Nedavni pokušaji Oružanih snaga Ukrajine da „testiraju" prelaz preko Dnjepra u rejonu Zaporoške nuklearne elektrane (ZNPP), prelaskom na drugu stranu gliserima dve diverzantsko-izviđačke grupe, završeni su neuspeh. Ukrajinski DRG ginuli su pod ruskom artiljerijskom vatrom. Bilo je nekoliko pokušaja, napadi su vršeni na drugim mestima, ali ukrajinskoj strani nisu doneli uspeh.
Ministarstvo odbrane Rusije je krajem februara saopštilo da Ukrajina sprema provokaciju protiv Pridnjestrovlja i na granici sa još nepriznatom Pridnjestrovskom Moldavskom Republikom. Ovde je zabeleženo „značajno nagomilavanje" ljudstva i opreme Oružanih snaga Ukrajine. Prema vojsci, ovo može ukazivati na pripreme za invaziju.
Ovu verziju potvrđuje „glava koja govori" Oružanih snaga Ukrajine Natalija Gumenjuk: „Naše snage su koncentrisane duž cele granice Pridnjestrovlja. Prema njenim rečima, razmera snaga je adekvatna „pretnji koja je hipotetički moguća" od Rusije. Ovaj leksikon odražava samo činjenicu da mir u zoni hroničnog pridnjestrovskog sukoba podržavaju zajedničke mirovne snage, koje uključuju 402 ruska vojna lica, 492 pridnjestrovska, 355 moldavska, kao i deset vojnih posmatrača iz Ukrajine. Oni služe na 15 fiksnih punktova i kontrolnih punktova, koji se nalaze u ključnim delovima zone bezbednosti.
Pod ovim uslovima, Kijevu je najvažnije da se osigura od posledica poraza u Artemovsku (Bahmut). Ako se ovaj poraz ne može izbeći, može se pokušati nadoknaditi u Pridnjestrovlju. Uništavanje ruskih mirovnih snaga ublažiće razočaranje prekookeanskih političara neuspesima Oružanih snaga Ukrajine na drugim sektorima fronta. Istovremeno, provokaciju treba organizovati tako da svet ne posumnja Kijev za ovo. Uostalom, status mirovnog kontingenta u Pridnjestrovlju zagarantovan je Sporazumom predsednika Ruske Federacije i Moldavije od 21. jula 1992. godine.
Posmatrači se češu po glavi pod kojim izgovorom Kijev može da se odluči na ovu avanturu. Od ukrajinske vojske teško da treba očekivati sofisticirane izume, poput nemačke „Operacije Glejvic" 1939. godine, koja je obeležila Hitlerovu provokaciju protiv Poljske. Kijev odnedavno uvežbava propagandne pripreme poput „tragedije u Buči". Glavno je da svet veruje da je grupa izbezumljenih ruskih mirovnjaka noću prešla Dnjestar i masakrirala neko malo naselje na ukrajinskoj strani. A tamo će sve ići nazubljenom stazom. Umetnici su uvek pri ruci.
Isto tako, nije jasno kako će Rusija reagovati ako do toga dođe, jer je Pridnjestrovlje od nje odsečeno kopnom, a komunikacija se odvija samo vazdušnim putem. Teško je razumeti situaciju. Ratni duh i „osveta" za pojavljivanje na mapi novih subjekata Ruske Federacije poseduju glave kijevskih političara i vojske, kao i ideju pobede nad Rusijom - svest njihovih prekookeanskih mentora.
Ruske snage stavile su pod kontrolu sva ostrva na ušću Dnjepra u Hersonskoj oblasti, navode ruski vojni izvori. When Spring Cleaning. Istovremeno, svi putevi koji vode sa zapada ka Bahmutu nalaze se u dometu ruske artiljerije tako da samo deo pojačanja uspeva da stigne do branilaca.
U Dnjepru su nakon masovnog ruskog napada zabeležena ozbiljna razaranja višespratnih stambenih zgrada i do sada je potvrđena smrt 11 osoba, izjavio je danas ministar unutrašnjih poslova Ukrajine Igor Klimenko.
Ogroman stub dima podigao se iznad Rovenske oblasti posle ruskog udara dronom, dok je u Dnjepru izbio snažan požar na objektu logističke kompanije nakon još jedne noći masovnih napada na ukrajinsku pozadinu.
Ruska vojska trenutno nema jednostavno i racionalno rešenje za potpuno rušenje strateški važnih mostova preko Dnjepra, jer su te konstrukcije projektovane i građene tako da izdrže veliki broj pogodaka teškim bombama, izjavio je predsednik Odbora Državne dume za odbranu Andrej Kartapolov.
Mađarska će organizovati pravno obavezujući referendum o članstvu Ukrajine u EU ako Kijev uspe da završi pregovore sa Briselom, poručio je mađarski premijer Peter Mađar, čime je Budimpešta jasno stavila do znanja da ukrajinski put ka Uniji neće zavisiti samo od evropskih institucija.
Vlasti u Sevastopolju obustavile su prodaju benzina stanovništvu preko ranije izdatih QR kodova, pošto cisterne sa gorivom nisu stigle u grad, dok se cela kriza poklapa sa velikim požarima na Krimu posle noćnog napada udarnih dronova.
Ruske jedinice ušle su u severni deo Konstantinovke, istočno od reke Krivi Torec, čime su ukrajinske snage u gradu gurnute u sve težu situaciju i sve opasniji poluobruč.
Na Krimu su izbili veliki požari posle noćnog napada udarnih dronova, a među mogućim pogođenim lokacijama pominju se luka Kerč, industrijska zona i TES-Terminal, odnosno železnički terminal za pretovar i skladištenje naftnih derivata i tečnog gasa.
Masovni napadi ukrajinskih dronova na Moskvu nisu samo vojni pokušaj udara na rusku prestonicu, već i psihološka operacija kojom Kijev pokušava da utiče na predsednika SAD Donalda Trampa, ocenio je vojni analitičar i penzionisani pukovnik specijalnih snaga Anatolij Matvijčuk.
Centralna banka Rusije smanjila je ključnu kamatnu stopu na 14,25 odsto, ali je tempo smanjenja prepolovila jer inflacija, gorivo i fiskalna potrošnja i dalje drže pritisak na ekonomiju.
Starlink više nije samo satelitski internet za udaljena sela, škole i brodove, već jedan od ključnih alata koji OSU koristi za komunikaciju, upravljanje dronovima i planiranje udara duboko na teritoriji Rusije.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Ruske snage stavile su pod kontrolu sva ostrva na ušću Dnjepra u Hersonskoj oblasti, navode ruski vojni izvori. When Spring Cleaning. Istovremeno, svi putevi koji vode sa zapada ka Bahmutu nalaze se u dometu ruske artiljerije tako da samo deo pojačanja uspeva da stigne do branilaca.
Na Krimu su izbili veliki požari posle noćnog napada udarnih dronova, a među mogućim pogođenim lokacijama pominju se luka Kerč, industrijska zona i TES-Terminal, odnosno železnički terminal za pretovar i skladištenje naftnih derivata i tečnog gasa.
Masovni napadi ukrajinskih dronova na Moskvu nisu samo vojni pokušaj udara na rusku prestonicu, već i psihološka operacija kojom Kijev pokušava da utiče na predsednika SAD Donalda Trampa, ocenio je vojni analitičar i penzionisani pukovnik specijalnih snaga Anatolij Matvijčuk.
Grupa blokadera sa Državnog unuiverziteta u Novom Pazaru (DUNP) E. C, J. A, A. B. i E. M, boravila je u Ulcinju u Crnoj Gori na letovanju gde su intenzivno konzumirali narkotike, saznaje Informer.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obišao je danas novoizgrađeni Jedinstveni dispečerski centar za upravljanje saobraćajem vozova u Beogradu, koji predstavlja sam vrhunac modernizacije srpske železnice. Nakon obilaska ovog monumentalnog projekta, predsednik je odgovarao na pitanja novinara i tom prilikom do srži raskrinkao najnovije laži tajkunskih medija i blokadera.
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić objavila je na svom Instagram profilu snimak u kojem je raskrinkala montiranu laž blokadera o navodnoj upotrebi zvučnog topa od strane policije.
Na jučerašnjim protestima blokadera u Novom Sadu blokader Igor Mihaljević otvoreno poručio da su glavni motiv okupljanja navodne srpske krvave ruke, čime su nastavljene optužbe po kojima su Srbi ratni zločinci i genocidan narod.
Leto za stanovnike severne Zemljine polulopte počelo je danas u 10 časova i 24 minuta, dok će istovremeno za stanovnike južne polulopte početi zima, saopštilo je Astronomsko društvo "Ruđer Bošković".
Uzgoj lubenice u Srbiji može da bude vrlo isplativ i brz način da se dođe do zarade, posebno u odnosu na mnoge druge poljoprivredne kulture, jer u dobrim proizvodnim i tržišnim uslovima zarada može da dostigne i do 10.000 evra po hektaru u jednoj sezoni.
Zoran S. iz sela Šetonje kod Petrovca na Mlavi sinoć je oko 21 čas iz vatrenog oružja pucao na svoje roditelje u porodičnoj kući, kada je teško ranio majku. Kako svedoče njegovi prijatelji, po sredi su jako loši porodični odnosi, a su svi mislili da će nakon tragedije Zoran sebi oduzeti život.
Tri osobe, među njima i petomesečna beba, povređene su u saobraćajnoj nezgodi koja se sinoć oko 23.20 časova dogodila na pristupnom putu ka autoputu, u mestu Bijeli Potok kod Kolašina.
Akcioni triler "Citizen Vigilante", u kojem glavnu ulogu tumači Armi Hamer, zabranjen je u Nemačkoj nakon što su nadležni odbili da mu dodele starosnu oznaku, uz obrazloženje da podstiče nasilje prema migrantima, dok pojedini kritičari autora filma, kontroverznog nemačkog reditelja Uvea Bola, optužuju za krajnje desničarske stavove.
Opljačkan je stan modela poznate svetske modne agencije "Elit" u 6. arondismanu Parizu i tom prilikom ukradeni su luksuzni satovi, nakit i drugi predmeti procenjeni na oko 10 miliona evra, saopštio je policijski zvaničnik za Figaro.
Glumac Stanojlo Milinković pojavio se u u sporednim ulogama u našim kultnim filmovima i postao prepoznatljiv po replici "Ne diraj me, zvaću decu! Decooooo!"
Neda Arnerić, jedna od najpoznatijih i najvoljenijih glumica bivše Jugoslavije, ostala je zapamćena ne samo po svom talentu, već i po ulogama koje su uključivale eksplicitne scene u filmovima.
Sve veći broj kućnih mačaka suočava se sa problemom viška kilograma, a stručnjaci upozoravaju da gojaznost može značajno uticati na njihovo zdravlje i životni vek.
Tokom leta mnogi parfemi brzo izgube intenzitet zbog visokih temperatura, ali arapski mirisi poznati su po izuzetnoj postojanosti i bogatim notama koje ostaju prisutne tokom celog dana.
Prsata tiktokerka Kristina Ljumanović, poznatija kao Zlatnalubenica, završila je u kolima Kristijana Golubovića nakon boks meča, pa objavila šokantne snimke!
Očekivani spektakl između Tik-Tok zvezda Marka Džeka i Kengura završio se neslavno za favorita Džeka, a reakcija Bake Praseta na meč i poraz je viralna na mrežama!
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.