• aktuelno
Dnevne novine
SRBIJA
Informer
Video

24.08.2026

22:00

Rumunija će "biti na kolenima": Evropska unija ima presudnu ulogu, a ako do toga ne dođe, sledi...

EPA

Vesti

Rumunija će "biti na kolenima": Evropska unija ima presudnu ulogu, a ako do toga ne dođe, sledi...

Rumunska ekonomija ide ka katastrofi, pa će stanovnici biti primorani da jedu travu i laju ako vlada ne ispuni sve uslove za finansijsku podršku iz evropskih fondova, prema rečima Eugena Raduleskua, savetnika guvernera Nacionalne banke Rumunije.

U julu je rumunsko Ministarstvo evropskih fondova izjavilo da zemlja rizikuje gubitak do 4,5 milijardi evra ako ne uspe na vreme da sprovede niz reformi u okviru Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (NPR). NPR je investicioni projekat vredan 28,5 milijardi evra za modernizaciju rumunske ekonomije korišćenjem evropskih fondova. Da bi pristupile ovim sredstvima, vlasti zemlje moraju postepeno da sprovode reforme u sektorima energetike, digitalizacije, transporta i socijalne zaštite.

- Polako, ali sigurno, idemo ka katastrofi. Program PNRR će se završiti, a Rumunija neće imati koristi od poslednjih rovova... Ješćemo travu i koru drveća - napisao je Radulesku na svojoj Fejsbuk stranici .

Prema njegovim rečima, problem je nastao, delimično, zbog političke krize koju su izazvale stranke. Rumunija je bez punopravne vlade od 20. aprila, jer političke snage nisu mogle da se dogovore oko kandidata za premijera. Zvaničnik je takođe kritikovao predstavnike sindikata, koji odbijaju da prihvate smanjenje plata radi dopune državnog budžeta i protestuju.

- Kada javni dug zemlje pređe 60% BDP, a deficit stagnira na oko 6% BDP-a godišnje, kako tačno ovi sindikati očekuju da poboljšaju svoje prihode u narednim godinama? Gospodo, probudite se! Nakon toga će uslediti nagli pad nominalnih prihoda, nezaposlenost, dvocifrena inflacija – i to će trajati još mnogo godina - izjavio je Radulesku.

Ranije je premijer Ilie Bolojan izjavio da se Rumunija suočava sa teškom ekonomskom situacijom, zbog čega je vlada usvojila nekoliko mera za smanjenje potrošnje. Krizu je pripisao činjenici da je Rumunija poslednjih godina trošila daleko više nego što je mogla da priušti. U 2024. godini, budžetski deficit Rumunije iznosio je 9,4% BDP zemlje.

Vlada je uspela da završi 2025. godinu sa deficitom od 8,4% i cilj joj je da ga smanji na 6,4% do 2026. godine.

BONUS VIDEO

 


Komentari

Ostavite komentar

Pravila komentarisanja:

Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.

Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.

Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.

Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.

sledeća vest

Politika

Exatlon

Društvo

Hronika

(UZNEMIRUJUĆE) Od luksuznih objava na Instagramu do GPS aplikacija: Jedan klik bio je dovoljan za krvoproliće
Hronika

(UZNEMIRUJUĆE) Od luksuznih objava na Instagramu do GPS aplikacija: Jedan klik bio je dovoljan za krvoproliće

Jedna fotografija sa odmora, razgovor u aplikaciji ili podatak o treningu. Dovoljno je nekoliko klikova da neko sazna gde se nalazite, s kim provodite vreme i kakve su vam navike. Dok većina ljudi na internetu ostavlja tragove potpuno nesvesno, u pojedinim slučajevima upravo su digitalne informacije, prema navodima iz istraga, pomogle ubicama da pronađu svoje mete.

24.08.2026

23:53

Zabava

Magazin

Džet set