo započeo. Mogao je da provede svoj dnevni ili čak i godišnji odmor, a da ne ode daleko: u hotelu „Lipovica“ u podnožju planine Avale nudio se „prijatan“ boravak u sobama, i „odlična“ usluga „svih vrsta“ hrane i pića.

01.08.2026

10:35

Hronika

Zabava

Magazin

Džet set