DA LI JE CRNA GORA SKUPLJA OD MALDIVA: Jedan dan na egzotičnom ostrvu može da košta manje nego u Budvi
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
EPA
Vesti
Ekonomski savez BRIKS (Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika) mogao bi da prekine američku dominaciju u svetu. Najmanje 40 zemalja zainteresovano je da se priključi tom savezu, a od njih su već 23 podnele i zvaničan zahtev za članstvo, objavljeno je juče na početku samita BRIKS u Johanesburgu. U pitanju su zemlje poput Bolivije, Kube, Irana, Kazahstana, Indonezije, Turske, Argentine i Saudijske Arabije, koje se kao i osnivači BRIKS zalažu za okončanje hegemonije SAD, za multipolaran, pravedniji svet i trgovinu u sopstvenim valutama, umesto dolarom.
Velikom, 15. po redu samitu BRIKS prisustvuju predstavnici čak 67 država, uključujući 53 iz Afrike. U pitanju je najveći skup država nezapadnog sveta koji je dosad održan. Kako su organizatori najavili, na samitu, koji se završava sutra, biće reči o proširenju ekonomskog saveza.
Skupu prisustvuju osnivači bloka kineski predsednik Si Đinping, indijski premijer Narendra Modi, brazilski i južnoafrički lideri Lula da Silva i Siril Ramafosa, dok se ruski predsednik Vladimir Putin obratio preko video-linka (videti okvir), a njegovo mesto je u Johanesburgu zauzeo ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov. Svi oni su saglasni da bi BRIKS trebalo da se proširi i postane moćan blok, koji bi mogao da parira Zapadu.
Foto: EPA
O tome govore i podaci koje je Lavrov izneo.
- Stanovništvo zemalja BRIKS čini više od 40 odsto svetske populacije. Teritorije te grupe premašuju četvrtinu ukupne svetske teritorije. Procenjuje se da će 2023. godine BRIKS činiti oko 31,5 odsto globalnog BDP (po paritetu kupovne moći), dok je udeo grupe velikih industrijalizovanih zemalja G7 pao na 30 procenata. Prema nekim procenama, kombinovani BDP zemalja BRIKS će 2023. godine premašiti 27,6 biliona dolara - izneo je Lavrov.
On je prethodno u svom članku, pod naslovom "BRIKS: Ka pravednom svetskom poretku", objavljenom u ponedeljak u južnoafričkom listu "Ubuntu", istakao da je međunarodna zajednica umorna od ucena i pritisaka zapadnih elita i njihovih kolonijalnih i rasističkih manira.
"Zato, na primer, ne samo Rusija već i niz drugih zemalja dosledno smanjuju svoju zavisnost od američkog dolara, prelazeći na alternativne sisteme plaćanja i obračune u nacionalnim valutama", napisao je Lavrov.
Kako je naglasio, BRIKS ipak nema za cilj da zameni postojeće multilateralne mehanizme, a kamoli da postane novi "kolektivni hegemon".
"Naprotiv, zemlje BRIKS su se dosledno zalagale za stvaranje uslova za razvoj svih država, što isključuje 'blokovski' pristup u stilu Hladnog rata i geopolitičke igre. BRIKS nastoji da ponudi inkluzivna rešenja zasnovana na timskom pristupu", naveo je Lavrov.
U prilog tome da bi BRIKS zaista mogao da istisne Ameriku sa svetske scene govori i to što će na samitu tog bloka biti reči i o jačanju finansiranja i pozajmljivanja u lokalnoj valuti u sklopu Nove razvojne banke (NDB), poznatije kao BRIKS banke. Ona je osnovana 2015, a do sada je odobrila 83 investiciona projekta ukupne vrednosti više od 30,1 milijarde dolara. Nedavno je baš Južna Afrika, domaćin skupa, dobila 100 milijardi randa (5,27 milijardi dolara) od banke za izgradnju puteva, vodosnabdevanje i energiju. U pitanju su sve pozajmice u nacionalnim valutama.
Foto: Reuters
Ruski predsednik Vladimir Putin obratio se učesnicima samita BRIKS preko video-linka i rekao da je proces dedolarizacije u obračunima među zemljama tog saveza nepovratan. On je istakao da će i posle ovog samita biti razmotren niz procesa povezanih sa prelaskom na nacionalne valute, a da tu veoma važnu ulogu ima Nova razvojna banka BRIKS, koja se već pokazala kao pandan zapadnim finansijskim institucijama.
- Zemlje BRIKS pojačavaju saradnju u cilju ostvarenja sve većeg ekonomskog rasta i razvoja i to donosi opipljive rezultate. Među nama postoji partnerska podrška, sarađujemo na bazi ravnopravnosti i to je suština našeg strateškog kursa, koji odgovara osnovnom delu svetskog društva, odnosno većini - kazao je Putin.
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
106. 08. 2026. u 08:00
206. 08. 2026. u 08:00
Blokaderi, uprkos javnim pretnjama da će zajedno sa ''kolegama'' iz Sremske Mitrovice danas doći u centar Bogatića i "odmeriti snage" sa aktivistima SNS, ipak se nisu pojavili.
06.08.2026
10:32
Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske i lider Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić objavio je na svojim društvenim mrežama video koji je u veoma kratkom roku izazvao brojne reakcije.
06.08.2026
10:47
Da ustaškom ludilu nema kraja, potvrđuje i skandalozna izjava hrvatskog ministar ekonomije Ante Šušnjar, koji je direktno zapretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i Srbima, prizivajući novu "Oluju".
06.08.2026
08:50
Blokaderka Bojana Vatić, zgrozila je javnost svojim objavama u vezi sa zločinačkom akcijom "Oluja".
06.08.2026
09:42
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je danas svim zaposlenima u rudarskoj industriji Dan rudara u kojoj je poručio da rudarstvo i u našem veku opstaje kao jedan od stubova privrede i energetske stabilnosti Srbije.
06.08.2026
08:17
Zbog radova na redovnom održavanju na državnom putu I A reda, deonici petlja Ub - petlja Obrenovac u smeru ka Beogradu danas će do 17 časova za saobraćaj biti zatvorena vozna saobraćajna traka u dužini od 1,5 kilometara, saopšteno je iz Puteva Srbije.
06.08.2026
10:00
Od 7. avgusta u Crnoj Gori počinju da važe izmene Zakona o bezbednosti saobraćaja, koje donose stroža pravila za vozače električnih trotineta, mlade vozače i roditelje. Za kršenje ovih pravila predviđene su kazne do 600 evra.
06.08.2026
09:00
U Srbiji je u 7 sati najtoplije u Beogradu, gde je izmereno već 28 stepeni!
06.08.2026
07:20
Ministarstvo privrede raspisalo je javni poziv za dodelu bespovratnih sredstava namenjenih unapređenju lokalnog ekonomskog razvoja kroz razvoj preduzetništva u iznosu od 31 milion dinara, a prijave će trajati sve do 11. avgusta 2026. godine.
06.08.2026
08:00
Zvanični srednji kurs dinara za evro danas iznosi 117,3726 dinara.
06.08.2026
07:00
Digitalni nomad V. H. (58) i njegova supruga, domaćica H. N. (44), sigurno nisu ni slutili da će kao turisti uneti nemir u Splitsko naselje i biti privedeni u hrvatski pritvor.
06.08.2026
09:45
Viši sud u Beogradu odredio je danas pritvor osumnjičenima za ubistvo pekara Radivoja G. Karaburmi.
06.08.2026
10:03
Državljanin Turske K.E., koji je uhapšen zbog sumnje da je brutalno ubio rusku državljanku Ljudmilu Turkovu Konstantinovnu (27), a potom njeno telo spakovao u putni kofer i bacio u kanal Vizelj, na saslušanju u tužilaštvu negirao je zločin i izneo šokantne tvrdnje da je u ubistvu učestvovalo više osoba.
06.08.2026
07:34
Dvojica muškaraca starosti 30 i 37 godina teško su povređena u saobraćajnoj nesreći koja se sinoć dogodila u Zemunu..
06.08.2026
07:20
Iza kulisa plažnih barova i noćnih klubova neretko isplivaju priče o narko-mrežama koje pokušavaju da iskoriste svet provoda za dilovanje droge. Hapšenje nekoliko državljana Srbije u Budvi zbog dilovanja droge po barovima i kafićima, ponovo je skrenulo pažnju na pažnju na narko - kriminal iza sjaja noćnog života.
06.08.2026
07:15
Nakon skandala sa zastavom takozvane države Kosovo, pevačica Kejti Peri se uputila u Crnu Goru, tačnije Kotor.
04.08.2026
22:19
Supruga čuvenog srpskog pisca Borislava Pekića, Ljiljana Pekić preminula je danas u 94. godini.
04.08.2026
14:14
Pop zvezda Kejti Peri tokom nastupa na festivalu u Prištini razvila je zastavu lažne države Kosovo i izazvala burne reakcije.
04.08.2026
12:38
Istaknuti srpski glumac Jovo Maksić je proteran sa ognjišta tokom operacije "Oluja" kojom je izvršeno etničko čišćenje Srba sa prostora Krajine, te je sad progovorio o najtežem periodu u životu.
03.08.2026
17:14
Albanska pevačica Dua Lipa sramno je nazvala pljeskavicu "tradicionalnim kosovskim sendvičem", nakon čega su odmah usledile reakcije Srba.
03.08.2026
12:44
Britanski Institut za bezbednost veštačke inteligencije (AISI) saopštio je danas da su modeli kompanija Anthropic i OpenAI tokom testiranja pokušali da prevare ljude kako bi izvršili zadate zadatke, što je ocenio kao dosad nezabeležen primer autonomnog i obmanjujućeg ponašanja.
06.08.2026
09:30
Zdravlje creva ima veliki uticaj na ceo organizam, a jedna biljka se posebno izdvaja zbog svojih blagotvornih svojstava. Nana može pomoći varenju i ublažiti određene tegobe, tvrde stručnjaci.
06.08.2026
08:00
Ove makarone pripremaju se brzo i jednostavno kuvanjem testenine i mešanjem sa toplim sosom od sira, putera i mleka ili kisele pavlake.
06.08.2026
06:00
Koja seksualna poza ženama pruža najviše zadovoljstva često je tema rasprava, a novo istraživanje donelo je odgovore koji su iznenadili mnoge.
05.08.2026
23:20
Kremasta, osvežavajuća i puna voća, ova torta bez pečenja idealan je izbor za vrele letnje dane.
05.08.2026
22:30
Pevačica Nataša Bekvalac pokrenula je lavinu komentara na društvenim mrežama nakon što je objavila poruku o položaju žena u savremenom društvu.
06.08.2026
10:11
Dea Đurđević pokazala je sobu svoje ćerke Iris, a njeni pratioci bili su oduševljeni kako je voditeljka uredila kutak za bebu.
06.08.2026
09:17
Pevačica Ana Bekuta često pratioce na društvenim mrežama iznenadi fotografijom iz mlađih dana.
06.08.2026
07:31
Milena Stamenković, devojka jutjubera Bake Praseta, ponovo je uspela da zapali društvene mreže serijom izazovnih selfija.
06.08.2026
07:00
Starleta Ana Korać ponovo je zapalila mreže, i to fotografijama u haljini koja je više otkrivala nego pokrivala.
06.08.2026
06:01
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.