Glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Aleksandar Sirski upozorava da se situacija na frontu u prethodnih nekoliko dana naglo pogoršala!
Sirski je takođe potvrdio povlačenje ukrajinskih trupa iz Berdičija i Semjenovke kod Avdejevke odnosno iz Novomihajlovke kod Marjinke.
- Neprijatelj je pokušavajući da preuzme stratešku inicijativu i probije liniju fronta koncentrisao svoje glavne napore u nekoliko pravaca i stvorio značajnu prednost u snagama i sredstvima - napisao je glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine na svom kanalu na Telegramu.
Sirski navodi da se najteža situacija razvila na Pokrovskom i Kurahovskom pravcu gde se vode žestoke borbe.
- Neprijatelj je rasporedio do četiri brigade na tim pravcima i pokušava da razvije ofanzivu zapadno od Avdijivke i Marjinke probijajući se do Pokrovska i Kurahova na nove linije zapadno od Berdičija, Semjenovke i Novomihajlovke. Uopšteno govoreći, na tim pravcima, neprijatelj je postigao određene taktičke uspehe, ali nije mogao da ostvari operativnu prednost - napisao je Sirski i dodao da se brigade koje su obnovile svoju borbenu sposobnost premeštaju na borbena područja kako bi zamenile jedinice koje su pretrpele gubitke.
Kritično je prema njegovim rečima i kod Časov Jara.
Sirski je takođe rekao da nema znakova neposredne pripreme neprijatelja za ofanzivne akcije na severu Ukrajine, ali da postoji povećan broj i pregrupisavanje neprijateljskih trupa u pravcu Harkova.
Mnogi ruski vojni blogeri na Telegramu, podsetimo, navode da su ruske snage zauzele Kislovku kod Kupjanska i objavljuju snimke sa ruskom zastavom u selu. Ukrajina za sada nije zvanično potvrdila gubitak Kislovke, međutim, ukrajinski Telegram kanal DeepState, blizak obaveštajnim službama, navodi da je u petak došlo do ruskog proboja na tom delu fronta.
Ministarstvo odbrane Rusije saopštilo je u nedelju da je osvojena Novobahmutovka koja se nalazi severozapadno od Avdijivke. DeepState navodi da je selo izgubljeno i da su Rusi osvojili i Berdiči.
Bivši službenik ukrajinske Službe bezbednosti, Vasilij Prozorov, izneo je mišljenje da bi susedne države poput Mađarske i Poljske, mogle da "pocepaju" Ukrajinu na različite delove, što bi dovelo do nestanka Ukrajine kao države.
Vojnici Oružanih snaga Ukrajine se predaju u velikom broju zbog teške situacije na frontu, rekao je bivši savetnik šefa Pentagona pukovnik Daglas Mekgregor u intervjuu za Jutjub kanal "Judging Freedom".
General-pukovnik Aleksandar Sirski, glavnokomandujući ukrajinske vojske, izjavio je da je rusko vojno vođstvo dalo zadatak trupama da do 9. maja zauzmu grad Časov Jar u Donjeckoj oblasti.
Francuska i Velika Britanija bi, teoretski, mogle da pošalju trupe u Odesu, ali je malo verovatno da će ih Amerika podržati, sugerisao je bivši analitičar CIA Lari Džonson u intervjuu za jutjub kanal "Dalajog vrks".
Ruski predsednik Vladimir Putin održao je opširan govor na kongresu vladajuće stranke Jedinstvena Rusija u kojem je, usred rata protiv Ukrajine, prvi put direktno priznao da Rusija pati od ozbiljnih problema zbog sve žešćih ukrajinskih udara duboko unutar ruske teritorije.
Prema zvaničnoj proceni Sjedinjenih Američkih Država, situacija na ratištu se preokrenula i Ukrajina se trenutno nalazi u fazi u kojoj ostvaruje velike pobede.
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Sukob u Ukrajini ulazi u novu, izuzetno opasnu fazu nakon što su ukrajinske Snage za bespilotne sisteme direktno aludirale na predstojeći udar na Krimski most.
Ukrajinska vojska se, prema navodima frontovskih izvora, povlači iz istočne Konstantinovke nakon što su ruske snage probile istočni sektor grada i ušle u severne okruge Novoselivka i Červonij, čime su presekle kopnene linije snabdevanja ukrajinskog garnizona.
Dok se sukob u Istočnoj Evropi pretvorio u dugotrajan rat iscrpljivanja, režim u Severnoj Koreji uspeo je da izvuče ogromnu finansijsku i tehnološku korist iz ove krize, čime je praktično neutralisao višedecenijske međunarodne sankcije.
Osnivač italijanskog lista Il Foglio, Đulijano Ferara, objavio je tekst pod naslovom "Eskalacija - to je bila odluka", u kojem otvoreno podržava intenziviranje vojnih dejstava protiv Rusije i širenje napada na rusku teritoriju.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski povukao je neočekivan diplomatski potez uputivši otvoreno pismo predsedniku Ruske Federacije Vladimiru Putinu, u kojem predlaže hitno pokretanje direktnih pregovora na najvišem nivou radi okončanja ratnih dejstava.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Bivši službenik ukrajinske Službe bezbednosti, Vasilij Prozorov, izneo je mišljenje da bi susedne države poput Mađarske i Poljske, mogle da "pocepaju" Ukrajinu na različite delove, što bi dovelo do nestanka Ukrajine kao države.
Organizatori festivala Belgrade Music Week oglasili su se saopštenjem u kojem su demantovali da je sinoć tokom završne večeri festivala došlo do incidenta.
Reakcije nakon subotnjeg veličanstvenog skupa održanog u Beogradu, gde se, prema procanama MUP-a okupilo neverovatnih 207.000 građana Srbije, poštovalaca politike predsednika Aleksandra Vučića, ne prestaju da se nižu.
Blokaderi Dejan Petar Zlatanović i član Nove DSS Bojan Dimitrijević glavni su akteri snimka na kom se vidi kako se oni i njihovi istomišljenici nadaju ubijanju naprednjaka po receptu iz 19. veka, kao i ubistvu predsednika Aleksandra Vučića po uzoru na Majski prevrat.
Poslanica Jelena Pavlović koja je juče govorila na blokaderskom skupu u Kraljevu, donedavno je vodila ljude da aplaudiraju predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Pavle Grbović, opozicionar, blokader sa dna kace i predsednik Pokreta slobodnih građana, ostovao je sinoć u "Utisku nedelje" na blokaderskoj televiziji i tom prilikom šokirao svojim izjavama.
Miloš Bešić, profesor i blokader na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Beogradu, gostovao je sinoć u "Utisku nedelju" i tom prilikom istakao da se opozicionari nikada neće odreći svojih ambicija u korist "studenata".
Prema izveštaju Republičkog hidrometeorološkog zavoda, u Srbiji je u 11 sati najtoplije bilo u Kikindi, sa izmerenih 36 stepeni, a najsvežije na Kopaoniku, 23 stepena Celzijusove skale.
Na sajtu Ministarstva unutrašnje i spoljne politike Republike Srbije, saopšteno je da se alpinistički pojas Canyon Guide Harness Petzl povlači sa srpskog tržišta!
Savremena nauka može da prati kretanje tektonskih ploča, ali ne i da odredi trenutak kada će doći do razornog potresa. Upravo zato predviđanje zemljotresa ostaje jedan od najvećih izazova geologije.
Pripadnici Federalne specijalizovane jedinice za spasavanje pod vodom (FUCZ) i Jedinice za podršku MUP Posavskog kantona pronašli su i izvukli danas iz reke Save telo muškarca inicijala V. Ž.
Nišlijka Tamara S. pravnosnažno je osuđena na godinu dana zatvora i izrečena joj je mera bezbednosti obaveznog čuvanja i lečenja u psihijatrijskoj ustanovi zbog kršenja porodičnih obaveza usled ćega je došlo do smrti njenog trogodišnjeg sina.
Stravičan snimak vršnjačkog nasilja u Hrvatskoj brzinom svetlosti se širi društvenim mrežama. Kako se može videti na snimku, devojčice maltretiraju drugu, dok njih još oko 15 stoji i posmatra.
Po nalogu bjelopoljskog osnovnog tužilaštva uhapšeno je operativno interesantno lice A. O. (37) zbog toga što je pokušao da od oca bivše supruge iznudi 20 hiljada evra, kao i zbog pretnji bivšoj ženi i tašti.
Svečanom dodelom nagrada i projekcijom filma "Saučesnici" reditelja Marka Novakovića završen je 9. Ravno Selo Film Festival, međunarodni festival prvog ili drugog filma, koji je tokom četiri dana u Ravnom Selu okupio filmske autore, goste iz zemlje i inostranstva, mlade stvaraoce i publiku.
Glumac Predrag Miki Manojlović odbio je reditelja Stivena Spilberga, a francuskom predsedniku Emanuelu Makronu je u lice rekao istinu o Kosovu i Metohiji.
Za Bikove, Lavove i Vodolije očekuje se izuzetno povoljan period tokom leta. Finansijska situacija im se poboljšava, a dugovi se postepeno smanjuju ili nestaju.
Zbog ekstremno visokih temperatura koje su pogodile Francusku, mnogi građani traže jednostavne načine da rashlade svoje domove. Trik koji je privukao pažnju je korišćenje aluminijumske folije za smanjenje toplote u prostorijama.
Postoje oni bezvremenski kolači koji instant budne nostalgiju. Mirišu na detinjstvo, toplinu doma i maminu ili bakinu svesku sa receptima. Upravo takve su i ledene kiflice.
Muzička zvezda Zorica Brunclik danas proslavlja svoj 71. rođendan, a iako njen život pun je uspona i padova, pevačicu optimizam i smeh nikada nisu napuštali.
Voditeljka Jovana Jeremić na odmoru je u Italiji sa partnerom Milošem Stojanovićem Tigrom, a pratioce je obradovala provokativnom fotografijom iz kafića.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.