Imovina francuskog proizvođača automobila u Rusiji, vredna oko 2,2 milijarde dolara, postala je praktično za džabe vlasništvo Ruske Federacije. Tako je sačuvano 45.000 radnih mesta. Proizvodnja će biti nastavljena pod sovjetskim brendom 'moskvič'
Ugovorom je predviđeno da u roku od šest godina "Reno" može da se vrati u Rusiju i preuzme svoju imovinu nazad
Ruska Federacija kupila je juče imovinu francuskog proizvođača automobila "Reno" u Rusiji, vrednu više od 2,2 milijarde evra, za samo dve rublje! Kako je Kremlj objavio, to je urađeno jer se francuska firma zbog zapadnih sankcija u martu povukla iz Rusije, te je bilo potrebno sačuvati 45.000 radna mesta. Najavljeno je da će se u "Renoovoj" fabrici u Rusiji ubuduće proizvoditi čuveni sovjetski brend "moskvič".
Foto: Informer DN
Deo gradu Moskvi
Rusko ministarstvo industrije i trgovine saopštilo je da je francuska fabrika automobila data na upravljanje gradskoj vladi Moskve i jednom državnom istraživačkom centru.
- Ruska imovina u "Reno grupi" prešla je u vlasništvo države. Potpisani su sporazumi koji obezbeđuju transfer ruske imovine u "Renou" u ruke Ruske Federacije i moskovske vlade. Ti sporazumi omogućavaju prebacivanje akcija "Reno Rusije" gradu Moskvi i akcije "Avtovaza", koje su Francuzi imali, Centralnom istraživačkom i razvojnom institutu za automobile i motore NAMI - saopšteno je iz ruskog ministarstva.
Kako je dodato, grad Moskva će posedovati 100 odsto akcija "Reno Rusije", koji pravi i auto-brend "Nisan", dok će 67,69 procenata francuskih deonica u "Avtovazu" postati vlasništvo NAMI. Ostatak akcija će biti prebačen ruskoj državnoj tehnološkoj korporaciji "Rosteku".
Osim toga, ugovorom je predviđeno da u roku od šest godina "Reno" može da se vrati u Rusiju i preuzme svoju imovinu nazad.
- Ukoliko se u tom roku "Reno" ne vrati u Rusiju, uračunaćemo sve naše investicije i ostale troškove kad budemo svodili račune. Nećemo nikome ništa poklanjati - naglasio je ruski ministar industrije i trgovine Denis Manturov.
Foto: AP/Tanjug
Moskva
Direktor kompanije "Reno Rusija" Luka de Meo izjavio je da je transakcija izvedena prema zakonu.
- Doneli smo tešku ali neophodnu odluku. Činimo odgovoran potez prema naših 45.000 zaposlenih u Rusiji. Ovaj potez sačuvao je učinkovitost grupe i njenu sposobnost da se u budućnosti vrati u Rusiju u drugačijem kontekstu - rekao je De Meo.
I gradonačelnik Moskve Sergej Sobjanin kazao je da je doneo odluku da grad rukovodi fabrikom automobila kako bi sačuvao radna mesta.
- Proizvodnja će biti nastavljena pod čuvenim sovjetskim brendom "moskvič" - rekao je Sobjanjin.
Veliki gubici
Ovakav dogovor je napravljen nakon što je "Reno", kao i većina zapadnih kompanija, bio primoran da se zbog sankcija povuče iz Rusije. Analitičari kažu da zapadne firme pokušavaju da pronađu način da ne izgube svoju kompletnu imovinu u Rusiji, budući da zbog povlačenja sa tog tržišta već trpe ogromne gubitke.
- Zapadne kompanije pokušavaju da isplivaju iz novonastalog problema. Ugovor kakav je Rusija napravila sa "Renoom" jedan je od dobrih primera za sve ukoliko strane firme žele da se vrate u Rusiju - kažu stručnjaci.
'Mekdonalds' prodaje biznis u Rusiji
Američki lanac restorana brze hrane "Mekdonalds", koji se u martu povukao iz Rusije, saopštio je juče da je pokrenuo proces prodaje svog biznisa u toj zemlji nakon 30 godina poslovanja. U sklopu potpunog izlaska sa ruskog tržišta "Mekdonalds" namerava da otpiše "nenovčanu imovinu" u iznosu od oko 1,2 milijarde do 1,4 milijarde dolara.
"Humanitarna kriza izazvana ratom u Ukrajini i nagla promena nepredvidivosti poslovnog okruženja naveli su "Mekdonalds" da zaključi da dalje vlasništvo nad preduzećem u Rusiji više nije održivo", navela je kompanija u saopštenju.
Vladimir M. iz Kragujevca koji je pucao ženi u glavu, pobegao, pa potom sedeo dva sata zabarakadiran u automobilu, predao se, a Informer otkriva šta se sve nalazi u njegovom automobilu
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Vladimir M. iz Kragujevca koji je pucao ženi u glavu, pobegao, pa potom sedeo dva sata zabarakadiran u automobilu, predao se, a Informer otkriva šta se sve nalazi u njegovom automobilu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Na društvenoj mreži Iks osvanuo je nov snimak siledžije i blokadera Nikole Đorđioskog (33) iz Užica, koji je u sramnom napadu ogromnom kamenicom pogodio i teško povredio snimatelja Radio-televizije Srbije!
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić reagovao je na sramno ćutanje Evrope na veličanje ustaštva, istakavši da se u jednom njenom delu nacizam ponovo normalizuje, dok se prema različitim državama primenjuju dvostruki aršini.
Pavel Bušujev, rukovodilac Odeljenja za balkanska istraživanja Instituta zemalja ZND, u svojoj kolumni poručuje da je Rpublika Srpska ruski Dombas, a Ratko Mladić ruski heroj!
Mlada Nina Trnavac iz Užica, čiji je jučerašnji govor iz srca ovog grada dirnuo čitavu Srbiju, govorila je ekskluzivno za Informer i otkrila nove detalje terora koji je preživljavala u poslednje dve godine zbog blokadera i to samo zato što otvoreno podržava SNS i politiku predsednika Aleksandra Vučića.
Učesnici prve sezone Exatlona Srbija Radojica Lazić i Anabela Zonai trenutno se nalaze u Dominikani, a javnost najviše zanima da li je njihov odlazak povezan sa drugom sezonom takmičenja.
Reper Gazda Paja pokazaće svoje veštine u najvećem sportskom rijalitiju Exatlonu, a njegova žena Vesna je takođe u sjajnoj formi, pa je suprugu komotno mogla da se pridruži u takmičenju.
Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski obišla je danas radove na obnovi Čukur česme u Beogradu, jednog od najznačajnijih istorijskih mesta u prestonici, za čiju je obnovu Ministarstvo opredelilo 991.800,00 dinara.
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić danas prisustvuje svečanom puštanju u saobraćaj novih 28 kilometara Dunavskog koridora, saobraćajnice koja će doprineti boljoj povezanosti istočne Srbije sa Beogradom.
Požar koji je zahvatio deo opštine Lebane je ugašen, požari na Stolovima i kod Lukova kod Vranja i dalje nisu lokalizovani, ali je situacija bolja nego prethodnih dana, dok je u Deliblatskoj peščari mirno.
Ubistvo vatrogasca S. Č. (48) kojeg je hicima iz pištolja usmrtio šurak B. K. (39), potresla je sve koji su ga poznavali. Za njega, kao i za čitavu njegovu porodicu svi imaju samo reči hvale.
Ubistvo koje je potreslo Veliko Gradište i čitavu okolinu, sva je prilika da je bilo inicirano podelom imovine. U Velikom Gradištu kažu da su se B. K. i njegova sestra A. Č. posvađali oko podele imovine nakon očeve smrti u aprili mesecu ove godine.
Sinoć je u Zaječaru počeo tradicionalni rok spektakl, 59.Gitarijada koja se održava u podnožju Kraljevice uz rokere koji su pristigli iz svih gradova Srbije, ali i iz inostranstva.
Kada pas stavi šapu na svog vlasnika, to najčešće znači da želi da pokaže ljubav i privrženost. Ipak, ovaj gest nije samo znak nežnosti, već i važan način na koji pas komunicira sa čovekom.
Septembar je pravo vreme za nekoliko važnih poslova u bašti, a orezivanje biljaka spada među njih. Ipak, ne treba uzimati makaze i skraćivati sve redom.
nstagram je spremio novitet koji bi mogao da obraduje sve koji često objavljuju Reels. Umesto dugog sređivanja snimaka, nova opcija omogućava da se početna verzija videa napravi za svega nekoliko sekundi.
Bivša rijaliti zvezda Dalila Dragojević progovorila je o sukobu sa Vesnom Rivas i poručila da pevačica ne govori istinu kada kaže da je dobila na sudu.
Pevačica Jovana Nikolić Mišković prisetila se davnog susreta sa slavnim holivudskim glumcem Bred Pitom, koji je igrao u filmu njenog oca reditelja Božidara Nikolića.
Jelena Karleuša sinoć je u okviru manifestacije "Dani šljive" održala koncert u Blacu, a više od 50.000 ljudi dočekalo je pop divu uz gromoglasne ovacije.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.