U saopštenju se navodi da je Evropska komisija predložila da se suspenduje deo sporazuma EU i Gruzije o olakšavanju izdavanja viza a da će, ako Savet usvoji taj predlog, gruzijskim diplomatama, zvaničnicima i članovima njihovih porodica koji imaju diplomatske i službene pasoše biti potrebna viza za putovanje u EU za boravak do 90 dana u šestomesečnom periodu.
Vizne olakšice, kao što su kraće vreme podnošenja zahteva, niže takse za vizu i podnošenje manjeg broja pratećih dokumenata, takođe se više ne bi primenjivale na gruzijske nosioce diplomatskih i službenih pasoša.
Gruzijski državljani koji imaju obične pasoše i dalje će moći da bez viza putuju u EU na kraći boravak.
- Ovaj predlog je odgovor na nasilnu represiju gruzijskih vlasti nad mirnim demonstrantima, političarima i nezavisnim medijima, koja je počela nakon što su vlasti 28. novembra objavile da neće nastaviti sa otvaranjem pregovora sa EU do 2028. godine - navodi se u saopštenju.
Dodaje se da se u Gruziji, usvajanjem zakona o transparentnosti stranog uticaja u maju i o porodičnim vrednostima i zaštiti maloletnika u septembru, krše osnovna prava koja su u srži evropskih vrednosti.
- Usklađenost sa osnovnim pravima, kao što je efikasna primena antidiskriminacionih politika, ključni je uslov za odobravanje vizne liberalizacije - saopštila je EK.
Foto: Printscreen
U saopštenju se podseća da je EU već preduzela mere u odgovoru na "ozbiljno demokratsko nazadovanje Gruzije", a pošto je situacija nastavila da se pogoršava, posle rasprave Saveta za spoljne poslove 16. decembra, Komisija je odlučila da predloži suspenziju izuzeća od viza za gruzijske diplomate i zvaničnike.
Predlog Komisije o delimičnoj suspenziji Sporazuma o viznim olakšicama treba da odobri Savet EU, posle čega će države članice morati da primenjuju nove mere.
Svakodnevni protesti u Gruziji zbog odluke vlasti da odloži pristupne pregovore s EU traju više od 20 dana, okupljajući hiljade demonstranata koji takođe traže ponavljanje parlamentarnih izbora na kojima je pobedu proglasila partija Gruzijski san.
Velika Britanija i SAD su 19. decembra uvele sankcije za nekoliko gruzijskih zvaničnika, uključujući ministra unutrašnjih poslova, zbog nasilja policije nad učesnicima uličnih protesta.
Britansko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da su na meti sankcija pet zvaničnika za koje je navelo da su odgovorni za nasilne napade na novinare i mirne demonstrante.
Ministarstvo finansija SAD je saopštilo da je uvelo sankcije dvojici zvaničnika koje je optužilo da su nadgledali nasilno razbijanje demonstracija i nesrazmerno nasilje nad građanima, novinarima i liderima opozicije.
Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto izjavio je danas da je Evropska unija "postavila svetski rekord u licemerju" po pitanju Gruzije, ali da su Mađarska i Slovačka stavile veto na predložene sankcije protiv pojedinih čelnika organa za sprovođenje zakona u toj zemlji.
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze izjavio je da "liberalni fašizam" nema šanse za pobedu u zemlji i da njegova vlada ima "veoma važnu nacionalnu misiju" da ga konačno okonča.
Hiljade Gruzijaca okupile su se na Tbilisijevoj Rustaveli aveniji kako bi osudile šeste predsedničke izbore u zemlji, koji su se održavali unutar zgrade parlamenta.
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće
registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni.
Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili
nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji,
etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne
predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.
Mađarski ministar spoljnih poslova i trgovine Peter Sijarto izjavio je danas da je Evropska unija "postavila svetski rekord u licemerju" po pitanju Gruzije, ali da su Mađarska i Slovačka stavile veto na predložene sankcije protiv pojedinih čelnika organa za sprovođenje zakona u toj zemlji.
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski i evropske vlasti pokušavaju da nateraju Rusiju da proglasi sveopštu mobilizaciju, jer bi takva odluka istovremeno pogodila rusku privredu, izazvala bekstvo stanovništva i srušila prećutni dogovor Kremlja sa društvom, ocenila je ruska novinarka Julija Latinjina.
Dok blokaderi danima vode najprljaviju kampanju protiv sopstvene države, crtajući metu na čelu celom narodu i bestidno poručujući da su Srbi genocidni, jeziva antisrpska histerija prelila se i na ulice Novog Pazara, pa su tako osvanuli jezivi grafiti mržnje.
Bivši komandant Vojske Republike Srpske Ratko Mladić, koji se trenutno nalazi u Hagu gde se bori sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, tokom godina provedenih pred Haškim tribunalom više puta je otvoreno odbijao da prizna legitimitet tog suda i slao veoma oštre poruke iz sudnice.
Crnogorski političar Miroslav Miki Brajović uputio je javnu zahvalnost predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću i državnom rukovodstvu zbog, kako je naveo, brze pomoći nakon kvara u Elektrovučnoj podstanici Mojkovac, čime je omogućeno nesmetano funkcionisanje železničkog koridora Beograd–Bar.
Opozicioni korisnik društvene mreže Iks Vukša Dragović, nastavlja sa raskrinkavanjem blokaderskih hijena, a ovoga puta na meti se našao blokaderski advokat Ivan Ninić, miljenik Zagorke Dolovac.
Večeras u 20.09 sati stigla je hiljadita prijava na portal "Ko si bre ti". Neverovatno interesovanje građani su pokazali za novu platformu, koja je juče počela sa radom.
U Srbiji će u nedelju, 12. jula, biti promenljivo oblačno sa sunčanim intervalima, na severu uglavnom suvo, a u ostalim krajevima povremeno sa kratkotrajnom kišom i pljuskovima sa grmljavinom.
Uoči Petrovdana, jednog od najvećih letnjih pravoslavnih praznika, širom Srbije ponovo su zasijale petrovdanske lile, čuvajući običaj koji se vekovima prenosi s kolena na koleno.
Medicinska sestra Maja Đorđević (39) i njen sin Mihailo (4), brutalno su ubijeni pre devet godina ispred Centra za socijalni rad u Rakovici. Nezapamćeni zločin počinio je Majin bivši partner, otac dečaka Marko Nikolić (43), koji je u decembru 2017. godine u zatvoru izvršio samoubistvo.
Hapšenje odbeglog Beranca Vuka Vulevića u Beogradu predstavlja epilog opsežne regionalne potrage koja je mesecima držala na nogama bezbednosne službe Crne Gore i Srbije. Iako je za njim bila raspisana međunarodna poternica, Vulević je uspešno izmicao pravdi zahvaljujući podršci osoba iz kriminalnog miljea.
Glumica Zendaja razbesnela je svoje fanove nakon što se saznalo da joj je haljina za premijeru filma "Odiseja" u Londonu dostavljena privatnim avionom.
Jul je najbolji mesec za sadnju pojedinih vrsta začinskog bilja koje će uživati u visokim temperaturama i obilju sunca i širiti zanosne mirise vrtom ili terasom sve do početka jeseni.
Đina Džinović je u sjajnim odnosima sa novim suprugom svoje majke Meline, a kako je Informer saznao, on je gleda kao svoju ćerku i trudi se da joj nikada ništa ne fali.
Komentari
Ostavite komentar
Pravila komentarisanja:
Komentare objavljujemo prema vremenu njihovog pristizanja. Prednost u objavljivanju komentara imaće registrovani korisnici. Molimo Vas da ne pišete komentare velikim slovima, kao i da vodite računa o pravopisu.
Redakcija Informer.rs zadržava pravo izbora, brisanja komentara, ili modifikacije komentara koji će biti objavljeni. Prema Zakonu o informisanju zabranjeno je objavljivanje svih sadržaja koji podstiču diskriminaciju, mržnju ili nasilje protiv lica ili grupe lica zbog njihovog pripadanja ili nepripadanja određenoj rasi, veri, naciji, etničkoj grupi, polu ili zbog njihovog seksualnog opredeljenja.
Nećemo objavljivati komentare koji sadrže govor mržnje, psovke i uvrede. Sadržaj objavljenih komentara ne predstavlja stavove redakcije Informera ili portala Informer.rs, već isključivo stavove autora komentara.
Sugestije ili primedbe možete da šaljete na redakcija@informer.rs.