Rat između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije ili Kine može početi u bilo kom trenutku, moramo biti spremni za to, izjavio je šef Vazduhoplovnih snaga SAD-a Frenk Kendal tokom nedavnog govora.
Obraćajući se kadetima Akademije vazduhoplovnih snaga SAD-a, Kendal je naglasio da je njegova glavna misija kao čelnika Ministarstva vazduhoplovstva "upozoriti na potrebu hitnih priprema za mogući rat".
- Rat s Kinom ili Rusijom nije isključen, može početi u bilo kom trenutku - rekao je on kadetima, dodajući da Kina poseduje oružje osmišljeno da porazi američke snage u Tihom okeanu, uključujući Tajvan i Južno kinesko more, koje su prioriteti za nacionalne interese Kine.
"Moramo biti spremni"
Prošle nedelje komandant američke vojske u Indo-Pacifičkom regionu, admiral Semjuel Paparo, upozorio je svoje trupe da "moraju biti spremne" nakon što je Kina ovog leta održala najveće vojne vežbe simulirajući invaziju na Tajvan, samoupravni ostrv koji Peking smatra svojom teritorijom.
Kendal je takođe istakao da Rusija "pokazuje spremnost za upotrebu sile protiv susednih država" i da je "ozbiljno razmatrala mogućnost upotrebe nuklearnog oružja tokom rata u Ukrajini".
- Mogućnost upotrebe nuklearnog oružja realnija je nego ikada - dodao je on.
Foto: Reuters
Kendall je upozorio kadete da će njihov zadatak biti da spreče "najveću moguću katastrofu u ljudskoj istoriji," jer Rusija sve više zavisi od nuklearnog oružja, dok Kina razvija nuklearni arsenal uporediv sa američkim i ruskim.
- Razmišljati da nuklearne sile neće međusobno ratovati samo zato što to nisu činile u prošlosti je veoma opasno," rekao je Kendal. "Pretnja nuklearnog rata se vratila, možda u još opasnijem obliku - dodao je on.
"Moramo modernizovati nuklearne kapacitete"
U septembru ove godine, Kendalova zamenica Melisa Dalton pozvala je naciju da "punom brzinom" modernizuje svoje nuklearne kapacitete. "Po prvi put u istoriji suočavamo se s dva strateška konkurenta koja su nuklearne sile s velikim i rastućim nuklearnim arsenalima."
U međuvremenu, Pentagon je najavio prilagođavanje svoje strategije nuklearnog odvraćanja, uključujući planove za "odvraćanje više nuklearno naoružanih protivnika istovremeno." Ministarstvo odbrane upozorilo je da sve više država daje prioritet ulozi nuklearnog oružja u svojim strategijama nacionalne bezbednosti.
Prema podacima Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira, Rusija i SAD zajedno poseduju gotovo 90% svih nuklearnih bojevih glava, s 5580 bojevih glava u Rusiji i 5044 u SAD-u. Kineski nuklearni arsenal je treći najveći u svetu s 500 bojevih glava.
Transfer nuklearnog oružja Ukrajini bio ekvivalentan izvršenom aktu napada na Rusiju na osnovu odredbi ažurirane nuklearne doktrine Ruske Federacije, rekao je Dimitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta za bezbednost Rusije.
Ruske snage nastavljaju brzo napredovanje na teritoriji Ukrajine, ostvarujući značajne uspehe. Prema rečima analitičara i vojnih blogera, tokom novembra ruska vojska zauzela je teritoriju približne veličine polovine šireg Londona.
Oslobađanje Velike Novoselke u Donjeckoj Narodnoj Republici od strane ruskih snaga moglo bi izazvati kolaps celog ukrajinskog fronta na jugu, prenosi "Strana.ua" na svom Telegram kanalu.
Agencija Blumberg je, pozivajući se na svoje izvore, navela da je britanska vlada nedavno, bez javnog oglašavanja, isporučila Ukrajini desetine krstarećih raketa "Storm šedou".
Ukrajina je spremna za pregovore sa Rusijom, ali strpljenje Kijeva nije neograničeno, izjavio je stalni predstavnik Ukrajine pri UN Andrej Meljnik na sednici Saveta bezbednosti, sazvanoj zbog aktuelne situacije u Ukrajini.
Ruski stručnjaci analizirali su američki udarni dron „Hornet“, koji je, prema ruskim izvorima, presretnut sredstvima za elektronsko ratovanje i prizemljen gotovo neoštećen.
Rusija će pojačati udare na luke Odese, ali i na Kijev, Zaporožje, Dnjepropetrovsk i druge velike ukrajinske gradove, ocenio je penzionisani general ruske Spoljnoobaveštajne službe Leonid Rešetnjikov.
Bivši šef izraelske obaveštajne službe Nativ Jakov Kedmi otvoreno se usprotivio stavu ruskog senatora Dmitrija Rogozina da Moskva ne bi smela da likvidira najviše ukrajinske komandante ukoliko se oni kriju u stambenim zgradama i time napad dovode u vezu sa mogućim civilnim žrtvama.
Dve osobe su poginule, a šest je povređeno u noćnom napadu ruskih trupa u Kijevu, uključujući i šesnaestogodišnjeg dečaka, objavio je gradonačelnik Kijeva Vitalij Kličko.
Ruske snage pogodile su objekat u priobalnom delu Odese u kojem su bili smešteni strani vojni stručnjaci i plaćenici, među kojima je bilo najviše ljudi koji su govorili francuski.
Specijalni predstavnik predsednika Rusije za investiciono-ekonomsku saradnju sa inostranstvom i direktor Ruskog fonda za direktne investicije Kiril Dmitrijev nazvao je Ujedinjeno Kraljevstvo „propalom imperijom“, komentarišući stanje u zemlji i sporove oko migracija.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Transfer nuklearnog oružja Ukrajini bio ekvivalentan izvršenom aktu napada na Rusiju na osnovu odredbi ažurirane nuklearne doktrine Ruske Federacije, rekao je Dimitrij Medvedev, zamenik predsednika Saveta za bezbednost Rusije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je svom političkom kolegi i prijatelju Ivici Dačiću 36 godina rada njegove stranke, Socijalističke partije Srbije (SPS).
Predsednica Narodne skupštine Republike Srbije Ana Brnabić oglasila se na društvenoj mreži Iks nakon što je šef naše države Aleksandar Vučić ponovo pozvao političke protivnike na dijalog uoči predstojećih izbora.
Predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević čestitao je danas predsedniku SPS Ivici Dačiću 36 godina od osnivanja Socijalističke partije Srbije (SPS).
Poslanik i član Predsedništva Srpske napredne stranke (SNS) Nebojša Bakarec objavio je novu kolumnu s naslovom "Lažna agencija "Pulsr" i "Stenford" su samo "smokvin list" za lažno istraživanje CRTE".
U prethodnoj epizodi emisije "Na merama" videli ste gde najviše voli da “dokoniše” blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu “pripoveda” blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, zašto je samozvani revolucionar Predrag Voštinić teški licemer, sa kime je to u društvu bila glumica blokaderka Anđelka Prpić...
Snežana Paunović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave gostujući u Info jutru objasnila je zašto se našla na udaru različitih struktura na Kosovu i Metohiji, ali i u centralnom delu Srbije.
U najnovijoj epizodi emisije "Na merama" videćete gde je ovog puta "uhvaćen" blokaderski profesor Jovo Bakić, kako penzionerske dane provode blokaderi Dušan Petričić i Žarko Korać, o čemu to mudruje blokaderski analitičar Cvijetin Milivojević, kako izgleda "težak" život samozvanog revolucionara Predraga Voštinića.
Potpredsednica Vlade i ministarka privrede Adrijana Mesarović u Novom Bečeju zajedno sa predstavnicima kompanije "Lianbo Precision Technology Serbia" i lokalne samouprave obišla je potencijalnu lokaciju za njihovu novu fabriku u industrijskoj zoni.
Premijer Mađarske Peter Mađar izjavio je da još nema tačnog roka kada može da počne putnički prevoz na mađarskoj deonici brze pruge od Budimpešte do Beograda i dodao bi to moglo da se desi za najviše jedan ili dva meseca.
Četvoro Nišlija od kojih je troje povređeno u teškoj saobraćajnoj nesreći u Crnoj Gori, dok je jedna osoba roditelj povređenog deteta, stigla je danas oko 13 časova avionom iz Tivta na niški aerodrom "Konstantin Veliki".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu uhapsili su dvojicu muškaraca zbog sumnje da su učestvovali u brutalnom napadu na dvojicu maloletnika. Napad se se dogodio u noći između srede i četvrtka u parku kod srednje Medicinske škole u Ulici vojvode Knićanina u Novom Sadu.
Maloletnik V. C. (16) povređen je sinoć nešto posle 21 sat kada su tri nepoznate osobe izašle iz automobila, ubacile ga u vozilo, a potom pretile da će da ga izbodu.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić poručio je, povodom dvogodišnjice tragične pogibije policajca Nikole Krsmanovića, da Srbija večno pamti svog heroja koji je položio život na oltar otadžbine.
Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije uhapsili su petočlanu kriminalnu grupu koja je u jednoj laboratoriji u Batajnici proizvodila opojnu drogu marihuana u veštačkim uslovima.
Katarina Vićentijević koja je stekla slavu ulogom Zagorke Zaze Patrnožić u seriji "Srećni ljudi" prisetila se saradnje sa kolegom Danilom Lazovićem koji je u pomenutoj komediji igrao Šćepana Šćekića.
Slavni holivudski vizionar Kristofer Nolan skoro ceo život sanja da snimi film uz pomoć revolucionarne IMAX tehnologije i da na velikom platnu oživi mitsku priču o kralju Itake, jedinom smrtniku koji je uspeo da nadmudri i porazi moćne bogove sa Olimpa.
U popularnoj srpskoj seriji "Selo gori, a baba se češlja", koja je osvojila srca gledalaca širom Balkana, mnogi nisu ni primetili da su originalne uloge bile napisane za potpuno drugačije glumce.
Kontroverzni američki pevač R. Keli formalno je zatražio od predsednika Donalda Trampa da preinači njegovu kaznu od 30 godina zatvora, pokazuju najnoviji sudski spisi koje je ove nedelje objavila Kancelarija advokata za pomilovanje.
Jedan od najpoznatijih matematičkih problema, koji je gotovo 80 godina odolevao najboljim stručnjacima, konačno je dobio rešenje, i to zahvaljujući veštačkoj inteligenciji.
Voditelj Milan Milošević u emisiji "Demanti" prisetio se anegdote kada je kao novinar u štampi pisao o intimnim odnosima poznatog pevača i jedne starlete.
Javnost ne prestaje da bruju o odnosu pevačice Džejle Ramović i Jakova Jozinovića, a mnogo se spekuliše i o njegovom odnosu sa njenim bivšim dečkom Bojanom Cvjetićaninom.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.