Ukrajina rizikuje da izgubi sukob sa Rusijom u prvoj polovini 2024. godine, napisao je bivši američki ambasador pri NATO-u Ivo Dalder u članku za Politiko .
- Tramp bi mogao da obezbedi svoju nominaciju kao republikanskog kandidata već krajem meseca. I republikanci na Kapitol Hilu će tada želeti da drže korak sa svojim predsedničkim kandidatom, što će zaustaviti pomoć Ukrajini - piše Dalder.
Prema njegovom mišljenju, Evropa nema ni rezerve ni proizvodne kapacitete da nadoknadi manjak naoružanja. Dalder napominje da će Ukrajina očigledno trpeti posledice takvog nedostatka, jer njena sposobnost da drži liniju fronta dugu hiljadu kilometara i da se brani od raketnih napada vitalno zavisi od stalne američke podrške.
Oružane snage Ukrajine su 4. juna pokrenule kontraofanzivu na pravcu Južnodonjeck, Bahmut i Zaporožje, ubacivši u borbu brigade obučene od strane NATO -a i naoružane stranom opremom. Ali nisu bili u stanju da savladaju čak ni taktičku odbranu ruskih trupa i pretrpeli su ozbiljne gubitke.
U tom kontekstu zapadni mediji sve češće pišu da su SAD i EU počele da se zamaraju ukrajinskom krizom, a podrška Volodimiru Zelenskom slabi. Kako prenosi En-Bi-Si, američki i evropski zvaničnici već razgovaraju sa vlastima u Kijevu o mogućim posledicama mirovnih pregovora sa Rusijom, uključujući i ono čega bi bivša sovjetska republika možda morala da odustane da bi postigla sporazum.
Poljska vojska objavila je u utorak da je podigla četiri lovca F-16 kako bi nadzirali granicu s Ukrajinom, nakon velikog ruskog bombardovanja susedne zemlje.
Turska je upozorila svoje saveznike da neće dozvoliti da se minolovci prebace u Ukrajinu iz Velike Britanije krot Bosfor i Dardanele, saopštio je Centar za borbu protiv dezinformacija pri Upravi za komunikacije Predsedničke administracije Republike Turske.
Ukrajinske oružane snage će se 2024. fokusirati na operacije protiv Krima i preći na odbranu na istoku, rekao je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski u intervjuu za britanski časopis Ekonomist.
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Dmitro Kuleba uputio je poziv da se ubrza isporuka sistema za protivvazdušnu odbranu, borbenih dronova i raketa dugog dometa, saopštilo je danas ukrajinsko Ministarstvo spoljnih poslova.
U seriji ruskih raketnih napada na Harkov poginula je jedna žena, a 41 osoba je povređena, dok je u udarima na Kijev povređeno 16 ljudi, od kojih je 15 hospitalizovano.
Ruski predsednik Vladimir Putin, koji će se kandidovati na izborima u martu, u svom novogodišnjem obraćanju usputno se dotakao rata u Ukrajini, pozdravljajući svoje vojnike kao heroje, ali najviše ističući jedinstvo i zajedničku odlučnost.
Majdan sa ciljem dovođenja na vlast Valerija Zalužnog može da se izvede za samo tri dana, rekao je direktor ukrajinskog instituta za analizu i upravljanje politikom Ruslan Bortnik u intervjuu za Jutjub kanal „Da, jeste“.
Direktor CIA Džon Retklif možda je u Moskvu stigao sa mnogo tvrđom porukom od prethodnih američkih izaslanika – upozorenjem ruskom rukovodstvu da ne ide predaleko u eskalaciji jer bi posledice po samu Rusiju mogle da budu ozbiljne, ocenio je bivši premijer Švedske Karl Bilt.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je ukaz kojim vladi daje pravo da uvede privremenu državnu upravu nad kritičnom infrastrukturom ukoliko privatni vlasnici ne uspeju da je zaštite od napada dronovima ili je posle udara ne obnove dovoljno brzo.
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je tokom razgovora sa direktorom CIA Džonom Retklifom odbio američke predloge za mirovno rešenje i mogućnost opšteg prekida vatre tokom 2026. godine, uz poruku da će Rusija na nove ukrajinske operacije odgovoriti „trostruko snažnije“.
Ruski predsednik Vladimir Putin navodno je pristao da tokom dva dana povezana sa posetom direktora CIA Džona Retklifa ne budu izvođeni masovni vazdušni udari na Kijev i okolinu, pod uslovom da Ukrajina u istom periodu ne napada Moskvu i severozapad Rusije, uključujući Sankt Peterburg.
Ruski predsednik Vladimir Putin potpisao je tri ukaza čiji sadržaj nije javno objavljen upravo na dan iznenadne posete direktora CIA Džona Retklifa Moskvi, što je odmah pokrenulo spekulacije o tome šta se nalazi u dokumentima označenim brojevima 605, 606 i 607.
Ruski raketni udar na područje Borispolja dok se nemački ministar spoljnih poslova Johan Vadeful nalazio u Kijevu predstavlja „jasnu uvredu Nemačkoj“, ocenio je dopisnik nemačkog Velta Kristof Vaner.
Ruske snage izvele su tokom noći novi talas udara na ciljeve širom Ukrajine, a eksplozije i požari zabeleženi su u Dnjepropetrovsku, Harkovu, Černigovu i Zaporožju, dok je vazdušna uzbuna proglašavana u nizu regiona.
Ukrajinska kampanja za vojnu i logističku izolaciju Krima troši ogromne količine dronova i drugih sredstava, a predsednik Volodimir Zelenski sada je priznao da je novac namenjen Ministarstvu odbrane za drugu polovinu 2026. potrošen unapred i da je u vojnom budžetu nastala rupa od čak 27 milijardi dolara.
Susret predsednika Rusije Vladimira Putina i američkog repera Kanjea Vesta moguć je tokom predstojeće posete muzičara Rusiji, izjavila je prva zamenica predsednika Odbora Državne dume za međunarodne poslove Svetlana Žurova.
Povratak generala Sergeja Surovikina iz Afrike i njegov navodni sastanak sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom mogli bi da budu signal da se Moskva sprema za mnogo žešću fazu rata u Ukrajini.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Poljska vojska objavila je u utorak da je podigla četiri lovca F-16 kako bi nadzirali granicu s Ukrajinom, nakon velikog ruskog bombardovanja susedne zemlje.
Direktor CIA Džon Retklif možda je u Moskvu stigao sa mnogo tvrđom porukom od prethodnih američkih izaslanika – upozorenjem ruskom rukovodstvu da ne ide predaleko u eskalaciji jer bi posledice po samu Rusiju mogle da budu ozbiljne, ocenio je bivši premijer Švedske Karl Bilt.
Dok blokader Dejan Gladović fizički nasrće na aktiviste SNS- a, u javnost su isplivali šokantni detalji o njegovoj porodici koji otkrivaju svu pozadinu i vrednosti za koje se ovi ljudi zalažu!
Predsednik SNS i savetnik predsednika Republike Miloš Vučević oglasio se povodom nezapamćenih uvreda i besramnog medijskog linča koji tajkunski mediji sprovode nad nekadašnjom najboljom teniserkom sveta Jelenom Janković.
Čim iz Zagreba stigne bilo kakva otrovna strelica, uvreda ili provokacija usmerena protiv predsednika Srbije Aleksandra Vučića i naše države, blokaderski mediji u Beogradu u roku od pet minuta piju tu ustašku propagandu i sa oduševljenjem je plasiraju javnosti.
Odbornik "Užičke akcije" Milovan Kuburović, inače desna ruka i potrčko Radovana Novakovića (kolovođe blokada koji je nedavno optužen za napad na policiju), uhvaćen je u teškim mutnim radnjama, a onda se juče za skupštinskom govornicom i sam izlanuo i priznao nedelo.
Opoziciona mašinerija raspada se u paramparčad pod naletom sopstvene nesposobnosti, jeftinih političkih spletki i potpunog odsustva bilo kakvog plana za Srbiju. O tome najbolje svedoče reakcije nekadašnjih podržavalaca i aktivista koji su masovno počeli javno da se odriču blokaderskog pokreta i pružaju podršku predsedniku Aleksandru Vučiću.
Za vreme vlasti najgoreg političara Borisa Tadića, bilo je gotovo sasvim normalno javno iznositi stavove da je Kosovo nezavisno, da je u Srebrenici počinjen genocid, kao i brojne druge tvrdnje koje su direktno išle protiv interesa Srbije.
Reper Pavle Bošković, poznatiji kao Gazda Paja, novi je učesnik druge sezone Exatlona, a iza sebe ima bogatu karijeru punu zabave i šokantnih dešavanja.
Skijanje na vodi bio je preveliki izazov za bivšu takmičarku "Exatlona" Sanju Kalinović, koja je odustala i pre nego što je pokušala da savlada ovu disciplinu, dok je šampion rijalitija Marko Nikolić uspeo da pokaže umeće!
Šampion Exatlona Marko Nikolić i voditeljka Jelena Dimitrijević odmerili su snage u akva kartingu i najavili drugu sezonu najvećeg sportskog rijalitija.
Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja obaveštava javnost da će roditelji od 1. oktobra 2026. godine moći da podnose zahteve za ostvarivanje prava na status roditelja negovatelja, elektronskim putem ili neposredno u nadležnim centrima za socijalni rad.
Aleksandar S. (24) koji je juče uhapšen po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, zbog sumnje da je na kuću biznismena na Bežanijskoj kosi dva puta bacio bombe, sredinom maja prošle godine hapšen je u Crnoj Gori zbog sumnje da je kao pripadnik kriminalne grupe učestvovao u planiranju likvidacije jednog preduzetnika iz Kotora.
Jezivi detalji i svedočenja sa mesta stravične nesreće u Ulici Četvrtog kraljevačkog bataljona u Kraljevu iz sekunda u sekund oslikavaju punu razmeru tragedije koja je potresla Srbiju.
Holivudski glumac Žan-Klod Van Dam izjavio je danas u Nišu da je od Roberta de Nira naučio kako da gradi lik za filmske uloge, i da mu gluma omogućava da bude šta god poželi.
Smrt legendarne kantri zvezde Doli Parton, koja je juče preminula u 80. godini, vratila je u fokus jednu od najpoznatijih pesama koje je napisala tokom svoje blistave karijere, "I Will Always Love You".
Stručnjaci savetuju da se tokom visokih temperatura prema baštama odnosimo poput onih na Mediteranu, biramo biljke otporne na sušu, čuvamo vlagu u zemljištu i zalivamo pametnije kako bi biljke lakše podnele sve toplija leta.
Vojvoda i vojvotkinja od Saseksa Hari i Megan Markl stigli su danas u Veliku Britaniju, a u zemlju su iz Kalifornije zajedno sa svoje dvoje dece doputovati privatnim avionom.
Nova opcija u iOS-u 27 konačno rešava jedan od dosadnih problema na Ajfonu. Korisnici sada mogu odvojeno da podešavaju jačinu alarma i zvona, umesto da oba koriste istu jačinu zvuka.
Kuvana jaja mogu bezbedno da se čuvaju u frižideru do 7 dana, ako su pravilno odložena. Iako su odličan i praktičan izvor proteina, vitamina i minerala, nakon kuvanja imaju kraći rok trajanja nego sirova jaja.
Video zlatnog retrivera po imenu Los postao je veoma popularan na internetu nakon što je u prodavnici kućnih ljubimaca ugledao malo morsko prase. Pas je navodno čak pola sata sedeo ispred staklenog prostora i bez prestanka ga posmatrao.
U novoj epizodi emisije "Demanti" koja će se emitovati sutra u 20h, poznati pevač otvoreno govori o gubitku rođenog brata i periodu kada je, kako priznaje, razmišljao o suicidu.
Tiktokerku i bivšu rijaliti učesnicu Anju Todorović nedavno je ostavio dečko, a ona se sada oglasila u suzama sa tvrdnjom da joj je naneo velike traume.
Ćerka pevačice Jane Todorović, Kristina Džulijen Todorović iznanadila je pratioce, nakon što je na instagramu njene majke osvanuo snimak kako peva čuveni hit "Barabar".
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.