Godinama su ruske trupe istraživale ukrajinski garnizon u Nikolajevki u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, šaljući male timove infiltratora da pronađu liniju proboja. Međutim, 29. jula su prestali sa istragom.
"Rusi su započeli napad na Nikolajevku sa istoka", izvestio je ukrajinski vojni posmatrač koji se na mrežama predstavlja kao Torkil, pozivajući se na lokalni ukrajinski Telegram kanal nikolaevka_online, prenosi Euromajdan.
Ruske jurišne grupe napadaju stambene blokove duž istočne ivice grada. Nikolajevka se nalazi 8 km istočno od Slavjanska, jednog od samo dva velika grada u Donjeckoj oblasti koje Rusija nije zauzela, a njeno zauzimanje je preduslov za bilo kakvu rusku opsadu grada.
"Situacija se pogoršava", upozorio je kanal nikolaevka_online.
Nikolajevka je "istočna kapija ka Slavjansku", prema rečima kartografa Klementa Molina.
Ruska ofanziva u Donjecku ima za cilj da konačno zauzme Slavjansk i susedni Kramatorsk, koji zajedno i dalje imaju skoro 100.000 ljudi, uprkos tome što su stotine hiljada drugih pobegle.
Ukrajinski garnizon, u kome je stajala 81. aeromobilna brigada, godinama je branio Nikolajevku. Ali garnizon se muči da zaustavi svaki tim ruskih infiltratora.
Najbrži napredak Rusa od januara
Ovaj sektor je izuzetak od uglavnom zamrznutog fronta. Ruske trupe su u julu zauzele 106 kvadratnih kilometara ukrajinske teritorije, prema podacima grupe "Blekberd" - što je najbrži ruski napredak od januara, ali petina onoga što su Rusi zauzeli u julu 2025. godine.
"Blekberd" ovu brojku tumači kao dokaz da je Rusija uglavnom iscrpela svoje ofanzivne mogućnosti; u junu su ruske snage izgubile 9 kvadratnih kilometara. Spor prosek duž sive zone od 1.200 km krije mnogo brže kretanje u nekoliko sektora, a istočno od Slavjanska je jedan od njih.
Očekujte dugu, tešku borbu u i oko ruševina Nikolajevke.
"Veoma je malo verovatno da će bitka za Slavjansk početi ove godine, ne samo zato što će borbe u Nikolajevki verovatno biti produžene", objasnio je Molin.
Geografija je teška i za branioce i za napadače. Donjecki kanal, koji se graniči sa Nikolajevkom na zapadu, „pomaže ukrajinskoj odbrani koliko i olakšava rusku ofanzivu“, primetio je Molin. Da bi pojačale 81. aeromobilnu brigadu u i oko Nikolajevke, ukrajinske trupe moraju da pređu kanal pod ruskom vatrom.
"Grupisanje trupa tamo je veoma složen poduhvat", upozorio je Molin.
Foto: Profimedia
Ruska vojska će se suočiti sa istim izazovom ako i kada bude marširala kroz Nikolajevku.
"Prelazak kanala, posebno oko elektrane Slavjansk i njene mreže plovnih puteva, imaće veoma visoku cenu, posebno imajući u vidu opsežna utvrđenja koja su Ukrajinci izgradili u tom području poslednjih meseci", pojašnjava Molin.
Drugim rečima, 81. aeromobilna brigada ima rezervne položaje na bližoj strani Donjeckog kanala. Ako brigada ne može da drži Nikolajevku, možda može da drži kanal - i odloži, ako ne i zaustavi dalje rusko napredovanje ka Slavjansku.
"Situcija je sve strašnija"
Ukrajinci bi, naravno, više voleli da ostanu u Nikolajevki. Ali situacija izgleda sve strašnije. Čini se da se Rusi gomilaju u sezonskim kućama, ili dačama, na severoistočnoj periferiji Nikolajevke.
"Teško je u ovom trenutku reći koliko se ruskih vojnika tamo infiltriralo. Međutim, samo njihovo prisustvo je primoralo komandu 81. vazdušno-desantne brigade – odgovorne za odbranu grada – da ga obezbedi patrolama", napisao je Torkil.
Ukrajinska brigada pokušava da izgradi zid od pešadije i dronova između dača i ključne raskrsnice puteva koji može da prevozi branioce i napadače preko centralne Nikolajevke.
Ali 81. aeromobilna brigada je brojčano nadjačana, verovatno znatno. Tokom prve dve godine šireg rata, brigada je mogla da računa na pomoć 54. mehanizovane brigade, koja se držala desnog krila 81. aeromobilne brigade.
Iako se 54. mehanizovana brigada još uvek pojavljuje na mnogim mapama sive zone, u stvari jedva da je tamo.
"Ima informacija koje ukazuju na to da je 54. mehanizovana brigada - dugogodišnji desnokrilni sused 81. brigade - potpuno povučena sa fronta između juna i jula 2024. i poslata u duboku pozadinu. Jedinica je dugo bila brigada samo po imenu. Istočno od Slavjanska, "ostala je samo njena grupa dronova". Tako se 81. aeromobilna brigada za sada bori uglavnom sama - braneći kapiju ka Slavjansku", napisao je Torkil.
Oružane snage Ukrajine (OSU) ubrzano grade još dve odbrambene linije iza Slavjanska i Kramatorska kako bi sprečile rusku vojsku da, posle eventualnog preuzimanja kontrole nad tim gradovima, izađe na otvoren operativni prostor, tvrdi ruski vojni analitičar Valerij Širjajev.
Ruska izviđačko-jurišna brigada „Sever-V“ saopštila je da je na slavjansko-kramatorskom pravcu uništila američki oklopni transporter „Strajker“ Oružanih snaga Ukrajine (OSU), dok je u odvojenom napadu pogođena samohodna haubica „Akacija“ i skladište njene municije.
Pad Slavjanska i Kramatorska izazvao bi nezapamćenu paniku u zapadnim prestonicama i mogao da dovede do slanja evropskih kopnenih snaga u Ukrajinu, upozorio je britanski vojni analitičar Aleksandar Merkuris.
Ruske bespilotne letelice „Geranj“ pogodile su benzinsku pumpu i cisternu sa gorivom namenjenim Oružanim snagama Ukrajine (OSU) na pravcu Slavjanska i Kramatorska.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Oružane snage Ukrajine (OSU) ubrzano grade još dve odbrambene linije iza Slavjanska i Kramatorska kako bi sprečile rusku vojsku da, posle eventualnog preuzimanja kontrole nad tim gradovima, izađe na otvoren operativni prostor, tvrdi ruski vojni analitičar Valerij Širjajev.
Godinama su ruske trupe istraživale ukrajinski garnizon u Nikolajevki u Donjeckoj oblasti na istoku Ukrajine, šaljući male timove infiltratora da pronađu liniju proboja. Međutim, 29. jula su prestali sa istragom.
Na Informer TV, ekskluzivno smo objavili nove dosijee sa spiska od 99 kandidata sa "studentske", blokaderske liste koje su oni sami "studenti", blokaderi-plenumaši predložili za "vetiranje", odnosno izbacivanje.
Glavni urednik Informera Dragan J. Vučićević pokazao je u Kolegijumu naše televizije fotografiju koju su napravili pripadnici GOSI službe, a na kojoj se se vidi šta je u centru Beograda danas radio tajkun Dragan Đilas, dok je predsednik Aleksandar Vučić obilazio Srbiju i razgovarao sa narodom.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas da nikad ne mogu da budu rešeni baš svi problemi koje građani imaju, a potom otkrio šta je najveći problem Evrope, ali i naše zemlje, i zbog čega u stvari Stari kontinent zaostaje za Kinom i Amerikom.
Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Milenko Jovanov u nekoliko rečenica rasturio je nekadašnjeg predsednika Srbije Borisa Tadića, koji se na društvenoj mreži Iks ostrvio na šefa naše države Aleksandra Vučića i politiku vladajuće partije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić boravio je danas na jugozapadu Srbije. On je posetu započeo u Prijepolju, a zatim je obišao veliki broj lokacija u Priboju i Novoj Varoši.
Aleksandra Stefanović i Miloš Gvozdenović odlučili su da svoje sudbonosno "da" izgovore u Guči, prestonici trube, i to u Crkvi Svetog arhangela Gavrila, mestu koje je snažno povezano sa tradicijom i istorijom Dragačevskog sabora trubača.
Načelnik Sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je danas da je situacija sa požarima u Deliblatskoj peščari trenutno mirnija i da su naselja za sada bezbedna, naročito naselje Šumarak koje je veoma bilo izloženo riziku od požara.
Manastir Palja važi za najstariju svetinju u ovom kraju, gde je poslednju noć u Srbiji proveo Sveti Sava, a poznat je i po izvorima koji leče bolest i sterilitet.
Grupa od najmanje 50 stranih državljana, među kojima je najviše iz Ukrajine, privedena je u ponedeljak popodne u jednoj kući na Marezi, nadomak Podgorice.
Smrtna kazna u Srbiji ukinuta je 2002. godine kada je veliki broj najsurovih i najmonstruoznijih ubica promenom zakona umesto pred streljačkim strojem završio u zatvoru na 40 godina.
Petar P. pronađen je mrtav pored puta u Staroj Pazovi u julu 2025. godine, a sve je, prema navodima iz istrage, trebalo da izgleda kao saobraćajna nesreća.
Svrab, peckanje i neprijatan vaginalni sekret mogu da se povuku nakon terapije, ali kod mnogih žena kandida se ubrzo ponovo javlja. Razlog pritom nije uvek samo sama gljivica - određene navike i okolnosti pogoduju njenom ponovnom razvoju
Nakon razgovora sa Avom Karabatić koja tvrdi da je pretučena od starne verenika, ona nam je poslala i fotografije na kojima se nalaze vidljive povrede na njenom licu i glavi.
Redakcija Informera došla do informacije da je Ava Karabatić danas viđena u Urgentnom centru u Beogradu, gde je, prema saznanjima do kojih smo došli, potražila lekarsku pomoć zbog vidljivih povreda na glavi i licu, a ona nam je sve to i potvrdila.
Popularna voditeljka Jovana Jeremić oglasila se na svom Instagram profilu veoma emotivnom objavom posvećenom svom pokojnom ocu, koja je privukla veliku pažnju javnosti i mnoge ostavila bez teksta.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.